dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie Hewalex KS 2100F słaba wydajność z 1 kolektora

    Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić? Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł. Czytam opinie że dwa kolektory potrafią zagrzać 300 l do 80 stopni, a jeden nie nagrzeje do 40 stopni - 140 l wody ?

  2. #2

    Domyślnie

    1 kolektor płaski to stanowczo za mało na 140l zasobnik cwu. U mnie dziś 4 płaskie dobiły do 80*C bufor 400l i włączyła się podłogówka, aby ujarzmić bestię.
    Kup jeszcze jeden płaski i ciesz się gorącą wodą.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Ale dlaczego sąsiadom nagrzewa w te dni dwa panele 300 l od 30 do 55 stopni przez cały dzień. A mi jeden panel jak w ogóle nie używam wody to od 30 do 40 stopni podniesie 140 l wody. Czy to tak się nie przelicza ? Nie wiem jakie panele dokładnie mają sąsiedzi bo na dachach mają.

  4. #4

    Domyślnie

    A jak masz ustawioną deltę T, przy ilu stopniach różnicy grupa pompowa puszcza glikol przez panele? Ustaw na 15*C to może zagrzejesz do 45*C. Albo wężownica cwu jest zbyt krótka i nie zdąży oddać ciepła wodzie, powodów może być kilka.
    Jest 11:00 u mnie w tej chwili przy prawie maksymalnym przepływie 7,7l/min na solarach jest 60*C a woda zagrzana do 50*C bufor kombinowany 400l.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 10-05-2022 o 11:30
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Jaki sterownik?
    Jaka pompa?
    Jaki zbiornik i jaka powierzchnia wężownicy?

    Ja bym zaczął od pompy obiegowej i ustaleniu jaki generuje przepływ.
    Potem pomiar temperatury wejściowej i wyjściowej.

    Mając przepływ i temperatury da się obliczyć moc generowaną przez kolektor lub oddawaną przez wężownicę.

    Może być też tak, że masz za małą powierzchnię wężownicy i kolektor nie jest w stanie oddać swojej produkcji do wody w zbiorniku.

    Pozdrawiam
    GREGOR

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Zbiornik dwupłaszczowy 140 l. Pojemność płaszcza grzewczego ok 25 l.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-071933_Gallery.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	459295Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-072028_Gallery.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	459296Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-071958_Gallery.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	459297Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-071954_Gallery.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	459298Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220511-072536_Gallery.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	459299

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Zamówiłem drugi kolektor. Zalecany Przepływ wody dla jednego kolektora przez producenta to 1,2 l / min. Zamontowałem wodomierz. Przy mocnym dławieniu zrobiłem 1,8 l / min. Bez dławienia na 1 biegu 5W pompki mam 4 l / min. Na 2biegu 8 l / min i na 3biegu 12 l / min. Dzisiaj podgrzało mi 140 l wody z 22 stopni rano na 44 stopnie teraz. Teraz pytanie będę montował drugi panel. Jaki ustalić Przepływ dla jednego panela producent niby zaleca 1,2 l na min czyli na dwa panele 2,4 l / min?. Może ustawić na 3 l / min ? I pytanie czy jest sens zmieniać rurki z pex 20 na pex 16 ? Dla dwóch paneli średnica wewnętrzne fi 16 jest optymalna czyli dla pex 20. Drugi panel połącze pewnie za tydzień za nim przyjdzie i zrobię ramkę na niego.

  8. #8

    Domyślnie

    Zostaw jak jest u mnie sterownik sam dostosowuje przepływ do danych warunków może Twój też coś takiego potrafi od 2 do 8l/min. Rurki zostaw 20mm 16 niewiele zdławisz przepływ. Najważniejsze że zamówiłeś kolejny kolektor, zamontujesz i będzie działało tak jak powinno od początku.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Jak dla mnie, to problemem jest zbiornik dwupłaszczowy.
    Jest on projektowany na różnicę temperatur 50-70C.
    Przy niskich różnicach temperatur jest skuteczność wymiany jest bardzo niska.
    Druga sprawa to przy takim zbiorniku grzana jest cała objętość i nie ma uwarstwiania temperatury jak przy pionowych zbiornikach z wężownicami na dole.

    Dodanie drugiego kolektora poprawi sytuację, ale nie będzie to nigdy optymalne rozwiązanie.

    Pozdrawiam
    GREGOR

  10. #10

    Domyślnie

    Coś w tym jest wszak u mnie często na górze zasobnika jest 60*C a na dole dużo, dużo mniej nawet 27*C. Zresztą zasobnik 2 płaszczowy o wiele szybciej się wychładza i finalnie glikol (... coś mi się wydaje że instalacja nie jest zalana glikolem a zwykłą wodą) odbiera ciepło od wody w zasobniku 2 płaszczowym
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Jak nagrzeje piecem do 60 stopni to do godz 11 jak się włącza ppompka solarna to zamiast dogrzewać to mi wychładza wodę w zbiorniku. Może się okazać że muszę mieć 3 kolektory do tego zbiornika ?

  12. #12

    Domyślnie

    Ja pierdziule jaki Ty jesteś na anty wyprzeć wszystko to nie moja wina że nie działa, ja potrzebuje 3 solarów by nagrzać 140l. Jak tak piszesz jak działa ten Twój sterownik to podejrzewam że przy 2 solarach to będzie tykająca bomba zegarowa. I jak pizdnie to ino raz, byle nikogo w domu nie było i dobre ubezpieczenie, bo materiały budowlane cholernie drogie.

    Dlaczego sterownik wychładza zasobnik bo jest coś pogrzebane w nim. Reasumując pompka nie może się włączyć do czasu aż na solarze nie będzie 68-70*C jeśli w zasobniku jest 60*C - koniec filozofii. Analogicznie delta T ma wynosić przynajmniej 8*C.
    Albo ten przepływ 1,2l/min zanim doleci do zasobnika to już po drodze odda gdzieś ciepło.

    Jeszcze jedno strzeliło mi do łba wymiennik płaszczowy ma większą pojemność niż solar i guzik tym podgrzejesz bo jak wlejesz 4l wrzątku do zasobnika 2 płaszczowego o pojemności 15l to jak to ma grzać?
    EDIT: I tu jest pies pogrzebany przy pojemności 140l dwupłaszcz ma pojemność 12l a solar... nie chce mi się szukać.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 17-05-2022 o 14:27
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Kupiłem drugi kolektor dałem narazie zamiast tamtego aby sprawdzić czy nie jest wadliwy ale już raczej mogę stwierdzić że nie bo ten nowy też mi wychładza wodę. Rano miałem 65. Jest pełne nasłonecznienie i mam 55 stopni teraz w połowie zbiornika. A to całkowicie normalne że wychładza bo w kolektorze jest 0.9 l wody a płaszcz grzewczy ma 25 l. I doleci mi ten 1 l wody podgrzany do 70 st ale za nim 2 l do 30 stopni i stąd się to bierze że wychładza. Producent zaleca Przepływ 1.8 l / min więc na dwa panele ustawić 3.6 l ?

  14. #14

    Domyślnie

    Nie masz wężownicy tylko zład wody z 2 płasza o temp. cwu. Siłą rzeczy musi to schłodzić, wyłącz kocioł zostaw na słoneczny dzień zobaczysz co się wydarzy.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Dziś startuje od 30 stopni. Jest pełne nasłonecznienie również dzisiaj jak do tej pory ale narazie nie zapowiada się dobrze. 31 stopni jest, do godz 10 tej podgrzało o 1 stopien. Jestem w pracy ale mam mieć zdjecia co godzinę.

  16. #16

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tera.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	459386
    Jak widzisz odpalona podłogówka cwu 66*C, dół zasobnika 58*C
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Wychodzi że u mnie 4 panele do tego zbiornika 140 l dały by radę go ujarzmić. Ale optymalnie przydał by się trzeci kolektor. Tylko nie mam miejsca go zamontować. Ale do 300 l dwa panele to mało. W zbiornikach z podwójną wężownicą martwi mnie że piec grzeje tylko pół zbiornika. Myślę czy nie dało by się coś zrobić aby zagrzać całą wodę. Pompkę na cwu żeby mieszało w zbiorniku ? Plus tego rozwiązania co mam teraz to że na grzejniki pójdzie mi grawitacyjnie (w razie braku zasilania). Tylko muszę sprawdzić czy zdąży odprowadzić ciepło. Tyle że w sobotę zapowiadają pochmurnie. A kolektory grzeją od 12 do 15. Później i wcześniej marna wydajność. Trzeba by kąt zmieniać.

  18. #18

    Domyślnie

    Nie prościej było kupić 2 panele i dedykowany zasobnik do CWU?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrek88

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    55

    Domyślnie

    Jakie zbiorniki są dobre ? Chciałbym aby górna wężownica miała też dużą powierzchnię grzania.

  20. #20

    Domyślnie

    Galmet/Biwar
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony