dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Panele słoneczne a ogrzewanie domu

    Niedawno zamontowałem panele słoneczne o mocy 7,5kW na domku o wielkości 130m2. Oczywiście panele chciałbym w jakimś stopniu wykorzystać do ogrzewania domu w zimie, aby zmniejszyć rachunki za gaz. Myślałem o takim połączeniu: w ciągu dnia ogrzewanie klimatyzacją (mam klimę praktycznie w każdym pokoju za wyjątkiem łazienki, ale jak wszędzie drzwi będą otwarte w trakcie działania klimatyzacji, to w łazience też chyba się nagrzeje), a pod wieczór ogrzewanie gazem. Oczywiście nie wiem czy w zimie panele wyprodukują wystarczającą ilość prądu, aby wystarczyło na działanie klimatyzatorów w trakcie dnia, ale mimo wszystko chcę wypróbować to rozwiązanie i jestem ciekaw czy ktoś z was już coś takiego testował u siebie? A może lepiej kupić przenośne grzejniki elektryczne do każdego pokoju zamiast włączać klimatyzację?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Klimatyzacja to najlepsza opcja - szczególnie, że masz ją prawie wszędzie. Sprawdź do ilu stopni może działać Twój model i w tym zakresie jej używaj, a poniżej gaz.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Klimatyzacja to najlepsza opcja - szczególnie, że masz ją prawie wszędzie. Sprawdź do ilu stopni może działać Twój model i w tym zakresie jej używaj, a poniżej gaz.
    Tylko, że te moje klimatyzatory firmy Airwell są stare, montowane chyba z 10 albo 12 lat temu. Przypuszczam, że te nowe modele bardziej oszczędzają energię. No ale nic, ważne że działają.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadoslawPL Zobacz post
    Tylko, że te moje klimatyzatory firmy Airwell są stare, montowane chyba z 10 albo 12 lat temu. Przypuszczam, że te nowe modele bardziej oszczędzają energię. No ale nic, ważne że działają.
    Te starsze na R407 działały przeważnie do -7 st.C.
    Więc na pewno sporo można zaoszczędzić na gazie. Nie wiem kiedy założyłeś PV, ale jeśli przed kwietniem tego roku to prąd wprowadzony do sieci pomniejszony o 20 % możesz wykorzystać w ciągu 12 miesięcy.
    Przez jakiś czas korzystałem z 4 klimatyzatorów do grzania domu. Nie jest to super komfortowe, ale tanie i skuteczne.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadoslawPL Zobacz post
    Tylko, że te moje klimatyzatory firmy Airwell są stare, montowane chyba z 10 albo 12 lat temu. Przypuszczam, że te nowe modele bardziej oszczędzają energię. No ale nic, ważne że działają.
    Póki działają to wymiana nie ma totalnie sensu. Przyjdzi zimno to się pobawisz w mix, tak żeby uzyskać komfort, a jednocześnie jak najwięcej grzać klimą. Może łazienki delikatnie dogrzewać gazem jeśli piec pozwoli na taką modulację.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Te starsze na R407 działały przeważnie do -7 st.C.
    To znaczy, że przy bardzo niskich temperaturach, powiedzmy -15C nie da się ogrzewać domu klimatyzacją? Nie wiedziałem, że te urządzenia mają takie ograniczenia. A co się stanie, jak przy zbyt niskiej temperaturze załączę klimatyzator? Nie będzie grzał czy się coś popsuje? Tak, panele fotowoltaiczne zakładałem przed kwietniem tego roku.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadoslawPL Zobacz post
    To znaczy, że przy bardzo niskich temperaturach, powiedzmy -15C nie da się ogrzewać domu klimatyzacją? Nie wiedziałem, że te urządzenia mają takie ograniczenia. A co się stanie, jak przy zbyt niskiej temperaturze załączę klimatyzator? Nie będzie grzał czy się coś popsuje? Tak, panele fotowoltaiczne zakładałem przed kwietniem tego roku.
    Nie wiem czy bardzo niskich temperaturach jeszcze się załączą, bo moje na R32 to bez problemu mogą grzać gdy na dworze jest mróz -20 st. c.
    Koledzy pisali, że podobnego typu co moje chodziły jeszcze, gdy temperatury przekraczał te podawane w DTRkach.
    W Polsce w ostatnim czasie w mojej okolicy temperatury rzadko spadały do -7 st. C.
    Jeśli będzie za zimno to trudno - masz w rezerwie gaz.

    Dość drogi, ale jak nie będzie ze wschodu to dom powinien ogrzać jak należy...
    Grzałki to porażka - "żrą" prąd "na potęgę".

    Zawsze można jeszcze docieplić dom "dobrze docieplony".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    78

    Domyślnie

    Witam, nie bardzo widzę jak chcesz zimą zapewnić energie do ogrzewania za pomocą klimatyzatorów z fotowoltaiki która ma bardzo słaba wydajność. Dla przykładu podam wyrywkowe wyniki z produkcji energii instalacji o mocy 4,5 kW z 2 lutego br.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_luty.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	459397
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 20-05-2022 o 21:57

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pewnie chodzi o nadwyżkę energii

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    nie bardzo widzę jak chcesz zimą zapewnić energie do ogrzewania za pomocą klimatyzatorów z fotowoltaiki która ma bardzo słaba wydajność.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_luty.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	459397
    Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Wiem, że tej energii może być za mało. To będzie moja pierwsza zima z fotowoltaiką.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Koledzy. Możecie chwilkę poświęcić i oświecić mnie jak to jest z tym ogrzewaniem klimą. Nie znam się na klimatyzacji i zawsze mi się wydawało, że służy do tego, żeby wypompować ciepło z budynku na zewnątrz. A teraz czytam, że mogą ogrzewać. I zaczęło mnie to interesować, szczególnie, że mam spore nadwyżki energii z paneli i zastanawiam się jak je wykorzystać do grzania. A teraz widzę, że można dwie pieczenie na jednym ogniu.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Koledzy. Możecie chwilkę poświęcić i oświecić mnie jak to jest z tym ogrzewaniem klimą. Nie znam się na klimatyzacji i zawsze mi się wydawało, że służy do tego, żeby wypompować ciepło z budynku na zewnątrz. A teraz czytam, że mogą ogrzewać. I zaczęło mnie to interesować, szczególnie, że mam spore nadwyżki energii z paneli i zastanawiam się jak je wykorzystać do grzania. A teraz widzę, że można dwie pieczenie na jednym ogniu.
    Te najstarsze klimatyzatory, takie wyprodukowane 20 lat, lub więcej z reguły służyły do chłodzenia.
    Teraz produkuje się klimatyzatory, które chłodzą i grzeją. Co więcej - biorą tyle prądu ile trzeba w danej chwili do zapewnienia ciepła/chłodu. Są to urządzenia inwerterowe, cokolwiek by to oznaczało...

    Ja mam firmy Kaisai i "od biedy" przez jedną zimę 4 sztuki ogrzały mi dom.

    Tu jest link do takich klimatyzatorów:

    https://dmuchamy.pl/pl/products/klim...pping&curr=PLN

    Ceny z montażem są wyższe, ale dlatego, że musi je zakładać ktoś kto ma uprawnienia f-faz.

    Lepszym rozwiązaniem na spożytkowanie wyprodukowanej energii z PV jest założenie pompy ciepła, lecz ceny są przeważnie wyższe (znacznie wyższe)..
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post

    Ja mam firmy Kaisai i "od biedy" przez jedną zimę 4 sztuki ogrzały mi dom.
    Czy polecasz klimatyzatory tej firmy? Pytam, bo zamierzam dokupić jeden. W Internecie widziałem takie po 3 i 5 tys., a ten Kaisai dość tani jest i może w zupełności wystarczy i nie ma sensu przepłacać?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Mnie działają dobrze, ale dom mam dobrze docieplony, więc używam sporadycznie - o wiele lepiej jest z pompą ciepła. Nie jest tania w zakupie, ale eksploatacja tania i komfortowa.
    Na Forum jest temat: tanie ogrzewanie domu od splita po kanałówkę:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...nie+ogrzewanie

    Kilka osób bardzo sobie chwali klimatyzatory tej firmy.
    Myślę, że się sprawdzi.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 21-05-2022 o 21:29
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Te najstarsze klimatyzatory, takie wyprodukowane 20 lat, lub więcej z reguły służyły do chłodzenia.
    Teraz produkuje się klimatyzatory, które chłodzą i grzeją. Co więcej - biorą tyle prądu ile trzeba w danej chwili do zapewnienia ciepła/chłodu. Są to urządzenia inwerterowe, cokolwiek by to oznaczało...
    Nie bójmy się trudnych słów Dzięki za podpowiedź, doczytam. Pompami ciepła nie za bardzo jestem zainteresowana, bo rozważam coś na dogrzanie a nie ogrzanie. A jak możne mieć jeszcze w lato chłodniej to jeszcze lepiej.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Nie bójmy się trudnych słów Dzięki za podpowiedź, doczytam. Pompami ciepła nie za bardzo jestem zainteresowana, bo rozważam coś na dogrzanie a nie ogrzanie. A jak możne mieć jeszcze w lato chłodniej to jeszcze lepiej.
    Te nowego typy klimatyzatory w połączeniu z PV (a i bez PV też) dobrze się sprawdzą zastępując również kopciuchy.
    Może trochę nie na temat:
    Z tego co słyszałem ceny węgla strasznie poszybowały w górę, a koszt klimatyzatora budżetowego jest porównywalny z ceną tony węgla. Prąd też drożeje, ale nie tak mocno. Po uwzględnieniu że przy klimie zużyje się go 3 razy mniej w stosunku do grzania grzejnikiem elektrycznym ma szansę bardzo szybko się zamortyzować.
    Miły chłodek w lecie też się liczy...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Nie bójmy się trudnych słów Dzięki za podpowiedź, doczytam. Pompami ciepła nie za bardzo jestem zainteresowana, bo rozważam coś na dogrzanie a nie ogrzanie. A jak możne mieć jeszcze w lato chłodniej to jeszcze lepiej.
    Jeśli chcesz grzać w bardzo niskich temperaturach, to przy ewentualnej wymianie zainteresuj się jednostkami z podwójną sprężarką. Nie tracą tak na wydajności jak te z pojedynczą. Po za droższymi gree polecanymi na forum, są inne także sprawdzone. Niestety kosztują trochę więcej od zwykłych jednostek.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #18

    Domyślnie

    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony