dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

Kod pocztowy
    38-400

Domyślnie Hewalex KS 2100F słaba wydajność z 1 kolektora

Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić? Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł. Czytam opinie że dwa kolektory potrafią zagrzać 300 l do 80 stopni, a jeden nie nagrzeje do 40 stopni - 140 l wody ?

Domyślnie

1 kolektor płaski to stanowczo za mało na 140l zasobnik cwu. U mnie dziś 4 płaskie dobiły do 80*C bufor 400l i włączyła się podłogówka, aby ujarzmić bestię.
    Kup jeszcze jeden płaski i ciesz się gorącą wodą.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

Kod pocztowy
    38-400

Domyślnie

Ale dlaczego sąsiadom nagrzewa w te dni dwa panele 300 l od 30 do 55 stopni przez cały dzień. A mi jeden panel jak w ogóle nie używam wody to od 30 do 40 stopni podniesie 140 l wody. Czy to tak się nie przelicza ? Nie wiem jakie panele dokładnie mają sąsiedzi bo na dachach mają.

Domyślnie

A jak masz ustawioną deltę T, przy ilu stopniach różnicy grupa pompowa puszcza glikol przez panele? Ustaw na 15*C to może zagrzejesz do 45*C. Albo wężownica cwu jest zbyt krótka i nie zdąży oddać ciepła wodzie, powodów może być kilka.
    Jest 11:00 u mnie w tej chwili przy prawie maksymalnym przepływie 7,7l/min na solarach jest 60*C a woda zagrzana do 50*C bufor kombinowany 400l.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 10-05-2022 o 10:30

DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Kod pocztowy
    96-300

Domyślnie

Jaki sterownik?
    Jaka pompa?
    Jaki zbiornik i jaka powierzchnia wężownicy?

Ja bym zaczął od pompy obiegowej i ustaleniu jaki generuje przepływ.
    Potem pomiar temperatury wejściowej i wyjściowej.

Mając przepływ i temperatury da się obliczyć moc generowaną przez kolektor lub oddawaną przez wężownicę.

Może być też tak, że masz za małą powierzchnię wężownicy i kolektor nie jest w stanie oddać swojej produkcji do wody w zbiorniku.

Pozdrawiam
    GREGOR

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

Kod pocztowy
    38-400

Domyślnie

Zbiornik dwupłaszczowy 140 l. Pojemność płaszcza grzewczego ok 25 l.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-071933_Gallery.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	459295Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-072028_Gallery.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	459296Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-071958_Gallery.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	459297Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-071954_Gallery.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	459298Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-072536_Gallery.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	459299

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

Kod pocztowy
    38-400

Domyślnie

Zamówiłem drugi kolektor. Zalecany Przepływ wody dla jednego kolektora przez producenta to 1,2 l / min. Zamontowałem wodomierz. Przy mocnym dławieniu zrobiłem 1,8 l / min. Bez dławienia na 1 biegu 5W pompki mam 4 l / min. Na 2biegu 8 l / min i na 3biegu 12 l / min. Dzisiaj podgrzało mi 140 l wody z 22 stopni rano na 44 stopnie teraz. Teraz pytanie będę montował drugi panel. Jaki ustalić Przepływ dla jednego panela producent niby zaleca 1,2 l na min czyli na dwa panele 2,4 l / min?. Może ustawić na 3 l / min ? I pytanie czy jest sens zmieniać rurki z pex 20 na pex 16 ? Dla dwóch paneli średnica wewnętrzne fi 16 jest optymalna czyli dla pex 20. Drugi panel połącze pewnie za tydzień za nim przyjdzie i zrobię ramkę na niego.

Domyślnie

Zostaw jak jest u mnie sterownik sam dostosowuje przepływ do danych warunków może Twój też coś takiego potrafi od 2 do 8l/min. Rurki zostaw 20mm 16 niewiele zdławisz przepływ. Najważniejsze że zamówiłeś kolejny kolektor, zamontujesz i będzie działało tak jak powinno od początku.

DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Kod pocztowy
    96-300

Domyślnie

Jak dla mnie, to problemem jest zbiornik dwupłaszczowy.
    Jest on projektowany na różnicę temperatur 50-70C.
    Przy niskich różnicach temperatur jest skuteczność wymiany jest bardzo niska.
    Druga sprawa to przy takim zbiorniku grzana jest cała objętość i nie ma uwarstwiania temperatury jak przy pionowych zbiornikach z wężownicami na dole.

Dodanie drugiego kolektora poprawi sytuację, ale nie będzie to nigdy optymalne rozwiązanie.

Pozdrawiam
    GREGOR

Domyślnie

Coś w tym jest wszak u mnie często na górze zasobnika jest 60*C a na dole dużo, dużo mniej nawet 27*C. Zresztą zasobnik 2 płaszczowy o wiele szybciej się wychładza i finalnie glikol (... coś mi się wydaje że instalacja nie jest zalana glikolem a zwykłą wodą) odbiera ciepło od wody w zasobniku 2 płaszczowym

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

Kod pocztowy
    38-400

Domyślnie

Jak nagrzeje piecem do 60 stopni to do godz 11 jak się włącza ppompka solarna to zamiast dogrzewać to mi wychładza wodę w zbiorniku. Może się okazać że muszę mieć 3 kolektory do tego zbiornika ?

Domyślnie

Ja pierdziule jaki Ty jesteś na anty wyprzeć wszystko to nie moja wina że nie działa, ja potrzebuje 3 solarów by nagrzać 140l. Jak tak piszesz jak działa ten Twój sterownik to podejrzewam że przy 2 solarach to będzie tykająca bomba zegarowa. I jak pizdnie to ino raz, byle nikogo w domu nie było i dobre ubezpieczenie, bo materiały budowlane cholernie drogie.

Dlaczego sterownik wychładza zasobnik bo jest coś pogrzebane w nim. Reasumując pompka nie może się włączyć do czasu aż na solarze nie będzie 68-70*C jeśli w zasobniku jest 60*C - koniec filozofii. Analogicznie delta T ma wynosić przynajmniej 8*C.
    Albo ten przepływ 1,2l/min zanim doleci do zasobnika to już po drodze odda gdzieś ciepło.

Jeszcze jedno strzeliło mi do łba wymiennik płaszczowy ma większą pojemność niż solar i guzik tym podgrzejesz bo jak wlejesz 4l wrzątku do zasobnika 2 płaszczowego o pojemności 15l to jak to ma grzać?
    EDIT: I tu jest pies pogrzebany przy pojemności 140l dwupłaszcz ma pojemność 12l a solar... nie chce mi się szukać.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; Wczoraj o 13:27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia