dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Nieużytkowe poddasze, ocieplać strop czy połać dachową?

    Zwyczajowo, porada jest taka: "ocieplaj strop w nieużytkowym, ocieplenie dachu nie ma sensu"

    ALE

    czy w czasach przeraźliwie drogiego styropianu nie lepiej pójść w piankę PUR na połaci dachowej, całkowicie pomijając ocieplenie stropu?

    Dodatkowo, chciałbym poddasze (a spore jest, dobre 60m^2 o wysokości "dopuszczalnej" i kolejne 40m^2 pod skosami) wykorzystać na siłownię. Obawiam się jednak olbrzymich temperatur latem i niskich zimą. Bez jakiejkolwiek izolacji byłaby tylko membrana+blachodachówka z góry (bez deskowania) i gołe pustaki ceramiczne po bokach. Nie wiem, czy w takich warunkach będzie się dało ćwiczyć.

    Doradzicie?

    Dom ma być przede wszystkim tani, to jest dom na 8-10 lat max, z tą myślą wykonuję większość prac, ale nie chcę przeginać w stronę druciarstwa.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nie jestem specjalistą od izolacji ale jeden gość od natrysku powiedział mi, ze należy nanieść piane po krokwiach do samej kalenicy (grubość 20-25cm) i na strop jakieś 10cm jak to ujął "dla zmniejszenia objętości" A ja doszedłem do wniosku, że chciał mnie naciągnąć na dodatkowe m2.
    Generalnie zrezygnowałem z piany bo udało mi się bardzo dobrze kupić wełnę TopRock Premium.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Ja u mnie ociepliłem wełna i strop i połać dachowa lecz tylko jedna warstwa. Akurat u mnie koszt nie był dużo większy a zawsze to da Ci więcej ciepła.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    czy w czasach przeraźliwie drogiego styropianu nie lepiej pójść w piankę PUR na połaci dachowej, całkowicie pomijając ocieplenie stropu?
    Nie, bo połać ma ze 2x większą powierzchnię, od stropu. Czyli żeby straty przez przenikanie były takie same musiałbyś dać 2x grubszą warstwę izolacji na połaci, niż na stropie. 2x większa powierzchnia x 2x większa grubość = 4x większy koszt materiału. Czyli jak chcesz piankę - to lepiej na stropie.
    Ale jest drugi czynnik - straty na wentylacji. Strych trzeba wentylować więc dojdą jeszcze straty na wentylacji.
    A trzeci - trudno (nawet pianą) wypełnić wszystkie szczeliny więźby tak, żeby nie było mostków cieplnych. Sama więźba też takowe stworzy.

    Taniej (co najmniej 4x jeżeli chcesz osiągnąć tę samą liczbę kWh traconych na przenikanie, ale dalej straty będą większe, przez wentylację - przy wełnie dojdzie jeszcze większa różnica w robociźnie) i lepiej ocieplać strop.

    A co do siłowni... Strop to udźwignie? Wtargasz tam wszystkie zabawki? A co z wentylacją? Grawitacyjna przy znikomej wysokości komina nie sprawdzi się. Mechaniczna? Do tego klima by się przydała - bo nawet super izolacja połaci nie schłodzi tej przestrzeni zwłaszcza, że pojemność cieplna piany znikoma. To dlatego przy grubych murach pomimo ich nędznego U latem jest chłodno.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...4%87-czy-strop
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-05-2022 o 21:57

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za odpowiedzi.

    Strop Teriva. Według autorki projektu "powinien bez problemu wytrzymać siłownię".

    Wyliczenia Kaizena do mnie trafiają. Kierowałem się niższą ceną m2 PUR względem m2 styropianu, ale rzeczywiście trzeba tego nawalić (dużo) więcej.

    Jedynym problemem jest dla mnie to, że na poddaszu przewidziana jest rekuperacja i klima, tzn. jednostki centralne obu tych systemów. A dach jest pokryty blachodachówką. Nie wiem, czy te urządzenia mogą pracować w 60 stopniach celsjusza, które pod taką blachą latem się pojawią.

    Oczywiście mogę jeszcze jedno zrobić, a mianowicie wydzielić z tego strychu małe "pomieszczenie" na siłownię + jednostkę rekuperatora kartongipsem i je ocieplić zamiast ocieplać cały dach.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie, bo połać ma ze 2x większą powierzchnię, od stropu. Czyli żeby straty przez przenikanie były takie same musiałbyś dać 2x grubszą warstwę izolacji na połaci, niż na stropie. [/url]
    ... co za bzdury!
    Jaki musi być kąt nachylenia dachu żeby to była prawda? "Ekspert"...
    Do autora pytania: Musisz się zdecydować czy poddasze użytkowe czy nie. Ogólna zasada prowadzenia izolacji zaleca zamykanie przestrzeni użytkowej i nie ma sensu a raczej jest bez sensu obejmowanie nią poddasza jeżeli nie będzie użytkowane. Siłownia to raczej średni pomysł na strop drewniany.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 19-05-2022 o 19:47

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    ... co za bzdury!
    Jaki musi być kąt nachylenia dachu żeby to była prawda? "Ekspert"...
    Nie wiesz? To z czego rżysz?
    Czterospadowy w okolicy 50%.
    A czy to będzie 2,1 czy 1,8x większa powierzchnia to robi znaczącą różnicę?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danyy90

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    39

    Domyślnie

    Kaizen jak ty żeś to wyliczył ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Nieużytkowe poddasze, ocieplać strop czy połać dachową? "
    - jedna i druga metoda jest dobra. Ważne, aby zachować CIĄGŁOŚĆ izolacji termicznej budynku - co przybliża do podjęcia prawidłowej decyzji.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za rady. Jest jednak problem.

    Mianowicie projekt rekuperacji/klimy. To są dwa urządzenia na poddaszu i (gorsze) cała instalacja rurowa rozprowadzona po tym poddaszu (przejścia są zrobione w stropie na anemostaty).

    Mój wykonawca klimy/reku powiedział wprost, że bez ocieplenia poddasza ugotuję latem rekuperator i klimatyzator, a zimą rury w minusowej temepraturze będą potężnym źródłem problemów dla rekuperacji. Sugerował, by ocieplić dach, a na strop dać jakąś niewielką warstwę styropianu, np. 8 cm.

    Mógłbym oczywiście zrobić reku gdzie indziej (np. w kotłowni) ale wtedy sufity podwieszane do ukrycia orurowania, które pewnie będą sumarycznie kosztowały mnie więcej, niż ocieplenie dachu zamiast stropu. No i dodatkowo zmniejszy się wysokość pomieszczeń, a mam tylko 2,6m. Obecnie planuję po prostu otynkować sufit.

    Mój strop to teriva. Wprawdzie architektka zapewniała mnie, że mogę na nim zrobić siłownię (i że mogę bez problemu powiększyć obecną dziurę na wyłaz na strych do poziomu pełnoprawnego "otworu na schody"), ale neiktórzy wykonawcy mówili mi, że to nie takie proste. Więc tutaj szczerze mówiąc nie wiem.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    no to masz odpowiedz ! :
    - albo pełna izolacja w dachu, albo po stropie ( z izolacją instalacji, rekuperacji, ... nad izolacją stropu )
    - osobiście wybrałbym bezproblemowy 1 wariant ( pełna izolacja w dachu ) i zapewnione wysokości pomieszczeń 260cm
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12

    Domyślnie

    Tez się skłaniam ku temu. Pozostaje tylko zdecydować, czy po ociepleniu połaci dachowych (PUR 20 cm) w ogóle ocieplać strop.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja dałem 20cm styropianu na strop strychu nieużytkowego + wylewka ale w dach dałem też pianę.
    Gdybym miał wybrać jedno albo drugie to w moim przypadku oczywiście sam strop zamiast sam dach. Strych mam nieużytkowy to przecież ciepło z piętra ucieka wtedy przez nieocieplony strop na strych czyli bez sensu.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja bym poszedł w wariant z ociepleniem stropu.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiesz? To z czego rżysz?
    Czterospadowy w okolicy 50%.
    A czy to będzie 2,1 czy 1,8x większa powierzchnia to robi znaczącą różnicę?
    Przy ilościach obmiarów które wykonuję dla potrzeb prowadzonej działalności kwilenie "specjalisty" jest żenujące. Tow. Kaizen nie ma zielonego pojęcia o geometrii. Aby współczynnik zwiększający wynosił 2 to kąt nachylenia dachu musi wynosić 60 stopni. Jest to możliwe ale występuje raczej wyłącznie na Podhalu Górale nizinni budują raczej dachy przeciętnie 30-40 stopni. Współczynnik wynosi wtedy 1,154-1,305. Ale mało tego. Niestrudzony "fachowiec" zaleca zwiększanie grubości izolacji proporcjonalnie do wielkości dachu. Bo tak chyba należy rozumieć kolejne podwojenie. Ciekawy pogląd... Czy dwukrotnie mniejszy dach zasługuje na dwukrotnie mniejszą grubość izolacji?! Zaiste "Fachowiec"...
    Do autora zapytania:
    Sugeruję posłuchać kogoś kto zęby zjadł (cholera, przypomniałem sobie o dentystce ) na projektowaniu termoizolacji. Optymalnym, ze względów eksploatacyjnych przebiegiem jest:
    1) ocieplenie stropu
    2) ocieplenie ścianek kolankowych i ew. szczytowych od wewnątrz i murłat
    3) ocieplenie trzonów wentylacyjnych i kominowych w adekwatny do ich przeznaczenia sposób
    4) wykonanie solidnej klapy termoizolacyjnej nad włazem dostępowym (drabinką)
    Ze względu na różnice fizyczne i technologiczne materiałów polecam wykonanie izolacji z pianki natryskowej aplikowanej na wysuszone i zaimpregnowane DESKI podłogi stryszku. Kanały WM poprowadzić poniżej desek ale od góry osłonięte płytami PIR o grubości min. 10cm.
    Pozdrav,
    SM
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 03-06-2022 o 11:13

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Przy ilościach obmiarów które wykonuję dla potrzeb prowadzonej działalności kwilenie "specjalisty" jest żenujące. Tow. Kaizen nie ma zielonego pojęcia o geometrii. Aby współczynnik zwiększający wynosił 2 to kąt nachylenia dachu musi wynosić 60 stopni.
    Uwzględniłeś konieczność ocieplenia ścian szczytowych i kolankowych gdy ocieplasz połać?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Uwzględniłeś konieczność ocieplenia ścian szczytowych i kolankowych gdy ocieplasz połać?
    Co jest niezrozumiałego w moim opisie? Jak wół jest napisane STROP. W takim układzie należy wyprowadzić izolację na ściany zewnętrzne od środka.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 03-06-2022 o 13:26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony