dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jakie formalności przy zmianie sposobu ogrzewania domu?

    Witam serdecznie - mam takie pytanie. Czy przy zmianie sposobu ogrzewania z gazowego lub na paliwo stałe na ogrzewanie elektryczne wymagane są jakieś pozwolenia/zgłoszenie/nowy projekt instalacji?
    Dom jest 10-letni, jest w nim instalacja CO i CWU zmieniany byłby TYLKO rodzaj pieca oraz być może zasobnik.
    W sieci pełno informacji na temat takich zmian w trakcie budowy, a co potem? Wolność Tomku w swoim domku czy jednak niekoniecznie?

  2. #2

    Domyślnie

    Zgodnie z Prawem Budowlanym od 19 września 2020 r. Art 29. ust 4. pkt 3) lit d). w istniejącym budynku możesz robić co chcesz.

    Art 29. ust 4.

    Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    3) instalowaniu:
    d) wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji, z wyłączeniem instalacji gazowych;


    Jedyną instalacją, która wymaga zgłoszenia (nie Pozwolenia na Budowę) jest instalacja gazowa opisana w ustępie 3. artykułu 29. Prawa Budowlanego.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 08-05-2022 o 11:06
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Zgodnie z Prawem Budowlanym od 19 września 2020 r. Art 29. ust 4. pkt 3) lit d). w istniejącym budynku możesz robić co chcesz.

    Art 29. ust 4.

    Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    3) instalowaniu:
    d) wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji, z wyłączeniem instalacji gazowych;


    Jedyną instalacją, która wymaga zgłoszenia (nie Pozwolenia na Budowę) jest instalacja gazowa opisana w ustępie 3. artykułu 29. Prawa Budowlanego.
    Przy zmianie kotła zmienia sie charakterystyka energetyczna i nalezy sporządzic świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Niestety przepis w praktyce martwy bo nie przewidziano penalizacji w przypadku niestosowania sie do ustawy w tym zakresie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przy zmianie kotła zmienia sie charakterystyka energetyczna i nalezy sporządzic świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Niestety przepis w praktyce martwy bo nie przewidziano penalizacji w przypadku niestosowania sie do ustawy w tym zakresie.
    Gdzie ten przepis? Czyli wszyscy, którzy wymienili piece węglowe na gazowe, a nie zrobili nowej charakterystyki energetycznej złamali prawo.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Gdzie ten przepis? Czyli wszyscy, którzy wymienili piece węglowe na gazowe, a nie zrobili nowej charakterystyki energetycznej złamali prawo.
    Prawdopodobnie nie wszyscy, ale na pewno wszyscy ci którzy mieli wydane swiadectwa energetyczne dla swojego domu i wymienili kotły na inne zródła grzewcze.
    Podstawa prawna to Ustawa z 29.08.2014 Art. 14.2 z późniejszymi zmianami który brzmi "Świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność przed upływem
    terminu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub
    części budynku."

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    W projekcie przeróbki instalacji gazowej na potrzeby pieca CO, w części opisowej nie miałem nic o konieczności wykonania charakterystyki energetycznej budynku. Czeka mnie kula w łeb natychmiast czy dopiero po wyrażeniu czynnego żalu w formie pisemnej na papierze prośbowym? Niekiedy też mówiono papier kancelaryjny.

    Po tym co napisał asolt to chyba mi się upiecze, bo stary budynek bez świadectw. Oprócz mojego maturalnego.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 08-05-2022 o 15:25

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Prawdopodobnie nie wszyscy, ale na pewno wszyscy ci którzy mieli wydane swiadectwa energetyczne dla swojego domu i wymienili kotły na inne zródła grzewcze.
    Podstawa prawna to Ustawa z 29.08.2014 Art. 14.2 z późniejszymi zmianami który brzmi "Świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność przed upływem
    terminu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub
    części budynku."
    Art. 14 mówi tylko że traci ważność, ale to nie znaczy że ma być natychmiast robione na nowo. Zdaje mi się, że potrzebne jest tylko w momencie sprzedaży wg Art. 3.
    1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
    2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
    3) wynajmowanego.


    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    W projekcie przeróbki instalacji gazowej na potrzeby pieca CO, w części opisowej nie miałem nic o konieczności wykonania charakterystyki energetycznej budynku.
    Projekt budowlany nie zawiera w tekście wszystkich przepisów, które masz spełnić, ani wszystkich obowiązków, których masz dopełnić w trakcie lub po budowie, a wynikających z innych ustaw.
    Np. że po przebudowie budynku masz zgłosić do władzy lokalnej zmianę "powierzchni użytkowej". Albo nie masz w projekcie napisane, że nie wolno Ci robić ogniska z drewnianych rusztowań, bo to jest w innych ustawach o ochronie środowiska. Albo, że niewykorzystanego betonu nie wolno Ci wlać do kanalizacji, albo że nie wolno Ci błota z budowy wywozić na kołach na drogę publiczną (ustawa Prawo o ruchu drogowym Art. 45).
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 08-05-2022 o 21:30
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Art. 14 mówi tylko że traci ważność, ale to nie znaczy że ma być natychmiast robione na nowo. Zdaje mi się, ......
    Nie wiem jakie sa przepisy wykonawcze w przypadku utraty waznosci swiadectwa ale wg mnie nie oznacza ono ze nie trzeba wykonywac nowego. Nie jestem prawnikiem, ale w wielu opracowaniach na ten temat zawsze była mowa o koniecznosci wykonania powtórnie swiadectwa. Twoje "zdaje mi sie" jest oficjalną wykladnią przepisów wykonawczych?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wiem jakie sa przepisy wykonawcze w przypadku utraty waznosci swiadectwa ale wg mnie nie oznacza ono ze nie trzeba wykonywac nowego. Nie jestem prawnikiem, ale w wielu opracowaniach na ten temat zawsze była mowa o koniecznosci wykonania powtórnie swiadectwa. Twoje "zdaje mi sie" jest oficjalną wykladnią przepisów wykonawczych?
    Nie jest oficjalną wykładnią. Jest tym co czytam po polsku w Art. 3. Bo tekst Art. 14 owszem mówi, że świadectwo traci ważność, ale z tego nie wynika, że budynek ma mieć cały czas ważne świadectwo. Po prostu dopóki nie sprzedajesz domu, to świadectwo nie jest wymagane. Tak jak przegląd rejestracyjny samochodu traci ważność po roku, ale z tego nie wynika że posiadanie samochodu bez przeglądu jest karalne. Karalne jest jeżdżenie po drogach i to publicznych samochodem bez przeglądu. Jak dobrze pamiętam wprowadzanie świadectw energetycznych przed wielu laty, obowiązek ich posiadania był związany z dokonywaniem transakcji (sprzedaż, wynajem, itp.) i to się miało przedstawiać u notariusza.

    Dygresja.
    Swoją drogą co to za system prawny, w którym prawo zapisane wprost w ustawie nie może być zastosowane dopóki do tej ustawy nie pojawi się "wykładnia" lub "orzecznictwo"? Oznacza to, że sama ustawa nie ma żadnej mocy prawnej? Ten strach urzędów przed czytaniem prawa przerabiałem jak składałem wniosek o PnB z początkiem 2018 roku, kiedy Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa miał wątpliwości jak zastosować nowe Warunki Techniczne np. pisze że "odległości na śmietniki nie ustala się", a w poprzednich przepisach były określone. Kierowniczka Wydziału wahała się, a ja przy niej mówię odważnie do mojego architekta "proszę zgodnie z nowym przepisem usunąć zwymiarowane odległości śmietników od granic działki na planie, bo już nie są istotne".
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    ....Jak dobrze pamiętam wprowadzanie świadectw energetycznych przed wielu laty, obowiązek ich posiadania był związany z dokonywaniem transakcji (sprzedaż, wynajem, itp.) i to się miało przedstawiać u notariusza.

    ......
    Nie pamietasz dobrze, kiedy wprowadzono swiadectwa były obowiazkowe dla wszystkich nowo budowanych domów i innych budynków wymienionych w ustawie. Dopiero pozniej obowiazek ten zniesiono czesciowo i pozostawiono to co piszesz. Przez te kilka lat obowiazywania swiadectw dla wszystkich dotyczyło to kilkaset tysiecy budynków, z których czesc jest teraz termomodernizowana lub jest zmiana zródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania cwu. Własnie o te budynki chodzi, a ze u nas z wykladnią przepisów i ich egzekwowaniem jest jak jest. Troche bcznymi drzwiami chce sie przywrócic koniecznosc posiadania swiadectwa poprzez program Moje ciepło ale dotyczy to tylko przyszłych posiadaczy PC.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony