dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zakup działki

    Witam. Razem z narzeczonym planujemy w najbliższych dniach zakup działki. Za działkę płacą moi rodzice i tu nasuwa się kulka pytań. Czy jeżeli wezmę od nich te pieniądze jako darowiznę to uniknę płacenia podatku do US od wzbogacenia? Działka będzie zapisana na mnie. Czy będzie później problem wzięcia wspólnego kredytu na budowę domu? Czy nie będzie miało to znaczenia, że obydwoje nie jesteśmy właścicielami działki? Dodam, że każde z nas posiada na własność swoje mieszkanie. Czy Notariusz może zaznaczyć w Akcie Notarialnym, że jeżeli zostaniemy małżeństwem (ślub za kilka miesięcy) to wtedy działka przechodzi z mojej własności na małżeńską wspólność majątkową? I czy to wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami? Czy zapis taki nie jest konieczny, żeby później dostać wspólny kredyt pod hipotekę?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Czyli rodzice nie tylko płacą ale i będą właścicielami działki?

    Jeśli dostaniesz darowiznę, to nie płacisz podatku (ale trzeba zgłosić do US odpowiednią deklarację). Ale jak chcesz włączyć w darowiznę narzeczonego, to on zapłaci od swojej części, bo twoi rodzice są dla niego na razie obcymi ludźmi.

    Dom można budować kiedy działka należy tylko do jednego z kredytobiorców.

    Ja rozszerzałam notarialnie własność małżeńską o działkę męża po naszym ślubie. Zdecydowanie tańsze niż przepisanie udziałów, bo to zwykła czynność notarialna nie powiązana z wartością majątku.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie, działka byłaby moją własnością lub naszą wspólną (moją i narzeczonego).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czyli

    1.
    Rodzice dają ci pieniądze (darowizna wykazana za pomocą deklaracji podatkowej)


    2.
    zakup działki przed ślubem: kupujesz działkę na siebie (akt notarialny) + po ślubie rozszerzenie wspólnoty majątkowej na majątek przedślubny (akt notarialny)
    LUB
    zakup działki po ślubie: kupujesz działkę na siebie i narzeczonego (akt notarialny)
    LUB
    zakup działki przed ślubem (wersja mało opłacalna): wspólnie z narzeczonym ustalając udziały np. po 50% (nie trzeba określać ile kto wpłacił na nią, ale chyba trzeba udziały własności). Tyle, że narzeczony może mieć obowiązek tłumaczenia się przed urzędem skarbowym skąd miał środki na zakup. Jeśli US dowie się, ze z darowizny od ciebie, to narzeczony musi zapłacić podatek od darowizny.

    osobiście nie ryzykowałabym przed ślubem współwłasności i darowizny na narzeczonego
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-05-2022 o 20:24

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony