dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 78
  1. #41

    Domyślnie

    Jak długa jest linia i jaka to nie wiem, ale moje pierwsze podejrzenie(niesłuszne) to była "oszczędność" na WLZ. Nie moja instalacja, mam tylko podgląd w dane i informacje od kolegi który tak jest podpięty. Kilka lat temu mieli tam podobno zmieniać transformator i chcieli od kogoś skrawek gruntu, ale się "nie dało". Od tamtej pory kilka domów wzdłuż ulicy (gruntowej) przybyło, przybyło też instalacji PV i PC i wyszło co wyszło. Na razie problem rozwiązał pompą PW/PW i automatycznie uruchamianymi grzałkami w zbiorniku CWU. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz którą wypatrzyłem z logów, a która nie była aż tak widoczna przy normalnym użytkowania domu. Kilka razy w tygodniu wylatuje jedna faza na dosłownie kilka sekund, dzieje się to pomiędzy 6-8 rano. Co do wielkości samego trafa to nie wiem czy ono jest małe, widzę tylko efekty pracy trafa i lini zasilającej. Pisałem że jest za małe, a nie małe.

  2. #42

    Domyślnie

    Z tym wypadaniem fazy to dziwna sprawa i dlaczego o tej samej porze
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Nie może samoistnie wypadać jedna faza na samym traforku na kilka sekund. Może jest gdzieś zły styk na linii. To trzeba zgłosić do energetyki niech sprawdzą.

  4. #44

    Domyślnie

    A można na 100% wykluczyć problem w instalacji w domu?
    Dlaczego ten zły styk miałby zawsze o podobnej godzinie nawalać.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #45

    Domyślnie

    W domu można wykluczyć, sprawdzone u sąsiada, u niego też o tych samych porach jest zanik napięcia na jednej z faz. Do puki nie było PV i nie patrzyło się w logi to , czasami restartował się jakiś zegarek na mikrofali itp. . Czyli zaniki były ale nierejestrowane. Też koledze polecałem zgłaszać awarię do taurona, ale z tego co wiem to nie zgłosił.

  6. #46

    Domyślnie

    No i doczekalem sie w koncu obnizenia napiecia.Najpierw jakis miesiac temu zaczela dzialac jakas automatyka rowno o 9 godz wlacza sie i napiecie w dol kilka v i tak do 17 stej co dzennie to troche poprawilo sytuacje ale do idealu bylo daleko.Az tu dzis trach prad wylaczyli na 15 min i znow zjazd w dol o jakies 6V. I tak poki co mieszcze sie w widelkach choc poludnie i lampa.
    ZAUWAZYLEM ze teraz jak wlacze jakies urzadzenie pradozerne to v spada na tej fazie do ktorej jest podpiete natomiast podnosi sie na pozostalych mnij wiecej tyle ile
    Spada na tej obciazonej.
    Dlaczego tak sie dzieje?
    Wczesniej tego nie bylo.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolo..9 Zobacz post
    ZAUWAZYLEM ze teraz jak wlacze jakies urzadzenie pradozerne to v spada na tej fazie do ktorej jest podpiete natomiast podnosi sie na pozostalych mnij wiecej tyle ile
    Spada na tej obciazonej.
    Dlaczego tak sie dzieje?
    Wczesniej tego nie bylo.
    Jaki jest przekrój WLZ lub przekroje pomiędzy rozdzielniami PV
    Objaw wygląda jak by przewód zerowy PEN z lini WLZ lub zacisk N - PEN w rozdzielniach miał słaby styk.
    Jeśli np. moc oddawana do sieci pozostała na tym samym poziomie to zmniejszenie napięcia spowodowało zwiększenie prądu.
    Słaby styk lub przekrój przewodu neutralnego przy obciążeniu jednej fazy powoduje przepływ prądu w przewodzie N - PEN a więc i spadek napięcia na nim.
    Napięcie odłożone na przewodzie N proporcjonalnie dodaje się do pozostałych faz
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #48

    Domyślnie

    Przekroj to 4mm2 styki sprawdzalem swego czasu.To samo dzieje sie jak sasiad obciazy jedna faze.Moze ten styk slaby byc gdzies dalej poza moja posesja?
    Czy poza ew.wylaczenie falownika to zjawisko jest jakos szkodliwe?

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Co to jest 4 mm2 według ciebie bo na pewno nie przekrój WLZ. Jeśli to przekrój pomiędzy rozdzielnią główną domu a inwerterem PV to OK.
    Jaka jest moc instalacji PV.?

    Jeśli u sąsiada jest to samo to winowajcą prawdopodobnie jest ilość instalacji PV i transformator SN w waszej okolicy którego parametry graniczne powoli równają się z możliwościami przyłączonych użytkowników i ilością instalacji PV.
    Zjawisko jest normalne i nieszkodliwe o ile chwilowy wzrost napięcia w pozostałych fazach nie przekracza parametrów granicznych odbiorników z nimi podłączonych.

    Jeśli zakład energetyczny zmniejszył napięcie na sieci czyli zmienił odczep transformatora to wie o sprawie i monitoruje ją.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-07-2022 o 21:06
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #50

    Domyślnie

    Tak przekroj miedzy falownikiem i rozdzielnia.Wlz niestety nie wiem.Pv ma moc 9.96kwp .Do naszego transformatora bedzie okolo 60kwp pv przylaczonych .co drugi dom mniej wiecej cos tam ma.Z sasiadem to chodzilo mi o to ze jak on wlaczy np. Pralke to ja u siebie to ja obserwuje spadek na jednej fazie i wzrost napiecia na dwoch pozostalych,nie wiem jak to wyglada u niego w domu.

  11. #51

    Domyślnie

    Dostalem wlasnie pismo od Tauron w zwiazku z reklamacja .pisza ze analizator wykazal ze energia ktora do mnie dostarczaja nie spelnia parametrow i ze podjeli kroki tj.obnizyli napiecie w GPZ na SN i jeszcze podreguluja trafo na nn.
    I co najlepsze pisze ze analizator wykazal ze pobieram moc bierna niezgodnie z prawem tg cos fi cos tam cos tam przez co to ja wprowadzam zaklucenia do ich sieci dlatego nie odpowiadaja za jakosc energii ktora do mnie dostarczaja.Wie ktos o co chodzi?
    No i zebym sie myl i pral gdy slonce swieci itp.

  12. #52

    Domyślnie

    Pomylka nie moc bierna tylko
    Energie ze wspolczynnikiem tg@ niezgodnym z przepisami prawa.
    Niestety nie napisali czego nie wlaczac zeby przestac lamac przepisy prawa i umowy.

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    To nie tak iż nie załączanie czegoś spowoduje zachowanie przepisów.
    Aby nie łamać przepisów prawa najlepiej nie mieć instalacji PV lub kompensować moc bierną do wartości wymaganych w umowie.
    Jeśli posiadasz instalację PV i umowę z ZE to wymieniono twój licznik na dwukierunkowy czyli taki który wskazuje ile energii pobrałeś oraz ile jej dostarczyłeś.
    W umowie jako prosument masz wymagany tg(fi) który należy zachować podczas poboru. Na fakturze zaś pojawiła się dodatkowa pozycja w postaci mocy biernej.
    tg(fi) to nic innego jak stosunek mocy biernej do mocy czynnej.
    Problem w tym że moc bierna krąży w sieci energetycznej obciążając jej infrastrukturę czyli sieci przesyłowe nie będąc energią produktywną.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    To nie tak iż nie załączanie czegoś spowoduje zachowanie przepisów.
    Aby nie łamać przepisów prawa najlepiej nie mieć instalacji PV lub kompensować moc bierną do wartości wymaganych w umowie.
    Jeśli posiadasz instalację PV i umowę z ZE to wymieniono twój licznik na dwukierunkowy czyli taki który wskazuje ile energii pobrałeś oraz ile jej dostarczyłeś.
    W umowie jako prosument masz wymagany tg(fi) który należy zachować podczas poboru. Na fakturze zaś pojawiła się dodatkowa pozycja w postaci mocy biernej.
    tg(fi) to nic innego jak stosunek mocy biernej do mocy czynnej.
    Problem w tym że moc bierna krąży w sieci energetycznej obciążając jej infrastrukturę czyli sieci przesyłowe nie będąc energią produktywną.

    Przecież tg fi nie zależy tylko od fotowoltaiki, zależy od charakteru odbiorników, nie mamy już w gospodarstwie domowym tylko grzałek gdzie cos fi wynosił 1, a liczniki inteligentne liczące energię bierną będą mieli wszyscy pobierający en. elektryczną
    Ostatnio edytowane przez Jancia ; 21-07-2022 o 20:00

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolo..9 Zobacz post
    Dostalem wlasnie pismo od Tauron w zwiazku z reklamacja .pisza ze analizator wykazal ze energia ktora do mnie dostarczaja nie spelnia parametrow i ze podjeli kroki tj.obnizyli napiecie w GPZ na SN i jeszcze podreguluja trafo na nn.
    I co najlepsze pisze ze analizator wykazal ze pobieram moc bierna niezgodnie z prawem tg cos fi cos tam cos tam przez co to ja wprowadzam zaklucenia do ich sieci dlatego nie odpowiadaja za jakosc energii ktora do mnie dostarczaja.Wie ktos o co chodzi?
    No i zebym sie myl i pral gdy slonce swieci itp.
    Czy coś więcej podano? o ile ten tg fi został przekroczony?

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Przecież tg fi nie zależy tylko od fotowoltaiki, zależy od charakteru odbiorników, nie mamy już w gospodarstwie domowym tylko grzałek gdzie cos fi wynosił 1, a liczniki inteligentne liczące energię bierną będą mieli wszyscy pobierający en. elektryczną
    Nie rozumiesz. Ja nie napisałem że tylko od niej zależy.
    Wiesz jak to się dzieje że instalacja PV oddaje energię elektryczną do sieci?
    To nie jest tak że inwenter podwyższa napięcie na swoim wyjściu i energia zamiast z sieci płynie z paneli PV do sieci.
    Dzieje się to poprzez przesuwanie faz o 180*
    Energia bierna zaś może być pojemnościowa i wtedy kompensacją są dławiki czyli indukcyjność, a równie dobrze energia bierna może być indukcyjna i wtedy jako kompensację instaluje się baterie kondensatorów.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie rozumiesz. Ja nie napisałem że tylko od niej zależy.
    Wiesz jak to się dzieje że instalacja PV oddaje energię elektryczną do sieci?
    To nie jest tak że inwenter podwyższa napięcie na swoim wyjściu i energia zamiast z sieci płynie z paneli PV do sieci.
    Dzieje się to poprzez przesuwanie faz o 180*
    Energia bierna zaś może być pojemnościowa i wtedy kompensacją są dławiki czyli indukcyjność, a równie dobrze energia bierna może być indukcyjna i wtedy jako kompensację instaluje się baterie kondensatorów.
    Jako przyczynę łamania przepisów prawa podałeś tylko fotowoltaikę a przemilczałeś inne odbiorniki jak choćby oświetlenie ledowe, kuchnie indykcyjne, upsy czy silniki indukcyjne, praktycznie niema odbiorników które nie generują en. biernej poza żarówkami i grzałkami, w taryfach domowych czyli G nie pojawia się też dodatkowa opłata za en bierną, były takie próby a 2017 ale szybko ten pomysł upadł, być może odbiorcy będą obciążeni takimi opłatami ale to będzie dotyczyć nie tylko posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.
    To nie fotowoltaika psuje sieć elektroenergetyczną, to jest tylko taka nagonka ze strony ministerstwa i energetyki, takie obarczanie winą posiadaczy fotowoltaiki za kiepską infrastrukturę energetyczną za którą odpowiadają i jak widać niektórzy to podchwytują i rozpowszechniają

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.318

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    .........
    To nie fotowoltaika psuje sieć elektroenergetyczną, to jest tylko taka nagonka ze strony ministerstwa i energetyki, takie obarczanie winą posiadaczy fotowoltaiki za kiepską infrastrukturę energetyczną za którą odpowiadają i jak widać niektórzy to podchwytują i rozpowszechniają

    Jeśli czujesz się nierówno traktowany to nie mów tego mi.

    Powiedz to tym od programu "CZYSTE POWIETRZE" którzy zachęcali do likwidacji kopciuchów a teraz dopłacają do węgla i każą zbierać chrust.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Sąsiad zarzeka się , że mam dużą autokonsumpcję. Nie podpisał pisma. Reszta podpisała. ZE zaczął coś robić i okazało się, że był jakiś problem z transformatorem. Naprawili i na razie jest OK. Nie wyłącza się.
    Co jest jak najbardziej możliwe.
    Sam gdy miałem problemy z wyłączaniem się falownika w zeszłym roku, poprawiłem obciążenia poszczególnych faz i problem zniknął.

    Ale mimo to, jestes zaskoczony, że sąsiad nie chciał się podpisać pod pismem...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #60

    Domyślnie

    Nie napisali o ile przekraczam tg fi ani tez jak zamierzaja mnie ukarac za lamanie prawa nie chca tez kasy za analizator.
    Zajzalem w licznik i nawet jak dodam pobrana indukcyjna z pobrana pojemnosciowa to i tak wychodzi lekko ponizej 0.4 A analizator wisial tydzien moze wtedy wiecej uzywalem np szlifierki

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony