dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Jakie ogrzewanie po założeniu fotowoltaiki?

    Witam
    Mam załozona mikroinstalacje od grudnia 2021 o mocy 9,68 KW. Rachunki za prąd przed grudniem wachały się w granicach 400 zł/m-c (6 osób, 3 pietrowy dom,). Po założeniu fotowoltaiki rachunki za prąd beda zerowe( nie liczze oplat handlowych). Teraz pytanie na jakie ogrzewanie przeznaczyć nadwyżke wyprodukowana z tych 9,68 KW. Teraz mam gaz ale che z niego jak najbardziej uciec. Pompa ciepła, kocioł elektryczny niewiem klimatyzacja ( tutaj plus jest na ogrzewaniu i chłodzeniu). Skoro juz zainwestowałem kupe kasy w fotowoltaike chc ją w całości dobrze wykorzystac i zej ść z rachunkami za ogrzewanie.
    Najbardziej mnie przekonuje kocioł elektryczny który mogę wpiąc juz w istniejaca instalację tylko nie wiem jak z poborem mocy.

    Dom 3 pietrowy zpoddaszem ocieplony z zewnatrz( średnio) , nowe okna 3 szybowe,

  2. #2

    Domyślnie

    400pln na miesiąc to po cenach grudniowych jakieś 7,5MWh rocznie.
    Nie zostanie Ci dużo tej "nadwyżki".
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3

    Domyślnie

    Ile tego prądu wcześniej zużywałeś? Tak jak mój przedmówca napisał, wychodzi że sporo. Do tego podaj, ile gazu wychodziło na rok. Na razie, to nic nie podałeś prócz wielkości instalacji, a to za mało.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    By sensownie wykorzystać energię z PV to nawet bez informacji o zużyciu gazu wchodzi w grę zainwestowanie w pompę ciepła.
    Dobór (wielkość PC) będzie pochodną zużywanego dotychczas gazu. Tu liczy się kilka rzeczy, między innymi jak stary jest obecnie kocioł, czyli jego sprawność.
    Najlepiej jednak zrobić OZC.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5

    Domyślnie

    Rachunku za prąd w tamtym roku były w okolicy 400 zł m-c ( wtedy miałem dwa liczniki jedno- trójfzaowy więc dochodziły opłaty jeszcze) , więc faktycznie mogło byc w granicach 350 zł. Srdenio miesięcznie wychodziło w granicach 600 kwh czasmi trochę wiecej czasami mniej.
    Ogrzewanie jest na gaz kotłem Weissman Vitodens 100 4 letnim , wszędzie sa zalozone grzejniki ( nie mam podłogówki) a zuzycie na ogrzanie 170 m2 wraz z C.W.U domu wynosi za :
    listopad 2021 - 200 m3
    grudzień 2021 - 310 m3
    styczeń 2022 - 305 m3
    luty 2022 - 221 m3 ( tutaj juz sie pojawiło lekke dogrzewanie grzejnikami na prąd)
    marzec 2022 - 188 m3 j.w.
    W miesiacach zimowych wraz z C.W.U średnio wychodziało troche ponad 300 m3 gazu przy temeraturze 21-22 stopnie ( regulator wewnętrzny teperatury )
    Fotowoltaika 9.68 KW Bifacjal na gruncie. ilośc wyprodukowanej energi to:
    -styczeń 2022 - 169,5
    -luty 2022 - 460
    - marzec 2022 - 1300,8
    -kwiecień 2022 - 1020
    - maj 2022 - za 11 dni - 500

  6. #6

    Domyślnie

    Do zagospodarowania pozostanie Ci okolo 2000-2500 kWh. Grzejąc tylko grzalką, zastąpisz nadwyżką z pv max 250m3 gazu. Także nie poszalejesz. Przy pc, może z 700m3 gazu zaoszczedzis z. Także szału nie ma.
    Wyliczenia czysto teoretyczne. W realu może się trochę różnić.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Do zagospodarowania pozostanie Ci okolo 2000-2500 kWh. Grzejąc tylko grzalką, zastąpisz nadwyżką z pv max 250m3 gazu. Także nie poszalejesz. Przy pc, może z 700m3 gazu zaoszczedzis z. Także szału nie ma.
    Wyliczenia czysto teoretyczne. W realu może się trochę różnić.
    Wg. elicznika od 1 stycznia pobrałem 2336 KWh co dzieląc to przez 130 dni obecnego roku daje jakieś 18 KWh na dobę czyli około 540 KWh na m-c.
    Energia oddana do sieci od 1 stycznia do 10 maja to 2347 KWh( minus te 20%) czyli na chwile obecna mam zapasu około 1850 KWh a kilka m-cy jeszcze do zesonu grzewczego przed nami.Można załozyc na na poczatek sezonu grzewczego wrzesień- październik bedę dysponował około 4000 KWh i to mi musi starczyć na 4 miesiące biorąc pod uwagę że wrzesień i październik tez tam coś bedzie produkowało. Czyli faktycznie szału nie ma ale co moge w tej sytuacji pokonbinować Chyba że cos źle rozumuję.
    Moge też aby obniżyc zuzycie gazu dokupić grzejniki elektryczne (teraz sa całkiem ładne wiszące) i dogrzewać pomieszczenia a gaz bedzie sie włączał jak juz bedzie całkiem zimno
    Acha i jeszcze jedno czy do pieca gazowego opłaca się zainwestowac w sterownik pogodowy razem ze sterownikiem pokojowym (teraz mam tylko ten drugi).? czy to cos tez da

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczypakozy Zobacz post
    Wg. elicznika od 1 stycznia pobrałem 2336 KWh co dzieląc to przez 130 dni obecnego roku daje jakieś 18 KWh na dobę czyli około 540 KWh na m-c.
    Energia oddana do sieci od 1 stycznia do 10 maja to 2347 KWh( minus te 20%) czyli na chwile obecna mam zapasu około 1850 KWh a kilka m-cy jeszcze do zesonu grzewczego przed nami.Można załozyc na na poczatek sezonu grzewczego wrzesień- październik bedę dysponował około 4000 KWh i to mi musi starczyć na 4 miesiące biorąc pod uwagę że wrzesień i październik tez tam coś bedzie produkowało. Czyli faktycznie szału nie ma ale co moge w tej sytuacji pokonbinować Chyba że cos źle rozumuję.
    Moge też aby obniżyc zuzycie gazu dokupić grzejniki elektryczne (teraz sa całkiem ładne wiszące) i dogrzewać pomieszczenia a gaz bedzie sie włączał jak juz bedzie całkiem zimno
    Acha i jeszcze jedno czy do pieca gazowego opłaca się zainwestowac w sterownik pogodowy razem ze sterownikiem pokojowym (teraz mam tylko ten drugi).? czy to cos tez da
    Troche poczytałem na forum i chyba coraz to bardziej jestem skłonny załozyc klimatyzacje do chłodzenie i dogrzewania w okresie zimowym a gaz zostawie jako głowne źródło grzania tylko robić wszystko aby zminimalizowac jego koszty. A zimy wygladaja na corz to mniej mrożne. Klimatyzacja powinna ogrzac pomieszczenia otwarte typu salon ,kuchnia itp a w pomieszczeniach zamkniętych chyba dołożę grzejniki elektryczne. Tylko jak to rozłozyć na 2 piętra i poddasze?

  9. #9

    Domyślnie

    Masz 9,68kWp modułów. Teoretycznie z tej ilości, jeśli nie masz zacienienia, wyprodukujesz 10700kWh. Przelicz dla takiego wyniku ile Ci pozostanie do wykorzystania na te cele, nad którymi rozważasz.
    Generalnie, to chyba klima, lub dwie wydają się najlepszym rozwiazaniem.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładanie grzejników elektrycznych nie ma żadnego sensu. Tej nadwyżki wcale nie będzie tak dużo żeby szaleć. Jak najwięcej pomieszczeń z klimą i wtedy rzeczywiście będzie to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

    Nie zapominaj, że jak zaczniesz chłodzić to też pobierzesz sporo energii.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dokładanie grzejników elektrycznych nie ma żadnego sensu. Tej nadwyżki wcale nie będzie tak dużo żeby szaleć. Jak najwięcej pomieszczeń z klimą i wtedy rzeczywiście będzie to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

    Nie zapominaj, że jak zaczniesz chłodzić to też pobierzesz sporo energii.
    Tez jestem skłonny do klimatyzacji i to będzie chyba najlepsze rozwiązanie . Tylko co do klimy jak rozwiązać grzanie/chłodzenie na pokoje zamknięte. Do każdego pokoju jedna jednostka chłodząca.Hak to powinno wyglądać aby było najbardziej ekonomicznie?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zależy od możliwości, kanałówka, split, multipslit itd. To już wybudowany dom, więc rozwiązanie będzie determinowały możliwości. Z tego co piszesz to duży dom i obwieszenie go z każdej strony jednostkami zewnętrznymi też słabo będzie wyglądało.

    Jeśli jest opcja kanałówki, to wtedy tam gdzie się da kanałówka. Widziałem kiedyś jednostki sufitowe z bocznymi kanałami.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    ja bym moze zrobił analize dlaczego tak duże jest zużycie bytowe w domu. To koszmar coś musi te energie marnować w nastepnej kolejności zastanowiłym się nad PC może jakąś i taryfa g12 wtedy można by było olać gaz i t jest osczedność abonament+przegląd pieca+kominiaż co najmniej 1000 złotych rocznzie i dopłącił za trayfę II brakujaca. z czasem zastanowiłbym się nad dokłądką paneli

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam w domu podobne zużycie energii i nie widzę w tym nic dziwnego - zmywarka, pranie, gotowanie, lodówka, zamrażarki - urządzenia pobierające energię 24h no i CWU cały rok.

    Aczkolwiek zmiana na G12 jest pewna opcją. Tyle że tutaj grzejniki, więc trzeba by policzyć czy nie trzeba ich dodatkowo wymienić. Zakładając zapotrzebowanie koło 15tys kWh i dzieląc przez COP 3 mamy koło 5tys kWh. Dopłata za 2ga taryfę nie byłaby jakaś kosmiczna.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mam w domu podobne zużycie energii i nie widzę w tym nic dziwnego - zmywarka, pranie, gotowanie, lodówka, zamrażarki - urządzenia pobierające energię 24h no i CWU cały rok.

    Aczkolwiek zmiana na G12 jest pewna opcją. Tyle że tutaj grzejniki, więc trzeba by policzyć czy nie trzeba ich dodatkowo wymienić. Zakładając zapotrzebowanie koło 15tys kWh i dzieląc przez COP 3 mamy koło 5tys kWh. Dopłata za 2ga taryfę nie byłaby jakaś kosmiczna.
    No własnie agd ma znacenie zuzycie bytowe u mnie to ok 2000 kWh/rok a wraz z ogrzewaniem i cwu 6300

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Klimatyzacja to dobry pomysł zamiast grzejników. Dobry na początek, ale bez przesady - będziesz musiał korzystać też z gazu.
    Z gazem to może być tak, że zacznie drożeć więcej niż prąd i wtedy trzeba będzie zainwestować w pompę ciepła. W większości wypadków inwestorzy wybierają PC PW. Jak pisałem - by dobrać właściwej mocy nie obejdzie się bez OZC.

    By zejść znacząco z kosztami ogrzewania to warto rozważyć jakim kosztem da się poprawić ocieplenie budynku na tyle by "spiąć" energię wyprodukowaną ze śladowym zużyciem gazu. Mówiąc jaśniej - by PC + klimy (nie więcej jak dwie) jeszcze ogrzały dom przy sporych mrozach.

    Ja, gdy miałem zaledwie 13 cm styropianu zużyłem w dwu przedostatnich sezonach odpowiednio 70 m3 (być może 71 m3) i 125 m3 gazu. W tym sezonie mając 23 cm styropianu zużycie gazu wynosiło zero. A i klim też nie było potrzeby włączać. Dom ma 130 m2 a wszystko ogrzała PC na R410A o mocy 6 kW, c.w.u. też.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony