dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 24 z 28
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 546
  1. #461
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ekonomicznie uzasadnia się samo - sprawdź ceny wiązarów, dodaj cenę stropu betonowego i zastanów się czy dałbyś tyle za strop + więźbę.

    Konstrukcyjnie - wiązary nie potrzebują podparcia w środku, wręcz może to być szkodliwe. Wiązar jest kratownicą, jeśli dasz dodatkowy punkt podparcia, może się okazać, że belka która miała pracować na ściskanie, teraz pracuje na rozciąganie, albo ze siły na nią działające są znacznie większe niż powinny i kiedyś się złamie.
    Więc żeby dać je na betonowy strop musisz kombinować - podnieść je, dać na murłacie tip. Tylko po co, co chciałbyś w ten sposób uzyskać?
    Więźba tradycyjna może być wykonana równie dokładnie jak wiązary, z dobrego drewna itp. i nie będzie gorsza niż wiązary, a będzie tańsza. Może tez być wykonana przez ekipę spod budki z piwem, z drewna które jeszcze tydzień temu było drzewem. I w takim wypadku problemem nie jest wybór więźby jako konstrukcji dachu tylko jakość jej wykonania.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #462
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    No to po prostu uważasz, że prefabrykacja więźby jest nieopłacalna czy że zawsze każdy wiązar ma pas dolny? Bo tu chyba się mylisz najbardziej. Zobacz np taki link: https://dachymitek.mojabudowa.pl/?id=168782
    Przy drewnianych wiązarach dachowych najczęściej pas dolny jest konstrukcją stropu. Jest to najtańsze rozwiązanie szczególnie w domach parterowych. Pozwala to zazwyczaj na swobodny podział przestrzeni mieszkalnej i ewentualne przesunięcie ścian pomiędzy pokojami już w trakcie mieszkania gdyż żadna ściana wewnątrz nie jest nośna.
    Jednakże wiązary z płytkami kolczastymi są używane również w połączeniu ze stropem betonowym. Zwykle głównym powodem jest chęć wyeliminowania na poddaszu słupów, które są standardowym rozwiązaniem w tradycyjnych konstrukcjach ciesielskich.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #463
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    uważasz, że prefabrykacja więźby jest nieopłacalna
    Dokładnie tak. Zwłaszcza w parterówce z betonowym stropem i nieużytkowym poddaszem.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #464
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Panowie,

    Przesyłam Wam fragment projektu technicznego.
    Oczywiście pdf nie wrzuce, zdjęć limit 5, ale cóż.

    Nie uważacie, że ławy są trochę "przerośnięte"? Po co aż tyle oparć na słupy?

    Od razu mówię, jestem inżynierem innej branży, więc po prostu wrzucam do analizy, co o Tym myślicie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	461085
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	461086
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	461087
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	461088
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	81,4 KB
ID:	461089

  5. #465
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    I kolejne zdjęcia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	461090
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	461091
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	461092
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	461093

  6. #466
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Ja już czekam na pozwolenie.

    Mam kierownika i ekipe budowlną.
    Trochę mi wejdzie pustaków szalunkowych w ławy, nawet 5 warstw na wysokość.

  7. #467
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Tak z innej beczki,
    kto tak naprawdę powinien podać ilość materiałów np. na fundament,
    Architekt, czy Kierownik budowy analizujący projekt?

    Pozdrawiam.

  8. #468
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Ja i osoby z którymi rozmawiałem mamy takie doświadczenie: nikt Ci tego nie poda za darmo. Sam policzysz na podstawie powierzchni ścian, szerokości i wysokości ław fundamentowych.

  9. #469

    Domyślnie

    To zależy. Ja np. w umowie z architektem mam zawarte pełne zestawienie materiałowe po jego stronie. A w rzeczywistości jest tak, że trzeba na to zestawienie krytycznie spojrzeć, a na koniec dnia i tak się może okazać na budowie, że czegoś zabrakło i trzeba domówić.
    Dziennik budowy: Nowoczesna stodoła na stoku - proj. indywidualny
    Komentarze do dziennika budowy: tutaj

  10. #470
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ja i osoby z którymi rozmawiałem mamy takie doświadczenie: nikt Ci tego nie poda za darmo. Sam policzysz na podstawie powierzchni ścian, szerokości i wysokości ław fundamentowych.
    Oczywiście, że to nie miało być za darmo.
    Architekt podał mi ilość stali oraz betonu komórkowego, miał jeszcze podać ilość na dach, ale tego nie zrobił.

    Jak się określa wysokość ław?

    Między dłuższymi ścianami budynku mam 1,4m różnicy wynikającej z mapy do celów projektowych.

  11. #471
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Oczywiście, że to nie miało być za darmo.
    Architekt podał mi ilość stali oraz betonu komórkowego, miał jeszcze podać ilość na dach, ale tego nie zrobił.

    Jak się określa wysokość ław?

    Między dłuższymi ścianami budynku mam 1,4m różnicy wynikającej z mapy do celów projektowych.
    Wszystko powinno być w projekcie - tzn. długość, szerokość i wysokość. Obliczysz prze to ilość potrzebnego betonu. Ilość potrzebnej stali po długości ław i ilości oraz wysokości trzpieni + strzemion po szerokości ich układania od siebie (np. 40 cm). Wysokość ściany fundamentowej - od głębokości posadowienia ławy względem poziomu zero (geodeta naniesie Ci to na ławy geodezyjne). Ilość materiału nośnego - powierzchnia ścian / wymiary użytego materiału konstrukcyjnego (np. 60x20, czy 40x25). Powierzchnię poszycia dachu - wymiary więźby + sinus/cosinus (pierwszy raz w życiu przydała mi się się ta wiedza haha) itd. Dodaj do tego 10% zapasu (uszkodzenie, zmarnowanie, reklamowanie, poprawki, niedoszacowanie) i będzie git.

    Alternatywnie zamów kosztorys. Niestety widziałem jak pisze się często takie (ctr+c, ctr+v + kilka zdań od siebie + wyceny z jednego - zaprzyjaźnionego sklepu )
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #472
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ilość materiału nośnego - powierzchnia ścian / wymiary użytego materiału konstrukcyjnego (np. 60x20, czy 40x25). Powierzchnię poszycia dachu - wymiary więźby + sinus/cosinus (pierwszy raz w życiu przydała mi się się ta wiedza haha) itd. Dodaj do tego 10% zapasu (uszkodzenie, zmarnowanie, reklamowanie, poprawki, niedoszacowanie) i będzie git.
    Albo i nie będzie. Zdecydowanie warto zamówić więcej betonu, ale resztę bym zamawiał na styk, chyba, że ekipa nie może czekać i jak robi to robi. Lepiej domówić niż potem zwracać, chyba, że hurtownia przyjmuje zwroty, ale i tak raczej nie przyjmie napoczętej palety bloczków, a zamawiać na sztuki na pewno można.
    10% to też różnie, raz jest ok, innym razem dużo za dużo albo za mało. Np papę zamawiałem na dach dwuspadowy tak: 15% plus jedna rolka. Wyszło idealnie. 15% wynika z zakładów termozgrzewalnych po bokach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #473
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Albo i nie będzie. Zdecydowanie warto zamówić więcej betonu, ale resztę bym zamawiał na styk, chyba, że ekipa nie może czekać i jak robi to robi. Lepiej domówić niż potem zwracać, chyba, że hurtownia przyjmuje zwroty, ale i tak raczej nie przyjmie napoczętej palety bloczków, a zamawiać na sztuki na pewno można.
    10% to też różnie, raz jest ok, innym razem dużo za dużo albo za mało. Np papę zamawiałem na dach dwuspadowy tak: 15% plus jedna rolka. Wyszło idealnie. 15% wynika z zakładów termozgrzewalnych po bokach.
    Ekipa wchodzi, czas pracy (postoju) kosztuje. Jak będą murować, na składach w okolicy nie sprzedadzą dwóch palet silki/suporexu to może być mało śmiesznie. Dziś może być odwrotnie, ale należy zauważyć, że koszty dostawy (zwłaszcza cięższych rzeczy) nie są małe.
    Jak okaże się, że x bloczków ceramiki z palety jest ukruszonych/pękniętych, to czy będziesz kazać ekipe wykorzystać taki materiał, czy zareklamujesz u dostawcy? Przenosząc lub tnąc porotherm, to ile bloczków przypadkiem upadnie lub zachaczy się o coś? Przy papowaniu jedna rolka na górkę to zawsze dobry pomysł. Oczywiście warto ustalić, czy problemem będzie zwrot niewykorzystanego i nierozpakowanego materiału. Przy betonie jak się zamówi 6 m3, to te ostatnie pół metra z dna może lecieć 15 min lub osadzić się w rurze. Z kolei za dużo betonu to niemały problem.
    Kolejna sprawa deklaracje producenta też nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością albo zdolności (jakość, staranność) wykonawców bywa różna. Przykładem może być użycie chemia budowlana. Warto wtedy nawet +20% zamówić by nie zabrakło.
    Natomiast zawsze głowa spokojniejsza, a koszt przy budowie nie jest wysoki. Bezcenne.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 25-10-2022 o 08:19
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #474

    Domyślnie

    Zawsze kupuje się więcej materiału. Słaba ekipa, dużo otworów, uszkodzony materiał - to generuje odpady. Bez problemu palete czy dwie silki sprzedasz na ol.... U mnie sie zabijali.
    Inna sprawa to w tak małym domu robienie tradycyjnego fundamentu. Bez sensu zupełnie. Teren w jeden dzień przygotujesz ze zmyślnym kaparkowym. Na kruszywo dajesz xps i zbrojenie. Wsio. A ile plusów z płyty... Brak radonu, wilgoci, osiadania posadzek... ITD
    W zeszłym tygodniu ze znajomym zbroiłem plytę siatkami z 10ki i po kratowniczce pod ściany zewnętrzne/nośne. Bajka.

  15. #475
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    No u mnie taki problem, że te bliskie składy budowlane mają wysokie ceny, a te dalsze (40-50km) znacznie lepsze.
    I tutaj jest problem z ewentualnym zwrotem lub domówieniem tego.
    Musze to premyśleć, wole trochę więcej mieć materiału i spokój , niż żeby brakło i nagle telefon do mnie - bo brakło 30 pustaków itd.

  16. #476
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    wole trochę więcej mieć materiału i spokój , niż żeby brakło i nagle telefon do mnie - bo brakło 30 pustaków itd.
    Jak może nagle zabraknąć 30 pustaków? Patrzysz jakie jest tempo prac i liczysz. Zazwyczaj jest dużo wolniej niż się zakłada i jeszcze tempo spada, bo muruje się wyżej (trzeba rozstawić rusztowanie i wnosić materiał). Trzeba pytać, czy są problemy z materiałem i czy można zamawiać na np dwa dni wcześniej.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #477
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Dwa miesiące oczekiwania na pozwolenie i dalej nic... istna masakra z tymi urzędami...

  18. #478

    Domyślnie

    trza było zgłaszac

  19. #479
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    trza było zgłaszac
    Brakuje mi dokumentu z zarządu dróg wojewódzkich, 3 tygodnie się tam bawią z tym...
    chorę..

    Jak sobie pomyśle jakie u mnie w pracy panuje nacisk na terminy projektów i w porównaniu z tym co te darmozjady w urzędach robią to aż masakra jakaś...

  20. #480
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Panowie,

    tak na marginesie,
    Jaki Styropian oraz Dysperbit daje się do ocieplenia i hydroizolacji fundamentów ?

    Zapytam o to również kierownika budowy, ale jestem ciekaw co Wy o tym myślicie.

Strona 24 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony