dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Barszcz Biały

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    77

    Post Dobór pompy ciepła

    Witam,

    Nie znalazłem podobnego tematu:

    Ceny węgla szybują i jego dostępność spada toteż postanowiliśmy zmienić źródło ogrzewania na pompę ciepła. Gazu nie ma w okolicy i raczej nie będzie, a nawet jakby był to w tym momencie także jest to drogi sposób grzania . Ale do rzeczy.

    Na ciepło właściwe wyliczyłem sobie zapotrzebowanie domu:
    - instalacja grzejnikowa 100%
    - dom szkieletowy drewniany (15 cm wełny płytowej w ścianach + 10 cm styropianiu ryflowanego (liczyłem go za pół regularnego), 10 cm w posadzce styropian + skosy ocieplenie 20 cm wełna płytowa + pustka 5 cm, okna trójszybowe itp.)

    Wyszło: 5.6 Kw jako maksymalna moc grzewcza przy temperaturze -18 stopni. Przeciętna moc grzewcza: 2.7 Kw. 1 KW jako dodatkowa moc grzewcza do CWU potrzebna dla 4 osób. 46W/m2 moc na m2, 10 893kWh = 39GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie. 89kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii.

    Dostałem ofertę pompy powietrznej Vaillant Arotherm Split: dokładny model: Pakiet Vaillant aroTHERM Split VWL 55/5AS+ VWL 58/5IS+VRC 720. Moc nominalna 5.5 KW.

    Czy takie coś na taki dom plus CWU wystarczy? Czy może pompa będzie za słaba? Martwi mnie także czynnik chłodniczy na którym pompy split działają: R410a, który ma być za 2.5 roku wycofywany z użytku. Czy istnieją zamienniki?

    Z góry dziękujemy za odpowiedź.
    .

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Dobry pomysł.
    Mam aktualnie podpiętą PC na R410A o mocy 6 kW. Daje radę ogrzać dom 130 m2 (grzejniki) oraz wodę.
    R410A nie będzie dawany do nowych pomp, ale te które już są wyprodukowane z pewnością nie pójdą na śmietnik.

    Na Forum był wątek o możliwości zastąpienia R410A na R32. R410A to mieszanka, gdzie 50 % jest R32.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barszcz Biały Zobacz post
    Witam,

    Nie znalazłem podobnego tematu:

    ...
    Wyszło: 5.6 Kw jako maksymalna moc grzewcza przy temperaturze -18 stopni.
    ...
    Dostałem ofertę pompy powietrznej Vaillant Arotherm Split: dokładny model: Pakiet Vaillant aroTHERM Split VWL 55/5AS+ VWL 58/5IS+VRC 720. Moc nominalna 5.5 KW.

    Czy takie coś na taki dom plus CWU wystarczy? Czy może pompa będzie za słaba? Martwi mnie także czynnik chłodniczy na którym pompy split działają: R410a, który ma być za 2.5 roku wycofywany z użytku. Czy istnieją zamienniki?

    Z góry dziękujemy za odpowiedź.
    Od dwóch lub trzech lat są Pompy C. na czynniku R32.
    Te na R410a to wyprzedaże magazynowe lub firmy montujące swoje P.C. na częściach innych firm.
    Nawet PL Galmet wprowadził P.C. Prima na czynniku R32, tylko Galmet to są monobloki.

    W Splicie na R32 masz LG, Daikin, Panasonic, Samsung i inne.
    Vallinata akurat nie robiłem wykresu to nie wiem jak zachowa się przy -15*C czy -18*C.
    Moc każdej P.C. powietrznej spada wraz z mrozem za oknem, tylko P.C. jednych firm szybciej tracą na mocy a inne wolniej.
    Tu masz ogólny temat o dobieraniu P.C. i grzejników:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    a od 6-stej strony wykresy porównawcze różnych firm.

    warto przeliczyć moc grzejników i dobrać je tak by grzać wodą do +45*C. Takie grzanie daje lepszy COP i wychodzi taniej około 25% w porównaniu z grzejnikami potrzebującymi wody do +55*C.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8115642
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-05-2022 o 09:51
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barszcz Biały Zobacz post
    Na ciepło właściwe wyliczyłem sobie zapotrzebowanie domu:
    - instalacja grzejnikowa 100%,
    - dom szkieletowy drewniany (15 cm wełny płytowej w ścianach + 10 cm styropianu ryflowanego (liczyłem go za pół regularnego), 10 cm w posadzce styropian + skosy ocieplenie 20 cm wełna płytowa + pustka 5 cm, okna trójszybowe itp.)
    - OZC ; 5.6 kW/ -18 stopni; 10 893kWh = 39 GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    Korzystnie jest mieć ;
    - serwisanta blisko domu,
    - PC markowej firmy; LG, Daikin, Panasonic, Samsung,
    Dla tego OZC wystarczy;
    - PC Panasonic 7 kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony