dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu w 2022 roku

    Witam wszystkich,
    Mam juz pozwolenie na budowę, miałem rozpocząć budowę w tym roku na jesień ale się jeszcze wstrzymuję. Nie chcę rozpocząć budowy żeby po chwili okazało się że nie stać mnie na wykończenie domu. Ceny teraz szaleją, jak parę miesięcy temu prosiłem o wycene w hurtowni to ją dostałem z gwarancją ceny do końca dnia, bo na dłużej to nie wiadomo jakie będą ceny. Z drugiej strony wiem że nie będzie lepiej i że raczej ceny nie spadną, tak więc na co czekać. Murarz który miał budować twierdzi że teraz jest górka. Jaka jest wasza opinia w temacie ? Będzie jeszcze gorzej ? Wszyscy twierdzą że jak się Ukraina bedzie odbudowywała to ceny materiałów będą jeszcze wyższe, ale tutaj wydaje mi się że skoro wszyscy tak twierdzą to będzie na odwrót.
    Ogólnie jestem sceptycznie nastawiony, może jednak nie ma teraz dobrego momentu na rozpoczęcie budowy, bo z każdym rokiem będzie gorzej ?
    pzdr.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    125

    Domyślnie

    Murarz czuje pismo nosem . Rzeczywiście wiele wskazuje że właśnie mijamy szczyt górki a spadająca o kilkadziesiąt procent liczba zawieranych umów kredytów hipotecznych i rozpoczynanych budów wydaje się to potwierdzać .Ale...
    - nikt na dzień dzisiejszy nie wie jak się zakończy wojna w Ukrainie .
    - nikt nie wie ile ona potrwa a czas gra na korzyść Rosji ( zmęczenie sankcjami które biją też ekonomicznie w sankcjonujących , b. wysokie ceny paliw kopalnych a
    za 5
    miesięcy kolejny sezon grzewczy będzie musiał się rozpocząć )
    - jeżeli wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy to potrzeby materiałów budowlanych na jej odbudowę będą przeogromne i będzie to miało wpływ na ceny.
    - ponoć w poprzednim roku blisko 80 % prętów zbrojeniowych zużywanych w UE pochodziło z Ukrainy i to przede wszystkim z tej wschodniej będącej areną
    walk.Walk w których pod ogniem artylerii i rakiet niszczone są wielkie zakłady metalurgiczne , które po zakończeniu walk nie wznowią produkcji i które też będzie
    trzeba odbudować .
    Tak więc nie zazdroszczę Ci rozterek związanych z mającą się rozpocząć budową. Pozwolenie na budowę ważne jest dwa lata i w tym czasie w dzienniku budowy musi znaleźć się pierwszy wpis aby było ono dalej ważne. A pierwszym wpisem może być chociażby ogrodzenie i przygotowanie placu budowy , bądź zdjęcie koparką humusu w miejscu posadowienia domu. I daje to kolejne dwa lata na następny wpis/etap budowy aby PnB nie utraciło ważności . Tak więc czasu jest sporo , należy tylko pamiętać aby nie przegapić kolejnych wpisów w dzienniku . A może za dwa lata w wyniku podwyżek stóp i rat kredytów okaże się że w Twojej okolicy będzie stało wiele domów gotowych i nieukończonych w różnym stadium budowy , których właściciele przeliczyli się z siłami i czy to oni czy banki będą je sprzedawać.

  3. #3

    Domyślnie

    Kolego pozwolenie jest wazne 3 lata . A jesli chodzi o ceny , to akurat po pretach zbrojeniowych widac jaki wplyw na cene ma ta wojna

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    helendam

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    https://1v1lol.gg
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,

    Rozumiem Twoje obawy. Ceny materiałów budowlanych rzeczywiście szaleją i trudno przewidzieć, co będzie dalej. Z jednej strony, jak twierdzi Twój murarz, może to być już górka i ceny zaczną spadać. Z drugiej strony, wojna w Ukrainie i inne czynniki, takie jak rosnące koszty energii i surowców, mogą nadal podbijać ceny.
    Pokemon Infinite Fusion
    Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy teraz jest dobry moment na rozpoczęcie budowy. To zależy od wielu czynników, takich jak Twoje możliwości finansowe, planowany termin zakończenia budowy i Twoje potrzeby mieszkaniowe.

    Jeśli masz możliwość, to warto poczekać jeszcze trochę i obserwować sytuację na rynku. Możesz też rozważyć rozpoczęcie budowy w mniejszej skali, na przykład od fundamentów lub stanu surowego, a wykończenie domu odłożyć na później.

    Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji:

    Sprawdź swoje możliwości finansowe. Ile możesz przeznaczyć na budowę domu? Jeśli masz ograniczony budżet, to może być dobrym pomysłem poczekać, aż ceny spadną.
    Określ termin zakończenia budowy. Kiedy chcesz zamieszkać w nowym domu? Jeśli masz konkretny termin, to warto zacząć budowę jak najszybciej, nawet jeśli ceny są wysokie.
    Rozważ alternatywne rozwiązania. Możesz rozważyć budowę domu z innych materiałów, które są tańsze, na przykład z drewna lub bloczków betonowych.
    Ostatecznie, decyzja o rozpoczęciu budowy należy do Ciebie. Warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim podejmiesz decyzję.

    Pozdrawiam,
    Bard

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony