dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie Projekt doskonały 2e

    Cześć wszystkim,
    Po dwuletnim szukaniu projektu (pierwsze był "orliczki" potem "wyjątkowy 2" a ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt doskonały 2e https://www.mgprojekt.com.pl/doskonaly-2-wariant-e
    Wybraliśmy ten projekt ponieważ na ten moment wszystko w nim wygląda bardzo dobrze i praktycznie. Czy jako doświadczeni użytkownicy domów jednorodzinnych oraz eksperci w budowie domów możecie wypowiedzieć się na temat tego projektu?
    Moje założenia:
    - duże przeszklenia na południe (salon) mamy ładny widok na rzekę
    - dom parterowy (pracuję na wysokości i mam dość schodów...)
    - przejście z garażu przez "szatnie" abyśmy mogli trzymać okrycia wierzchnie schowane, a zarazem pod ręką.
    -rodzina 2+2 (jedna dzidzia w brzuszku, a druga w planach)
    - potrzebny gabinet
    -dom na działce 32ar więc jest potrzebne miejsce na narzędzia (nie planuję budowy dodatkowego składzika na coś innego niż drewno do kominka)
    - garaż na dwa auta

    Moje zmartwienia:
    -pokoje dzieci na północ (nie wiem czy nie będą zbyt ciemne)
    -brak piwnicy (żona uwielbia robić przetwory, a nie wiem czy w spiżarce będzie wystarczająco chłodno)
    -wąski garaż 5,65m

    Z przyjemnością wysłucham Waszych rad. Może rzuci się Wam w oczy coś na co zwrócić większą uwagę.

    Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i podpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    1. Kominka bym w ogóle nie robił - chyba, że faktycznie będzie Ci się chciało robić drewutnie, przynosić z niej drewno, palić nim, później sprzątać popiół - a wszystko po to aby popatrzeć na palący się ogień. No nie powiem w czasach, w których ludzie marzli na pewno taki widok był fajny, ale obecnie kominek to moim zdaniem niepraktyczna i droga ozdoba. W przypadku braku komina odchodzi Ci kominiarz, komin, masz ciut więcej miejsca, odchodzą ewentualne problemy z przeciekaniem w okolicy komina itd.

    2. Pomieszczenie gospodarcze i kotłownie bym połączył i tam zrobił miejsce na narzędzia. Taki dom bym ogrzewał gazem lub pompą ciepła typu powietrze woda - a to dużo miejsca nie zajmuje.

    3. Zamiast pralki w łazience rozważyłbym zrobienie na poddaszu pralni.

    A teraz co mi się w tym projekcie nie podoba: są w nim schody na górę i potężna niepraktyczna przestrzeń, która sporo kosztuje. Ten strych ma 222m2 !!. Tak naprawdę gdyby ścianka kolankowa była ciut wyższa i wstawiło się tam trochę okien to byłaby pełnoprawna kondygnacja - dodatkowy koszt myślę, że około 30tyś bo gro kosztów i tak zostanie poniesionych jak schody, miejsce na klatkę schodową, strop, ocieplenie strychu + zabudowa GK (to trzeba zrobić aby wełna nie dostawała wilgoci). No a skoro będą schody to też wypadałoby to jakoś ogrzewać -> czyli dodatkowe koszty. Przeraża mnie koszt budowy takiego domu. Licząc ze strychem to jest 456m2 po podłodze.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    masz wjazd od wschodu?

  4. #4

    Domyślnie

    Frofo007- Dzięki za trafne spostrzeżenia. Jednak moja żona całe życie mieszkała w domu z kominkiem i zależy jej na tym. Co do strychu - miejsce na bilard i pokój zabaw.
    Elfir- Tak, mam wjazd od wschodu.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    275

    Domyślnie

    Jeżeli można to tak ogólnie koncepcyjnie - przy 4 sypialniach ja bym jednak rozważał dom z poddaszem, mimo że sam mieszkam w parterówce.
    Masz tu chałupę na planie 360m2 z ogromnym marnotrawstwem miejsca na korytarze i poddasze. Kwestia co chcesz osiągnąć kasa/efekt.
    Mam wrażenie, że jakiś dom z poddaszem na prostym planie będzie tańszy w budowie i ogólnie utrzymaniu (długości instalacji).

  6. #6

    Domyślnie

    Dany90: jeśli stać Cię aby wydać np. pół miliona więcej aby mieć na strychu bilard to kto bogatemu zabroni Dla mnie ten projekt jest niepraktyczny - koszty budowy to pewnie ponad 2mln i jak za to co dostaje się w zamian - słabo moim zdaniem. Ten dom to landara - 456m2 po podłodze. A salon z jadalnia i kuchnia takich rozmiarów jak u mnie - w domu 190m2 po podłodze. Sypialnie po 13m2 - nie jest to strasznie mało, ale też nie są to jakieś duże pokoje. U mnie 190m2 a dwie sypialnie mam po około 17m2 + 2 mniejsze. I u mnie jest jeszcze pralnia około 8m2.

    Jeśli masz kasę i Ci się podoba - buduj. Natomiast pod względem wydanej kasy do użytecznej powierzchni jest to dobry przykład jakich domów nie budować. Bo na bilard masz taką przestrzeń, że biegać tam będziesz mógł a sypialnie dzieci 13m2.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja szacowałam na 800 tyś - aż tak poszły ceny w górę?

    ten dom zbudował jeden z moich klientów (właśnie go ukończył) Musze podpytać ile go kosztował.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    275

    Domyślnie

    800 tys zależy do jakiego stanu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    deweloperski

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Liczyłem na odpowiedzi w stylu: "ale zajebisty projekt", "szkoda że go nie znalazłem za nim zbudowałem mój dom" etc... A tu niestety poszło inaczej. Dom mi się podoba, a jeśli macie alternatywę, to chętnie zobaczę.
    Moje wymagania względem domu:
    -dom parterowy
    -przeszklona strona południowa (widok)
    -wejscie i garaż oddzielony szatnią. Strona wschodnia
    -3 sypialnie w tym jeden master bedroom
    -1 gabinet
    -pomieszczenia gospodarcze
    -spizarnia przy kuchni

    Chętnie zobaczę alternatywę
    Pozdrawiam Wszystkich i jeszcze raz dzięki za odpowiedzi/podpowiedzi

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a może układ tego typu:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	68_0_1609181556.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	71,8 KB
ID:	459447  

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    albo
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1551955888_projekt_domu_-brela_a_-parter.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	61,6 KB
ID:	459448  

  13. #13

    Domyślnie

    Elfir: tam sam strop i fundament będzie kosztować krocie. Samego dachu jest 366m2. To jest landara.

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Przepraszam, że po tak długim czasie odpisuję, jednak musiałem zweryfikować wszystko od nowa... I chyba macie rację... Elfir, to co wykreśliłeś ma sens. Na tapecie mamy teraz projekt "dom w Amarantusach" https://www.archon.pl/projekty-domow...mfbe211000d69a
    Czy coś takiego jest praktyczne? Na forach ludzie którzy zbudowali ten dom są zadowoleni - jak wszędzie na forach konkretnych projektów.
    Pozdrowienia dla wszystkich

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Proponuję zacząć od określenia czego Ty chcesz. Jakie masz oczekiwania i możliwości.
    Nie słuchaj tego co chcą inni. Ty tam będziesz mieszkał i płacił za budowę i utrzymanie.
    Pierwsza myśl po obejrzeniu projektu - skomplikowany, duży, parterowy. Drogi w budowie. Szykowanym 1,5 mln na taką budowę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dany90 Zobacz post
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Liczyłem na odpowiedzi w stylu: "ale zajebisty projekt", "szkoda że go nie znalazłem za nim zbudowałem mój dom" etc... A tu niestety poszło inaczej. Dom mi się podoba, a jeśli macie alternatywę, to chętnie zobaczę.
    Moje wymagania względem domu:
    -dom parterowy
    -przeszklona strona południowa (widok)
    -wejscie i garaż oddzielony szatnią. Strona wschodnia
    -3 sypialnie w tym jeden master bedroom
    -1 gabinet
    -pomieszczenia gospodarcze
    -spizarnia przy kuchni

    Chętnie zobaczę alternatywę
    Pozdrawiam Wszystkich i jeszcze raz dzięki za odpowiedzi/podpowiedzi
    Tu choćbyś nie wiem jaki projekt zaprezentował, to nie dostaniesz takich odpowiedzi. Tu pochwałę dostaniesz tylko za stodółkę dwuspadową do 115 m2. Czy zauważyłeś, żeby tu ktoś budował dom 500m2 i był za to pochwalony nawet jak ma pieniądze i go stać?
    Piszą CI 2 mln zł budowa tego domu. Ale za co? Chyba za marmury z Dolomitów, bo przeciez nie za wykłądzinę dywanową w pokojach dzieci i płytki w normalnej cenie, a nie hiszpańskie po 500 zł m2. I takie tu jest gadanie...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a może układ tego typu:
    Ile zajmują tu korytarze, bo dopiero był zarzut, że w projekcie autora wątku zajmują horrendalnie dużo powierzchni?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Elfir: tam sam strop i fundament będzie kosztować krocie. Samego dachu jest 366m2. To jest landara.
    krocie, czyli ile?
    Dla Ciebie landara, dla innych dom spełniających potrzeby. Nie każdy chce mieszkać w domu, za który zapłaci i tak pół miliona, bo pewne koszty budowy są stałe i kisić się w salonach 21 m2?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Tu choćbyś nie wiem jaki projekt zaprezentował, to nie dostaniesz takich odpowiedzi. Tu pochwałę dostaniesz tylko za stodółkę dwuspadową do 115 m2. Czy zauważyłeś, żeby tu ktoś budował dom 500m2 i był za to pochwalony nawet jak ma pieniądze i go stać?
    Piszą CI 2 mln zł budowa tego domu. Ale za co? Chyba za marmury z Dolomitów, bo przeciez nie za wykłądzinę dywanową w pokojach dzieci i płytki w normalnej cenie, a nie hiszpańskie po 500 zł m2. I takie tu jest gadanie...
    Napisz ile kosztowała Cię budowa i jakiej wielkości i projektu masz dom.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    krocie, czyli ile?
    Dla Ciebie landara, dla innych dom spełniających potrzeby. Nie każdy chce mieszkać w domu, za który zapłaci i tak pół miliona, bo pewne koszty budowy są stałe i kisić się w salonach 21 m2?
    Równie dobrze można wygodnie funkcjonować na takich salonach a kisić się nawet na 500m2. Zależy do ergonomiczności układu funkcjonalnego i rozwiazań architektonicznych.
    Pierwsza propozycja projektu, mając do dyspozycji "landarę" 150m2 pu na parterze i mimo to wciskać pralkę do łazienki... no sorry. Projekt z poprzedniej epoki, z wielką kotłownią i pom. gospodarczym, do którego trzeba przechodzić przez garaż. Fajnie w wczasach jak można nawet landarę wybudować za śmieszne pieniądze (w stosunku do sytuacji dziś), w zamian za dodatkowy etat palacza. Dziś to wiocha.
    Drugi projekt jest lepszy pod tym względem.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony