dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Neutralizacja ksylamitu bez wymiany więźby dachowej

    Dzień dobry,
    w moim domu na strychu więźba dachowa wydaje się być pokryta ksylamitem. Zapach czuć na schodach na strych oraz na samym strychu. Mimo wietrzenia niemalże 24/7 non stop nie ma poprawy.

    Czy istnieje sposób, aby ten ksylamit zneutralizować i móc zaadaptować strych do mieszkania? Oczywiście sposobem byłaby wymiana więźby, ale wiąże się to przecież z całkowitą rozbiórką dachu i kosmicznymi kosztami.

    Rozmawiałem z firmą, która zajmuje się ozonowaniem i zostało mi powiedziane, żeby uczynić strych bezpiecznym należałoby:
    1. zetrzeć wierzchnią warstwę więźby (jak dużo, żeby nie uszkodzić nośności?)
    2. następnie pokryć więźbę środkiem neutralizującym Xylamit Stop
    3. przeprowadzić ozonowanie strychu.
    Następnie, pomyślałem, że można byłoby zakryć więźbę dachową kartongipsem, a w przestrzeni, która powstanie pomiędzy płytą, a więźbą utworzyć wentylację, która wyprowadzałaby ewentualne pozostałe opary na zewnątrz.

    Czy ktoś z forumowiczów robił coś podobnego w swoim domu i jakie były efekty?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Bez przesady z tym wietrzeniem, tylko wyziębisz chałupę. Wentylacja strychu oczywiście musi być. Odciąć xylamit od wnętrza domu (regips, paroizolacja=folia) i po problemie. Na strychu i warstwie ocieplenia niech sobie śmierdzi, to najwyżej problem dla os i szerszeni. Przecież strych masz nieużytkowy lub tak go traktuj. Sporadyczna inspekcja strychu nikogo nie zabije. Mieszkam pod taką więźbą prawie pół wieku i żyję.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak pisałem, chciałbym zaadaptować strych do mieszkania, poza tym, nawet jakbym tego nie planował to zapach wydziela się na klatkę schodową.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dominiku

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-145
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć @wahadelko. Jestem w tej samej sytuacji co Ty, planuję zaadaptować strych, a więźba jest pokryta na 90% ksylamitem.

    Po konsultacjach z różnymi specjalistami mój plan jest następujący:

    1. Zestrugać ile się da: strugami ręcznymi (akurat mam i używam) i strugiem elektrycznym. Próbowałem strugać u siebie jeden słup i wystarczy około 0,5-1 mm i pokazuje się już surowe drewno. Preparat wsiąknął tylko w pękniecia drewna.

    2. Rozważam użycie Xylamit Stop, ale nadal próbuję się jakoś dowiedzieć czy to nie jest ściema. Mam wycenę preparatu, więc zabawa nie jest tania.

    3. Później myślałem, żeby dodatkowo pokryć drewno jakąś lakierem matowym / ale nie wiem jeszcze.

    4. Powietrzyć i zobaczyć czy potrzebuję ozonowania.

    Jakie są Twoje aktualne doświadczenia, może udało Ci się dowiedzieć czegoś więcej lub mieć jeszcze lepszy plan na poradzenie sobie z sytuacją?

    Pozdrawiam!

  5. #5

    Domyślnie

    Witam. Mam ten sam problem. Czy ktoś miał doświadczenia ze środkiem xylamit stop?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony