dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła powietrze-woda w domu rekreacyjnym

    Cześć

    Proszę o opinie i komentarze w stosunku do planu zainstalowania pompy ciepła i ogrzewania podłogowego wodnego w domu rekreacyjnym. Dom w technologii murowanej (porotherm), parterowy z poddaszem, powierzchnia 120m2. Zamierzam go dobrze zaizolować.

    Plany są takie że będzie używany głownie w przedłużone wekendy, urlopy, święta, a kiedyś, za kilka lat może w dłuższym zakresie, ale też nie na 100%. W czasie nieobecności w sezonie grzewczym chciałbym utrzymywać 10-15 st.C - czy pompa może tak pracować w dłuższym okresie czasu?

    Ogrzewanie podłogowe miałoby być położone w wszystkich pomieszczeniach plus chciałbym aby PC służyła także do c.w.u. Mam komin także planuję także kominek na drewno typu koza (dla "nastroju" jak i na wypadek dłuższej awarii prądu)

    Co sądzicie o takim pomyśle, na co należy zwrócić uwagę? Wydaje mi się że że powinienem dążyć do prostoty zestawu aby ograniczyć ryzyka awarii tzn. nie myśleć o buforach, termostatach, bypasach i innych cudach o których piszą przedstawiciele branży ale oczywiści każda rozsądna opinia mile widziana

    Dziękuję z góry!
    jd

  2. #2

    Domyślnie

    Sam pomysł nie jest zły. Problemem pierwszym może być banalna ekonomia. Jeśli nie problem to czemu nie.
    Temperatura 10 stopni nie jest problemem. Instalujesz regulator pokojowy który będzie reagował jak się pomieszczenie wychłodzi bardziej. Pompa uruchomi się tylko wtedy kiedy będzie potrzeba. Jak sobie to ustawisz to już twoja sprawa. Są potężne możliwości i warto je wdrożyć w czasie stanu surowego, jak np.doprowadzenie przewodów do sterowania rozdzielaczem czy temperaturą w pokojach. Niby nie trzeba, ale może za jakiś czas będziesz chciał.
    Warto mieć jakiś alarm, który np. da ci znać, że nie ma prądu i może warto się zainteresować. Możesz sobie też sterować zdalnie. Samo urządzenie bardzo rzadko się psuje.
    Ogólnie to co piszesz, to nie są cuda, tylko zwykłe elementy systemu, które są, a czasami jak bufor, nie muszą być. Jak będzie podłogówka, to bufora czy bypassa nie potrzebujesz.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za komentarz. Ekonomia też ważna ale chyba nie mam dużego wyboru...Myślałem o grzejnikach elektrycznych ale takie lepsze to też koszt ok. 3 tys. za sztukę czyli łacznie min. 15 tys. (plus bojer), a jednak komfort cieplny mniejszy no i zużycie bieżące też znacznie większe. Gazu tam nie ma, piec na paliwo stałe na pewno inwestycyjnie d. tańszy ale utrzymanie minimalnej stałej temperatury w zasadzie niemożliwe na odległość.
    Jeszcze możliwość ogrzewania klimatyzacja ale żona wybiła mi ten pomysł..
    Chyba nie mam wybory

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał rja_12 Zobacz post
    Plany są takie że będzie używany głownie w przedłużone wekendy, urlopy, święta, a kiedyś, za kilka lat może w dłuższym zakresie, ale też nie na 100%.
    W czasie nieobecności w sezonie grzewczym chciałbym utrzymywać 10-15 st.C - czy pompa może tak pracować w dłuższym okresie czasu?

    Ogrzewanie podłogowe miałoby być położone w wszystkich pomieszczeniach plus chciałbym aby PC służyła także do c.w.u.
    Mam komin także planuję także kominek na drewno typu koza (dla "nastroju" jak i na wypadek dłuższej awarii prądu)
    Założenia i wymagania dla PC jak dla budynku całorocznego;
    - użytkowanego lato-zima,
    - wykonaj OZC budynku i przejdź do kosztów realnych montażu PC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony