dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 28
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 546
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Ja mieszkam (dom rodzinny) zaraz obok działki, także z zasilaniem bez problemu.
    Ale to nie jest tak, że sobie po ziemi pociągniesz kabel czy wąż z wodą i dostaniesz odbiór. Musisz zrobić tak jak w projekcie. Ratuje Cię koparka.

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Co do inflacji, rosnąć będzie, ale trzeba to trochę inaczej rozumieć, inflacja według GUS 13,9% nie oznacza takiej w budownictwie.
    To totalnie inaczej działa. Choć jest uciążliwa w życiu... Ale jacy wyborcy, taka władza, taka gospodarka.
    Tak, do tej pory ceny materiałów rosły dużo szybciej od inflacji, zobaczymy jak będzie teraz.

    Ogrodź całą działkę, kup projekt, zrób adaptacje, ogarnij media pod dom, zatrudnij KB, geodetę itp i powiedz ile Cię to wszystko kosztowało.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    629

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Panowie,
    drobne wyjaśnienie może.

    Działka z dwóch stron jest ogrodzona. Z trzeciej strony mieszka dom rodziny,
    Z czwartej jest droga, tak jak na zdjęciu widać.
    Ja mieszkam (dom rodzinny) zaraz obok działki, także z zasilaniem bez problemu.
    Grunt jest dobry, brat jak obok(jakieś 50-60m obok działki) budował dom 230m^2 to nawet nie musiał wiele piasku dokupywać.

    jednym słowem na 2hektarach(ogrodzonych jest 4 domy i moja działka dodatkowa.
    Mam dostęp również do koparki(wujek po sądziedzku ma) (sam nawet mam uprawnienia), dla mnie wyplatnowanie to są koszty paliwa i profiantu.

    Co do inflacji, rosnąć będzie, ale trzeba to trochę inaczej rozumieć, inflacja według GUS 13,9% nie oznacza takiej w budownictwie.
    To totalnie inaczej działa. Choć jest uciążliwa w życiu... Ale jacy wyborcy, taka władza, taka gospodarka.
    Działka od 2 stron grodzona...
    Super... się wydaje tak z grubsza patrząć. Ale sprawdź czy te ogrodzenia nie są cofnięte na tyle, że aby się do nich podczepić za darmo nie musisz wejść na czyjś teren?
    Ktoś poniósł koszt grodzenia i w tych czasach nie bardzo cieszy się jak ktoś zabiera jego 10~20cm terenu i za frajer się doczepia.

    Zwykle da się dogadać, ale nic za darmo. Jakaś przysługa lub ewentualne koszty zacienienia ogrodzenia wypada ponieść.

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Generalnie to w kupie mieszka sama rodzina...

    Przepatrze te projekty i wrzuce Wam jeszcze raz do rzucenia okiem...
    Cenie bardzo mocno Wasze rady i pewnie gdyby nie Wy, to już bym kupił jakiś bezsensowny projekt... nawet biorąc pod uwagę na słonecznienie itd...

  4. #44

    Domyślnie

    będzie ogromne ssanie z Ukrainy na wszelkie materiały budowlane i usługi do odbudowy.
    osobiscie smieszna mnie takie teksty bo ukraina nie jest i nie bedzie (nawet w przypadku szału na jej odbudowe) glownym graczem jesli chodz i o popyt na stal, drewno, cegly i ogolem materialy budowlane. Prosze poczytaj sobie ile i jak buduja chinczycy i usa i jesli tam dojdzie do tapniecia popytu, to nawet odbudowujaca sie ukraina nie zaburzy specjalnie popytu na materialy budowlane. Swiat obecnie opiera sie na tych dwoch krajach, nie zapominajcie ze na ukrainie mieszka ok 44 mln ludzi a w chinach i stanach 1800 mln ludzi (40x Ukraina) przy zupelnie innych zasobach portfelowych jesli chodzi o ludnosc i korporacje ktore tam dzialaja.

    Reasumujac jesli zobaczymy recesje w stanach i chinach i rosnace bezrobocie Ukraina nie zapelni nawet w malej czesci popytu na materialy budowlane, jakie tworzy rosnaca gospodarka usa czy chin
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 05-06-2022 o 13:52

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    osobiscie smieszna mnie takie teksty bo ukraina nie jest i nie bedzie (nawet w przypadku szału na jej odbudowe) glownym graczem jesli chodz i o popyt na stal, drewno, cegly i ogolem materialy budowlane.
    Piszesz w czasie teraźniejszym. Ukraina produkowała 24mln ton stali rocznie (ponad 2x więcej, niż Polska) z czego większość eksportowała. Fabryki zostały zniszczone. Czyli nie tylko nie produkuje, to jeszcze będzie potrzebna stal na ich odbudowę.
    A ssanie będzie na wszystko - od stali po meble i firanki.
    Chiny? Sam poczytaj:
    Także w I kwartale 2022 roku utrzymuje się tendencja spadkowa, jeśli chodzi o produkcję stali w Chinach. Od stycznia do marca wyniosła ona 243,4 mln ton, czyli była o 10,5 proc. niższa, niż w analogicznym okresie 2021 roku.
    https://300gospodarka.pl/news/ceny-s...-rosja-ukraina

    Owszem, Chiny są największym producentem stali na świecie. Ale eksportują mniej, niż Ukraina przed wojną.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EksportStali.jpg
Wyświetleń:	825
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	459599  

  6. #46

    Domyślnie

    Oczywiscie podaż siadła, ale to nie znaczy ze klient jest gotów zapłacić każda cene za stal węglową, bo tak. Przypomina mi się tylko rok 2007-2009, gdzie przed kryzysem beton komórkowy kosztował 24zł a dwa lata potem 8zł. I wcale nie tąpneło w Polsce, a upadł bank w Stanach.Jeśli więc ponownie dojdzie do podobnej sytuacji to nikt nie będzie spekulował za wzrostem cen bo trzeba odbudować jakiś kraj we wschodniej europie.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Oczywiscie podaż siadła, ale to nie znaczy ze klient jest gotów zapłacić każda cene za stal węglową, bo tak.
    Będzie klient co zapłaci, bo dostanie plan Marshalla. I przede wszystkim będzie potrzebował odbudować i zakłady pracy, i mieszkania.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Przypomina mi się tylko rok 2007-2009, gdzie przed kryzysem beton komórkowy kosztował 24zł a dwa lata potem 8zł.
    Cytat Napisał oliwkag2003 Zobacz post
    Oto nowy cennik SOLBETU obowiązujący od jutra czyli 28maja 2007r.

    - bloczek 24x24x59 - cena 9,81 zł brutto (uchwyt montażowy LUZ)
    - bloczek 24x24x59 - cena 10,42 zł brutto (uchwyt montażowy Paleta)
    - bloczek 24x24x59 - cena 12,51 zł brutto (na PIÓRO I WPUST łącznie
    z ZAPRAWĄ KLEJOWĄ!!!)
    ( cennik na stronie www.solbet.pl)
    Cytat Napisał Vafel Zobacz post
    Ja dzisiaj w pobliskiej hurtowni (okolice Krakowa) dostałem za szary H+H 24x24x59 cenę 8,30 brutto. Jeszcze we wrześniu chcieli 9.50


    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    I wcale nie tąpneło w Polsce, a upadł bank w Stanach.Jeśli więc ponownie dojdzie do podobnej sytuacji to nikt nie będzie spekulował za wzrostem cen bo trzeba odbudować jakiś kraj we wschodniej europie.
    To nie spekulacja będzie, tylko odwieczne prawo rynkowe. Popyt wzrasta szybciej, niż podaż to ceny rosną. A podaż spada. Jak widać na obrazku czwarty eksporter stanie się importerem. Zauważyłeś, że Ukraina eksportowała więcej, niż importował największy importer? A już nie eksportuje.
    A jeszcze jeden popyt wzrośnie - zbrojeniówka się rozpędza. To, co zużyło się na wojnie trzeba będzie uzupełnić. A przez wzrost poczucia zagrożenia jeszcze z nawiązką.

    Ale to tylko stal - a to samo dotyczy wszystkiego. Włącznie z siłą robocza, której Ukraińcy będą potrzebowali. A trochę chłopa w sile wieku ginie albo zostaje kalekami. Więc nie tylko nie będzie miał kto do nas przyjeżdżać do pracy, to jeszcze stworzą ssanie na usługi naszych firm.

  8. #48

    Domyślnie

    Będzie klient co zapłaci, bo dostanie plan Marshalla.
    czym zapłacą i kto to zaklepie, jak grecja i wlosi ledwo dyszą pod swoim długiem, a po drugie komu bedzie zalezalo na odbudowie ukrainy? Pare miast zniszczonych, przeciez wschod jest nieruszony. Sam Szanghaj i Pekin maja tyle mieszkancow co Ukraina, wiec to jedynie wypierdek, ktory moze posluzyc do spekulacji cenowej, a nie do tego by stworzyc realny światowy(!) popyt na materialy (przy zalozeniu ze chiny i usa dopadnie recesja).

    Liczba ludnosci Ukrainy w stosunku do ludnosci calego swiata to 0,005% , nie wierze więc że sama ukraina pociagnie wzrost cen materialow. Buduje sie na calym swiecie od Brazylii przez Europe po Japonie na Australii konczac, Ukraina bedzie (w razie ewentualnej odbudowy) jakims tam placem budowy, ale w porownaniu do wspolczesnych Chin nadal to cale nic. Poczytaj ile betonu poszlo na samą tamę trzech przełomów.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 05-06-2022 o 18:14

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    czym zapłacą i kto to zaklepie, jak grecja i wlosi ledwo dyszą pod swoim długiem, a po drugie komu bedzie zalezalo na odbudowie ukrainy? Pare miast zniszczonych, przeciez wschod jest nieruszony.
    Każdemu zależy, jak widać. Jak rzadko któryś nasz polityk miał rację mówiąc, że w interesie Polski jest silna i demokratyczna Ukraina. W interesie Niemiec jest silna i demokratyczna Polska. W interesie Francji... itd.
    Do tego biznes będzie się kręcił. Gospodarka na tym zyska. Tylko jeszcze Niemcy i Francja mają wątpliwości, z kim lepiej robić interesy - bo się wkopali w sieć powiązań biznesowych przez dekady.

    Mariupol i Azowstal (który przed wojną produkował 40% ukraińskiej stali) to zachód? Właśnie jest niszczona systematycznie przemysłowa część Ukrainy.


    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Sam Szanghaj i Pekin maja tyle mieszkancow co Ukraina, wiec to jedynie wypierdek, ktory moze posluzyc do spekulacji cenowej, a nie do tego by stworzyc realny światowy(!) popyt na materialy (przy zalozeniu ze chiny i usa dopadnie recesja).
    Jeszcze raz - zmiana kraju, który eksportował więcej stali niż importował największy importer na importera (kto wie, czy nie największego przez kilka lat) zmienia drastycznie sytuację na rynku. Ściągnie też z rynków światowych wszelkie towary i usługi potrzebne do odbudowy. To zresztą już widać po cenach. To nie liczba ludności wpływa na ceny na rynkach światowych, a wielkość importu i eksportu poszczególnych krajów. Rosja ma ledwo 144mln ludności - a jak namieszała na rynku nośników energii i ich transportu? Jak jakiś kraj czegoś produkuje po kokardę ale ani tego nie eksportuje, ani nie importuje to może sobie co najwyżej cenami namieszać na rynku lokalnym.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PrzemyslUkrainy.jpg
Wyświetleń:	509
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	459612  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-06-2022 o 10:51

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Troche przemyślałem,

    i wiem już jedno, na pewno będę chciał mieć dom parterowy...
    Byłem u znajomego, który ma taki dom i po prostu ten brak schodów jest super...

    Wybrałem jeszcze trzy takie projekty... do oceny..

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m50069981b25ea
    niby prosty, a jakiś taki ładny, jest urokliwe wejście na którym mi zależy, rozkład pomieszczeń ok, do usuniecia na pewno okno narożne.
    Podoba mi się spiżarka w kuchni

    https://www.extradom.pl/projekt-domu-daktyl-4-WOF1053
    Niby też spoko, ale układ pomieszczeń trzeba by o 180 stopni zmienić do mojej działki.

    https://www.archon.pl/projekty-domow...KZ12SJpxpPflHA
    Tutaj będzie lincz za to pewnie, dom byłby do zmniejszenie do 115m^2, układ pomieszczeń również do zmiany o 180 stopni.

    Zrobiłem również w mojej okolicy mały przegląd na olx(tylko). Udało mi się wynegocjować ceny za porotherm p+w 25 za cene 8,58 brutto z dostawa oraz
    porotherm p+w 11 za 6,58 brutto z dostawą i rozładunkiem (ten sam sprzedawca).
    Dodatku ceny stali fi 8-16 za tone są na ogłoszeniach po 4300 netto i za 3tony wynegocjowałem 15600 brutto z dostawą.
    także wydaje mi się to , że to dobre ceny.

    Co do odbudowy Ukrainy, tutaj też wiele będzie w spekulacji, będzie mocna kampania, odbudowująca, jakis pseudo fundusz Unijny, ale nikt w Ukrainie nie zainwestuje, bo nie inwestował.
    Zamiana eksportera w importera namiesza na rynku stali.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na tym daktylu meble są pomniejszone by pomieszczenia wydawały sie większe

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Wybrałem jeszcze trzy takie projekty... do oceny..
    Większość projektantów zdaje sobie sprawę, że ludzie kupują oczami. I pchają problematyczne rozwiązania. Ja nabrałem się kolumienkę i wcięcie w rogu (Lena Eko) - jakby tego wcięcia nie było, to dom nie byłby droższy (pewnie nawet tańszy, bo elewacja przez słup ma większą powierzchnie) - a m2 PU więcej by było.
    Też wrzucasz takie pomysły. I problematyczne okna narożne.

    Jakbym teraz budował dom, to wybrałbym Arosa II - tylko dach zmieniłbym na kopertowy z dużym okapem i okno na typowej wysokości, a nie od podłogi. Czyli akurat południową elewację skopiowałbym ze swojego domu bo dzięki temu latem przez południowe okno słońce wcale nie wpada do środka, a zimą całe okno "grzeje".
    Arosa ma też bardzo dobrze IMO rozłożone instalacje (hydraulika bardzo skupiona co powoduje małe straty na CWU i cyrkulację).

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Większość projektantów zdaje sobie sprawę, że ludzie kupują oczami. I pchają problematyczne rozwiązania. Ja nabrałem się kolumienkę i wcięcie w rogu (Lena Eko) - jakby tego wcięcia nie było, to dom nie byłby droższy (pewnie nawet tańszy, bo elewacja przez słup ma większą powierzchnie) - a m2 PU więcej by było.
    Już nie przesadzajmy, kolumienka albo wcięcie to jakieś problematyczne i mega drogie rozwiązania? Dom budujesz również po to aby się podobał. Nie chciałbym patrzeć na swoją chatę i myśleć "no i ch.. że jest brzydka jak psia kupa, najważniejsze że zaoszczędziłem 3758,21 zł i zyskałem 0,2854% w bilansie energetycznym bo nie zrobiłem wcięcia i kolumienki"

    Co do projektu - albo mi umknęło, albo nie napisałeś - ile osób będzie mieszkać w tym domu?
    Jeśli chodzi o układ wnętrza i elewację - nie musisz tego łączyć. Nie ma problemu żeby np. zrobić projekt 1 z elewacją w stylu projektu nr 2.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Już nie przesadzajmy, kolumienka albo wcięcie to jakieś problematyczne i mega drogie rozwiązania?
    Nie jest to mało. Taka kolumienka to dodatkowe jakieś 5m2 elewacji (styropian, siatka, klej, tynk). To jest już konkretny pieniądz. Do tego beton, szalunek i ryzyko, że wyjdą raki albo szalunek się rozjedzie.
    A czy to ładne? De gustibus non est disputandum. Mi się nie podoba. Ja mam, bo na etapie adaptacji nie widziałem zalet prostowania bryły - teraz widzę. Byłoby taniej, cieplej i więcej m2.
    A podejście "dołóżmy te 5K - w skali kosztów domu to drobna kwota" powoduje, po kilku takich sytuacjach powoduje, że przekraczamy budżet nie o typowe 20% - a o 40% czy więcej. I mamy problem, skąd wziąć kasę. IMO należy oszczędzać na każdym kroku, a i tak znacząco przekroczysz budżet. Oczywiście oszczędzać rozsądnie - na tym, co nie pogorszy komfortu i trwałości. A tu nawet idzie to w parze, wyprostowanie ścian może (ale nie musi) mieć wady wyłącznie estetyczne. Podobnie okna narożne.

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    281

    Domyślnie

    Zwróć uwagę, że 2 z 3 Twoich propozycji mają dachy 30 st. a zdaje się masz wymóg 35.

    Wg mnie im mniej zmian w projekcie tym lepiej - taniej w adaptacji, prościej dla ekip. Optymalnie dla aranżacji to rezygnacja ze ścian nośnych w środku i wtedy działówkami możesz sobie z projektantem wnętrz uszyć wszystko pod siebie nawet na małej powierzchni.

    Kluczowa decyzja dla ciebie to ilość sypialni. Przy założeniu, że 1m2 na gotowo to teraz ok 5000 kPLN, sypialni pewnie mniej, ale jednak.

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    @Elfir, te meble od razu mi się wrzuciły w oczy.

    @Kaizen, w takim razie masz piekny dom.

    Co do okien narożnych, pisałem w swoim ostatnim poście, że zostaly by zmienione (przez architekta adaptujacego).
    Dla mnie dach kopertowy za drogi, mam ten wymóg minimalne nachylenia 35 stopni i przez ten dach byłby ogromny, a gdy mógł np. mieć kąt nachylenia 25 stopni, to brałbym dach kopertowy...

    Swoją droga, dla mnie to chorę, że w kraju (socjalistycznym...) , na swojej działce, nawet nie możesz zdecydować jaki kąt dachu mozna mieć, abstrakcja...

    @Nurek, na razie to bym sam mieszkał... ale zanim to wybuduje to pewnie się ozenie.... docelowo pewnie 2+2...

    @casual - ilość sypialni to 3.

    Generalnie to wiecie, ja planuje dodatkowo garaż blaszany drewnopodobny, ale z jednej strony przydałoby się nawet małe pomeiszczenie gospodarcze jak w Daktylu i spiżarka jak w jarzabku...

    Wiem, że wybranie projektu z dachem 30 stopni... to automatyczne proszenie sie o dodatkowe koszty na strat (adaptacja), ale nie mogę nic fajnego wizualnie znaleźć...

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Dla mnie dach kopertowy za drogi, mam ten wymóg minimalne nachylenia 35 stopni i przez ten dach byłby ogromny, a gdy mógł np. mieć kąt nachylenia 25 stopni, to brałbym dach kopertowy...
    Jak to liczysz? Policzyłeś, że przy kopertowym odpada sporo m2 ścian szczytowych wraz z ociepleniem z obydwu stron?
    Sama powierzchnia dachu jest bardzo podobna. Dopiero okap robi jakaś różnicę - ale wyjdzie znacznie taniej, niż postawienie ścian szczytowych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-06-2022 o 19:48

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Obejrzałem film,
    poczytałem w sieci i faktycznie, ludzie porównują tylko materiał i mniej więcej robocizne dachu 2 spadowego do kopertowego(czym sie różni od 4 spadowego...? )
    nie uwzględniając kosztów murowania , ocieplenia, elewacji ścian szczytowych...

    Czyli co... parterówka z dachem 2 spadowym, aktualnie cena budowy podobna do parterówki z dachem kopertowym (bez okien połaciowych i innych wynalazków)...

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak to liczysz? Policzyłeś, że przy kopertowym odpada sporo m2 ścian szczytowych wraz z ociepleniem z obydwu stron?
    Sama powierzchnia dachu jest bardzo podobna. Dopiero okap robi jakaś różnicę - ale wyjdzie znacznie taniej, niż postawienie ścian szczytowych.
    Ocieplenie z obydwu stron??

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    nie uwzględniając kosztów murowania , ocieplenia, elewacji ścian szczytowych...
    Zauważyłem że część osób wykonuje lekkie ściany szczytowe z płyt drewnopodobnych - wyglądających na OSB. Niemniej, IMO, jak już budować to czymś bardziej trwałym.
    Policzmy wersję na bogato:
    ściana szczytowa przy dachu 2-spadowym = (załóżmy) 2x 15m2 = 450 szt. bloczka silikatowego x 8 zł= 3600 zł + zaprawa 4 worki x9 zł = 36 zł, robocizna (trudno o szacunki) ~ 2 dniówki x 400 zł = 800 zł, styropian grafit 20 cm x 30 m2 = 90 zł (1,5m2) x 20 zł = 1800 zł + klej i siatka 8x20 = 160 zł + 30 zł, robocizna 1200 zł (razem z tynkiem) , tynk 4x wiadro 25 kg 150 zł + podkłąd 50 zł = 650 zł
    --------
    8.276 zł

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Czyli co... parterówka z dachem 2 spadowym, aktualnie cena budowy podobna do parterówki z dachem kopertowym (bez okien połaciowych i innych wynalazków)...
    Nie zgadzam się z tą tezą. IMO dach dwuspadowy będzie zawsze tańszy od wielospadowego. Łatwiejszy do (poprawnego) postawienia, zaizolowania (hydro + ocieplenia), utrzymania. Zapewnia też dużo więcej miejsca na poddaszu (piętrze).
    Każdy projekt jest inny, ale porównując koszt dachu sąsiada (5 lat wcześniej) vs mój to (bez uwzględnienia inflacji) jest to trzykrotna różnica przy podobnej wielkości budynków.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ocieplenie z obydwu stron??
    Tak. W końcu to radiator wyprowadzający ciepło z każdej strony. Zwłaszcza, jak to taki dobry przewodnik jak silka (przy BK 400 można by się zastanawiać, czy/jak wysoko ocieplać z obydwu stron i od góry). Od góry też trzeba ocieplić (między murem a kryciem wstępnym/deskowaniem). Oczywiście przy jedynie słusznym ociepleniu stropu, nie połaci. To samo dotyczy ściany kolankowej - dlatego najlepiej nie robić ścian kolankowych ani szczytowych i zrobić dach kopertowy oparty bezpośrednio na stropie (odpada wtedy też kosztowny wieniec na nich i trzpienie) albo wiązary które będą od razu stropem (rozwiązanie akustycznie i termicznie gorsze - ale globalnie wychodzi zazwyczaj najtaniej pomimo wysokiej ceny samych wiązarów).

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    styropian grafit 20 cm x 30 m2 = 90 zł
    30m2 elewacji to minimum 2500 robocizna.
    6m3 styropianu to minimum 2500. Drugie tyle od wewnątrz (góry nie liczę, bo przy kopertowym "górę" ściany też ocieplasz - i chociaż jest to łatwiejsze to niech będzie, że koszt taki sam).
    Do tego ściany, wieniec, trzpienie - kilkanaście tysięcy wychodzi.

    Owszem, sam dach dwuspadowy będzie tańszy (czy dużo, zależy, czy to dachówka, czy blacha i czy ładnie wszystko wykończone fabrycznymi rozwiązaniami, czy zamiast dachówki krańcowej lub gąsiorów dasz chamską blachę). Za to razem ze ścianami kolankowymi i szczytowymi całościowo dwuspadowy wyjdzie znacznie drożej od kopertowego.

    Edyta.
    Jeszcze kwestia okapu od południa. Jak pisałem pozwala on oszczędzać na chłodzeniu latem i nie pozbawia zysków słonecznych zimą. Mowa ustawieniu takich domków jak moja Lena Eko ścianą ze sporym oknem od południa. W Arosa II w tym miejscu jest ściana szczytowa i bez skopiowania rozwiązania z Leny Eko nie uzyskasz tego:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Fotka sprzed kilku dni południowego okna (jedno tylko jest od południa). Jak widać u progu lata słońce nie wpada
    nim do salonu, co mnie cieszy Zimą powinno zaglądać dosyć głęboko.


    Dla porównania 2017-11-18 12:24 (czas urzędowy):



    Czyli zimą słońce zagląda kolejno przez wszystkie okna bardzo głęboko - włącznie z południowym w południe. W upały za to zatrzyma się na parapecie albo niewiele dalej.

    Rynna jest znacznie poniżej poziomu sufitu - jest tuż nad oknem. Dzięki temu zima całe okno wpuszcza ciepło a latem promienie słoneczne zatrzymują się najdalej na parapecie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-06-2022 o 18:16

Strona 3 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony