dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał booboss Zobacz post
    Witam,

    Mam od niedawna pompę ciepła Buderus (nie wiem jaki model ale w razie czego mogę sprawdzić). Chodzi to ogólnie na sterowniku Bosch. Jako że mamy już lato pompa jest przełączona ręcznie w tryb lato i jedyne co obecnie robi to raz dziennie dogrzanie bojlera CWU niecałe 300L. Dodatkowo - sterownik pompy ciepła grzecznie "rozmawia" z moim HomeAssistant z którego mogę wyczytać bardzo ciekawe informacje na temat jej pracy Umówmy się że fabryczna aplikacja Bosch to kupa g****

    Chciałem ogólnie zamieścić zrzuty ekranu z HomeAssistant jednak te forum zmniejsza je do tak chorej rozdzielczości że nic na nich nie widać więc opiszę w czym rzecz.

    Patrząc na jakiś konkretny dzień okazało się, że pompa ciepła wystartowała o godzinie 11:00 i zatrzymała się o 12:30 (celem dogrzania CWU). Jednocześnie patrząc na wykres temperatury CWU w bojlerze okazało się że zaczęła się podnosić o 12:05 mając 42C i skończyła się podnosić o 12:30 osiągając 50C.

    Kiedy spojrzałem na inne dni sprawa wyglądała z grubsza podobnie. Pytanie jest więc takie - co ta pompa robiła między 11:00-12:05 i na co żarła prąd skoro temperatura CWU nawet nie drgnęła? Potem nagle "magicznie" temperatura CWU wzrosła o 8 stopni w ciągu 25 minut. Jeśli komuś przychodzi na myśl jakaś bezwładność układu to z góry mówię, że wzrost temperatury CWU zatrzymał się co do minuty w momencie kiedy pompa przestała pracować. Więc zjawiska bezwładności tutaj zwyczajnie NIE MA.

    Ma ktoś jakiś pomysł na co poleciał mój prąd przez 65 minut? Podobno w przyrodzie nic nie znika, więc...?
    Gdy PC się załączy to znaczna część wody musi wcześniej być zużyta więc od spodu napłynęła zimna o temperaturze może 10 st. Pompa przez tę godzinę najpierw musi zagrzać tę zimną wodę z 10 do np 45 st. aby wężownica uzyskała na tyle wysoką temperaturę aby zacząć grzać górę zbiornika gdzie znajduję się czujnik. Aby zagrzać 1/2 czy nawet 1/3 zbiornika o aż 35 st. to pompa musi trochę popracować. Czasem nawet można zaobserwować po załaczeniu PC minimalny spadek temperatury gdyż zimna wężownica schłodzona zimną wodą w dolnej części zbiornika ochładza i górną część wody. Jak byś miał czujnik temp. tak ze 30 cm od dołu to byś zauważył gdzie się podziewa ta energia.
    Ostatnio edytowane przez cangi80 ; 26-05-2022 o 21:04
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    No więc tak... jestem absolutnie zdruzgotany beznadziejnością i upośledzeniem umysłowym ludzi którzy produkują sterowniki pomp ciepła. Nie czepiam się pomp ciepła jako takich jako urządzenie tylko ludzi którzy tworzą algorytmy sterujące jak to ma działać.

    Pewnego dnia na przykład pompa pracowała przez niespełna godzinę co widać na wykresie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-05-27_024523705.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	7,9 KB
ID:	459461

    W tym czasie dogrzała temperaturę wody powrotnej lub inaczej mówiąc temperaturę czynnika grzewczego w taki sposób:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-05-27_024556900.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	8,5 KB
ID:	459462

    Tyle że miało się to nijak do wzrostu temperatury CWU ponieważ wykres temperatury CWU w tym samym czasie wygląda tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-05-27_024631136.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	459463

    Innymi słowy pompa pracowała przez godzinę tylko po to żeby nagrzać czynnik grzewczy i postanowiła zakończyć swoje działanie w momencie gdy ten czynnik grzewczy mógł faktycznie ogrzać CWU. W efekcie w ogóle nie ogrzała CWU a cała energia na jej pracę poszła w las gdyż jedyne co zrobiła to nagrzała czynnik grzewczy nie dogrzewając CWU W CALE po czym pozwoliła żeby ten czynnik grzewczy ponownie się wychłodził.
    Jest to… nieprawdopodobnie LOGICZNE działanie z jej strony. Niech ch*** strzeli ludzi którzy projektowali te algorytmy działania pompy. A niby to BOSCH. Zawracanie d**** jak robią takie…. niespodzianki. Czy w tych firmach pracuje ktoś kto posiada chociaż jedną szarą komórkę??? Bo mi wychodzi na to, że to banda debili.

    W każdym razie wychodzi mi na to, że jak absurdalnie by to nie brzmiało to trzeba utrzymywać naprawdę wysoką temperaturę w bojlerze CWU. CZEMU? Biorąc pod uwagę, że zwłaszcza latem pompa marnuje 2/3 energii na ogrzanie czynnika grzewczego a dopiero potem wody CWU to sensowne jest żeby ogrzała ten bojler przynajmniej o 15 stopni. Dogrzewanie o 5 stopni nie ma sensu gdyż większość energii idzie na ogrzewanie czynnika grzewczego a nie wody CWU jako takiej. Więc lepiej już jeśli ustawimy jakąś chorą wartość temperatury CWU rzędu 60 stopni ALE jednocześnie ustawimy histerezę grzania na 15 stopni albo nawet więcej. Bo wówczas owszem jak pompa wystartuje to zmarnuje godzinę pracy na dogrzanie „samej siebie” ale przynajmniej ogrzeje nam wodę CWU o 15 albo 20 stopni. Jeśli ustawimy histerezę na 5 stopni to pompa przez godzinę będzie grzać samą siebie żeby następnie w 20 minut dogrzać nam CWU o 5 stopni. Czyli czysta strata energii. Więc niech startuje raz na 3 dni (zamiast raz dziennie) ale dogrzewa wodę „hurtem” o 20 stopni biorąc pod uwagę, że najpierw musi wygrzać samą siebie.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    A tak cytując za kolegą. Póki miałem piec na ekogroszek i bojlery grzane zarówno przez piec (zima) i elektrycznie (lato) to sprawa wyglądała dużo prościej. Jak tylko piec albo grzałka elektryczna zaczęła działać to momentalnie dźwigała się temperatura wody w bojlerze. Dopiero teraz robi się to "niezwykle skomplikowane". Ja oczywiście rozumie z czego to wynika i jak to działa ale wydawało mi się, że po przejściu na pompę ciepła wszystko będzie zautomatyzowane i proste. Jest dokładnie odwrotnie - przy piecu na ekogroszek wszystko było proste. Przy pompie ciepła gdybym nie miał tak zaawansowanych narzędzi jak HomeAssistant to nawet bym nie wiedział jak bardzo moja pompa ciepła robi mnie w ch****.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pompa nie robi Cię w CH. Ona dba żebyś miał ciepłą wodę zawsze - czyli tak jak powinna.
    To co piszesz to nie nagrzewanie czynnika grzewczego, tylko wody w małym układzie. Ale ta energia nie jest tracona, trafia do wyższych warstw zbiornika, stąd brak różnicy wskazań na czujniki temperatury. Teraz jak wrzuciłeś wykres na powrocie wszystko staje się jasne i zgodne z tym co inni Ci pisali. Pompa działa inaczej niż grzałka aby optymalizować COP. Rozrzut temperatury w takim zbiorniku jest ogromny, więc operowanie na czujniki umieszczonym w jednym miejscu nie daje żadnego obrazu.

    Podsumowując - ta pompa nie grzeje samej siebie, ona grzeje CWU, ale Ty tego na czujniku nie widzisz. Możliwe, że pompa nawet co jakiś czas włącza pompkę by sprawdzić temperature na wejściu i na tej podstawie ocenia jaka średnia temperatura jest w zbiorniku.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #25

    Domyślnie

    Masz bojler 300 L, to ma zapas ciepłej wody.
    Proponuję, obniż temp. w bojlerze do 50*C lub 52*C
    i ustaw histerezę na 10*C.

    A gdybyś popatrzył do instrukcji obsługi, to tam widać, że krzywa grzewcza dla CWU opada wraz ze wzrostem temp. za oknem.
    Po części wynika to z możliwości pracy kompresora z wysokimi temperaturami.
    A po części z tego, że w chłodne dni miło jest się wygrzać pod ciepłym prysznicem,
    z kolei w upały chętniej bierzemy letni prysznic, by ciało schłodzić.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 27-05-2022 o 08:14
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    OK - rozumie że pomiar temperatury wody tylko w jednym miejscu w tak wielkim zbiorniku to praktycznie nie pomiar. Niemniej jednak - jeżeli pompa wyłączyła się i nie pracuje przez prawie 24h to czy temperatura wody w bojlerze nie powinna się po takim czasie wyrównać na całej wysokości bojlera? Czysto grawitacyjnie.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie, różnica temperatur powoduje opadanie zimnej wody na dół.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    OK - dzięki za wszystkie odpowiedzi! Szkoda, że nie jestem w stanie zmierzyć temperatury na dole zbiornika - fizycznie nie ma tam jak wprowadzić sondy. Najlepszy byłby pomiar w 3 miejscach.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    Panowie - ostatecznie to rozgryzłem. Spójrzcie proszę na poniższy wykres temperatury wody w bojlerze. Już tłumaczę co tu się odiwaniło:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-05-28_160047562.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	459476

    O godzinie 15:00 pompa raportowała, że temperatura bojlera to 48C. Właśnie wtedy wyłączyłem pompie zasilanie i włączyłem powrotnie (można powiedzieć że zrobiłem jej restart - a zwłaszcza sterownikowi pompy). Po tym restarcie wskazanie CWU "magicznie" spadło do 30C. Teraz dlaczego tak?
    Jak już pisaliście wcześniej woda w bojlerze jest rozwarstwiona temperaturowo - tym bardziej że jest to bojler pionowy. Czujnik temperatury jest pośrodku. Algorytm pompy działa w taki sposób że jak temperatura wody spadanie do jakiejś (trudno mi określić jakiej) to pompa zaczyna pokazywać temperaturę CWU nie w oparciu o faktycznie zmierzoną wartość przez sondę a bardziej o jakąś wypadkową wyliczoną ze zmierzonej i prognozowanego w czasie spadku temperatury. Innymi słowy pompa uwzględnia fakt rozwarstwienia wody i tego że pomiar jest po środku. Tak więc po restarcie widocznie te szacunkowe wyliczenia temp. CWU jej się skasowały i pompa pokazała faktycznie zmierzoną temperaturę po środku bojlera. Kiedy odkręciłem kurek z ciepłą wodą to tak na oko woda miała dobrze ponad 40C. I prawidłowo bo taka była temperatura wody na górze bojlera.

    Teraz - podczas grzania wody ta pseudo-zmierzona temperatura stoi w miejscu do momentu aż faktyczna temperatura w połowie bojlera nie przekroczy tej pseudo-zmierzonej (czyli wyliczonej w jakiś dziwaczny sposób przez algorytm). Dlatego wtedy "magicznie" temperatura pikuje w górę. Można się teraz pokusić nawet o prosty eksperyment. Zrobić restart pompy żeby wskazywała faktycznie zmierzoną (tak jak zrobiłem to dzisiaj) a następnie wymusić ogrzewanie CWU. Podejrzewam, że wówczas zmierzona temp. CWU zaczęła by się dźwigać niemal natychmiast.

    Swoją drogą jakiś miesiąc temu zrobiłem inny eksperyment - mianowicie w ogóle wyjąłem sondę z bojlera i zwyczajnie sobie "dyndała" na kabelku obok bojlera w temperaturze pokojowej około 18C przez 12h. Mimo tego pompa z uporem maniaka wskazywała że temperatura w bojlerze to 40C. Zresztą pisałem już o tym powyżej w którejś odpowiedzi. Nie wiem jakim cudem nie dodałem wówczas 2+2 ale to chyba wyjaśnia wszystko. Jedni sugerowali, że to może być uszkodzony czujnik ale ktoś inny zasugerował, że tak działa algorytm "szacowania" temperatury CWU. I wydaje mi się, że ta odpowiedź była prawidłowa. Zresztą uszkodzony być nie może skoro po restarcie od razu pokazał 30C zamiast pierwotnego 48C.

    Jeśli kogoś to interesuje to mogę nawrzucać wykresów wody powrotnej, zmierzonej CWU, modulacji pompy i co kogo interesuje z okresu kiedy zrobiłem tenże restart pompy.

    A tak z trochę innej beczki - zaczęło być już dzisiaj w domu trochę zimno więc przełączyłem pompę z trybu letniego na zimowy. Poza tym, że załączyła pompę obiegową na dom to przez godzinę w ogóle nie wystartowała sprężarka. (Temp. zmierzona w domu 18C, nastawiona 21C). Dlatego właśnie zrobiłem ten restart i przy okazji odkryłem to co odkryłem odnośnie CWU. Po restarcie niemal natychmiast zaczęła ogrzewać dom. Ktoś ma pomysł czemu nie wystartowała od razu po zmianie na tryb zimowy? Zaznaczam, że od 24h i tak nic nie robiła więc nie jest to kwestia tzw. "cool-time".

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Może zbyt "płasko" ustawiona krzywa grzewcza?
    Moja pompa działa również na zasadzie algorytmów, zarówno przy grzaniu CWU jak też przy CO.
    Mam taki prosty sposób, gdzie jednym pokrętłem ustawiam oczekiwaną temperaturę w domu. PC na tej zasadzie albo zaczyna grzać, lub tylko mieli wodę w obiegówce (mimo że nie ma w domu czujników temperatury zintegrowanych z PC)
    Ale:
    - w ten miniony zimny weekend ustawione 21,5*C na PC
    - Na sterownikach w domu w zależności od pomieszczeń 22-23
    - w niektórych pomieszczeniach temperatura spadła poniżej zadanej, a sterowniki otworzyły przepływy na rotametrach, mimo to PC nie zaczęła grzać.
    - podkręciłem na PC do 22*C i ruszyła natychmiast z grzaniem (mimo, że w niektórych pomieszczeniach utrzymane było 22.5*

    Wniosek taki, że PC pracuje wg algorytmów i czasami ciężko zrozumieć, dlaczego tak, a nie inaczej.

    Niemniej nie zamieniłbym na inny sposób ogrzewania domu. 5 sezonów zimowych minęło, jest ciepło, tanio i bezobsługowo.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Niemniej nie zamieniłbym na inny sposób ogrzewania domu. 5 sezonów zimowych minęło, jest ciepło, tanio i bezobsługowo.
    Z tym tanio to sam nie wiem. Zobaczy się jak przeleci jeden rok ale póki co pompa potrafiła wpi*****, hmmm.... zużyć nawet 80kWh w ciągu doby A temperatura za oknem była trochę poniżej 0 więc żadna ciężka zima.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie napisałeś jaki dom, jak ocieplony. Co mnie zdziwiło, że musiałeś dogrzewać w maju... W maju to ja już musiałem solidnie chłodzić żeby mieć w okolicy 23 stopni.

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    Właściwie to 2 domy na jednej pompie ocieplone styropianem 10cm. Łączna powierzchnia ok. 200m2. Ostatnie dwa dni zrobiło się zimno wiec załączyłem grzanie.

  14. #34

    Domyślnie

    80kWh to jakaś tragedia. Nie mówię, że mam dobrą instalację bo czasami mnie denerwuje ale więcej jak 25kWh na dobę to chyba nigdy nie było.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    booboss

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Nowe Chechło
    Kod pocztowy
    42-622
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    80kWh to jakaś tragedia. Nie mówię, że mam dobrą instalację bo czasami mnie denerwuje ale więcej jak 25kWh na dobę to chyba nigdy nie było.
    Właśnie też mi się to nie podoba. Chyba zadzwonię do instalatora. Lekka przesada moim zdaniem.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Coś masz nie halo. nawet nieocieplony dom nie powinien mieć takiego zapotrzebowania...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony