dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał esselite Zobacz post
    Co to jest cyrkulacja na żądanie i jak to działa?
    To jest coś co nie działa. Chyba, że masz zasobnik za ścianą.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale kto doprowadza do obniżenia temperatury do 15 stopni w zbiorniku cwu?
    Nikt, chyba, że ktoś lubi myć się w zimnej wodzie, albo na nią czekać. Dlatego pisanie o COP w kontekście PC i wielkości zasobnika ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie bez powodu najwięcej do powiedzenia na ten temat ma nasz największy teoretyk.

    Pomijam fakt, że PC przy grzaniu CWU nie ma stałej delty między temp zasilania, a temp wody. I dlatego przy niskiej temperaturze delta ta jest wyższa i zmniejsza się ze wzrostem temp. wody w zasobniku.

    Do tego, jak ktoś się uprze, to właśnie przy większym zasobniku może mieć i 2/3 zasobnika w temperaturze kilkunastu stopni, a górę mieć nadal gorącą. I grzać przede wszystkim te 2/3 zasobnika. Przy mniejszym wybiera między komfortem a COP. Bo jak chce mieć cały czas dostępność dużej ilości CWU musi często dogrzewać.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale kto doprowadza do obniżenia temperatury do 15 stopni w zbiorniku cwu?
    Ci posiadacze PC, którzy dbają o COP.
    Ja, chociaż mi to na COP nie wpływa, dolną grzałkę mam w momencie odpalenia grzania zawsze zanurzoną w wodzie o temperaturze wodociągowej. Czyli z 8-9*. Zazwyczaj pewnie drugą (w połowie wysokości zasobnika) też. Jakbym miał wężownicę - też by taką temperaturę miała woda stykająca się z nią w momencie rozpoczynania grzania.



    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Biorąc pod uwagę, że zużywam jakiś 1kWh dziennie więcej z włączoną cyrkulacją, stawiam na komfort przede wszystkim.
    Licząc COP=3 to tak, jakbyś codziennie wylewał do kanalizacji 60l gorącej (55*) wody. Przy takich stratach cyrkulacja traci sens.

    Do tego latem trzeba zużyć energię na schłodzenie (przy normalnej klimie drugie tyle).

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Można dbać, o COP, ale komdort chyba przede wszystkim? Mam powiedzieć dziecku, że dzięki temu, że umyje się w zimnej wodzie zaoszczędzimy na 1/20 gałki loda?

    Nie wiem jaką mam temperaturę na dole zasobnika, ale patrząc ile wchodzi energii to na pewno sporo niższą niż to co widze na 2/3.

    Nie wiem czy to trafne porównanie z tym wylewaniem. Tracę 3,5kWh ciepła lub inaczej 1kWh energii elektrycznej. Czy cyrkulacja traci sens? Nie, bo jest dla komfortu nie oszczędności.

    Latem zużyć energię na chłodzenie, a zimą ta energia częściowo wspomaga grzanie. Na szczęście nie mam normalnej klimy i chłodzę z COP 25-40 jednocześnie regenerując DZ
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Nie wiem jaką mam temperaturę na dole zasobnika, ale patrząc ile wchodzi energii to na pewno sporo niższą niż to co widze na 2/3.
    U mnie wygląda to tak. Ale u Ciebie ze względu na wężownice może być inaczej.


  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rozwarstwienie u Ciebie spore. Muszę kiedyś z ciekawości pomierzyć temperatury na różnych wysokościach.

    A jak wychodzi u Ciebie COP dla CWU? Ty masz te tarfye G12as? Stąd grzanie o 4?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rozwarstwienie u Ciebie spore. Muszę kiedyś z ciekawości pomierzyć temperatury na różnych wysokościach.
    Chyba dosyć normalne. Czujnik na dole jest bardzo blisko wejścia wody z wodociągu. Więc naturalnie, że tam temperatura szybko spada rano.
    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A jak wychodzi u Ciebie COP dla CWU? Ty masz te tarfye G12as? Stąd grzanie o 4?
    To trudno ocenić, bo nie mam ciepłomierza. Liczę, ale nie analizuję tego długookresowo dzieląc moc chwilową podawaną przez PC przez moc pobieraną z podlicznika. PC na pewno dokładnie mocy nie podaje. W ten sposób obecnie zaczyna od 3.5, a kończy na 2.9. Ale trzeba pamiętać, że w nocy w momencie grzania CWU było 4.6C.

    Mam G12as, ale muszę przestawić nieco poźniej, bo okienko dla CO przed 6 rano nie jest już potrzebne.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Można dbać, o COP, ale komdort chyba przede wszystkim? Mam powiedzieć dziecku, że dzięki temu, że umyje się w zimnej wodzie zaoszczędzimy na 1/20 gałki loda?
    Jak temperatury wody na dole zasobnika wpływa na komfort?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Latem zużyć energię na chłodzenie, a zimą ta energia częściowo wspomaga grzanie. Na szczęście nie mam normalnej klimy i chłodzę z COP 25-40 jednocześnie regenerując DZ
    Pod warunkiem, że cyrkulacją grzejesz tam, gdzie chcesz mieć cieplej. Ja w korytarzu ogrzewania nie odpalam. Bo i tak jest tam za ciepło (znikome straty, powietrze wpada już ogrzane w innych pomieszczeniach) - a tamtędy idzie u mnie hydraulika.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak temperatury wody na dole zasobnika wpływa na komfort?
    U mnie to działa trochę inaczej. Pamiętam, że mieliśmy kiedyś dyskusję o tym. Miałem wtedy problemy z wydajnością pompy i sugerowałeś, że przy moim typie zbironika będzie gorsze COP niż w tradycyjnym przez wzgląd na rozwarstwienie w tradycyjnym i mieszanie wody w moim. Jak widać w praktyce sprawdza się doskonale i po usunięciu usterki w postaci zamulonego wymiennika DZ śmiga jak należy.



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Pod warunkiem, że cyrkulacją grzejesz tam, gdzie chcesz mieć cieplej. Ja w korytarzu ogrzewania nie odpalam. Bo i tak jest tam za ciepło (znikome straty, powietrze wpada już ogrzane w innych pomieszczeniach) - a tamtędy idzie u mnie hydraulika.
    Nie zauważyłem takich problemów. W Twoim przypadku optymalizacja zużycia ma większy sens przez COP1.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony