dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Wyciszenie nawiewu rekuperacji

    Posiadam rekuperator reQnet erv 550, który został zainstalowany w 15-letnim, 3-kondygnacyjnym domu na poddaszu użytkowym. Rury fi75 rozprowadzone są w suficie podwieszanym. Urządzenie działa fajnie, ale z nawiewu dochodzi nieprzyjemny hałąs o niskich częstotliwościach.

    Rekuperator wygląda tak: https://imgur.com/a/5KZTtBX
    Nawiew to kanał drugi od lewej, z skrzynką rozdzielczą z napisem bitmat. W tamtym miejscu odchodzi 5 rur fi75, które kierują się ku sufitowi oraz kanał fi200, który skręca w lewo, następnie w dół.

    Instalatorzy wkleili tłumik widoczny na zdjęciu, niestety bez rezultatu. Następnie przerobili nieco odejście ze skrzynki rozdzielczej widocznej na zdjęciu do głównego kanału, co zmniejszyło nieco hałas, ale nadal przy pracy rekuperatora w trybie inteligentnym między 160 a 210m3 buczenie jest uciążliwe. Instalatorzy nie mają już pomysłu co dalej z tym robić

    Ze swojej strony okleiłem matami butylowymi skrzynki rozdzielcze na każdym piętrze, co dało bardzo dobry efekt (wcześniej mocno hałasowały). W ostateczności mogę zrobić tłumiki przy każdym anemostacie nawiewnym w tym stylu: https://forum.buildhub.org.uk/topic/...stic-silencer/ korzystając z przestrzeni w suficie podwieszanym. Zrobiłem jeden prowizoryczny tłumik w tym stylu i ładnie wygłusza, ale czy nie wpłynie to za bardzo na opory w instalacji?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z tego co piszesz, to dzwięk od centrali. Trochę dziwne, że tak go słychać. Czy sama centrala działa cicho?

    Zamiast bawić się pojedyńcze tłumienie, ja bym wytłumił dźwięk zaraz za centralą. Zamiast dawać bezpośrednio do skrzynki rozdzielczej, odejść w bok, dać tutaj tłumik i dopiero dalej do skrzynki. Możesz dać nawet większe średnice żeby zminimalizować opory. Chyba lepiej to zrobić tutaj, gdzie jest miejsce, niż w sufitach kombinować.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony