dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Lightbulb Dołożenie paneli większej mocy

    Hej,

    Posiadam falownik Fronius Symo 6.0-3-M.

    Instalacja podzielona jest na dwa stringi południowy 13 paneli oraz wschodni 9 paneli.

    Obecnie brakuje mi trochę mocy (1,5-2 kW) i mógłbym do strony wschodniej dołożyć jeszcze około 4-6 paneli. (na południu nie ma już miejsca)

    Panele jakie posiadam to risen RSM60-6-310M.
    MOC znamionowa 310W
    Napięcie w obwodzie otwartym 40.6 V
    Prąd zwarciowy 9.86 A
    Maksymalne napięcie w punkcie MPP 33.4 V
    Maksymalny prąd w punkcie MPP 9.29 A

    Spoglądając na konfigurator Froniusa nie widzę problemu, gdybym nawet dołożył 6 paneli to całość przewymiarowana jest na 142%, tym bardziej przy podziale na dwa stringi wschód - południe i spodziewałbym się, że nawet nie będzie okazji aby falownik ograniczał moc.

    Problem jest jednak taki, że paneli których posiadam dostać się już nie da. Technologia idzie do przodu i dostępne są już większe moce.
    Widziałem różne wątki, że jak podepnę większe panele, to po prostu ograniczy się ich moc, ale w innych wątkach znowu ktoś napisał, że są jakieś maksymalne moce i napięcia, których nie można łączyć.

    Bardzo bym prosił o poradę, na co powinienem zwrócić uwagę przy doborze dodatkowych paneli i czy ma to sens przy zaproponowanym przeze mnie układzie. Może ktoś mógłbym mi wskazać orientacyjnie w jakie moduły mogę celować?

    Dzięki
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Napięcie w obwodzie otwartym nie może być wyższe od dopuszczalnego napięcia po stronie DC falownika - (x paneli razy napięcie obwodu otwartego panela) . U ciebie to napięcie 40,6 V .

    Prąd nowych paneli powinien być jak najbardziej zbliżony do prądu już posiadanych (9,29 A).

    Optymalnym wyjściem by było upłynnić już posiadane panele ze stringu gdzie jest 9 sztuk i wymienić na inne wszystkie jednakowe. Jednak dołożenie paneli innych, lecz o zbliżonym prądzie do już posiadanych chyba będzie tańsze.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    78

    Domyślnie

    Calikiem niedawno "skleiłem" mikro instalację z 7 paneli risen o mocy 380 W + 1 panel risen o mocy 500 W, wszystkie osiem sztuk na jednym stringu. Pracuje ten zespół bezproblemowo także łączyć panele można jak widać ma moim przykładzie.
    Pomijam fakt, ze bezcelowe jest ze względów ekonomicznych włączanie panelu 500 w do zespołu paneli o niższej mocy, został mi z pewnych badań jeden panel 500 W i aby się nie "zakurzył" w magazynie został dołączony do już istniejących.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Dzięki, za informacje, tak mi się wydawało, że wystarczy szukać jak najbardziej zbliżonych, ale z minimalnie większym prądem pracy.

    U mnie napięcie maksymalne na stringu dla falownika to 1000V, a użyteczne 800V, więc zapasu jeszcze ładnie mam, nawet na tym większym stringu z 13 panelami to tylko około 520V, na mniejszym natomiast 360V, to pewnie spokojnie 6 mógłbym dołożyć.

    mikomir, pewnie u Ciebie ta różnica w prądach była zdecydowanie większa, ale dobrze rozumiem, że to tak naprawdę nie ma znaczenia, po prostu tak jak zaznaczyłeś jest to mniej efektywne (aczkolwiek skoro został po badaniach, to po co miał się kurzyć, może mniej ekonomicznie byłoby kupować taki nowy ) pod kątem wykorzystania nowych paneli, bo po prostu wtedy działają z taką samą wydajnością jak te 7 paneli zainstalowanych wcześniej prawda??

    Możecie mi tylko proszę potwierdzić, że po prostu dopina się dodatkowe większe panele szeregowo, suma ich napięcia doda się sumy tych które już są, popłynie przez nie prąd, ograniczony przez najsłabszy panel, a co za tym idzie nowe większe panele po prostu będą pracować na swoim napięciu przy tym mniejszym prądzie wytwarzając mniej mocy? Nie potrzebuje żadnych dodatkowych elementów?
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    78

    Domyślnie

    Poniżej w linku niedopasowanie paneli jest prosto i jasno objaśnione:
    http://instsani.pl/technik-urzadzen-...owe-paneli-pv/
    W moim przypadku miałem jeden panel risen typ RMS150-8-500M + falownik SE 5KTL-D1 . W hurtowniach w danej chwili nie były dostępne pięćsetki stąd zakupiłem 7 szt. RMS132-6-380M.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony