dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie poszukuję budżetowej centrali

    Witam. Poszukuję budżetowej centrali do domu. W bilansie 445/445m3 Projektant próbuje mi wcisnąć taką za 13000. Aktualnie nie mogę sobie pozwolić na coś droższego więc szukam czegoś co pośmiga ze 2 lata do wymiany na coś lepszego.
    Budżet do ok 4000. Dobrze gdyby była nowa ale używka też wchodzi w grę. Jak na razie zainteresował mnie Reventon Inspiro BASIC 600 - cena ok 3500zł

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bilans.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	78,6 KB
ID:	459234

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Prócz samej ceny zwróć też uwagę na sterowanie tej jednostki i dopytaj poszczególne tryby pracy. Kuzyn kupił centralkę KAISAI i niestety do domu ona się średnio nadaje. Fajne modele miał Vents ale nie wiem jak teraz z dostępności bo fabryki na Ukrainie chyba stoją.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam prostą centralkę, właśnie Vents'a.
    Działa od 10 lat, nigdy nie było awarii.
    Sprawność na pewno nie taka jak centrale za miliony monet, ale mi wystarcza. Zabezpieczenie przeciw szronieniu też proste, a skuteczne.
    W 2011r. dałem za nią coś koło 2500PLN.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    o3ozon

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Oszczędnych ani biednych nie stać na tanie rzeczy.
    Tani rekuperator nie będzie miał wentylatorów EC ani wymiennika entalpicznego o wysokiej sprawności (polimerowego). A to oznacza, że już po kilku latach zapłacisz więcej w rachunkach za ogrzewanie, nawilżanie i prąd do reku - a komfort przez zimniejszy nawiew i zbyt duże przepływy przesuszonego zimą powietrza (bo wentylatory nie będą potrafiły chodzić na niskich obrotach gdy nikogo nie będzie w domu) będzie mniejszy.
    To wszystko zostanie spotęgowane przewymiarowanym rekuperatorem - bo ponad 400m3/h przy 123,4m2 (włącznie ze spiżarnią) to kosmos.
    Kolejna rzecz, to wentylowanie spiżarni razem z innymi pomieszczeniami. Chcesz tam zaciągać powietrze ogrzane w innych pomieszczeniach? To będzie cieplutko nawet bez ogrzewania. Siłownia razem z resztą pomieszczeń... Jak to sobie wyobrażasz? Będzie tam ktoś ze trzy razy po godzinie w tygodniu, czyli 1,8% czasu (o ile się nie znudzi - bo jednak fajniej ćwiczy się w towarzystwie) a ma pochłaniać non stop 1/4 powietrza nawiewanego i wywiewanego? Tu trzeba albo zabawy z przepustnicami, albo osobnej wentylacji. IMO rekuperacja bardzo wątpliwa - zrobiłbym grawitacyjną wspomaganą na czas ćwiczenia wentylatorem.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oszczędnych ani biednych nie stać na tanie rzeczy.
    Tani rekuperator nie będzie miał wentylatorów EC ani wymiennika entalpicznego o wysokiej sprawności (polimerowego). A to oznacza, że już po kilku latach zapłacisz więcej w rachunkach za ogrzewanie, nawilżanie i prąd do reku - a komfort przez zimniejszy nawiew i zbyt duże przepływy przesuszonego zimą powietrza (bo wentylatory nie będą potrafiły chodzić na niskich obrotach gdy nikogo nie będzie w domu) będzie mniejszy.
    To wszystko zostanie spotęgowane przewymiarowanym rekuperatorem - bo ponad 400m3/h przy 123,4m2 (włącznie ze spiżarnią) to kosmos.
    Kolejna rzecz, to wentylowanie spiżarni razem z innymi pomieszczeniami. Chcesz tam zaciągać powietrze ogrzane w innych pomieszczeniach? To będzie cieplutko nawet bez ogrzewania. Siłownia razem z resztą pomieszczeń... Jak to sobie wyobrażasz? Będzie tam ktoś ze trzy razy po godzinie w tygodniu, czyli 1,8% czasu (o ile się nie znudzi - bo jednak fajniej ćwiczy się w towarzystwie) a ma pochłaniać non stop 1/4 powietrza nawiewanego i wywiewanego? Tu trzeba albo zabawy z przepustnicami, albo osobnej wentylacji. IMO rekuperacja bardzo wątpliwa - zrobiłbym grawitacyjną wspomaganą na czas ćwiczenia wentylatorem.
    Autor wyraźnie napisał ze szuka czegoś na 2 lata. Z drugiej strony nie każdy dałby się ogolić za złotówkę.

  7. #7

    Domyślnie

    450m3 na godzine w domu 120m2 Kup jakąś docelową 250kę, która bedzie chodziła na 80-100 m3/h.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oszczędnych ani biednych nie stać na tanie rzeczy.
    Tani rekuperator nie będzie miał wentylatorów EC ani wymiennika entalpicznego o wysokiej sprawności (polimerowego). A to oznacza, że już po kilku latach zapłacisz więcej w rachunkach za ogrzewanie, nawilżanie i prąd do reku - a komfort przez zimniejszy nawiew i zbyt duże przepływy przesuszonego zimą powietrza (bo wentylatory nie będą potrafiły chodzić na niskich obrotach gdy nikogo nie będzie w domu) będzie mniejszy.
    To wszystko zostanie spotęgowane przewymiarowanym rekuperatorem - bo ponad 400m3/h przy 123,4m2 (włącznie ze spiżarnią) to kosmos.
    Kolejna rzecz, to wentylowanie spiżarni razem z innymi pomieszczeniami. Chcesz tam zaciągać powietrze ogrzane w innych pomieszczeniach? To będzie cieplutko nawet bez ogrzewania. Siłownia razem z resztą pomieszczeń... Jak to sobie wyobrażasz? Będzie tam ktoś ze trzy razy po godzinie w tygodniu, czyli 1,8% czasu (o ile się nie znudzi - bo jednak fajniej ćwiczy się w towarzystwie) a ma pochłaniać non stop 1/4 powietrza nawiewanego i wywiewanego? Tu trzeba albo zabawy z przepustnicami, albo osobnej wentylacji. IMO rekuperacja bardzo wątpliwa - zrobiłbym grawitacyjną wspomaganą na czas ćwiczenia wentylatorem.
    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    450m3 na godzine w domu 120m2 Kup jakąś docelową 250kę, która bedzie chodziła na 80-100 m3/h.
    Metry są źle zsumowane w tabelce, zauważyłem jak zwróciliście uwagę. Jest 215m2
    Widzę że ten Reventon ma wymiennik entalpiczny. I tak jak mówiłem potrzebuję coś na max 2 lata


    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Ja mam prostą centralkę, właśnie Vents'a.
    Działa od 10 lat, nigdy nie było awarii.
    Sprawność na pewno nie taka jak centrale za miliony monet, ale mi wystarcza. Zabezpieczenie przeciw szronieniu też proste, a skuteczne.
    W 2011r. dałem za nią coś koło 2500PLN.
    Z tego co widze teraz, Vents to droższy sprzęt

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    o3ozon
    Nie znalazłem go wcześniej, mieści się w budżecie ale nie ma odzysku wilgoci w przeciwieństwie do Reventona. Chyba że daruje sobie odzysk na te max 2 lata
    https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-113.html
    Ostatnio edytowane przez Eksvar ; 10-05-2022 o 18:22

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Trochę odbiegnę od tematu, ale przekalkuj dobrze, czy zakup rekuperatora tymczasowego ma jakikolwiek sens?
    Założmy, że wydasz teraz 4, sprzedasz go potem za max 2 tys. Czyli jesteś już w plecy 2k przez 2 lata plus koszty montażu, regulacji - powiedzmy 500zł.
    Przez 2 lata ten reku niech odzyska na czysto 4000kWh ciepła.

    Osobiście na lato wrzuciłbym zwykły wentylator EC na wywiewie, a na zimę dał już docelowy reku - np Izziefast z odzyskiem wilgoci i nic już nie kombinował. Za 2 lata reku, którry teraz kosztuje 13k, będzie kosztował 16k przy tym tempie wzrostu cen. W praktyce i tak nie będzie dmuchał więcej niż 150-180m3/h.

    Co do siłowni, to Kaizen ma rację, tutaj bym się pobawił przepustnicą sterowaną, bo będzie tam szło mnóstwo pary w gwizdek.
    Wywiew w garderobie na górze zamienił bym na nawiew i zwiększył wywiew w łazience.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eksvar Zobacz post
    Metry są źle zsumowane w tabelce, zauważyłem jak zwróciliście uwagę. Jest 215m2
    Ale co to zmienia? Ile osób bedzie miaszkało? Projektowanie 600ki na taki dom jest bez sensu.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eksvar Zobacz post
    Metry są źle zsumowane w tabelce, zauważyłem jak zwróciliście uwagę. Jest 215m2
    Widzę że ten Reventon ma wymiennik entalpiczny. I tak jak mówiłem potrzebuję coś na max 2 lata
    l
    Wentylacja jest dla ludzi a nie metrów ...

    Rozumie że jak ktoś jest sam i ma dom 1000m2 to ma szukać centrali o wydajności (1000 x 2,6m) czyli 2600 m3/h ?
    A ten co w mieszkaniu 50m2 gdzie mieszka 6 osób ma kupować około 130m3/h ?

    Ważna nie jest wielkośc domu a ilośc osób,

    W przypadku 4 osobowej rodziny standarowy przepłwy powietrza to około 80-120m3/h i starcza centrala 250-300m3/h max ..

    Jak zamontujesz za mocną to przesuszysz dom a dodoatkowo będziesz miał prpblemy z zamarzaniem wymiennika , bo duży wymiennik musi mieć pewny minimalny przepływ aby nie zamarzał ...

    Reku MUSI być dobrany do ilości osób z małym naddatkiem ,...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Wentylacja jest dla ludzi a nie metrów ...

    Rozumie że jak ktoś jest sam i ma dom 1000m2 to ma szukać centrali o wydajności (1000 x 2,6m) czyli 2600 m3/h ?
    A ten co w mieszkaniu 50m2 gdzie mieszka 6 osób ma kupować około 130m3/h ?

    Ważna nie jest wielkośc domu a ilośc osób,

    W przypadku 4 osobowej rodziny standarowy przepłwy powietrza to około 80-120m3/h i starcza centrala 250-300m3/h max ..

    Jak zamontujesz za mocną to przesuszysz dom a dodoatkowo będziesz miał prpblemy z zamarzaniem wymiennika , bo duży wymiennik musi mieć pewny minimalny przepływ aby nie zamarzał ...

    Reku MUSI być dobrany do ilości osób z małym naddatkiem ,...
    Wszystko prawda, póki nie zamykasz drzwi. Jak zamkniesz drzwi sypialni, a wymiana w niej stanowi 1/10 całej wymiany w domu, to ze 120m3 wpada tutaj 12m3/h...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wszystko prawda, póki nie zamykasz drzwi. Jak zamkniesz drzwi sypialni, a wymiana w niej stanowi 1/10 całej wymiany w domu, to ze 120m3 wpada tutaj 12m3/h...
    Przy każdej wentylacji wymagane jest podcięcie drzwi albo inny sposób aby powietrze mogło sobie swobodnie cyrkulować.
    U mnie drzwi wszystkie mają fabryczne podcięcie (frezowania).
    Sądzę że problemu więc z cyrkulajcą nie ma ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bez podcięcia nie byłoby wcale wentylacji, a tak masz po prostu te 1/10 bo dyfuzja czy mieszanie powietrza przez te szczelinę nie zachodzi.

    Przykładowo, jak masz na cały dom na nawiewie 12 rur peflex, a w sypialni 2 rury peflex - to mamy prostą kalkulację: 2/12*120m2=20m3 - taka wymiana powietrza zachodzi w sypialni. Gdy drzwi są otwarte zachodzi dyfuzja i gazy dążą do wyrównania stężenia - to samo dzieje się z wilgotnością. Wrzucałem tutaj na grupie też wyniki pomiarów i różne scenariusze.

    W praktyce przy otwartych dzwiach i 2+1 w domu 98m3 bywa za mało - nawet w mocno przewymiarowanym salonie, w którym mam 8x75mm, a pozostałe drzwi są otwarte. Gdy przez 24h są w domu 3 osoby, to stężenie CO2 skacze powyżej 700ppm.
    Przez marzec w domu przebywały 3 osoby prawie 24h na dobę - wnetylacja zwiększa obroty powyżej 750ppm i średnia wymiana za cały miesiąc wyszła 154m3. Podczas gotowania przez jakiś czas działała na max i to też podbija średnią, ale wychodzi na to, że na te 3 osoby potrzeba jakieś 120m3.

    Oczywiście jak jest mniej to nikt nie umrze, ale jak już płacimy za te instalacje, to fajnie mieć warunki jak najlepsze, bo ma to wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ciągle słyszę, że trzeba wychodzić na zewnątrz złapać swieżego powietrza, ale czym tak naprawdę jest to świeże powietrze? Przy WM można mieć takie w domu cały czas i to bez smogu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15

    Domyślnie

    U kogo polecacie kupić projekt rekuperacji? Buduję prosty dom parterowy 117m2

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Oczywiście jak jest mniej to nikt nie umrze, ale jak już płacimy za te instalacje, to fajnie mieć warunki jak najlepsze, bo ma to wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ciągle słyszę, że trzeba wychodzić na zewnątrz złapać swieżego powietrza, ale czym tak naprawdę jest to świeże powietrze? Przy WM można mieć takie w domu cały czas i to bez smogu.
    Żadna wentylacja nie zapewni takiej ilości świeżego powietrza jak ... zwykłe otwarcie okna.

    Cięzko oczekiwać aby przez nawiew główny fi160-fi200 wleciało tyle powietrza jak przy zwykłym otwartym oknie ..

    U mnie mam ustawione około 110m3 , ale jak jest ciepło na zewnątrz to otwieram wszystkie okna dodatkowe . Po prostu lubię baaaaaaaardzo dużo świeżego powietrza , a rekuperacja największy sens ma w sezonie grzewczym , bo zapewnia dostęp świeżego powietrza i wymiane zużytego przy minimalnych stratach energii , ale jak ktoś liczy że uzyska tyle samo powietrza jak przy zwykłym otwarciu okien to się mocno myli

    Przy małej centrali 250-300m3/h daje się raczej rozdzielacz max 5-8 sekcji a nie 12 , 12 sekcji to na mocniejszą jednostkę ...

    Inna rzecz że wywiew musi być sporo mocniejszy i jak najmniej musi być wywiewów ...

    Bo jak jest dużo wywiewów to też źle działa wentylacja ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Oczywicie, że otwarcie okna i jeszcze przeciąg to wymiana powietrza w minutę. Ale WM bez problemu dostarczy tego powietrza tyle żeby zapewnośc komfortowe warunki bytowania tak jak byśmy mieli otwarte okno, a w pewnych sytuacjach nawet lepsze bo oczyszczone.

    Średnica może i jest 200 ale to ruch wymuszony, a w oknie już nie. A jak otworzyć takie okno przy -15? Ja np nie lubię otwartych okien bo cenię sobie brak przeciągów, brak hałasu i brak kurzu. Ale to już inna kwestia. Zimą na mrozie nikt nie otwiera okien jeśli ma WM.

    Wywiew nie musi być mocniejszny - nawiew i wywiew muszą być zbilansowane.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18

    Domyślnie

    Okej. To już się trochę zgubiłem. Czy zakup teraz jest opłacalny, na to nie patrzę czy jest to strata czy też nie. Chodzi o to żeby przez okres tych 2 lat w ogóle wentylację posiadać. Jestem w sumie jeszcze na etapie lania posadzek a w październiku planujemy się wprowadzić. Co do metraży, przepływów itp jestem zielony w temacie. W domu będziemy mieszkać tylko ja z żoną i młody lvl 3. Rozumiem w takim razie że mam szukać słabszej centrali? Bo faktycznie celowałem coś w ok 500m3/h. Siłownia na początku raczej będzie salonem do pingponga czy innego bilarda, siłownią będzie dopiero w przyszłości, nie jest ogrzewana. Drzwi oczywiście będą podcinane w całym domu, albo kupię już podcięte.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli zrobisz tak jak zaprojektowane i planujesz zamykać drzwi od sypialni, to żeby mieć tam wymianę na poziomie powiedzmy 50m3, będziesz musiał dmuchać non stop 370m3/h.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony