dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Bufor z płaszcza pieca na ekogroszek

    Planuję stopniową modernizację kotłowni. Poczciwego "groszkowca" chcę zastąpić WH-MXC09J3E5 Panasonic.
    Model Pompy ze względu na zamontowanie poza podłogôwką w jednej łazience same kaloryfery.
    Tymczasem chciałbym zostawić piec i wpinając do jego powrotu i zasilania pompę potraktować go jako bufor.
    Co o tym myślicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Kiepski pomysł.
    Kocioł raczej ma słabą izolację termiczną, do tego przy ciepłym piecu wytworzy się ciąg kominowy i ciepło będzie ulatywało w komin.

    Jak robisz bez dotacji, to możesz kocioł zachować jako awaryjne źródło ciepła na wypadek awarii P.C. lub z przyczyn niezależnych na wypadek długotrwałego braku prądu (kilkanaście godzin). Ale lepiej go podpiąć na osobnym obiegu i odcinać zaworem w czasie pracy P.C.

    Jakie masz OZC budynku?, moc P.C. dobiera się do OZC.

    Tu masz temat o P.C. przy grzejnikach:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    A tu orientacyjny kalkulator OZC:
    https://cieplo.app/start


    Cytat Napisał tig1 Zobacz post
    ...
    Model Pompy ze względu na zamontowanie poza podłogôwką w jednej łazience same kaloryfery.
    ...
    Nie do końca rozumiem, domyślam się, że jest to P.C. dwuobiegowa.
    Nie musi być dwuobiegowa z powodu podłogówki w jednej łazience, można podłogówkę podpiąć przez zawór mieszający temp. wody. Tylko nie wiem czy tu nie potrzeba dodatkowej pompki obiegowej, to wybór zależny od różnicy w kosztach zakupu P.C.
    A moc grzejników przeliczyć i w zależności od wyniku obliczeń zalecane wymienienie (rozbudowa) - tak by grzać temp. wody do +45*C.
    Niższa temp. wody daje przy P.C. realne oszczędności na kosztach sezonowych ogrzewania ok. 26% taniej (lepszy COP) niż przy grzejnikach do +55*C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-05-2022 o 11:16
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3

    Domyślnie

    To miałoby być tymczasowe rozwiązanie, na jeden sezon, więc na straty przymknął bym oko, komin/czopuch mógłbym zaslepić więc nieco by się poprawiło.

    Wg "ciepło właściwe" zapotrzebowanie to 9kW.
    Do tej pory z tego co pamiętam to temperatura na mieszaczu/obiegu co nie przekraczała 45, podlogowkę w łazience mam na "RTL"

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ....hp?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi[/url]

    A tu orientacyjny kalkulator OZC:
    https://cieplo.app/start


    ......
    A moc grzejników przeliczyć i w zależności od wyniku obliczeń zalecane wymienienie (rozbudowa) - tak by grzać temp. wody do +45*C.
    Niższa temp. wody daje przy P.C. realne oszczędności na kosztach sezonowych ogrzewania ok. 26% taniej (lepszy COP) niż przy grzejnikach do +55*C.
    Ten kalkulator sie nie nadaje do przeliczania mocy grzejników, tu są koniecznie obliczenia strat w poszczegolnych pomieszczeniach. Jak mamy policzyc moce grzejników i przy jakiej temperaturze skoro nie ma podstawowych danych.. Rozumiem ze CW jest darmowe ale przy PC i obliczeniach grzejników calkowicie nieprzydatne. Zarzuciłes mi ze wyolbrzymiam znaczenie dokladnych obliczen OZC, poradz jak majac dane z CW obliczyc optymalnie grzejniki, moze nawet nie optymalnie ale jak w ogole cokolwiek policzyc?

  5. #5

    Domyślnie

    Panowie nie czas na spory,
    Proszę o merytorykę. Warunek temp. Zasilania grzejników mniej niż 45stopni jest spełniona

  6. #6

    Domyślnie

    asolt
    Wynik nie będzie tak precyzyjny jak przy profesjonalnym OZC, ale szacunkowo w przybliżeniu da się.

    Wyszło OZC 9 kW, czyli 9'000 Watt, nas interesuje uzyskanie 9'000-9'500 Watt z wszystkich promienników (grzejniki + podłogówka) przy wodzie +45*C.
    Bardzo uproszczona metoda podzielenie mocy przez całkowitą powierzchnię domu, a potem mnożenie przez powierzchnię pomieszczeń.
    Bardziej precyzyjna metoda to przeliczenie wszystkiego wg m3 (kubatury).
    Można też spisać proponowane moce grzejników na pomieszczenie z CW, zsumować ile wyjdzie łącznej mocy na dom, porównać uzyskany wynik z naszym zapotrzebowaniem 9-9,5 kW. Następnie proporcjonalnie poprzeliczać moce grzejników. Gdy liczyłem 2 lata temu to CW zawyżało moce, więc trzeba by proporcjonalnie obniżyć moc każdego grzejnika z propozycji CW do uzyskania łącznej mocy dla +45*C w naszym wymaganym zakresie.
    Czyli Takie wykorzystanie drogą okrężną CW do rozdzielenia mocy między poszczególne pomieszczenia.

    tig1 pisze że już starcza mu moc wody do +45*C. To niejako problem obliczeń sam się rozwiązał.
    Tak wychodzi, gdy grzejniki były w domu wcześniej, a potem dom był ocieplany termicznie. Spada wtedy temp. potrzebnej wody.
    Właśnie sprawdziłem co to jest ten RTL - https://www.muratorplus.pl/technika/...UnGL-QFE3.html
    Jak dotychczas się sprawdzał, to z P.C. może też się sprawdzi.
    Chociaż trudno mi to ocenić. Na piętrze mam termostaty na grzejnikach i oceniam, że przy P.C. i stale płynącej wodzie o niższej, prawie stałej temp. wody ich możliwość regulacji jest niższa, niż przy chwilowym napływie wody o wyższej temp. jak to miało miejsce przy kotle zasypowym.


    P.C. pracują wg krzywej pogodowej, to temp. wody stała nie jest, ale w obrębie jednej doby wartości nie zmieniają się tak mocno. Dlatego napisałem wyżej "prawie stałej temp. wody".

    W zależności jeszcze jaka jest Twoja strefa klimatyczna, to T-Cap 9 kW powinien pasować. Przy OZC=9 kW.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-05-2022 o 15:44
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #7

    Domyślnie

    Jak wpłynęłaby rezygnacja z buforu i oparcie całego przepływu na pompie z PC?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał tig1 Zobacz post
    Jak wpłynęłaby rezygnacja z buforu i oparcie całego przepływu na pompie z PC?
    Mniej prądu na pompki obiegowe, bo będzie tylko jedna o zmiennych obrotach regulowanych przez P.C. W takim rozwiązaniu bez bufora (jako sprzęgło) P.C. steruje całością, P.C. widzi jaka temp. wody wraca z grzejników - pełna kontrola. Można dać bufor do zwiększenia pojemności wodnej instalacji, ale wpiąć go szeregowo (przepływowo).
    Najlepsze rozwiązanie z P.C. typu Split.

    Przy buforze jako sprzęgło. P.C. widzi tylko temp. wody wracającej z bufora.
    P.C. nie wie jaka woda wraca z grzejników.
    Dochodzi dodatkowa pompka obiegowa za buforem (sprzęgłem).
    To rozwiązanie sprawdza się gdy instalację mają zasilać też inne kotły oprócz P.C.
    Ale przy wodzie do +45*C obecnie P.C. jest najtańszym źródłem ogrzewania, tańszym od węgla.
    A przy dzisiejszych cenach to już nawet nie ma porównania.

    Fakt zapowiadają podwyżkę prądu na przyszły rok na 50-70% (nie mogą się zdecydować).
    Ale węgiel już zdrożał 200-300%,
    Gaz z ceną nieregulowaną dla domów ponad 300%.


    Jedno ALE - chcesz montować Monobloka. Tu temat się komplikuje, musiałbyś całą instalację zalać rozcieńczonym glikolem, na wypadek wielogodzinnego braku prądu w mrozy.
    Lub montować bufor jako sprzęgło, ale z wężownicą, gdzie P.C. będzie podpięta przez wężownicę i ten mały obieg zalać glikolem.
    Lub dać wymiennik płytowy też tworząc dwa oddzielne obiegi i mały obieg zalać glikolem.
    Ogólnie producenci nie zalecają stosowania glikolu bo w jakimś stopniu obniża zdolność wody do transportu i oddawania ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-05-2022 o 15:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #9

    Domyślnie

    A "zawór przeciwzamrożeniowy" nie byłby rozwiązaniem?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    asolt
    Wynik nie będzie tak precyzyjny jak przy profesjonalnym OZC, ale szacunkowo w przybliżeniu da się.

    Wyszło OZC 9 kW, czyli 9'000 Watt, nas interesuje uzyskanie 9'000-9'500 Watt z wszystkich promienników (grzejniki + podłogówka) przy wodzie +45*C.
    Bardzo uproszczona metoda podzielenie mocy przez całkowitą powierzchnię domu, a potem mnożenie przez powierzchnię pomieszczeń.
    Bardziej precyzyjna metoda to przeliczenie wszystkiego wg m3 (kubatury).
    Można też spisać proponowane moce grzejników na pomieszczenie z CW, zsumować ile wyjdzie łącznej mocy na dom, porównać uzyskany wynik z naszym zapotrzebowaniem 9-9,5 kW. Następnie proporcjonalnie poprzeliczać moce grzejników. Gdy liczyłem 2 lata temu to CW zawyżało moce, więc trzeba by proporcjonalnie obniżyć moc każdego grzejnika z propozycji CW do uzyskania łącznej mocy dla +45*C w naszym wymaganym zakresie.
    Czyli Takie wykorzystanie drogą okrężną CW do rozdzielenia mocy między poszczególne pomieszczenia.

    tig1 pisze że już starcza mu moc wody do +45*C. To niejako problem obliczeń sam się rozwiązał.
    Tak wychodzi, gdy grzejniki były w domu wcześniej, a potem dom był ocieplany termicznie. Spada wtedy temp. potrzebnej wody.
    Właśnie sprawdziłem co to jest ten RTL - https://www.muratorplus.pl/technika/...UnGL-QFE3.html
    Jak dotychczas się sprawdzał, to z P.C. może też się sprawdzi.
    Chociaż trudno mi to ocenić. Na piętrze mam termostaty na grzejnikach i oceniam, że przy P.C. i stale płynącej wodzie o niższej, prawie stałej temp. wody ich możliwość regulacji jest niższa, niż przy chwilowym napływie wody o wyższej temp. jak to miało miejsce przy kotle zasypowym.


    P.C. pracują wg krzywej pogodowej, to temp. wody stała nie jest, ale w obrębie jednej doby wartości nie zmieniają się tak mocno. Dlatego napisałem wyżej "prawie stałej temp. wody".

    W zależności jeszcze jaka jest Twoja strefa klimatyczna, to T-Cap 9 kW powinien pasować. Przy OZC=9 kW.
    Akurat tak sie zdarzyło ze wykonuje dla siebie własnie takie dokladne obliczenia OZC w celu doboru PC i obliczenia grzejników, juz widzę bardzo duze róznice na m2 obciązenia cieplnego. Metoda usredniania jest tak samo dokladna jak liczenie ile srednio mam nóg z moim psem, jakby nie liczyc wychodzi ze mamy po 3 nogi. Dokladnie i precyzyjnie, cóz z tego wynika? absolutnie nic, wracajac do obliczen ozc mam pomieszczenia wewnetrzne które mają obciazenia cieplne na m2 kilkukrotnie mniejsze niz inn, mam pomieszczenia narozne z 2 sciana zewnetrznymi mam z jedną zewnętrzną, róznice do 50 %. Co daje dobór mocy z dokladnoscia 40-50%? czy tak niedokladne szacowanie bo z obliczeniami nie to nic wspolnego ma sens? Czy darmowosc CW jest tylko jedynym kryterium wyboru takiej metody doboru mocy PC i grzejników..przy inwestycji za kilkadziesiat tyz zł?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tig1 Zobacz post
    A "zawór przeciwzamrożeniowy" nie byłby rozwiązaniem?
    Przy bodajże 3 stopniach zaczyna upuszczać

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tig1 Zobacz post
    A "zawór przeciwzamrożeniowy" nie byłby rozwiązaniem?
    Tylko tu też musisz mieć dwa obiegi wody. Mniejszy wychodzący na dwór.
    Nie będziesz przecież spuszczał wody z całej instalacji.

    Monoblok zawsze wiąże się z jakąś komplikacją układu instalacji.
    Dlatego u siebie zamontowałem Splita.
    Uważam, że na PL klimat lepsze są Split'y,
    a Monobloki to bardziej Włochy, Francja - bez mrozów potrafiących sięgać -20*C.


    asolt
    Dlatego podkreślam, że przeliczanie na m2 jest najmniej dokładną metodą.
    Przeliczanie na m3 wyjdzie trochę lepiej (uwzględni mniejszą kubaturę pod skosami dachu), ale nadal jest niedokładna.
    Propozycje CW właśnie sprawdziłem ( i kicha) też niedokładne - podał mi 900 Watt na pokój 4,5x4,3 m ?!? (przy tym kalkulator CW nie widzi dziesiętnych, operuje tylko na pełnych metrach np. 5x4).

    Lepiej skorzystać z kalkulatora producenta grzejników, np.:
    https://www.purmo.com/pl-pl/pobierz-...-pomieszczenia

    Kalkulator Purmo dla tego samego pokoju (4,5x4,3 dwie ściany zewn. 1 okno do 10% powierzchni ścian) pokazał 1852 Watt dla temp. +20*C i 2177 Watt dla temp. +24*C.
    Więc chcąc mieć +22*C w pokoju to potrzebna moc będzie w połowie tych wartości.
    Następnie należy dobrać z tabel wielkość grzejnika, która uzyska 2'015 Watt z wody +45*C. W zależności od dostępnej przestrzeni może to być grzejnik dwupłytowy (dłuższy) lub trzypłytowy (krótszy). W przypadku grzejników aluminiowych to już trzeba przeliczać na liczbę żeber.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-05-2022 o 10:36
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ....
    ...
    Najdokładniej powinno wyjść pośrednie wykorzystanie propozycji z CW. Tam się podaje liczbę ścian zewnętrznych i liczbę okien. A na koniec skorygować proporcjonalnie moc wszystkich grzejników do potrzebnych 9+ kW.
    Jezeli to najdokładniej to ok 30% do nawet 50% błędu to jaki jest sens takiego liczenia, po zakonczeniu obliczen mojego domu (35 letniego nieocieplonego) postaram sie podac
    jakie mogą byc roznice w obciązeniu cieplnym poszczegolnych pomieszczen i jakie to generuje bledy przy liczeniu sredniej mocy nawet przy korekcji. Pomijajac fakt niedokladnosci CW ktora to niedokladnosc wynika nie tylko z metodologii zastosowanej w algorutmie aplikacji ale głownie z z braku doswiadczenia w obliczeniach cieplnych. W Polsce teraz prawie kazdy własciciel domu to audytor, to nic ze z audytingiem nie ma nic wspolnego ale jest CW i prawie mus z tego skorzystac. Mając niedokladne a przede wszystkim niekompletne wyniki bo brak obciazen cieplnych poszczegolnych pomieszczen to zasadnicza wada tego typu kalkulatorów szukamy metod które chociaz torche nam to zrekompensują. Ciąg obliczen jest taki niedokladne dane wyjsciowe czyli projektowe obciązenie cieplne budynku przeliczamy na poszczegolne pomieszczenia, czyli bład wyjsciowy powiekszamy o bład liczenia sreedniego obciązenia, potem dokladamy kolejny bład liczenia mcy samych grzejników bo albo nie ma konkretnego typu w tabeli albo nie mozna tego zrobic z dokladnoscią do 1 oC. Koniec konców cos nam wychodzi z tych obliczen a my jestesmy zadowoleni ze swoich dokonan. Taka nasza natura ilu Polaków tylu "specjalistów" i ekspertów w kazdej mozliwej dziedzinie, a najlepiej by było aby zniesiono jakiekolwiek ograniczenia, po co projektanci, architekci i inni specjalisci, przeciez to nic trudnego, jakis kalkulatorek, jakies dziwne metody liczenia i budujemy i instalujemy wg własnych przemyslen.

  14. #14

    Domyślnie

    Już poprawiłem swój poprzedni wpis, zanim wyświetliła mi się Twoja odpowiedź.
    Masz rację w przypadku doboru grzejników są duże rozbieżności.
    Najdokładniej wychodzi mi wynik z kalkulatora Purmo.
    Kermi chyba też ma swój kalkulator (google coś znajduje, ale trzeba konto założyć).


    Niestety większość Polaków wciąż zarabia zbyt mało, by za "wszystko" płacić firmom.
    Około 70% Polaków zarabia najniższą krajową, w najlepszym wypadku 500 do 1000 zł powyżej najniższej krajowej.
    Średnia krajowa jest zawyżona raz przez metodologię liczenia (uwzględniane tylko duże firmy) i dwa pensje prezesów zawyżają średnią.
    Tak jak z 3-ma nogami co przykład podałeś wyżej.
    A ja podam przykład podany przez nauczycielkę statystyki:
    "Rozmawia dwóch sąsiadów. Pierwszy narzeka jak mu ciężko za 1'000 zł żyć, a drugi na to "Pan ma 1'000 zł ja mam 5'000 zł - to średnio statystycznie każdy z nas zarabia 3'000 zł - czy żyje nam się źle?"".
    Średnia krajowa (statystyczna) jest wygodna dla uspokojenia sumień polityków.
    I potwierdza przysłowie "syty, głodnego nie zrozumie".
    A to jest odpowiedź dlaczego ludzie próbują remontować, czy coś liczyć samodzielnie (bez firm).
    Jeszcze kilka lat temu za robociznę w wielu budowlanych przypadkach cenili drugie tyle co cena za materiał.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 27-05-2022 o 08:16
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Niestety Polak wciąż zarabia zbyt mało, by za "wszystko" płacić firmom.
    Jeszcze kilka lat temu za robociznę w wielu budowlanych przypadkach cenili drugie tyle co cena za materiał.

    Już poprawiłem swój poprzedni wpis, zanim wyświetliła mi się Twoja odpowiedź.
    Masz rację w przypadku doboru grzejników są duże rozbieżności.
    Najdokładniej wychodzi mi wynik z kalkulatora Purmo.
    Kermi chyba też ma swój kalkulator (google coś znajduje, ale trzeba konto założyć).
    Kalkulator Purmo to wersja sponsorowana programu Audytor SDG Sankomu służaca do do szybkiego doboru grzejników. Ale zeby to było dokladnie to musi byc podana obciązenie cieplne poszczegolnych pomieszczen, a tego SDG dokladnie tez nie zrobi, owszem grzejniki dobierze dokladnie ale ta dokladnosc jest ograniczonia dokladnoscia obliczenia obciązenia cieplnego pomieszczenia. Jakby nie liczyc wszystko sie sprowadza do dokladnego policzenia obciązen cieplnych poszczegolnych pomieszczen, czego nie zrobi ani CW, ani kalkulatory dobore producentów PC, anie tez SDG Sankomu.
    Co do płacenia za wszystko to wiadomym jest ze co tanie to nie moze byc dobre, skoro montaz PC do instalacji grzejnikowej w słabo lub nieocieplonym domu to duzy wydatek bo i PC duze mocy i wysokotemperaturowa to czy "nie płacenie firmom" na sens ekonomiczny przy złym doborze lub zamianie grzejników i złej mocy pompy? Czy ta rzekoma oszczednosc ma uzasadnienie ekonomiczne? Wiadomym ze w zdecydowanej wiekszosci przypadków firmy instalujące nie dobiorą prawidłowo grzejników nie mówiac o policzeniu czegokolwiek i w ramach oszczednosci inwestor zamienia sie projektanta wyreczajac instalatora. Skutki tego nie zawsze są zblizone do oczekiwanych i stąd są negatywne uwagi do samych PC oraz niezadowolenie z kosztów i działania. Niestety pamiec instalora jest krótka i wybiórcza bo zapomina on ze jego wklad w takie a nie inne działanie PC i grzejników był na tyle znaczący ze to po czesci jego wina. I cóz wtedy z oszczednosci ktore poczynił?
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 23-05-2022 o 10:28

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Niestety większość Polaków wciąż zarabia zbyt mało, by za "wszystko" płacić firmom.
    ł.
    Co do pierwszej części pełna zgoda.

    Dziś byłem w lokalnej firmie zajmującej się od dobrych kilku/nastu? lat "energią odnawialną", czy by nie sprzedali pompy z odbiorem gwarancyjnym, montaż po mojej stronie, zgadnijcie czego używają do określenia mocy pompy

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tig1 Zobacz post
    ....

    Dziś byłem w lokalnej firmie zajmującej się od dobrych kilku/nastu? lat "energią odnawialną", czy by nie sprzedali pompy z odbiorem gwarancyjnym, montaż po mojej stronie, zgadnijcie czego używają do określenia mocy pompy
    Zapewne CW, jezeli są bardziej ambitni to kalkulatora doborowego producenta PC o ile ów kalkulator producent udostępnia. I tak z aplikacji która w zamysle autora miała pomóc
    w nieprzewymiarowaniu kotłow stałopalnych lub inaczej kopciuchów, CW stało sie uniwersalnym programem do doboru mocy PC, liczenia kosztów ogrzewania i cwu, liczenia i doboru grzejników i liczeniu podłogówki. Mysle ze to nie koniec mozliwosci tego cudownego programu. On uczynił znaczną czesc dorosłych Polaków bedących posiadaczami domów jednorodzinnych audytorami energetycznymi, a mówia ze poziom szkolnictwa wyzszego technicznego sie obniza. Ze tez jeszcze nikt nie przyznał nagrody autorowi który tu na forum sie czasem udziela za propagowanie audytingu energetycznego i swiadomosci ekologicznej.

  18. #18

    Domyślnie

    Mam zasobnik cwu 200l płaszczowy nierdzewny vitotacel, można zostawić go do pompy?

  19. #19

    Domyślnie

    Być może, mogłaby zostać.
    Pytanie jaka jest powierzchnia wymiany tego płaszcza.

    Podaję link do instrukcji Galmeta "abc projektanta ...", dobór bojlera CWU od strony 78 :
    https://galmet.com.pl/uploads/catego...l-19022020.pdf

    Przy P.C. o mocy 9 kW zalecana powierzchnia wymiany to 3,2 m2, a minimalna 2,4 m2.
    Przy płaszczu raczej ciężko będzie się zmieścić w tym zakresie.
    A bojlery z wężownicami też trzeba szukać takich pod Pompy Ciepła, bo te standardowe mają wężownice poniżej połowy wymaganej powierzchni. Bliżej są bojlery pod solary, ale nadal mogą mieć mniejszą powierzchnię i z biedą sprostać wymaganiom minimalnym pod P.C.

    Podlinkowana instrukcja jest napisana jeszcze pod Airmax typu On-Off.
    Ale w przypadku bojlera CWU powinna być optymalna, różnica że P.C. Inverterowa może modulować, to łatwiej się dostosuje do bojlera o mniejszej powierzchni wymiany.
    Przy mniejszej powierzchni grzanie będzie trwało dłużej i może dać słabszy SCOP.

    Jak robisz sam we własnym zakresie, to można dzisiejsze zwariowane ceny przeczekać na obecnym bojlerze, a wymienić na taki z bardziej optymalną powierzchnią wymiany, gdy ceny opadną.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 24-05-2022 o 12:58
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #20

    Domyślnie

    A co z buforem?
    Ze względu na szaleństwo cenowe i trochę na spróbowaniu mam ochotę z niego natenczas zrezygnować. Cały obieg oprzeć na pompie z pompy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony