dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    filce ojca

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Ostrowy
    Kod pocztowy
    99-350
    Posty
    16

    Domyślnie "Przepisanie" działki lub działek - lepiej poniżej czy powyżej 1ha?

    Dzień dobry,

    Może ktoś z Państwa spotkał się już z zagadnieniem przed jakim obecnie stoję. Otóż rodzice chcą podarować mi ( lub nam, jestem żonaty, posiadamy wspólnotę majątkową) działkę lub działki pod budowę domu - w zależności od tego co będzie dla mnie korzystniejsze. Pierwsza wersja to dwie działki o sumie 0,48ha obie działki do RMn w MPZP. Z tego co się dowiedziałem, to w tym przypadku podatek od nieruchomości jest naliczany mniej korzystnie niż w przypadku moich rodziców ( rolników) . Druga wersja to "przepisanie" trzech działek , w sumie 1,3295 ha. ( dwie wcześniej wymienione 0,48 ha RMn + 0,8483 ZZ). W takim przypadku jak rozumiem, ponieważ działki przekraczają 1 ha mógłbym wystąpić o nadanie numeru gospodarstwa i płacić mniejszy podatek od nieruchomości. Czy dobrze to interpretuje?

    Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie i porady.
    Ostatnio edytowane przez filce ojca ; 04-05-2022 o 09:21 Powód: literówka

  2. #2

    Domyślnie

    Jako rolnik (w przypadku gospodarstwa rolnego czyli powyżej 1 ha) płacisz zupełnie inny podatek niż jako nie-rolnik. Przy gospodarstwie płacisz tzw. "podatek rolny" ustawy o podatku rolnym. Natomiast jako nie-rolnik płacisz "podatek od nieruchomości" z ustawy o podatku lokalnym. Podatek rolny zależy od klasy gruntu i jest wyliczany na podstawie ceny żyta. Podatek od nieruchomości jest ustalany przez władze lokalne i teoretycznie może być nawet zerowy (ale nigdzie nie ma takiego). Natomiast w dużych aglomeracjach (Warszawa, Gdańsk, Kraków) jest on maksymalny na ile ustawa pozwala, natomiast mniejsze gminy czasem nie są tak pazerne i bywa, że jest on mniejszy niż maksymalny.
    1. Zorientuj się jaka jest klasa bonitacyjna gruntu (może być kilka na różnych powierzchniach działki).
    2. Zapytaj w swojej gminie jaki będzie podatek lokalny od tych gruntów jak i jaki będzie podatek rolny od tych gruntów.
    Więc teoretycznie może być tak, że podatek od nieruchomości będzie mniejszy niż podatek rolny (np. gmina ustaliła niski podatek od nieruchomości, a grunty masz klasy pierwszej), ale w praktyce zwykle rolny będzie mniejszy.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony