dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 78
  1. #1

    Domyślnie Dziwna sprawa z wysokim napięciem i wyłączaniem się falownika

    Wyłącza się moja instalacja fotowoltaiczna z powodu wysokiego napięcia w sieci.Na mojej ulicy są w sumie 4 instalacje. Dzwoniliśmy do zakładu energetycznego i zgłaszaliśmy problem. Teraz chcemy wspólnie napisać pismo w tej sprawie. I tutaj zdziwienie. U jednego sąsiada instalacja się nie wyłącza. Dlatego nie chce podpisać pisma. Początkowo myślałem, że nie wie, o co chodzi. Ale pokazał wykresy na aplikacji i rzeczywiście jego instalacja nie wyłącza się. To wszystko bardzo dziwne, bo wszystkie instalacje robiła ta sama firma. Co może być nie tak z moją instalacją?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2

    Domyślnie

    Sąsiad ma ustawioną normę niemiecką i ma w 4 literach wasze instalacje. Co zrobić, pisać pisma możecie codziennie i nic z tym nie zrobią, możecie zamawiać urządzenia pomiarowe certyfikowane które zostaną Wam założone w pochmurny dzień - kiedy PV działa normalnie.

    A może jesteście na końcu linii energetycznej od trafo?
    U mnie na wsi mamy około (120-150 instalacji PV) o mocy około 750kWp i nikomu sprzęt się nie wyłącza napięcie w nocy około 225V w dzień 243V. Przed pikiem instalacji napięcie szalało nawet do 252V, ale jak ZE zobaczyło że coś jest nie teges obniżyło napięcie na trafo.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Niemiecka norma? To chyba nielegalne? Można to jakoś sprawdzić ? Udowodnić?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Tak to nielegalne i za to grozi zerwanie umowy przez ZE czyli utrata starych warunków. Udowodnić to może ZE(zapisy w liczniku, moga ząłożyc pomiar na słupie itd) ale sam też możesz te podejrzenia zweryfikować przyglądając się napięciom na licznku ZE w słoneczny dzień-jak podskoczą wyraźnie i na długo ponad te 253V to znak, że ktoś ma inną norme niż PL albo sieć ma usterkę-w szczególności gdy Ty swoją foto masz wyłączoną.
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie Tauron zakłada liczniki na których nie ma podglądu napięcia. Nie wiem, czy ich gdzieś nie zapisuje, jednak na samym liczniku ich nie ma.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Niemiecka norma? To chyba nielegalne? Można to jakoś sprawdzić ? Udowodnić?
    Zanim powtórzysz jak papuga coś o tej "niemieckiej" normie. poczytaj jak ona wygląda i czym się rożni od polskiej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Tak to nielegalne i za to grozi zerwanie umowy przez ZE czyli utrata starych warunków. Udowodnić to może ZE(zapisy w liczniku, moga ząłożyc pomiar na słupie itd) ale sam też możesz te podejrzenia zweryfikować przyglądając się napięciom na licznku ZE w słoneczny dzień-jak podskoczą wyraźnie i na długo ponad te 253V to znak, że ktoś ma inną norme niż PL albo sieć ma usterkę-w szczególności gdy Ty swoją foto masz wyłączoną.
    Zanim zaczniecie oskarżać sąsiada popatrzcie na zwoje WLZ i podbicie napięcia które ona powoduje.
    Sąsiad jest może trochę mądrzejszy w wyborze średnicy swojego WLZ.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.847

    Domyślnie

    WLZ to wewnętrzna linia zasilająca, czyli linia elektryczna, służąca do przesyłu energii elektrycznej, zlokalizowana pomiędzy przyłączem, a rozdzielnicą główną w budynku.
    https://www.oszomega.pl/helpie_faq/co-to-jest-wlz/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Wszyscy się wymądrzają, szczególnie ci, u których wszystko gra. ZE jest odpowiedzialny za obniżenie napięcia, czego nie robią. A później odcinają nie stwierdzając nieprawidłowości na swojej sieci przesyłowej. A dwa. Ja mam 110m do licznika i są straty. Nie wiem jak gruby przewód musiałbym mieć (obecnie niemożliwa wymiana) by nie było strat. Także nie róbcie z siebie oświeconych, bo nie macie problemów i cwaniakujecie tak samo jak ZE.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 21-05-2022 o 14:00
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Wszyscy się wymądrzają, szczególnie ci, u których wszystko gra. ZE jest odpowiedzialny za obniżenie napięcia, czego nie robią. A później odcinają nie stwierdzając nieprawidłowości na swojej sieci przesyłowej. A dwa. Ja mam 110m do licznika i są straty. Nie wiem jak gruby przewód musiałbym mieć (obecnie niemożliwa wymiana) by nie było strat. Także nie róbcie z siebie oświeconych, bo nie macie problemów i cwaniakujecie tak samo jak ZE.
    Tu nie o straty na długim kablu chodzi tylko o podbicie napięcia podczas wpychania energii do sieci.
    Autor tego tematu narzeka że jego PV się wyłącza z powodu za wysokiego napięcia a jego sąsiadowi się nie wyłącza.
    Zaraz znajdują się tacy którzy bez żadnych danych oskarżają sąsiada o "nielegalne" ustawienia jego inwertera na sieć niemiecką.
    Pojęcia nie mają jak jest różnica między polskimi ustawieniami a niemieckimi ale to dobrze brzmi i z sąsiada robią przestępcę.

    Sugeruję autorowi żeby się w pierwszej kolejności zainteresował jakością swojej instalacji.
    Jeśli jego inwerter PV włączony jest do rozdzielnicy domowej albo co gorsze do gniazdka w garażu to niech lepiej szuka problemu u siebie.
    Niech w pierwszej kolejności pomierzy spadki napięć na swoim WLZ.
    Zanim pobiegnie do ZE z pretensjami że napięcie w sieci jest za wysokie bo mu się inwerter wyłącza, nie zmierzy napięcie na swoim inwerterze i porówna z napięciem na złączu. ZE interesuje tylko to drugie napięcie.

  11. #11

    Domyślnie

    Tak. Zgadza się. Jednak sam ZE także robi problemy.
    Nie wiem jakie przekroje ma autor tematu, za to wiem, co u mnie. U mnie falownik musi cisnąć według wskazań naszych falowników o 3V więcej. Całe 3V. Natomiast kiedy falownik sąsiada nie pracuje, a mój tak, różnica pomiędzy jego wskazaniami na falowniku a tym co mój pcha, to 1V. Odczyty z samych falownikow. Nie sprawdzane miernikiem.
    U mnie 70m przewodu Al 25mm² później rozdzie rozdzielnia i 10m 6mm2 Cu. Na końcu 4x16mm² Al 30m.
    Podaję do porównania.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12

    Domyślnie

    Tak. Zgadza się. Jednak sam ZE także robi problemy.
    Nie wiem jakie przekroje ma autor tematu, za to wiem, co u mnie. U mnie falownik musi cisnąć według wskazań naszych falowników o 3V więcej. Całe 3V. Natomiast kiedy falownik sąsiada nie pracuje, a mój tak, różnica pomiędzy jego wskazaniami na falowniku a tym co mój pcha, to 1V. Odczyty z samych falownikow. Nie sprawdzane miernikiem.
    U mnie 70m przewodu Al 25mm² później rozdzielnia i 10m 6mm2 Cu. Na końcu 4x16mm² Al 30m.
    Planuję wymienić jeszcze ten odcinek 10m Cu 6mm² na Al 25mm², pozostał po budowie i wpiąć się przed rozdzielnią dodawając różniczkę.
    Jednak według tej strony https://helukabel.pl/baza-wiedzy/kalkulator-elektryka/ i tak mam 2,5V straty. Więc odległość robi różnicę.
    Podaję do porównania.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 21-05-2022 o 17:30
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Tak. Zgadza się. Jednak sam ZE także robi problemy.
    Nie wiem jakie przekroje ma autor tematu, za to wiem, co u mnie. U mnie falownik musi cisnąć według wskazań naszych falowników o 3V więcej. Całe 3V. Natomiast kiedy falownik sąsiada nie pracuje, a mój tak, różnica pomiędzy jego wskazaniami na falowniku a tym co mój pcha, to 1V. Odczyty z samych falownikow. Nie sprawdzane miernikiem.
    U mnie 70m przewodu Al 25mm² później rozdzie rozdzielnia i 10m 6mm2 Cu. Na końcu 4x16mm² Al 30m.
    Podaję do porównania.
    Przy max mocy Twojego inwertera (9kW) wciskanej do sieci masz 2.7V podbicia napięcia tylko na przewodach.
    https://lumier.pl/kalkulator/
    70m/Al25 + 1.319V
    10m/Cu6 + 0.496V
    30m/Al16 + 0.883V
    Suma 2.7V
    Do tego trzeba dodać podbicia napięć na wszystkich łączeniach poszczególnych kabli.
    Twój falownik widzi około 3V więcej niż jest w sieci.
    Wyłączy się przy napięciu sieci 250V i jak będziesz próbował dyskutować z ZE to Cię wyśmieją.

  14. #14

    Domyślnie

    A czekam od ponad 2 miesiecy na jakakolwiek info co wykazal analizator i doczekac sie nie moge dzwonic juz mi sie nie chce do tych idiotow..wczoraj zadzwonilem na pogot.energ przyjechali na jednej fazie 254v przy mojej wylaczonej i gowno kierownik sie nie zgodzil obnizyc na trafo ze bedzie zima za nisko.mowie im ze zima w nocy mam zawsze 240 conajmniej choc na koncu mieszkam to do 207 jeszcze daleko ale niestety nie zgodzil sie.

  15. #15

    Domyślnie

    Jak bym wiedzial ze maja takie niewydolne sieci to bym sie w to nie pakowal .wywalilem 42k w bloto i wkur... sie od pol roku .niech zrywaja ze mna umowe i tak na pl falownik spi caly dzien.w d.. to mam.nie wywiazuja sie z umowy uniemozliwiajac odbior nadprodukcji.to ja tez nie bede .

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolo..9 Zobacz post
    Jak bym wiedzial ze maja takie niewydolne sieci to bym sie w to nie pakowal .wywalilem 42k w bloto i wkur... sie od pol roku .niech zrywaja ze mna umowe i tak na pl falownik spi caly dzien.w d.. to mam.nie wywiazuja sie z umowy uniemozliwiajac odbior nadprodukcji.to ja tez nie bede .
    myślisz, że to z powodu niewydolnej/niemodernizowanej sieci?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  17. #17

    Domyślnie

    Tak.niedostosowanej do pv o czym dowiadujemy sie najczesciej po inwestycji. Prawie jak amber goldD

  18. #18

    Domyślnie

    U mnie instalacja fotowoltaiczna jest przyłączona do rozdzielni. WLZ to przewód YAKY 4x25mm2 -1kV. Nie wiem, czy to pomaga , czy przeszkadza fotowoltaice?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    U mnie instalacja fotowoltaiczna jest przyłączona do rozdzielni. WLZ to przewód YAKY 4x25mm2 -1kV. Nie wiem, czy to pomaga , czy przeszkadza fotowoltaice?
    Ile metrów ma Twoje WLZ?

  20. #20

    Domyślnie

    Około 50m.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony