dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 28
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 546
  1. #401
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Masz przekroje?

    Uważaj na fundament schodkowy, architekci lubią "optymalizacje"

    Jakie pytania jeszcze zostały bez odpowiedzi?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #402
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Przekroje mam te co wrzuciłem.

    Pytania bez odpowiedzi:

    Drzwi od tyłu - tak czy nie
    okna w ścianach szczytowych - tak czy nie
    W jaki sposób powiększyć kibelek, aby dało się tam wcisnąć prysznic.

    Bryły za bardzo powiększyć nie mogę, bo mimo dużej działki ledwo sie mieści w tej pozycji - 20 metrów od środka jezdzi od 4 m od granicy działki...
    A chce go mieć w tej pozycji co pokazanej(wejscie do drogi dojazdowej

  3. #403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak byś miał dwie łazienki z dwoma "kibelkami" mógłbyś zlikwidować to WC i w ogóle powiększyć przestrzeń dzienną (salon + kuchnia + jadalnia). Ta powinna w nowoczesnych domach stanowić od 30 do 50% powierzchni mieszkalnej. Ile jest u Ciebie?
    IMO w małym domu poświęcenie 50% miejsca na pokój do oglądania netflixa skazuje nas na maleńkie pokoiki, tycią łazienkę, etc. Na to można sobie pozwolić mają do dyspozycji np. 150-200m^2.

    30%, to już bardziej.

    Ja oddzieliłem 10m^2 kuchni od saloniku 20m^2 (dom 100m), bo miksowanie pomieszczeń gospodarczych i mieszkalnych nigdy mnie nie przekonywało. Oczywiście nikomu tutaj nie narzucam swojej wizji, ale jakoś nie przemawia do mnie promowana przez deweloperów współczesnosć - w mieszkaniach jest to raczej próba stworzenia iluzji przestrzeni w klitkach 30-50m^2 poprzez likwidację ścian.

  4. #404
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Widzę, że masz projekt o ustawieniu bardzo podobnym do mojego

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Drzwi od tyłu - tak czy nie
    Rozumiem, że chodzi ci o te do pom. gospodarczego - zdecydowanie tak. U mnie jest to m.in. pralnio-suszarnia, można z praniem wyjść od razu na taras. Mam w pomieszczeniu zlew gospodarczy - jak coś robię na działce to wchodzę tamtędy i myje się w tym zlewie - nie paćkam łazienki.
    Nie muszą to być drogie drzwi wejściowe, mogą być balkonowe.

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    okna w ścianach szczytowych - tak czy nie
    Raczej tak. Ja nie zrobiłem, ale jakbym robił jeszcze raz to takie okna bym dał.

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    W jaki sposób powiększyć kibelek, aby dało się tam wcisnąć prysznic.
    Zlikwidować spiżarkę (chociaż trochę szkoda).
    Możesz też wywalić pralkę do pom. gospodarczego i w jej miejsce zrobić prysznic. Miałbyś wtedy łazienkę z wanną i prysznicem. Pytanie też w ile osób będziecie mieszkać - u mnie w trzy osoby takie rozwiązanie jest jak najbardziej wystarczające. Ale jakbym miał dwójkę dzieciaków (i na dodatek dziewczyn) to już bym się zastanowił.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 14-08-2022 o 22:10
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #405
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Docelowo chciałbym 2+2.

    Właśnie spiżarka mi jest potrzebna;/

  6. #406
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz, ile kosztują jako takie drzwi zewnętrzne? Dokładanie ich do pomieszczenia technicznego to IMO zbędny wydatek.
    Bez jaj, 1.300 zł?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Najlepiej zrobić pomieszczenie techniczne przy jedynym wejściu.
    Zależy kto jak korzysta z domu.
    Jeśli będziesz często wychodzić do ogródka, szczególnie z sprzętem typu łopata, grabie etc., to drugie drzwi bardzo się przydadzą. Znacznie też ograniczą ilość brudu wnoszonego do domu.
    Ja mam i polecam.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pomieszczenie techniczne za ścianą sypialni to słaby pomysł. Rekuperator w nocy będzie chodził na dosyć wysokich obrotach i będzie słyszalny. Inne urządzenia tam umieszczone też potrafią hałasować (np. pralka czy nawet hydraulika jak odpali się podlewanie ogrodu w nocy).
    Wyimaginowany problem lub reku jest jakieś tragiczne. Może to kwestia materiału z jakiego wykonany jest dom. U mnie silikat.
    Mam pom. techniczne z reku. za ścianą gabinet/sypialnię. Reku ma +600m3/h. Do ok. 45% mocy jest niesłyszalne.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli ta pusta ściana jest od północy, to z punktu widzenia energooszczędności i orientacji okien OK. Ale nie rób od południa wysokich przeszkleń i zrób duży okap tak, żeby latem zacienić okno. Inaczej będziesz siedział przy zaciągniętych roletach bo klima nie będzie wyrabiała - patrz #60.
    Najlepiej zamurować wszystkie okna.... gdyby tylko na to patrzeć.
    Jeśli ktoś patrzy na okna w domu jako na źródło strat, to jest to przykre.
    Okna zapewniają widok, poczucie przestrzeni, dają więcej naturalnego światła.
    Poszliśmy za propozycją architekt i wszystkie (prócz narożnych w kuchni) daliśmy do podłogi + duże przeszklenia ok. 2,5 m wys. x 3-4 m. Polecam super. Koniecznie montuj od razu z roletami lub żaluzjami (droższa opcja).
    W naszym projekcie ograniczyliśmy okna od południa, salon jest w układzie PN,WSCH, ZACH. Od południa mega się nagrzewa dom, czego chcieliśmy uniknąć. Zrezygnowałbym też z okien w dachu. Ten sam problem.
    Okap, wydłużenie dachu, markiza - ok, ale pamiętaj że stała zabudowa zacienia pomieszczenie na stałe (markizę lub inny system regulujesz)

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od wschodu czy zachodu też unikałbym okien od podłogi - ale tu bardziej dla ustawności pomieszczeń bo łatwo je zacienić niezbyt wysokimi drzewkami czy krzewami, bo słońce już schodzi tam niżej a i nie grzeje tak.
    Jeśli możesz sobie pozwolić $, to większe okna są zdecydowanie lepsze niż małe. Wyszedłem z założenia, że mam mieszkać i ma mi się podobać dom. Nie będę niewolnikiem kwh/m2. Jeśli mnie nie stać na dom, to go nie buduję. Różnicę w grzaniu- 100 zł/rok przeżyję.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeszklenie 2,8m jest ryzykowne. Nadproże to jedno, ale statyka okna też może być wyzwaniem (sprawdź wycenę takie szklenia zanim przyklepiesz to rozwiązanie). Lepiej przedziel to kawałkiem ściany.
    Jeśli konstruktor, architekt nie potrafi poprawnie wykonać takiego projektu, to uciekaj ile sił w nogach.
    Duże okna są fajne - zwłaszcza na ogród, ale o gustach się nie dyskutuje.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z tarasu od południa nie będziesz korzystał.
    Południe = smażalnia przez 80% dnia.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trzy sypialnie i tylko jedno miejsce, gdzie można się umyć - to słaby pomysł.
    zależy ile osób będzie mieszkać. Nie za duży dom to kompromis. Fajnie mieć dwie łazienki w pełni użytkowe.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Spiżarka która pomieści mniej niż gdyby tu były szafki na pełną wysokość czemu ma służyć? Podniesieniu kosztów?
    Też mam spiżarkę. ok. 1,4x3m. Polecam,

    Uwagi od siebie:
    ustal jak będzie wyglądała Twoja dzienna mantra, pod to ustaw koncepcję domu. Przegadaj z rodziną wiele koncepcji. Zmiany na etapie budowy lub jej zakończeniu są dużo droższe i czasochłonne. Dobry projekt to podstawa.
    Schowków, magazynów w domu nigdy za wiele.

    Układ domu premiuje salono-kuchnię. Zakładam że tam skupiać się ma życie domowników.
    Zastanowiłbym się na przeniesieniem WC na koniec korytarza z prawej - kosztem pomieszczenia nr 7. Zyskasz dużo większe wrażenie przestrzeni.
    Sporo ścian nośnych. Po co tyle?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #407
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Przekroje mam te co wrzuciłem.

    Pytania bez odpowiedzi:

    Drzwi od tyłu - tak czy nie
    okna w ścianach szczytowych - tak czy nie
    W jaki sposób powiększyć kibelek, aby dało się tam wcisnąć prysznic.

    Bryły za bardzo powiększyć nie mogę, bo mimo dużej działki ledwo sie mieści w tej pozycji - 20 metrów od środka jezdzi od 4 m od granicy działki...
    A chce go mieć w tej pozycji co pokazanej(wejscie do drogi dojazdowej
    Jeśli drugie drzwi nie wychodzą na ogród, to po co one? Z salonu wychodzisz przesuwanym oknem.
    Jeśli będziesz korzystał z poddasza, to okna tak.
    Łazienkę dać na koniec korytarza (albo kosztem PG) i poszerzyć spiżarkę.
    WM koniecznie.
    Czym będziesz ogrzewał?

    Ten układ wydaje się być bardziej funkcjonalny, a to tylko 100 m2.
    https://archeton.pl/strona-glowna/1374-lena-bobo.html
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 16-08-2022 o 09:23
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #408

    Domyślnie

    Kiepski ten projekt. Wnętrze domu permanentnie niedoświetlone (rzut bliski kwadratowi), Jakieś kotłownie w środku domu, niepotrzebnie po "drugiej stronie" niż łazienki i kuchnia. To jest projekt domu za 150tys? Miałem okazje - okna za małe, buro i szaro. Jedno okno 150x140 - w pokoju 7, ale "architekt" każe montować dodatkowe okna na nieużywanym strychu. Boże chroń nas przed idiotami! Jakie światło będzie miało to dziecko na tym łóżku? Jak chcesz ratować ten projket to montu w każdym pokoju szerokie okna balkonowe/ portfenetry. W pokoju nr 7 może wstawić dodatkowe okno. Nie wiem jak tam strony świata idą.



    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Bez jaj, 1.300 zł?
    Drzwi do domu/kotłowni za 1300? 600zł dałem do składziku.
    To inwestor buduje kurnik? Stać go na ogrzewanie domu w tych czasach? Tylko domek bliski pasywnemu, PC, reku, FV off grid i aku.
    ktoś kto buduje teraz ma wielkie szczęście. Niestety ludzie dalej myślą jak w latach 90 tych.

    Pierwszy z brzegu
    https://www.archon.pl/projekty-domow...d8c69070#pg1-3
    Kotłownia gdzie należy, doświetlony salon, dwa prysznice, doświetlone pokoje, pralnia, szafa w sypialni......
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 16-08-2022 o 09:45

  9. #409
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Drzwi do domu/kotłowni za 1300? 600zł dałem do składziku.
    Za tyle kupisz z montażem KMT 54 plus. Spełniają normy WT2021. Nie są to super drzwi, ale za dobre trzeba dać min. kilka razy więcej.

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Tylko domek bliski pasywnemu, PC, reku, FV off grid i aku.
    ktoś kto buduje teraz ma wielkie szczęście. Niestety ludzie dalej myślą jak w latach 90 tych.
    PV + aku to juź +100 tys.
    Pomysł fajny, ale wątpię by ktoś budujący w miarę tanio - za powiedzmy 500-600 tys. byli skłonni dać +20% do kosztów budowy.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #410

    Domyślnie

    8-10 paneli na olx to koszt 8 tys zł. Inwerter off grid na ali z Hiszpanii to 3 tys, 4 aku 180Ah, 12V po 800zł. Trochę kabli i złaczek, ruszt pod panele do ogrodu, plus własna robota.
    Na aku i inwerter masz dopłatę z "Mój prąd" 50% . Zamkniesz się w 15 tys,.zł.

    Pompa najtańsza, lub droższa z szafą ze zbiornikiem - tej ceny już nie przeskoczysz.

  11. #411
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Na aku i inwerter masz dopłatę z "Mój prąd" 50% . Zamkniesz się w 15 tys,.zł.
    Pod warunkiem, że podłączysz się do sieci bo:
    7.4 Grantobiorcy (Wnioskodawcy)
    Osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (są stroną tej umowy) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji

    A żeby podłączyć, to inwerter musi być na liście

  12. #412
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Panowie,
    rozmawiałem z architektem.

    I tak, ten mały kibelek zostanie przerobiony na łazienke z prysznicem, niestety kosztem spiżarki,
    to znaczy z spiżarki zostałaby sama tak wnęka, ma to jakiś sens...?

    Zapytałem się go o ilość ścian nośnych, mówił, że jest to analizowane i liczone z konstruktorem aby nie było słupów.

    I jeszcze garderoba, jest sens robić taką "zagrodke" w największym pokoju, aby była garderoba?

  13. #413
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ja bym zrobił zabudowę meblową z jakimiś wygodnymi cargo, a spiżarkę dal w formie regałów w PG. Widziałem wiele razy takie rozwiązanie, na dodatek bardzo tanie. W spiżarce trzyma się też np skrzynki z owocami, które lepiej żeby nie miały światła. W ogóle to PG jakieś wielgachne i aż prosi się o dobrą organizację.

    Naprawdę zastanów się, czy chcesz kolejne drzwi zewnętrzne w takiej wielkości domu.

    Co do garderoby to jak z wyspą w kuchni - poniżej pewnego metrażu zapomnij. Budujesz szafę "komandor", może komodę dla lubej i ew. siebie i tyle.
    (sorry, nie patrzałem na metraż, ale chyba masz za małą sypialnię na takie luksusy).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #414
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Czyli co bardziej spiżarka do pomieszczenia gospodarczego?
    Ale Ono będzie ogrzewane w jaki stopniu, oczywiście regulacja będzie.

    sypialnia główna ma 16m^2 i tak to wygląda.

    To co pomieszczenie gospodarcze z mniejszyć kosztem salonu czy pokoju?

  15. #415
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Spiżarnia rób w pokoju bez ogrzewania i lepiej w miejscu chłodniejszym, czyli nie środek domu. Tylko że z małym domem trzeba iść na kompromisy.
    Wykusze pod zabudowę meblowa, garderoby to IMO błąd. Szafa zwykla lub typu komandor. Przy małym metrażu trzeba iść w górę - do sufitu.

  16. #416
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Z tarasu od południa nie będziesz korzystał.

    Trzy sypialnie i tylko jedno miejsce, gdzie można się umyć - to słaby pomysł.
    U nas taras jest centralnie na południe i zamierzamy z niego korzystać . No chyba ze lepszy byłby od północy przy drodze ? Od zachodu mamy dwumetrowego fixa w salonie i jest super

    Jest nas 2+1 , sypialni mamy 3 ( pokój dziecka to sypialnia ? ) i mamy jedno miejsce do mycia się, to łazienka . Budując mały i w zamyśle tani domek drugie miejsce które trzeba kafelkować, doprowadzać media, kanalize uważam za rozrzutność. Jedyne co zrobiliśmy razy dwa to kibelek
    Ostatnio edytowane przez sito ; 16-08-2022 o 22:36

  17. #417
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    U nas taras jest centralnie na południe i zamierzamy z niego korzystać . No chyba ze lepszy byłby od północy przy drodze ? Od zachodu mamy dwumetrowego fixa w salonie i jest super

    Jest nas 2+1 , sypialni mamy 3 ( pokój dziecka to sypialnia ? ) i mamy jedno miejsce do mycia się, to łazienka . Budując mały i w zamyśle tani domek drugie miejsce które trzeba kafelkować, doprowadzać media, kanalize uważam za rozrzutność. Jedyne co zrobiliśmy razy dwa to kibelek
    Znam rodzinę 2+1, która miała dwie łazienki i jedną w końcu przerobili na pom gosp. Więc to nie jest zawsze tak, że trzeba dwie łazienki, bo inaczej będą konflikty.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #418
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Czyli co bardziej spiżarka do pomieszczenia gospodarczego?
    Ale Ono będzie ogrzewane w jaki stopniu, oczywiście regulacja będzie.

    sypialnia główna ma 16m^2 i tak to wygląda.

    To co pomieszczenie gospodarcze z mniejszyć kosztem salonu czy pokoju?
    A co ma być w tej spiżarce? Przecież jeden porządny wysoki regał Ci wystarczy, resztę będziesz miał pod ręką w kuchni, gdzie też niemało upchasz w szafkach.

    O szczegóły typu salon czy PG nie pytaj, bo nie ma na rysunkach nawet wymiarów. Ten dom już na pierwszy rzut oka jest jakiś niedopracowany. Taki szkic - co można powiedzieć o szkicu.

    Zrób tak jak Ci ktoś radził, a ja się pod tym podpisuję: przenieś koncepcję do jakiegoś programu i spróbuj umeblować każde jedno pomieszczenie. Zobaczysz, że niektóre nie będą się dawały nawet odrobinę przemeblować albo trzeba będzie powiększać dom. Ja dwa razy dom powiększałem, dosłownie o 30-50 cm, ale musiałem to zrobić. I teraz wszystko jest na miejscu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #419
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Panowie,

    dalej nie wiem co z tą spiżarnia,
    chyba ostanie malutka wnęka bez drzwi w kuchni i zmniejszenie pomieszczenia gospodarczego o jakieś 2m^2 kosztem zwiększenia salonu..
    co myślicie...?

  20. #420
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    dalej nie wiem co z tą spiżarnia,
    O spiżarkach było nie raz.
    IMO nie mają sensu takie maleństwa przy kuchni, które pomieszczą tyle, co szafki do sufitu w tym miejscu albo i mniej (bo trzeba zostawić miejsce na otwarcie drzwi i na wejście do spiżarki - to miejsce, gdzie wchodzisz marnuje się de facto). Warunki w takiej spiżarce nie odbiegają od tych w szafce kuchennej.
    Spiżarka za to komplikuje wentylację (chyba, że jej tam nie zrobisz i będzie również pieczarkarnią).
    Zamiast spiżarki zrób w ogrodzie ziemiankę.

Strona 21 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony