dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 28
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 546
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie Dom do 115m^2 - proszę o porady , parter czy pietrówka

    Witam serdecznie.

    Jakiś czas temu, zakładałem tutaj temat , czy warto zainwestować w pręty kompozytowe, zamiast stalowych,
    Dowiedziałem się, że średnio sie to opłaca i Wasza rada mi bardzo pomogła, w dodatku w mojej kolicy pręty zbrojeniowe idzie już kupić za 5600zł brutto /t(fi8 - fi 30)


    Opowiem w jakiej jestem sytuacji.

    Posiadam działke o wymiarach 38m x 40m, z tych 38 według mapy geodezyjnych użyteczne jest 14,97m(z jednej strony granica 4m, z drugiej strony pas drogowy 20m) - działka przy drodze.

    Długo zastanawiałem się jaki projekt domu wybrać, z jednej strony duża działka to by fajnie parterówka wyglądała, a z drugiej pietrowy wydawał mi sie dużo tańszym domem przy tej samej powierzchni, ale czytając te forum daliście mi znać, że to tak do końca nie jest.

    Posiadam około 200 tys zł w gotówce i chciałbym zrobic stan zero plus kupić materiały na dach, pustaki, itd i zlecić stan surowy otwarty jak już dozbieram pieniądze i ewentualnie w 2024 wziąć kredyt na dokończenie tego(jeżeli sytuacja ekonomiczna będzie w miare normalna).
    Niektórzy też budowali dom przez 7-8 lat i też jakąś było.....

    Co mogę sobie sam w domu zrobić?

    - Instalacje elektryczną
    - Styropian na podłodze i podłogówkę ułożyć
    - Dobrac pompe ciepła z zastosowanymi przepływami itd
    - Wykonczeniówka takie jak - panele, malowanie, skręcenie mebli itd (plan na kuchnie byłby zamodelowanie kuchni w 3D i zlecenie gotowych płyt do centrum obróczego, a poźniej to skręcenie)
    - Drobne prace.

    Interesuje mnie domek do maksymalnie 115m^2 powierzchni uzytkowej:

    Nie moge sie zdecydować, który bym chciał, ale każdy z poniższych mi się podoba....
    Wiadomo, to tylko zarys bo i tak do adaptacji to będzie.

    W mojej gminie, kąt nachylenia dachu nie może być mniejszy jak 35stopni.
    Chciałbym, aby ta parterówka jeśli już na się zdecyduje nie była typową stodołą i podoba mi się takie ładniejsze wejście, jak jakieś kolumny, czy zadaszenie.


    Parterowe:

    https://www.extradom.pl/projekt-domu-mokka-6-WOF1100
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-anulka-n-SLL1026 - tutaj fajny projekt, ale kat nachylenia dachu zabójczy.
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-sezam-2-WOF1027 - tego bym adaptacyjnie powiekszył do 110-115m^2
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-daktyl-4-WOF1053
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-endo-BSE1038 - tutaj kat nachylenia rowniez trzebaby bylo zwiekszyc do 35 stopni


    Pietrowe:

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...ift-ii-BBA2494
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-wanilia-BSA2141

    Jeżeli chodzi o parterowe, to nie chce poddasza użytkowego, dlatego może być lżejszy strop.


    Z takich ciekawostek posiadamy w rodzinie kawałek lasu, byłaby możliwość wyśle wycięcia trochę i traktor wyciągnąć drzewo i do tartaku dostarczyć
    drzewo , aby było troche taniej w budowie...

    Jeżeli chodzi o garaż, to myśłame nad takim blaszanym drewnopodobnym.

    Myśle, że na pewno w wielu aspektach mnie wyjaśnicie.
    Ostatnio edytowane przez ranerd ; 23-05-2022 o 18:14

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od jakiej strony wjazd?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sezam - jeśli wjazd masz od północy to od nasłonecznionej ogrodowej części masz niepotrzebnie pom. gospodarcze.
    Anulka - sypialnie są koszmarnie małe

    W parterówce przy 35 stopniach mnóstwo tracisz przestrzeni na poddaszu przy klasycznym projekcie. Takie domy najlepiej aby miały dach zaczynający się od nadproży okien .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A co powiesz o tym:
    https://z500.pl/projekt/1212/z376+35...-do-110m2.html

    przerobiony na taki:


    można dorobić ganek z kolumienkami, z pralnio-kotłowni można też zrobić wyjście na ogród.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Dodaje zrzut z google earth jak wygląda moja działka.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GRANICE DZIALKI.jpg
Wyświetleń:	225
Rozmiar:	83,0 KB
ID:	459473[

    Biorąc pod uwagę, że niby działka jest spora, to granica 20m od pasa drogowego, w zasadzie mocno definiuje, że dłuższa cześć obrysu budynku była od strony drogi krajowe

    Zaproponowany przez Ciebie projekt to też spoko, zależy mi na tym, aby to nie była zwykła stodoła, lecz czymś to się wyróżniało.. np. zadaszeniem lub kolumienkami.

    Z innego posta wiem, że te kolumienki nie są tanie, bo wymagają termoizolacji itd..

    Niestety w mojej gminie, nie da się miec mniejszego kąta nachylenia dachu jak 35 stopni...
    a szkoda, nie wiem czy da się to jakąś obejść, bo troche by to lepiej było...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    278

    Domyślnie

    Z linijką po dachu nikt nie skacze, możesz zrobić pewnie nawet 31-32 stopnie, ale wg mnie to same kłopoty, ekipy robią na podstawie papierów a w tych będzie inaczej.
    Sam właśnie kończę parterówkę 115 m z dachem 35. Fakt mam duży strych Piętra nie chciałem, MPZP nie pozwalał na inny dach. Kwestia wyborów.
    Prace, które wymieniłeś oszczędzą ci 10-15 tys, przy inwestycji ok 500-600 kPLN

    Kwestia czasu budowy - jak dla mnie budowanie dłużej niż 2 lata to strata życia, nerwów i proszenie się o kłopoty. Każdy ma inny charakter, ale mnie osobiście świadomość rozgrzebanego, niedokończonego projektu przez 7 lat raczej by nie uszczęśliwiała. Budowa to złodziej czasu, robisz coś kosztem rodziny, rozwoju osobistego, wypoczynku. Chyba, że masz sporo kasy i ludzi od tego, no ale wtedy nie byłbyś tu na forum.

    Z tego co widzę, masz wjazd od wschodu, wydaje mi się że orientacja wsch-zach ci się sprawdzi. Salon od zachodu też da mega dużo światła.
    Określ ilu sypialni potrzebujesz, bo to podstawa.
    W stylu dworkowym może coś takiego?
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...ia-842-KRD1622
    pozbyć się jednej sypialni kosztem powiększenia pozostałych i łazienki.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    W stylu dworkowym może coś takiego?
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...ia-842-KRD1622
    pozbyć się jednej sypialni kosztem powiększenia pozostałych i łazienki.
    Paskudztwo. Na tej działce podłużny dom z wejściem od wschodu i przeszkloną cąłą ścianą zachodnią.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    zależy mi na tym, aby to nie była zwykła stodoła,.
    przecież ganek z kolumienkami idzie doprojektować. Jak i inne ozdobniki
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MB_Z376_3046_188366_850_0_tl_normal.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	459475  
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-05-2022 o 22:48

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    @casual.

    Dzięki za propozycje, takie dworki dawniej mi się mega podobały,
    przed mega drukiem pieniedzy 2020-2021...

    Teraz już cena za droga za dach kopertowy.

    A co myślicie o projektach tych 2 domów piętrowych co wrzuciłem, oraz czy na moim miejscu i takiej działce, stawialibyście pietrówke czy parterówke 115m^2?

    @Elfir - architekt adoptujący projetk może takie coś zrobić bez problemu?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Parterówkę, zerknij co mam w stopce.
    Jeśli chcesz kolumienki to może coś w tym stylu:
    https://www.galeriadomow.pl/projekty...bukowej-5.html
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    278

    Domyślnie

    Czterospad nie jest chyba per saldo dużo droższy od 2spadowego o tej samej powierzchni. Odpada murowanie ścian szczytowych.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post

    @Elfir - architekt adoptujący projetk może takie coś zrobić bez problemu?
    bez problemów, bo to nic skomplikowanego

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Parterówkę, zerknij co mam w stopce.
    Jeśli chcesz kolumienki to może coś w tym stylu:
    https://www.galeriadomow.pl/projekty...bukowej-5.html

    Tylko widzę dane Twojego domu i dzienni budowy, załóżmy do stanu zero.
    Co do tego domu, też bardzo fajny i


    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Czterospad nie jest chyba per saldo dużo droższy od 2spadowego o tej samej powierzchni. Odpada murowanie ścian szczytowych.

    W mojej okolicy jest robocizna znacznie droższa, odpady z materiału i cena się robi.
    Co innego gdy np. porównamy 2 spadowy z kilkoma jaskółkami..


    Ponawiam pytanie,
    co byście woleli na moim miejscu, mając taka działke... i celowali w dom +/- 115m^2 - parterówka czy pietrówka?

    Bo wrzuciłem tutaj w 1 poście dwa domy pietrowę.
    Wczoraj rozmawiałem z pewną osoba, która mówiła, że parterówka super sprawa, bo na starość nie trzeba po schodach chodzić,
    ale z drugiej strony, nie ma tego podziału na 2 strefy, tzn. można na dole "balować" a u góry ludzie normalnie śpią, a w parterówce tego nie ma...
    Plus w dodatku balkon też się przydaje itd...

  14. #14

    Domyślnie

    Mit. Jak będziesz na dole balował to na górze nikt nie będzie spał.
    Buduj parterówkę. Sam zamienie właśnie swojego klocka na taki domek. Rozciągnij go po długości, albo zaprojektuj coś na kształcie L i będziesz miał strefy. najlepsze projekty to domy na wąską działkę.

  15. #15

    Domyślnie

    Bezwzglednie buduj parterowke z dachem koperyowym
    Jesli tylko masz odpowiednia dzialke na parterowke.
    Dom ze schodami to slaby pomysl. A dom z poddaszem uzytkowym to najgorsze kuku, jakie mozna sobie zrobic.
    To pisze ja, ktory buduje sobie dom z poddaszem.

    Schody to kilkadziesiat tysiecy zlotych. Obecne ceny schodow drewniach to kosmos. I to niezaleznie, czy sa to schody samonosne, czy tylko drewniana okladzina schpdow betonowych. Dodatkowo schody (a tym bardziej wygodne schody) zajmuja duzo miejsca. Kazdy mkw powierzchni kosztuje srednio ile? 5-6 tys zlotych?

    Fakt, dach kopertowy kosztuje mase pieniedzy (kazdy dach jest drogi, a kopertowy w szczegolnosci, bo jest duzo robocizny i odpadow materialu).
    Ale odpada murowanie i docieplanie scian szczytowych.
    Przy parterowce mozna zrezygnowac ze stropu (kupa kasy, choc jesli jest, to mozna go tanio docieplic styropianem), choc potem na innym etapie (wykonczenia) trzeba zrobic sufit podwieszany (tez nietani) z ociepleniem welna (drogo).

    W parterowce wszelkie instalacje prowadzi sie latwiej (a wiec szybciej).

    No i wiele prac zrobisz sam, z uzyciem niewielkiej drabiny.
    W domu z poddaszem lub pietrowym np wyzej sa rynny, zeby je okresowo czyscic.
    W domu z poddaszem masz sciany szczytowe. Dosiegniesz do nich sam z mala drabina, zeby cos w przyszlosci pomalowac, poprawic, wywiercic? Kogo i za ile bedziesz prosil do takich prac?

    Przyklad: na poddaszu mam tylko okna w scianach szczytowych. Zamowilem okna z cieplym montazem na foliach. Folie trzeba bylo zabezpieczyc przed promieniami UV (bo ocieplenia nie dam rady zrobic w tym roku). O ile na parterze z malej drabiny zabezpieczylem bez problemu, to na poddaszu taka sama praca byla juz wyczynem. A musialem to zrobic sam, bo zaden majster za zadne pieniadze nie chcial.

    No, a teraz jeszcze musze sygnalizator od alarmu jakos zamocowac. Oczywiscie na scianie szczytowej. Odpowiednio wysoko. Kto to ma zrobic?
    A takich prac na budowie i potem jest sporo. Jak sam ich nie zrobisz, to zaden majster sie nie podejmie. Albo podejmie za gruba kase. Tu przewierc, tam wykuj, podmaluj albo popraw...
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 29-05-2022 o 13:21

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Czyli jesteście za parterówkami.

    Ja muszę podjąc decyzje najpóźniej do końca czerwca - to mój termin własny.

    Co do prowadzenia instalacji i samych robót, też o tym myślałem, instalacja elektryczna czy podgłówka to sama przyjemność robić.
    Choć bardziej projektuje takie rzeczy, niż wykonuje, to dla mnie osobiście też byłaby to mega prosta sprawa.

    Co myślicie również o stropie gęstożebrowanym, zamiast cieżkiego i drogiego stropu żelbetowego?
    Dla mnie wiazary to jakieś udziwnienie, później kupa roboty z podwieszaniem tych płyt...



    Mimo wszystko chciałbym, abyście coś powiedzieli o dwóch moich propozycjach domów pietrowych, dla samego kontr zdania.
    Ostatnio edytowane przez ranerd ; 29-05-2022 o 19:52

  17. #17
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Czyli jesteście za parterówkami.

    Ja muszę podjąc decyzje najpóźniej do końca czerwca - to mój termin własny.

    Co do prowadzenia instalacji i samych robót, też o tym myślałem, instalacja elektryczna czy podgłówka to sama przyjemność robić.
    Choć bardziej projektuje takie rzeczy, niż wykonuje, to dla mnie osobiście też byłaby to mega prosta sprawa.

    Co myślicie również o stropie gęstożebrowanym, zamiast cieżkiego i drogiego stropu żelbetowego?
    Dla mnie wiazary to jakieś udziwnienie, później kupa roboty z podwieszaniem tych płyt...



    Mimo wszystko chciałbym, abyście coś powiedzieli o dwóch moich propozycjach domów pietrowych, dla samego kontr zdania.
    Od 9 lat użytkuje parterówke i jakby kiedyś miałbym budować nowy dom,byłby to ponownie parter,nawet na mikrej działce bo mam "aż" 670m2

    Przy okazji obale kilka mitów, mam strop drewniany,NIE WIĄZARY,który "ocieplilem" a właściwie zaizolowalem go STYROPIANEM a nie wełną także strop wyszedł mi "za grosze" bo nie dość, że sufit podwieszany robiłem z kumplami w ramach relaksu przy sobotnim grillu na działce to izolację ze styro robiłem samodzielnie, łatwo, szybko i przyjemnie ,przy okazji pakując tam kanały wentylacji mechanicznej

    Sąsiad mający dom o 10m2 pow.uzytkowej więcej, jak po raz pierwszy wszedł do mojego domu to jego słowa brzmiały "ale masz tu przestronnie"
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 29-05-2022 o 20:49

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Mimo wszystko chciałbym, abyście coś powiedzieli o dwóch moich propozycjach domów pietrowych, dla samego kontr zdania.
    Nie widzę żadnych projektów domów piętrowych - tylko z szałasami na parterze zwanymi poddaszem użytkowym o tragicznej termice i akustyce, drogich oknach połaciowych będących zawsze mostkiem cieplnym (a zazwyczaj też miejscem skraplania wody i innych problemów). Jeden nawet z pokojami bez żadnego normalnego okna, dobrze widzę?
    Nawrzucane kolumienek, które są koszmarnie drogie - bo z czterech stron trzeba ocieplić i robi się sporo m3 styropianu i m2 tynku a dalej są zbędnymi radiatorami do tracenia ciepła. Pokomplikowana bryła (a to koszty i straty energii). To samo z balkonem (koszt i mostek - a do tego szansa granicząca z pewnością, że coś nie zagra z hydroizolacją i będzie kłopot).

    Fajnie coś zrobić na budowie własnymi rękami, ale sama analiza rozwiązań, podejmowanie decyzji, szukanie wykonawców i ich nadzorowanie to co najmniej cały etat, jak chcesz to zrobić dobrze. Jak do tego jeszcze gdzieś pracujesz - to masz dwa etaty. Owszem, nadzorowanie jak robisz sam, to odpada więc nie dokładasz tak naprawdę 100% czasu. Teoretycznie sobie zrobisz dobrze... Ale nawet robiąc sobie dobrze jest, jak ktoś to krytycznym okiem skontroluje - jak nie Ty, to kto?

    Co do stropu - nie ma lepszego, niż monolityczny. Usztywnia konstrukcję, najlepsza akustyka i bezwładność cieplna. Gęstożebrowy wcale tak dużo taniej nie wyjdzie - a gorzej. Ale jak chcesz przyoszczędzić i godzisz się z gorszą akustyką i mniejszą akumulacyjnością to wiązary powinny wyjść znacznie taniej w sumie ze wszystkim. Ale to trzeba dokładnie przeliczyć.

  19. #19
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Fajnie coś zrobić na budowie własnymi rękami, ale sama analiza rozwiązań, podejmowanie decyzji, szukanie wykonawców i ich nadzorowanie to co najmniej cały etat, jak chcesz to zrobić dobrze. Jak do tego jeszcze gdzieś pracujesz - to masz dwa etaty. Owszem, nadzorowanie jak robisz sam, to odpada więc nie dokładasz tak naprawdę 100% czasu. Teoretycznie sobie zrobisz dobrze... Ale nawet robiąc sobie dobrze jest, jak ktoś to krytycznym okiem skontroluje - jak nie Ty, to kto?
    .
    Ja na luzie,mając wolne weekendy przed 2015r ,w ramach relaksu czyli grill, piwko itp na działce,zrobiłem i sufit podwieszany i WM
    A że Ty po 2015r musisz dymać 7 dni na dobę ?
    No cóż, życie, sam takie zapewne wybrałeś

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Tylko widzę dane Twojego domu i dzienni budowy, załóżmy do stanu zero.
    Co do tego domu, też bardzo fajny i
    Do już skończony i zamieszknay, ale jakoś nie udało mi się zebrać i dokończyć dziennika....


    [/QUOTE]

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Ponawiam pytanie,
    co byście woleli na moim miejscu, mając taka działke... i celowali w dom +/- 115m^2 - parterówka czy pietrówka?

    Bo wrzuciłem tutaj w 1 poście dwa domy pietrowę.
    Wczoraj rozmawiałem z pewną osoba, która mówiła, że parterówka super sprawa, bo na starość nie trzeba po schodach chodzić,
    ale z drugiej strony, nie ma tego podziału na 2 strefy, tzn. można na dole "balować" a u góry ludzie normalnie śpią, a w parterówce tego nie ma...
    Plus w dodatku balkon też się przydaje itd...
    Do czego niby przydaje się balkon? Przecież to same kłopoty...
    Większość znajomych którzy się pobudowali, mówiła że gdyby mieli się budować jeszcze raz, to tylko parterówka. Głownie ze względu na bieganie w tą i z powrotem po schodach, jesteś na górze i myślisz co masz zabrać na dół, żeby za chwilę nie biec na górę....
    Do tego domy z poddaszem użytkowym, jak pisał Kaizen - to kupa. Na poddaszu latem gorąco, zimą zimno, nieustawne pokoje przez skosy. Niby da się to zrobić skosy dobrze, ale to nie jest prosta ani tania sprawa. Jak chcesz dom piętrowy, to pełne piętro, ale przy tej powierzchni to bez sensu, a plan zagospodarowania i kąt dachu też generuje problem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do stropu - nie ma lepszego, niż monolityczny. Usztywnia konstrukcję, najlepsza akustyka i bezwładność cieplna. Gęstożebrowy wcale tak dużo taniej nie wyjdzie - a gorzej. Ale jak chcesz przyoszczędzić i godzisz się z gorszą akustyką i mniejszą akumulacyjnością to wiązary powinny wyjść znacznie taniej w sumie ze wszystkim. Ale to trzeba dokładnie przeliczyć.
    Przy wiązarach akustyka nie jest problemem. Jak dasz 30-40 cm wełny na strop to nic z dachu nie słyszysz. Natomiast jako właściciel wiązarów, stwierdzam, że sumarycznie wcale to nie wychodzi specjalnie taniej niż monolit czy terriva. Ceny wiązarów zrobiły się chore, a jak policzysz wszystko (sufity podwieszane, jakieś deskowanie stropu, osb na stryszek itp. to w sumie wyjdzie podobnie jak lany strop. Wiązary są o tyle fajne, że jak sam robisz instalacje to masz łatwiej wiele rzeczy pociągnąć. Ale jakbym robił jeszcze raz, to zrobiłbym lany strop albo gęstożebrowy. Choćby dlatego, że przy obecnych zawirowaniach pogodowych, jak ci zerwie dach, to masz wtedy znacznie mniejszy problem. Druga sprawa - jeśli chciałbyś kiedyś sprzedać dom - wiele osób patrzy na to czy dałoby się "zrobić górę" i wtedy lany strop jest dużym plusem.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Strona 1 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony