dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 28
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 546
  1. #341
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Chyba, że macie na myśli projekt zagospodarowania terenu, bo tam są naniesione przyłącza oczywiście
    Jeśli zawiera elementy wymagane przez dostawcę wod-kan, to pewnie się nada.
    Kluczowe - z tego co pamiętam - jest wskazanie miejsca przyłączenia do sieci, poprowadzenie na działce, miejsce montażu konsoli.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #342
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Chyba, że macie na myśli projekt zagospodarowania terenu, bo tam są naniesione przyłącza oczywiście
    Owszem, projektant przyłącza rysuje również jego przebieg na mapce (z opisem rury). Ale jest też schemat zestawu wodomierzowego, profil podłużny i opis słowny.

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    369 zł za warunki? To dziwne, ja nic nie płaciłem.
    Pogooglałem i wygląda, że od 2019r wodociągi nie mogą pobierać opłat za wydanie warunków.

    Bez projektu przyłącza wodociągi nie odbiorą przyłącza i nie zaplombują licznika. Walczyłem - nie dało się tego obejść.
    Wg rozporządzenia w sprawie zawartości projektu budowlanego projekt ma zawierać między innymi:
    rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń budowlanych: wodociągowych i kanalizacyjnych, ogrzewczych, wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej i mechanicznej, chłodniczych, klimatyzacji, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z sieciami zewnętrznymi wraz z punktami pomiarowymi, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń[...]
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-08-2022 o 13:54

  3. #343
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    @ Dzięki za cenne rady.

    Pomyliłem warunki techniczne z przyłączami.

    Cena 6k i woda idzie na mojej działce, dla mnie to też kuriozum, ale takie są zasady w tej prywatnej spółce.
    Ale za to woda tania 2zł/m^3.

    Dzisiaj dopiero byli geodeci na mojej działce.... i mapka do celów projektowych dopiero pod koniec tygodnia, masakra...

  4. #344
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    3 tygodnie i 3 dni mineło od zamówienia mapy do celów projektowych i dalej jej nie mam...
    masakra jakaś.
    Na działce geodeci byli już dawno, a tutaj takie oczekiwanie.

    To architekt mi powiedział, że projekt zrobi w czasie 1-1,5 miesiąca na gotowo (koledze tak zrobił)...

  5. #345
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Weź innych. 2 tyg powinno wystarczyć

  6. #346

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    To architekt mi powiedział, że projekt zrobi w czasie 1-1,5 miesiąca na gotowo (koledze tak zrobił)...
    Indywidualny? bardzo dobry czas. Ja czekałem ponad 3 miesiące.

  7. #347
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Miałem.ns myśli mapkę do projektu.
    Projektant - 2 m-ce na kompletny projekt to nie jest zły czas. My od września pracowaliśmy nad projektem. Złożony w styczniu. Decyzja marzec

  8. #348
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Weź innych. 2 tyg powinno wystarczyć
    Taką też otrzymałem od Niej zapowiedź, że do dwóch tygodni...

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Indywidualny? bardzo dobry czas. Ja czekałem ponad 3 miesiące.
    Tak , indywidualny.
    I to nie byle paprok, tylko naprawdę gość z dobrą renomą.

  9. #349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Mieszkam w domu z poddaszem użytkowym i zdecydowanie wolałbym parterowy - ma wiele plusów.

    Budżet 500-600tyś moim zdaniem zdecydowanie za mały. Mamy inflację kilkanaście procent rocznie. Teraz robię remont starego mieszkania to chodzę po sklepach i z niedowierzaniem patrzę na ceny (ja się budowałem w latach 2017-2019, w styczniu 2020 dom został oddany do użytku).

    Tutaj masz mega prosty w budowie domek 115m2: https://www.archon.pl/projekty-domow...m6d7265f01dc88
    Archon podaje realne koszty. Średnie koszty budowy do stanu deweloperskiego na II kwartał tego roku to 587196zł (cena brutto). Dolicz tak z 30tyś przed budową na przyłącza, projekt, adaptacje itp (bardzo optymistycznie licząc) i masz 617196zł za stan deweloperski. Dolicz jeszcze minimum 1tyś zł za wykończenie każdego metra pod klucz (niski standard i część prac samemu) to daje już 732196zł. Ponieważ mamy inflacje dolicz moim zdaniem minimum 20% na inflacje i nieprzewidziane wydatki 878635,2zł. Do tego dolicz jeszcze ogrodzenie, trawnik, kostkę, taras, schody wejściowe itp. grubo ponad bańka pęknie. Moim zdaniem to co napisałem to jest wersja optymistyczna

    Jeszcze co do budowy domu przez wiele lat - jakoś mnie to nie przekonuje. Raczej lepiej jest wziąć kredyt, zrobić w 2 lata, przeprowadzić się a swoje mieszkanie np. wynająć.
    A tak to mieszkać gdzieś musisz a mógłbyś wynajmować. Budujesz wiele lat a ceny wszystkiego rosną. Szkoda życia i nerwów.
    Te wyliczenia to chyba z afryki wziales .....odrazu 2 miliony moze...to jest 100m. A nie 150 halo tu ziemia.

  10. #350

    Domyślnie

    Bydujac samemu NiC nie oszczedzasz NIC!! I nie piszcie ze cos oszedzacie...czas dla rodziny jest bezcenny a siedzenie dzien w dzien na budowie ? Gdzie zycie dla rodziny , gdzie odpoczynek ....ile zdrowia na tym sie traci...buduje sie kilka lat dluzej niz ekipa gdzie w tym czasie te pieniadze odlozone byly by na ekipe .....kilka lat spedzonych w forach i budowie kosztem zycia , zdrowia z rodziny. Nie raz wisze jak tatua jedzie z pustakami a mamusia i dzieci siedza obok i patrza i tak mijaja lata ....To jest zludna oszczednosc , ktora nigdy sie nie wroci . Nikt powaznie myslacy o rodzinie , dzieciach , zyciu , zdrowiu pracujacy wraz z zona na etatcie nie bierze sie sam za budowe bo jest to glupota i marnowanie zycia sobie , zonie i dzieciom . Znam taki przyklad buduja sie jiz x lat a co miesoac chca sie rozwodzic a budowa skonczy sie za x lat ....tyle w temacie budowania samemu.

  11. #351
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Bydujac samemu NiC nie oszczedzasz NIC!! I nie piszcie ze cos oszedzacie...czas dla rodziny jest bezcenny a siedzenie dzien w dzien na budowie ? Gdzie zycie dla rodziny , gdzie odpoczynek ....ile zdrowia na tym sie traci...buduje sie kilka lat dluzej niz ekipa gdzie w tym czasie te pieniadze odlozone byly by na ekipe .....kilka lat spedzonych w forach i budowie kosztem zycia , zdrowia z rodziny. Nie raz wisze jak tatua jedzie z pustakami a mamusia i dzieci siedza obok i patrza i tak mijaja lata ....To jest zludna oszczednosc , ktora nigdy sie nie wroci . Nikt powaznie myslacy o rodzinie , dzieciach , zyciu , zdrowiu pracujacy wraz z zona na etatcie nie bierze sie sam za budowe bo jest to glupota i marnowanie zycia sobie , zonie i dzieciom . Znam taki przyklad buduja sie jiz x lat a co miesoac chca sie rozwodzic a budowa skonczy sie za x lat ....tyle w temacie budowania samemu.
    Niezła filozofia.
    Jak ktos ma smykałkę do majsterkowania, czas i pieniądze to powinien budować samemu. Wiadomo, ze wszystkiego nie ogarnie, ale jakies etapy jak najbardziej. Nawet moze z rodziną, pokazać dziecku jaka to satysfakcja cos wybudować.
    To powinno się udać.

  12. #352
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaire Zobacz post
    Te wyliczenia to chyba z afryki wziales .....odrazu 2 miliony moze...to jest 100m. A nie 150 halo tu ziemia.
    Wg. raportu seconecbudu za II kwartał 2022 r. kosz NETTO (czyli bez podatków!) budowy prostego domu 115 m2, przytoczonego przez Frofo, budowa prostego domu (bez wykończenia, bez projektu, przyłączy, ogrodzenia, zagospodarowania działki) wynosi:

    Budując własnymi rękoma jesteś w stanie zmieścić się w 350 tys. NETTO.
    To koszt na dziś. Co będzie za rok, dwa, trzy - jak skończysz budowę - nikt nie wywróży. Poza tym raport cen dotyczy deweloperów - indywidualny inwestor rzadko kiedy jest w stanie uzyskać takie ceny materiałów i usług.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #353
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Wg. raportu seconecbudu za II kwartał 2022 r. kosz NETTO
    Ostatnia pozycja wali po oczach jak takie wyceny są bezsensowne. Że niby tu ma się zmieścić instalacja elektryczna, hydrauliczna, kanalizacyjna, CO i CWU (wraz z całą kotłownią) i rekuperacja? Kilkakrotnie zaniżona jest ta kwota.


    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    To koszt na dziś.
    Drugi kwartał skończył się 1,5 miesiąca temu, więc dziś ceny są już inne. A za rok (w połowie w miarę sprawnie idącej budowy rozpoczętej dzisiaj) będą jeszcze inne a za dwa lata (przy pod koniec wykończeniówki) jeszcze inne. To kolejna rzecz, dla której nie ma się co przywiązywać do takich wycen.

  14. #354
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ostatnia pozycja wali po oczach jak takie wyceny są bezsensowne. Że niby tu ma się zmieścić instalacja elektryczna, hydrauliczna, kanalizacyjna, CO i CWU (wraz z całą kotłownią) i rekuperacja? Kilkakrotnie zaniżona jest ta kwota.



    Drugi kwartał skończył się 1,5 miesiąca temu, więc dziś ceny są już inne. A za rok (w połowie w miarę sprawnie idącej budowy rozpoczętej dzisiaj) będą jeszcze inne a za dwa lata (przy pod koniec wykończeniówki) jeszcze inne. To kolejna rzecz, dla której nie ma się co przywiązywać do takich wycen.
    To tylko szacunek oparty na wskaźniku (12% kosztów inwestycji), ale jako opcja minimum chyba może być.
    Wycena obejmuje:
    # wod-kan
    # elektryka
    # CO (gaz)

    Na mały dom wystarczy chyba:
    - wod-kan - 10k
    - elektryk - 15k
    - CO - 20k

    Zastanawiałem się, czy wspomnieć o tym, ale ceny materiałów równie dobrze mogą wyhamować, a robocizna potanieć...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #355
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Abstrachując od tematu, uzyskałem plik dwg mapy do celów projektowych, podesłane do architekta.
    sama mapa z pieczatkami od starostwa będzie za dwa tygodnie.

    Ja akurat w swoim domu, nieźle postawie na smart home, system SCADA , ale to akurat wszystko sam zrobie.

  16. #356
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Odpowiedź na pytanie zasadnicze parter czy piętrowy przy powierzchni 115m2
    Parterowy - ponieważ w przypadku piętrowego stracisz kawał powierzchni i sporo kasy na klatkę schodową.

  17. #357

    Domyślnie

    Parterowy.
    Prefabrykacja - w moim ,przypadku to będzie strop filigran (pozostawiam beton na suficie-odpada babranie sie w GK), wiązary.
    Do tego praca własna - prawdopodobnie - płyta na gruncie, wykończeniówka, wentylacja, ocieplenie, wod, kan, pompa +podłogówka, FV + aku off-grid.
    Maksymalne uproszczenie instalacji : elektrycznej - brak sat.,połowa gniazd sieciowych - nacisk na wi-fi, punktów elektrycznych, kamery wi-fi, wodnej - brak cyrkulacji.
    ... itd itp.

  18. #358
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Co złego jest w sat?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Co złego jest w sat?
    A co fajnego jest w TV PiS? Ja telewizji naziemnej nie mam już od kilku lat i nie bardzo rozumiem jak w epoce YouTuba, CDA, Netflix i wielu innych można jeszcze telewizję naziemną oglądać.

    Nie wiem jak to wygląda prawnie, ale mam nadzieję, że jak ktoś nie używa to też nie płaci tego złodziejskiego abonamentu telewizyjnego. Ja TV traktuję jak ekan do konsoli / internetu.

  20. #360
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    A co fajnego jest w TV PiS? Ja telewizji naziemnej nie mam już od kilku lat i nie bardzo rozumiem jak w epoce YouTuba, CDA, Netflix i wielu innych można jeszcze telewizję naziemną oglądać.

    Nie wiem jak to wygląda prawnie, ale mam nadzieję, że jak ktoś nie używa to też nie płaci tego złodziejskiego abonamentu telewizyjnego. Ja TV traktuję jak ekan do konsoli / internetu.
    Wystarczy że posiadasz odbiornik tv i musisz płacić nieważne czy oglądasz czy nie. To samo się tyczy radia.
    Mało kto ma na tyle dobry internet żeby oglądać przez niego tv w jakości takiej jak z satelity.

Strona 18 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony