dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Rozdzielacze ilość na jednej kondygnacji

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AleksanderPod

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Krzczonów
    Kod pocztowy
    58-112
    Posty
    9

    Domyślnie Rozdzielacze ilość na jednej kondygnacji

    Dzień dobry,
    Posiadam projekt ogrzewania podłogowego w którym to pętle z najdalszych pomieszczeń oddalone są od rozdzielacza nawet o 8m, co daje razem z powrotem 16m. Zastanawiałem się czy istnieje jakaś optymalna odległość od rozdzielacza, którą się przyjmuje. W założeniu na parterze mam 11 pętli, z czego te najbardziej odległe znajdujące się w salonie 3 pętle, przy rozstawie z projektu tj. co 10 cm, wyjdą łącznie po 130m. Cała podłogówka z rur 16mm. Zastanawiałem się, czy nie byłoby korzystniejszym rozwiązaniem, żeby zastosować drugi rozdzielacz na parterze zlokalizowany bliżej najdłuższych pętli. Wtedy zrobiłbym 4 pętle zamiast 3 i długości pętli byłyby krótsze. Wszędzie mam pętle po około 90m. Źródło ogrzewania pompa ciepła mitsubishi ecodan 8kw. Pytanie, czy nie ma przeciwskazań dla zrobienia łącznie 3 rozdzielaczy. Dwóch na parterze po 8 i 4 sekcje oraz na poddaszu 7 sekcji. Daje to 19 sekcji i około 2000m rury. Pytanie czy da się to jakoś sprawnie połączyć?

  2. #2

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Długości pętli ogrzewania podłogowego rozważamy całościowo, nie ma więc żadnej optymalnej długości odcinka rury prowadzonej od rozdzielacza do ogrzewanego pomieszczenia.
    Orientacyjne maksymalne długości obwodów (z przewodami zasilającym i powrotnym) wybranych rur KAN-therm:
    - 14 × 2 – 100 m
    - 16 × 2 – 120 m
    - 18 × 2 – 150 m
    Powyższe wartości związane są z przyjmowanym dopuszczalnym spadkiem ciśnienia na pętli (20 kPa), dla instalacji wyposażonych w "standardowe" pompy obiegowe.

    W przedstawionym przez Pana przypadku można rozważyć zastosowanie 12-obwodowego rozdzielacza, co pozwoliłoby na ułożenie dodatkowej pętli w salonie i tym samym zmniejszeniem długości pozostałych.
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 26-05-2022 o 08:54
    http://pl.kan-therm.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony