dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła wyłącznie do cwu.

    Chciałbym poznać opinie użytkowników PC powietrze-woda-powietrze wyłącznie do cwu. Pompa powinna mieć wężownice w celu podpięcia kominka. Chciałbym za waszą poradą wybrać markę, dopasować wielkość zasobnika i poznać plusy i minusy.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Jak na dzień dzisiejszy to raczej lepiej zainwestować w PC z możliwością grzania domu.

    Na rynku jest sporo takich do grzania wyłącznie wody, ale większość z nich kończy pracę przy temperaturach w pobliżu zera.

    Chyba Buderus ma w ofercie pompy pracujące do - 10 st. C.

    Wielkość zasobnika jest zależna od zapotrzebowania na ciepłą wodę - są o pojemności 100 litrów oraz o pojemności 200 - 300 litrów. Wersje bez i z wężownicą.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3

    Domyślnie

    Doprecyzuj co masz na myśli. Czy tzw. DROPSA?

    Są osobne lub zintegrowane ze zbiornikiem CWU, często ze stali nierdzewnej.
    Nie wiem na ile sprawdzają się osobne dropsy, ale wersja zintegrowana jest popularna.
    https://allegro.pl/kategoria/ogrzewa...rice_from=2500

    hmm.. zajrzałem do kilku opisów i rzeczywiście jak pisze vr5, większość z nich ma zakres pracy do -7*C. Poniżej tylko grzałka.

    Przymierzałem się do zintegrowanej z CWU jakieś 5-6 lat temu. Jakoś odwlekło się to w czasie, a 2 lata temu zamontowałem Pompę Ciepła powietrze-woda grzejącą i C.O. i CWU. Przy ocieplonym domu i grzejnikach o rozmiarach jeszcze z przed ocieplania domu - grzeję C.O. wodą do +45*C i koszty ogrzewania są niższe niż koszt ogrzewania węglem. I to jeszcze licząc ceny węgla sprzed dwóch lat, zanim ceny zwariowały.
    Dzisiaj przyszłością są właśnie P.C. grzejące dom + CWU.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 11-05-2022 o 10:51
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #4

    Domyślnie

    O PC do cwu myślałem też kilka lat temu, ale przy dość niskiej cenie oleju opałowego odłożyłem ten temat. Ale przy cenie oleju 6,50 za litr wracam do tematu.
    Zamieszkujemy w 5os.
    Jakoś jeszcze nie dojrzałem do PC do co i cwu. Dom dość dobrze ocieplony (20lat), ale podłogowa tylko w łazience. Ogrzewamy się kominkiem z płaszczem wody.
    Może poszukać jakieś używki, ale jak ją sprawdzić. Może z waszych znajomych ma PC powietrze- woda na zbyciu.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał pepi Zobacz post
    O PC do cwu myślałem też kilka lat temu, ale przy dość niskiej cenie oleju opałowego odłożyłem ten temat. Ale przy cenie oleju 6,50 za litr wracam do tematu.
    Zamieszkujemy w 5os.
    Jakoś jeszcze nie dojrzałem do PC do co i cwu. Dom dość dobrze ocieplony (20lat), ale podłogowa tylko w łazience. Ogrzewamy się kominkiem z płaszczem wody.
    Może poszukać jakieś używki, ale jak ją sprawdzić. Może z waszych znajomych ma PC powietrze- woda na zbyciu.
    Wysłałem Ci wiadomość na Priv
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Doprecyzuj co masz na myśli. Czy tzw. DROPSA?
    Co to jest DROPS?

  7. #7

    Domyślnie

    Pompa zamknięta w pastylce w formie dropsa. Można wtedy podpiąć wężownicę dowolnego bojlera.
    https://galmet.com.pl/pl/produkt/small

    Jednak wszystkie mają stosunkowo małe moce i wąski zakres temp. powietrza w jakich mogą pracować. Najczęściej do -7*C.
    Koszt dropsa w okolicy 3'500 zł - 5'000 zł (kilka lat temu były średnio 1'000 zł tańsze).
    Zintegrowana pompa z zbiornikiem 6'500 zł do nawet 12'000 zł.
    P.C. grzejące C.O. + CWU można nabyć od 15'000 zł już takich przyzwoitych wydajności, ale mocach w okolicy 5 kW. Tańsze to często chińczyki, które tracą mocno na mocach poniżej -10*C lub -15*C.
    W zależności od domu i potrzebnego OZC możesz potrzebować mocniejszej 8 - 12 kW.

    Tu możesz sobie sprawdzić jaka moc byłaby potrzebna dla Twojego domu:
    https://cieplo.app/start

    W sumie gdyby uwzględnić, że masz kominek z płaszczem i kocioł olejowy - to można dobrać P.C. o niższej mocy starczającej np. do -7 lub -10*C, a poniżej tej temp. grzać olejem.
    Trochę to skomplikuje układ hydrauliczny, lecz jest do zrobienia.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-05-2022 o 08:16
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pompa zamknięta w pastylce w formie dropsa. Można wtedy podpiąć wężownicę dowolnego bojlera.
    https://galmet.com.pl/pl/produkt/small

    Jednak wszystkie mają stosunkowo małe moce i wąski zakres temp. powietrza w jakich mogą pracować. Najczęściej do -7*C.
    Koszt dropsa w okolicy 3'500 zł - 5'000 zł (kilka lat temu były średnio 1'000 zł tańsze).
    Zintegrowana pompa z zbiornikiem 6'500 zł do nawet 12'000 zł.
    P.C. grzejące C.O. + CWU można nabyć od 15'000 zł już takich przyzwoitych wydajności, ale mocach w okolicy 5 kW. Tańsze to często chińczyki, które tracą mocno na mocach poniżej -10*C lub -15*C.
    W zależności od domu i potrzebnego OZC możesz potrzebować mocniejszej 8 - 12 kW.

    Tu możesz sobie sprawdzić jaka moc byłaby potrzebna dla Twojego domu:
    https://cieplo.app/start

    W sumie gdyby uwzględnić, że masz kominek z płaszczem i kocioł olejowy - to można dobrać P.C. o niższej mocy starczającej np. do -7 lub -10*C, a poniżej tej temp. grzać olejem.
    Trochę to skomplikuje układ hydrauliczny, lecz jest do zrobienia.
    Raczej myślałem to tego typu rozwiązaniu. Już z zasobnikiem i wężownicą.
    https://galmet.com.pl/pl/produkt/basic

    Olejem już nie chciałbym grzać, drogi.Ale wszystko do przemyślenia.

    Nie sprawdzałem OZC, ale musze to zrobić to może coś więcej podpowiecie.

  9. #9

    Domyślnie

    Sprawdziłem,OZC
    Bardzo przyjemna ankieta, obawiałem się trudniejszych pytań

    Ogrzewanie budynku
    12,5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.
    6,1kW – przeciętna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,5°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

    50W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
    25 795kWh = 93GJ całkowite roczne zużycie energii cieplnej na ogrzewanie (bez CWU)

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Mam takową 300L u siebie i za rok pracy zjadła około 700 kW przy 5 osobach i nagrzewaniu do około 55stopni. W domu wanna i prysznic.Osobnej bym raczej nie kupił ponieważ zakup jest średnio opłacalny chyba, że z wężownicą którą możesz zapiąć do dodatkowej PC. Akurat moja ma dwie o łącznej powierzchni wymiany ciepła 2,6m2 i ma możliwość też priorytetu dla paneli FV oraz pracy do -7.W moim przypadku nie czerpie też powietrza bezpośrednio z zewnątrz tylko z dużego wysokiego garażu w którym najniższa temp.spada czasami do 3-5stopni a tak oscyluje 8-12 zimą, więc można powiedzieć ,że pompa pracuje w tym okresie w komfortowych warunkach.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Mam takową 300L u siebie i za rok pracy zjadła około 700 kW przy 5 osobach i nagrzewaniu do około 55stopni. W domu wanna i prysznic.Osobnej bym raczej nie kupił ponieważ zakup jest średnio opłacalny chyba, że z wężownicą którą możesz zapiąć do dodatkowej PC. Akurat moja ma dwie o łącznej powierzchni wymiany ciepła 2,6m2 i ma możliwość też priorytetu dla paneli FV oraz pracy do -7.W moim przypadku nie czerpie też powietrza bezpośrednio z zewnątrz tylko z dużego wysokiego garażu w którym najniższa temp.spada czasami do 3-5stopni a tak oscyluje 8-12 zimą, więc można powiedzieć ,że pompa pracuje w tym okresie w komfortowych warunkach.
    Ja nie mam garażu w domu, więc powietrze z zewnątrz musiałbym dostarczyć, bo kotłownia jest mała.
    Ja chce podpiąć do kominka. Jakiej firmy masz PC?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Takiej jak moja to raczej nie kupisz to model Gorenje TC302 Z XY .Pompa pracuje na kompresorze Hitachi,kupiłem za 7800 tyś zł z montażem 9000tyś. Jak chcesz czerpać powietrze z zewnątrz to tylko te które pracują do -7 a one niestety są droższe.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pepi Zobacz post
    Sprawdziłem,OZC
    Bardzo przyjemna ankieta, obawiałem się trudniejszych pytań

    Ogrzewanie budynku
    12,5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.
    ...
    Czyli OZC=12,5 kW
    pod warunkiem, że podane dane się zgadzają. Dom ma prostą bryłę i nie ma znacznych mostków termicznych.
    Można podejrzewać, że dom ma jeszcze potencjał do poprawy izolacji termicznych.

    Poczytaj ten temat, https://forum.muratordom.pl/showthre...t-monta%C5%BCu

    jest tam podobne OZC i opisane warunki dotacji Czystego Powietrza.
    By spełnić warunki regulaminu musiałbyś odciąć płaszcz kominka od instalacji CO.
    Ale gdybyś się załapał to ze 45% kosztów P.C. można pokryć dotacją.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-05-2022 o 17:20
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #14

    Domyślnie

    Moje ostatnie przemyślenia. Z każdej strony atak reklam na zakup PC . Jak tylko coś pogrzebiesz w intrenecie to z każdej strony oblężenie.
    Koszt inwestycji PC do co i cwu 50000 bez FV a z to pewnie 70000. Nie wiem, ile dotacji mi sie należy, ile kto na mnie zarobi. Nic nie jestem w stanie teraz ogarnąć. Musze to przeczekać, jak wielka fal sie przez to wszystko przeleje.
    Do 2015roku nie musze wymieniać kominka z płaszczem wodny, a do tego czasu wiele sie zmieni w polityce.

    Chcę kupić używaną PC do podgrzewania cwu (wrzucam dla przykładu)
    https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ci...8-IDPeaHg.html
    https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ci...8-IDKVsR9.html

    Poszukuje osoby, firmy, która doradzi i może zainstalować w łódzkim taką używkę PC do cwu

    Do 2025 roku mam 3la,t do tego czasu wiele sie zmieni w technologii i na pewno w cenach.
    A taką używana PC do cwu nie będzie mi żal wyrzucić.

  15. #15

    Domyślnie

    Widzę że to już któryś temat kolegi w zasadzie w tej samej sprawie. Moje zdanie już wyraziłem tutaj
    https://forum.muratordom.pl/showthre...52#post8133252
    Wg mnie decyzja jest prosta - skoro nie ma pewności czy urządzenie zostanie na dłużej kupujemy tańsze. Celowałbym jednak w zasobnik 300l .
    Mozna takie kupić w okolicy 3 k - Cena za Hewalexa wydaje sie być zbyt wysoka. Firmy nie podejmę się ocenić ale gdzieś kiedyś wyczytałem że niemieckie produkcje sprzed nawet 15 lat są często bardziej trwałe od innych później produkowanych. Chodziło o jakość emalii w zbiorniku.
    Co i jak nakładają inni trudno ocenić - może warto szukać nierdzewki ale wtedy cena zapewne wyższa.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 19-05-2022 o 09:34

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @ pepi

    Widzę, że rozglądasz się za jakimiś starymi PC tylko do grzania wody, na dodatek takimi które grzeją gdy na dworze jest ciepło.

    Pisałem, że będę sprzedawał swoją poprzednią "prawdziwą" PC o mocy 6 kW używaną przez 2 lata gdyż podłączam najnowszej generacji na R32.

    Jak na razie jak chomik trzymam również moją pierwszą PC o mocy 8 kW. Jednostka zewnętrzna jest "leciwa" bo z 2008 roku. Też jest firmy Daikin.
    Zaletą takiego rozwiązania jest to, że grzeje wodę przy minusowych temperaturach, na dodatek również ogrzejesz dom przez większość sezonu grzewczego.

    Sprzedam za niewielkie pieniądze, może być z obecnie używanym bojlerem 200 l. Immergas.

    Bojler jest w piwnicy, waży około 100 kG. Niestety sam go nie dam rady wynieść.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Widzę że to już któryś temat kolegi w zasadzie w tej samej sprawie. Moje zdanie już wyraziłem tutaj
    https://forum.muratordom.pl/showthre...52#post8133252
    Wg mnie decyzja jest prosta - skoro nie ma pewności czy urządzenie zostanie na dłużej kupujemy tańsze. Celowałbym jednak w zasobnik 300l .
    Mozna takie kupić w okolicy 3 k - Cena za Hewalexa wydaje sie być zbyt wysoka. Firmy nie podejmę się ocenić ale gdzieś kiedyś wyczytałem że niemieckie produkcje sprzed nawet 15 lat są często bardziej trwałe od innych później produkowanych. Chodziło o jakość emalii w zbiorniku.
    Co i jak nakładają inni trudno ocenić - może warto szukać nierdzewki ale wtedy cena zapewne wyższa.
    Dziękuje za sugestie, będę takiej szukał.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @ pepi

    Widzę, że rozglądasz się za jakimiś starymi PC tylko do grzania wody, na dodatek takimi które grzeją gdy na dworze jest ciepło.

    Pisałem, że będę sprzedawał swoją poprzednią "prawdziwą" PC o mocy 6 kW używaną przez 2 lata gdyż podłączam najnowszej generacji na R32.

    Jak na razie jak chomik trzymam również moją pierwszą PC o mocy 8 kW. Jednostka zewnętrzna jest "leciwa" bo z 2008 roku. Też jest firmy Daikin.
    Zaletą takiego rozwiązania jest to, że grzeje wodę przy minusowych temperaturach, na dodatek również ogrzejesz dom przez większość sezonu grzewczego.

    Sprzedam za niewielkie pieniądze, może być z obecnie używanym bojlerem 200 l. Immergas.

    Bojler jest w piwnicy, waży około 100 kG. Niestety sam go nie dam rady wynieść.
    Problem polega na tym, że ja sie nie znam. Musiałby to ocenić instalator. Zrób mi zdjęcia i wyślij na prywatną wiadomość. Zależy też do gabarytów twojej kotłowni. Nie mam piwnicy mam małą kotłownię z piecem Buderusa olej. Wszystko zależy od instalatora. Kasa za robociznę czy zakładam używkę, czy nowa ta sama. Dla tego myślałem o małej modernizacji, bardziej dostawce do istniejącej kotłowni. Zasobnik na cwu mam pod kotłem 160l.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Jak Ci wystarczy bojler 160 litrów to mniej roboty przy pracach hydraulicznych. Bojler powinien mieć stosownej wielkości wężownicę - sprawdź jaka jest w tym 160 l.

    Przygodę z pompą ciepła zacząłem w 2019 roku i wtedy miałem tylko bojler Galmet 120 litrów z wężownicą 0,8 m2. Też grzał, ale przy wymianie PC na tą z 2018 roku dałem bojler 200 litrów z wężownicą 2 m2.

    Co do miejsca w kotłowni - na hydrobox wiszący na ścianie potrzeba niewiele więcej co na kocioł gazowy Junkers (90x50z35 cm -wysokość x szerokość x głębokość).
    Wymiary są w zasadzie takie same zarówno dla hydrobox`u starszego typu jak i EHBH.

    Jednostka zewnętrzna jak sama nazwa wskazuje jest na zewnątrz, u mnie na 2 słupkach z podkładkami Big Foot Fix-It Foot 400, ale może też być na ścianie.

    W wolnej chwili zrobię zdjęcia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @ pepi

    Nie wiem, czy regularnie czytasz inne wątki związane z PC do grzania wody, ale tam napisałem co myślę o 10-letnie używce do grzania wody.

    Jest ryzyko, takie coś padnie lada moment.

    Decydujesz się na PC tylko do grzania wody, więc skup się na czymś co jest nowe.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony