dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Wymiana okien oraz głośna ulica

    Szanowni Państwo,

    zwracam się do was o rady fachowców, gdyż mam do wymiany kilka okien, część z nich jest od strony ulicy, a jedno wychodzi na pobliski blok.

    Głośność na zewnątrz od strony ulicy wynosi 65 dB - głównie słychać szum (czyli wysokie dzwięki)

    Obecne okna, są dwuszybowymi oknami z 2004 roku - przy zamkniętych oknach dobrze tłumią hałas (tj. nie słychać ulicy), okucia winkhaus.
    To co chciałbym uzyskać to możliwy komfort w przypadku uchylonego okna. Ponadto, jedno z okien wychodzi na pobliski blok więc chciałbym schować się przed sąsiadami

    Podsumowując, wymieniam
    3 okna dwuskrzydłowe, na ulice (całe okno ok. 150x150cm)
    1 okno dwuskrzydłowe na sąsiadów (całe okno. ok. 120x150cm)


    Na podstawie opinii na forum i innych portali, do okien mam takie wymagania:

    1. Trzyszybowe
    2. Każde rozwierno-uchylne
    3. Regulacja stopnia kątu otwarcia uchyłu okna. (W niektórych oknach to sie nazywa zima-lato - i to nie chodzi o te pokrętła docisku zamkniętego okna)
    4. Zawiasy ukryte

    Okna które namierzyłem to Adams(veka sl82 Premium-line) lub Oknoplast (4TF/18c/3/16c/3TF 4Xglass U=0,5, 38dB).
    Pytania:

    1. Czy warto zamontować szybe akustyczną w oknach? Zwiększa ona izolacje do 45dB natomiast skrzydło jest dużo cięższe)
    2. Co myślą Państwo o doborze tych firm? Oczywiście jestem otwarty też na inne - narazie znalazłem takie jak powyżej.
    3. Czy warto zainstalować roletę zewnętrzną? Dopiero wtedy mieszkanie byłoby wyciszone przy uchylonych oknach prawda?
    4. Czy do okna wychodzącego na sąsiadów, warto zastosować szybę wenecką? Daje to jakiś realny komfort?

    I na koniec mniej techniczne pytanie

    4. Czy w związku z tym, że teraz zaczyna brakować materiałów, a niektóre nowe budowy nie są tak chętnie uruchamiane (przez braki pieniężne inwestorów) - to jest szansa, że okna stanieją?

    Z góry dziękuje za rady dla lajka
    Pozdrawiam wszystkich fachowców
    Ostatnio edytowane przez wiem_ze_nic_nie_wiem ; 21-05-2022 o 13:36

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Zaraz.... uchylone okno i brak akustyki? Nie mam pojęcia jakie by musiały być, by wygłuszały.
    Roleta? Ok, ale zamknięta roleta by wyciszyć uchylone okno?
    Mi to się kłóci.

    Może nawiewnik akustyczny?


    Okna nie stanieją w bliskim czasie. Nie da się produkować poniżej kosztów. Jedynie terminy się mogą skrócić.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    @finlandia dziękuje serdecznie za odpowiedź.

    Twój pomysł wygląda świetnie - przyznam, że słyszałem o nawiewnikach ale nie o takich.
    Od początku montaż zewnętrznej rolety, nie wydaje się czyms trafnym w tych czasach - szczególnie w bloku na nie najniższym piętrze

    Oknoplast ma coś co nazywa się Nawiewnik antysmogowy: https://oknoplast.com.pl/nawiewniki-antysmogowe/

    Zdaje się, że to spełnia pożądane funkcje.

    Tylko jeszcze pytanie, jak taki nawiewnik zachowa się w zime?

    Czy jestem w stanie go szczelnie zamknąć, tak aby wyzerować utratę ciepła? (tutaj nie pytam czy powinno / nie powinno się szczelnie zamykać okien/nawiewników jedynie pytam czy jest taka możliwość )

    P.S. Mam wentylację mechaniczną

    Pozdrawiam serdecznie
    Ostatnio edytowane przez wiem_ze_nic_nie_wiem ; 22-05-2022 o 00:22

  4. #4

    Domyślnie

    A jaki jest cel uchylania okien przy went. mechanicznej? Chyba że chodzi ci o wiatrak w łazience a nawiew jest wciąż przez okna. Nawiewniki dopuszczone do sprzedaży nie mogą dać sie calkowiecie zamknac wiec kazdy bedzie cos popuszczał chyba ze go porzadnie zatkasz czyms. Najwyższe wyciszenie na rynku ma model Aereco (Aldes) Ama z okapem akustycznym.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiem_ze_nic_nie_wiem Zobacz post
    P.S. Mam wentylację mechaniczną
    Coś ten wątek nie "trzyma się kupy" i zaczynam podejrzewać, że służy zareklamowaniu konkretnego rozwiązania...

  6. #6

    Domyślnie

    Nie reklamuje konkretnego rozwiązania - akurat tak się złożyło, że znalazłem tę firmę po wpisaniu "nawiewnik akustyczny".

    Mam w bloku wentylacje mechaniczną to prawda, aczkolwiek w lato (gdy jeszcze nie ma upałów) dużo lepiej siedzi się przy uchylonym oknie niż przy zamkniętym - to chyba naturalne. Dużo więcej powietrza dostaje się do mieszkania, ponadto w nocy można je łatwiej schłodzić otwierając okno

    Uciążliwym jest jednak hałas ulicy po uchyleniu okna stąd próba szukania rozwiązania, które zminimalizuje szum z ulicy, a jednocześnie pozwoli zachować komfort tak jak przy otwartym oknie.

    Czy w takiej sytuacji nawiewnik się jednak nie sprawdzi? (bo np. za mało powietrza przepuści?)

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiem_ze_nic_nie_wiem Zobacz post
    Mam w bloku wentylacje mechaniczną to prawda
    A jak rozwiązany jest w takim razie dopływ powietrza?

    Jeżeli chcesz mieć cicho to zainteresuj się nawiewnikami ściennymi a nie okiennymi.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiem_ze_nic_nie_wiem Zobacz post
    Czy w takiej sytuacji nawiewnik się jednak nie sprawdzi? (bo np. za mało powietrza przepuści?)
    Raczej się nie sprawdzi, nie zastąpi uchylonego okna w lecie a w zimie będzie nieszczelność, wychładzanie a może i zamarzanie. Może coś z tą wentylacją mechaniczną jest nie tak? Ona powinna działać komfortowo cały rok nawet przy nieotwieralnych oknach, co jest popularnym rozwiązaniem w domach energooszczędnych.

    Dla ochrony przed upałem może pomyśl o klimatyzacji split.

    Szyba wenecka działa jak w mieszkaniu jest ciemniej niż na zewnątrz - czyli jak w nocy zapalisz światło to sąsiedzi będą mieli darmowe kino Dla prywatności albo roleta albo żaluzje albo zasłony.
    Ostatnio edytowane przez Edyth81 ; 22-05-2022 o 12:41

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek Zobacz post
    A jak rozwiązany jest w takim razie dopływ powietrza?

    Jeżeli chcesz mieć cicho to zainteresuj się nawiewnikami ściennymi a nie okiennymi.
    Pierwotnie miałem problem taki, że wyciąg mechaniczny był tak mocny, że w zime wiało dosłownie każdą szczeliną przez okno.
    Dlatego wywaliłem uszczelki z drzwi, aby z klatki ciągnęło troche powietrza zamiast wszystko z dworu (mamy liczniki na grzejnikach, a ciepło nie jest najtańsze )

    Trochę go Panowie przykręcili i uszczelki z powrotem zamontowałem w drzwiach. Mam wyciąg w czterech kominach (maksymalny) na poziomie 2-3, nie pamietam jednostki, był prawie 10 - wszystko świszczało w


    Dla ochrony przed upałem może pomyśl o klimatyzacji split.
    Mamy klimatyzację, dlatego nie chciałbym aby nawiewniki w lato, wypychały zimne powietrze z mieszkania

    Czyli wychodzi na to, że szyba wenecka to dno i po prostu roleta dzień / noc.
    Nawiewniki akustyczne będą miały za małą przepustowość i utraty ciepła/zimna, czyli też w moim przypadku się nie sprawdzą?

    I co powiecie o szybie akustycznej warto dopłacić?

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli rozumiem ze masz wentylacje mechaniczną - wywiewną (nie nawiew-wywiew). Najlepiej byłoby żeby przestawiać moc wywiewu na tryb letni i zimowy (czyli latem zwiększyć, zimą zmniejszyć). Wtedy nawiewniki pracowały by również latem i można byłoby się obyć bez otwierania okien. Zimą można je dodatkowo zamykać jeśli za bardzo wieją - nie zamkną się na zicher ale przy tym typie wentylacji i szczelnych oknach musi być jakiś dopływ powietrza. W takim scenariuszu nawiewniki z dobrą akustyką (powyżej 40db przy otwarciu) po jednym na pokój mogą się sprawdzić. Dla okna 38db nawiewnik 44db daje 34-35db na całość co jest już przyzwoitym wynikiem.

    Zwróć uwagę że przy oknie trzyuszczelkowym trzeba oprócz frezu wyciąć kawałek środkowej uszczelki o czym zdarzą się montażystom zapomnieć. Można też montować nawiewniki nad oknem - na poszerzeniu lub na ramie ale to trzeba uzgadniać z wykonawca.

    Nie widzę sensu dla szyby akustycznej skoro jak wspomniałeś obecne okna przy zamknięciu już dają radę a przy otwartym oknie to żadna szyba nie pomoże.
    Ostatnio edytowane przez Edyth81 ; 22-05-2022 o 14:56

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Edyth81 Zobacz post
    Czyli rozumiem ze masz wentylacje mechaniczną - wywiewną (nie nawiew-wywiew). Najlepiej byłoby żeby przestawiać moc wywiewu na tryb letni i zimowy (czyli latem zwiększyć, zimą zmniejszyć). Wtedy nawiewniki pracowały by również latem i można byłoby się obyć bez otwierania okien. Zimą można je dodatkowo zamykać jeśli za bardzo wieją - nie zamkną się na zicher ale przy tym typie wentylacji i szczelnych oknach musi być jakiś dopływ powietrza. W takim scenariuszu nawiewniki z dobrą akustyką (powyżej 40db przy otwarciu) po jednym na pokój mogą się sprawdzić. Dla okna 38db nawiewnik 44db daje 34-35db na całość co jest już przyzwoitym wynikiem.

    Zwróć uwagę że przy oknie trzyuszczelkowym trzeba oprócz frezu wyciąć kawałek środkowej uszczelki o czym zdarzą się montażystom zapomnieć. Można też montować nawiewniki nad oknem - na poszerzeniu lub na ramie ale to trzeba uzgadniać z wykonawca.

    Nie widzę sensu dla szyby akustycznej skoro jak wspomniałeś obecne okna przy zamknięciu już dają radę a przy otwartym oknie to żadna szyba nie pomoże.
    Dziękuje za odpowiedź. W takiej sytuacji to chyba najlepiej zamontować na ramie lub nad oknem (ponieważ i tak wymieniam okna), wtedy nie trzeba będzie wycinać specjalnie okna?

    A powiedz proszę, polecisz jakieś okna i nawiewniki do nich?
    Ostatnio edytowane przez wiem_ze_nic_nie_wiem ; 22-05-2022 o 19:28

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Montażyści zapominają o wielu rzeczach.
    O konkretnych poleceniach porozmawiajcie sobie na priw, bo publiczne linki będę moderował.
    Dla mnie także ten wątek "nie trzyma się kupy" i zwyczajnie uważam, że jest... niewiarygodny.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  13. #13

    Domyślnie

    Nadokienny byłby najlepszy ale montażyści mogą kręcić nosem więc to trzeba z nimi ustalać. Każdy szanujący się producent publikuje dane dot. akustyki, czasem nawet pełny raport KOT. Skoro podawanie faktów na forum skutkuje oburzeniem to musisz je znaleźć samemu.

    Obaj producenci których wymieniłeś należą do czołówki PCV. Najważniejsze to znaleźć godnego zaufania montażystę a w drugiej kolejności porównać parametry konkretnych okien z cenami.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiem_ze_nic_nie_wiem Zobacz post
    Pierwotnie miałem problem taki, że wyciąg mechaniczny był tak mocny, że w zime wiało dosłownie każdą szczeliną przez okno.
    Dlatego wywaliłem uszczelki z drzwi, aby z klatki ciągnęło troche powietrza zamiast wszystko z dworu (mamy liczniki na grzejnikach, a ciepło nie jest najtańsze )

    Trochę go Panowie przykręcili i uszczelki z powrotem zamontowałem w drzwiach. Mam wyciąg w czterech kominach (maksymalny) na poziomie 2-3, nie pamietam jednostki, był prawie 10 - wszystko świszczało w
    No to trochę tam masz pokićkane w systemie wentylacji. Nie do końca jednak zrozumiałem z opisów jaki masz cel? Czy chodzi o to by zredukować szum przy uchylonym oknie, co raczej fizycznie jest niemożliwe (jak jest ulica to musi być hałas), chyba że stosować jakieś aktywne tłumienie szumu... czy też chodzi o porawienie wentylacji w mieszkaniu? Poprawna wentylacja zapewnia stałe usuwanie zużytego powietrza i dopływ świeżego, ale nie da efektu powiewu świeżej bryzy jak przez otwarte/uchylone okno, to zupełnie różne sytuacje.

    - przy wentylacji mechanicznej wywiewnej, tak jak przy went. grawitacyjnej obecność nawiewników jest obowiązkowa (nawiewniki okienne to najtańsza i najlepsza opcja), ich brak to fuszerka projektanta lub wykonawcy, a wycinanie uszczelek z drzwi, żeby wprowadzić zużyte powietrze z klatki schodowej było chore i to dosłownie

    - jeśli wymieniasz okna na nowe to zamawiasz od razu z nawiewnikami, u mnie monter na pomiarach już na wstępie pytał się o to (brałem okna z Adamsa, mam went. mechaniczną nawiewno-wywiewną, więc akurat okna bez nawiewników)

    - nawiewniki można przydławić na zimę, ale nie należy ich zatkać, bo went. musi działać cały czas, ale nie ma obawy o wychładzanie mieszkania (o ile poprawnie zostały dobrane wraz z parametrami wywiewu WM, informacja o ich wymaganym przepływie powinna zostać obliczona i znajdować się w projekcie tego bloku, jeśli brak to pozostaje zgadywać)

    - nie ma obawy o uciekanie nawiewnikami schłodzonego powietrza z klimy, bo to nie działa w ten sposób (chyba, że znowu jest coś skopane w mieszkaniu, ale to już nie wina samych nawiewników)

    - co do okna na przeciwko bloku, szyba nich będzie normalna, na to nakleisz po prostu folię matującą i ewentualnie od zewnątrz zewnętrzną folię lustrzaną (jeśli od strony słonecznej to trochę ograniczy nagrzewanie), taką folię zawsze można wymienić na inną jeśli nie spełni wymagań
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam, czy jest mi ktoś wstanie polecić dobrą firmę która w Warszawie lub w okolicach zajmuje się oknami dźwiękoszczelnymi? będę bardzo wdzięczny

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał chuck4 Zobacz post
    Witam, czy jest mi ktoś wstanie polecić dobrą firmę która w Warszawie lub w okolicach zajmuje się oknami dźwiękoszczelnymi? będę bardzo wdzięczny
    Na naszym forum ciężko będzie o konkretne polecenie. Nie ma tu zbyt dużego ruchu, tym samym nie ma tu wszechobecnych handlarzy wciskających mniej lub bardziej nachalnie swoje usługi (tak popularnych na grupach fb). No i w końcu tu jesteśmy bardziej świadomi i polecenia nie przychodzą tak łatwo..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Na naszym forum ciężko będzie o konkretne polecenie. Nie ma tu zbyt dużego ruchu, tym samym nie ma tu wszechobecnych handlarzy wciskających mniej lub bardziej nachalnie swoje usługi (tak popularnych na grupach fb). No i w końcu tu jesteśmy bardziej świadomi i polecenia nie przychodzą tak łatwo..

    Rozumiem, dostałem ofertę na okna z Profilem Veka softline 82 mm, 7-komorowy. z Rw całego okna 45db z wszystkich ofert ta wydaje się najrozsądniejsza choć cena jest bardzo wysoka- właściwie najwyższa ze wszystkich jakie otrzymałem. Czy ten profil będzie dobrym wyborem? z takim okuciem
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaczepy.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	459586  
    Ostatnio edytowane przez chuck4 ; 04-06-2022 o 12:22

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał chuck4 Zobacz post
    Rozumiem, dostałem ofertę na okna z Profilem Veka softline 82 mm, 7-komorowy. z Rw całego okna 45db z wszystkich ofert ta wydaje się najrozsądniejsza choć cena jest bardzo wysoka- właściwie najwyższa ze wszystkich jakie otrzymałem. Czy ten profil będzie dobrym wyborem? z takim okuciem
    Pisałem w innym wątku, aby porównywać parametr Ra2 dla ruchu miejskiego. Jeżeli pakiet szybowy posiada 40 db to całe okno zwykle posiada mniej o 1-3 db.
    ps. Z inną, acz podobną szybą, ten system "osiąga" Ra2=43db.
    Ostatnio edytowane przez stary ; 06-06-2022 o 21:42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony