dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Question Duża ilość łączników (włączników) w jednym miejscu - jak to rozsądnie ugryźć

    Witajcie,

    Na styku przedpokoju i wejścia do strefy dziennej (kuchnia, jadalnie i salon) wyszło mi zatrzęsienie łączników w jednym miejscu. Muszę obsłuzyć:
    • światło główne w kuchni
    • światło nad wyspą w kuchni
    • światło na zlewozmywakiem w kuchni
    • światło dekoracyjne w przejściu do jadalni
    • światło główne w jadalni
    • światło główne w salonie
    • światło dekoracyjne w salonie
    • światło dekoracyjne dodatkowe w salonie
    • światło w przejściu pomiędzy salonem a jadalnią (zastanawiam się czy potrzebne - możliwe, że wyleci)
    • świarło główne w przedpokoju
    • światło dekoracyjne w przedpokoju

    Teraz zastanawiam się jak to mądrze ugryżć. Pomysły mam dwa:
    1. Spiąć to wszystko jakąś automatyką w sceny i obsługiwać z telefonu. Ale tak czy siak łączniki dla dzieci i żony będą potrzebne
    2. Łączniki do kuchni i jadalni zrobić na jednej ścianie wejścia do części dziennej a pozostałe na przeciwległej ścianie tego wejścia w odległości 1.4m). Będzie łatwiej zrozumieć te włączniki, ale trzeba będzie biegać od ściany do ściany. Nie wiem co gorsze :/

    Może ktoś z Was już u siebie rozwiązywał taki problem? Albo ma dobry pomysł jak to zrobić? Chciałbym aby było wygodnie, estetycznie i zrozumiale dla domowników. Będę wdzieczny za każdą sugestię.
    Z góry odrzucam naklejki z nazwami na łącznikach ze względów estetycznych

    pozdrawiam
    HoGo
    Tak się składa, że REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Wystarczą cztery wyłaczniki, kuchnia 3 klawiszowy salon taż plus 2 po dwa klawisze pozostałe. Jak umieścisz je w dobrej kolejności to domownicy ogarną. Można też coś pogrupować np. oświetlenie dekoracyjne pod jeden wyłącznik.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W strefach komunikacji, kuchni czy łazienkach dawałbym, po prostu czujniki ruchu.

    W wiatrołapie, korytarzach, schodach, łazienkach, garażu nie mam nawet włączników. Przez 3 lata brakowało mi ich tylko raz, gdy córka w ciągu dnia chciała sprawdzić w ciemnym miejscu jak świecą jej farby fluorescencyjne

    W pozostałych pomieszczeniach strefy dziennej mam też włączniki, ale światłami steruje automatyka domowa w zależności od nasłonecznienia i godziny. O określonej porze ściemnia, zmienia punkty itd.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony