dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Lane skosy czy pełne deskowanie

    Witam jestem na etapie projektu indywidualnego i mam dylemat co wybrać. Opcja
    1-lane skosy ocieplone styropianem zaciągnięte siatką z klejem z tradycyjną wiaźbą na to membrana i dachówka ceramiczna (mam zakupioną Brass rubin 9v)
    2-gk, ocieplenie skłaniam się raczej w stronę styropianu, pełne deskowanie, papa, dachówka ceramiczna jw.
    Dom z poddaszem użytkowym dach o nachyleniu 40st. Dom będzie budowany systemem gospodarczym, murarz ja ojciec i brat za pomocników. Mam murarza który wykonywał już domy z lanymi skosami i w tej kwestii nie ma problemu. Pokrycie dachowe będę wykonywał sam z radami dekarza z rodziny. Chciałbym żeby dach był na lata nie 20 a dużo dużej więc chciałbym wybrać trwałe i pewne rozwiązania. Proszę o pomoc która opcja będzie lepsza jakie będą plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Jeśli projekt indywidualny i system gospodarczy własnymi siłami to tylko lane skosy.
    Z wad to głębokie otwory pod okna dachowe i troszkę drożej ale poza tym same zalety takie jak duża bezwładność cieplna, lepsza izolacja akustyczna w przypadku deszczu i gradu, gładkie sufity i skosy bez pęknięć po kilku latach.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Zastanawia mnie jeszcze kwestia wytrzymałości membrany wiem że trzeba jak najszybciej wykonać pokrycie docelowe a co kiedy dom będzie stał w stanie sso rok lub dwa? Trzeba wykonać od razu podbitke aby chronić membranę przed UV? Czy roleta na wylaz dachowy wystarczy aby chronić membranę od strony strychu?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzielko Zobacz post
    Witam jestem na etapie projektu indywidualnego i mam dylemat co wybrać. Opcja
    1-lane skosy ocieplone styropianem zaciągnięte siatką z klejem z tradycyjną wiaźbą na to membrana i dachówka ceramiczna (mam zakupioną Brass rubin 9v)
    2-gk, ocieplenie skłaniam się raczej w stronę styropianu, pełne deskowanie, papa, dachówka ceramiczna jw.
    Dom z poddaszem użytkowym dach o nachyleniu 40st. Dom będzie budowany systemem gospodarczym, murarz ja ojciec i brat za pomocników. Mam murarza który wykonywał już domy z lanymi skosami i w tej kwestii nie ma problemu. Pokrycie dachowe będę wykonywał sam z radami dekarza z rodziny. Chciałbym żeby dach był na lata nie 20 a dużo dużej więc chciałbym wybrać trwałe i pewne rozwiązania. Proszę o pomoc która opcja będzie lepsza jakie będą plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania.
    Jestem na ukończeniu budowy. Mam lane skosy i dużo rzeczy podobnych do Ciebie: kąt 40°, dachówka Brass Rubin 9V, kolor tekowy. Polecam i nie zamieniłbym lanych skosów. Zrezygnowałem z okien dachowych, mam duże przeszklenia w ścianach szczytowych. Jak murarz już robił to będzie wiedział, ale ważna jest konstrukcja przy lanych skosach (w trakcie lania beton cały czas spływa, lany skos rozpiera ściany i ważne są zbrojone słupy w ścianach, które przenoszą napór skosu). Słyszałem jak niedoświadczona ekipa zalała skosy betonem i na drugi dzień ściany się rozjechały i przybliżyły do rusztowań.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko i wyłącznie lane skosy.
    Drewno w konstrukcji, to obecnie zdecydowanie jej najsłabszy element.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To są zupełnie osobne kwestie. Lane skosy zastępują gipskarton mając nad nim masę przewag (pojemność cieplna i akustyka to najważniejsze) i tylko jedną wadę - cena. Jak już pchasz się w poddasze - zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są lane skosy niż szałas na domu (niezależnie od tego, czy ten szałas deskowany, czy sama membrana).
    Deskowanie niby najlepiej stęża dach. Ale dobra membrana szybko schowana przed słońcem jest drastycznie tańsza a czy gorsza? IMO nie ma zalet wartych nawet 10% tego, co trzeba dopłacić za deskowanie.

    Przy dachu (zwłaszcza przy membranie) dobrze rozpoznaj temat wentylacji nad i pod kryciem wstępnym niezależenie od tego, czy wybierzesz wełnę czy styropian.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzielko Zobacz post
    Zastanawia mnie jeszcze kwestia wytrzymałości membrany wiem że trzeba jak najszybciej wykonać pokrycie docelowe a co kiedy dom będzie stał w stanie sso rok lub dwa?
    Rok lub dwa z samą membraną ?. To zabójstwo dla membrany.
    [QUOTE=Dzielko;8136052]. a co kiedy dom będzie stał w stanie sso rok lub dwa? .QUOTE]

    Rok lub dwa Ok ale dach musi być ukończony.
    SSO raczej polega na wykonanym dachu ale bez okien i drzwi.

    Cytat Napisał Dzielko Zobacz post
    ? Trzeba wykonać od razu podbitke aby chronić membranę przed UV?
    Co ma wspólnego podbitka dachowa z membraną to nie mam pojęcia. Membrana kończy się na pasie nadrynnowym, następnie jest deska czołowa a następnie podbitka dachowa.

    Cytat Napisał Dzielko Zobacz post
    ? Czy roleta na wylaz dachowy wystarczy aby chronić membranę od strony strychu?
    ???
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    [QUOTE=Mareks77;8136148]Rok lub dwa z samą membraną ?. To zabójstwo dla membrany.
    Cytat Napisał Dzielko Zobacz post
    . a co kiedy dom będzie stał w stanie sso rok lub dwa? .QUOTE]
    Nie, tak jak pisałem w sso tzn z wykonanym pokryciem dachowych



    Co ma wspólnego podbitka dachowa z membraną to nie mam pojęcia. Membrana kończy się na pasie nadrynnowym, następnie jest deska czołowa a następnie podbitka dachowa.

    Bez podbitki membrana nie jest przykryta od spodu w okapie. Czy nie ma to żadnego znaczenia? Czytałem coś o promieniowaniu odbitym a poza tym w szczytach słońce na pewno pada wprost na membranę.



    ???

  9. #9

    Domyślnie

    Również mam lane skosy i każdemu polecam jeżeli tylko ma taką możliwość wykonania.
    Przed wylaniem skosów pierwsze zostały zalane słupy oraz wieniec z którego wypuściliśmy pręty pod płytę skośną. Dzięki temu nie było później obaw co do rozpychania ścian przez beton. Beton na skosy musi być gęsty, żeby nie spływał, ale nie da się go dobrze wygładzić. Na skosy zamiast styropianu mam piankę otwartokomórkową. Skosy od zewnątrz nie są idealnie równe, przez co nie da się przykleić szczelnie styropianu, a pianka wypełni każde zagłębienie. Pianka była aplikowana po więźbie a przed kryciem.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Lane skosy to dobre rozwiązanie jak ktoś nie ma przekonania do płyt GK. Z pewnością sufit nie popęka. Do tego bardzo duże bezpieczeństwo mieszkańców (włamanie przez dach i ewentualny pożar dachu). Tak jak już tu wcześniej wspomniano sufity to jedno, izolacja cieplna to drugie a dach to trzecie. Montaż izolacji cieplnej po montażu więźby no chyba, że nakrokwiowo. Można styropianem i można pianą PU ale zamkniętokomórkową. Obie te izolacje powinny się skończyć 2~3 cm poniżej górnej krawędzi krokwi. Wierzch izolacji cieplnej powinien być zaciągnięty klejem (może być z siatką). W załączeniu jedna z moich realizacji. Izolacja cieplna ściany zewnętrznej powinna być szczelnie połączona z izolacją cieplną dachu. Dlatego lepiej jest wykonać izolację cieplną dachu płytami a nie natryskowo. Zdecydowanie radzę wykonać krycie wstępne papą na sztywnym poszyciu pamiętając o zapewnieniu wlotu powietrza przy okapie i wylotu w kalenicy. W przypadku zastosowania folii dachowej dach powinien być zakryty natychmiast podobnie okapy i szczyty. W przypadku montażu wyłazu dachowego musi być on stale zasłonięty. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	459499   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P2.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	459500   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P3.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	459501   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P4.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	459502  
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony