dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Kominek akumulacyjny potrzebna porada

    Witam, przymierzam się do budowy kominka a po przeczytaniu tego forum jak i kominkowego ABC doszedłem do wniosku że byłoby głupotą nie zrobić obudowy z cegieł szamotowych.

    I tu powstał problem, wcześniej nie miałem wiedzy o takim rodzaju kominka i na miejscu kominka został wyłożony zwykły styropian 3-4cm i wylewka 7cm, dodatkowo są tam już płytki bo nie było pewności kiedy ten kominek powstanie.

    Obudowa ma mieć wymiary ~114cm szer x 50-60cm głębokości i około 2m wys. daje to wagę ~600kg + jeszcze wkład .
    Wiem że jest to sporo za dużo i stąd pytanie czy można przez cegły przepuścić pręt np 2cm co 4 warstwę lub pod warstwą w zaprawie, czy takie rozwiązanie by odciążyło w dostatecznym stopniu podłogę by się nie zapadła w miejscu obudowy ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

  3. #3

    Domyślnie

    Tak wiem że to cos więcej niż obudowa, sądziłem że będzie to wystarczające rozwiązanie i mimo wszytko lepsze niż zwykłe plyty.
    Widzę że będę musiał jednak zastosować wydłużenie ciągu z wkładu i odbudowanie go masa bo jak rozumiem to jest ta główna masa akumulacyjna .

    Dziękuję za podesłane linki , musiały mi umknąć przy szukaniu informacji o piecokominku

  4. #4

    Domyślnie

    Też tak miałem, zlikwidowałem styropian i kafle, zrobiłem wylewkę przyjechał Piotr, postawił piecokominek i to była najlepsza decyzja podjęta już właściwie po wybudowaniu chałupy. Mam piecyk Piotra 9 lat i złego słowa nie powiem. Nie wiem czy trafiłeś na wątek "Taki sobie piecyk ceramiczny" jak nie, to czytaj. Chyba że jesteś taki zdolny jak Remix to weź się za wykonanie samemu ale ja byłem za cienki dlatego "wezwałem" Piotra i sprawił się jak ta lala. Mój sąsiad obudował zwykły wkład(trochę lepszy) szamotem i okleił kaflami ale to nie daje takiego efektu cieplnego jak Piotrowy piecyk. Dlatego czytaj i licz kasę i podejmuj właściwe decyzje. Mój piecyk pozwala ogrzać przy jednokrotnym rozpaleniu na dobę ok 150m2, oczywiście sauny w domu nie mam ale mnie to pasuje i temp rzędu 21-22 st w zupełności wystarcza.

  5. #5

    Domyślnie

    Wróciłem z projektem jaki wymyśliłem i chciałbym go skonsultować z osobami znającymi się na rzeczy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek1.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	82,2 KB
ID:	460141Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek2.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	460142

    Obudowa kominka ma wymiary 113 cm szerokości, 62 głębokości i 2m wysokości z groszem, jako wkład póki co użyłem romotop dynamic 2g ze względu że ma 50 cm szerokości dzięki czemu udało mi się osiągnąć 15 cm wolnej przestrzeni po bokach wkładu i przez to niestety musiałem użyć płytek szamotowych 3 cm na wymiennik.

    Kanały wymiennika mają wewnątrz wymiar 136x163mm

    Po lewej zrobiłem otwór 14x14 cm na drzwiczki do wyczystki , od wewnątrz obkleiłem płytą izolacyjną powierzchnie wokół drzwiczek żeby tak się tam nie nagrzewało ( czy może jest to zbędne ? )

    Na ścianie tylnej jest płyta izolacyjna 3cm a od góry podwójnie jako zamkniecie obudowy .

    Od zamknięcia obudowy jest 40cm do sufitu antresoli dlatego tą przestrzeń obuduje płytą gk albo płytą izolacyjną (co bardziej odpowiednie ? ) jako komorę dekompresyjną i wstawię kratkę

    Cegły postawione na sztorc z liniami obrazują wzmocnienie prętami fi5.

    W projekcie zrobiłem redukcje ze 200 do 120 ponieważ trójniki takie są trochę krótsze ale na jedno wyszło chyba bo i tak wyszedłem ponad poziom wejścia do komina. Równie dobrze mogę wrócić do 200.
    Na wejściu do komina również dam szyber żeby za szybko ciepło nie uciekało jak już się wypali ( oczywiście nie szczelny na 100% )

    Nie zwracajcie uwagi proszę na brak poprawnego wiązania cegieł , użyłem kopiuj/wklej aby szybciej zbudować warstwy w celu zobrazowania jak ma to się prezentować. W trakcie budowy będzie to poprawnie łączone.

    Kilka wątpliwości które chciałbym rozwiać :

    1. Jeśli pozostawię w takim układzie te rury to byłoby poprawnie zejść w dól kolankami do wejścia do komina ?
    Czy opcja 2 olać trójnik+osobny szyber i kupić trójnik z szybrem i prawdopodobnie wyjść na równy poziom z wejściem komina ?

    2. Czy kanały akumulacyjne powinny mieć średnicę taką jak rury dymowe czy mogą być węższe i zrobić na wejście do nich redukcje ?

    3. Wiem że powinna być pozostawiona przestrzeń po bokach wkładu 10-15 cm ale czy to się tyczy również wkładów dedykowanych do akumulacji ?
    Wątpliwość tą zrodziło zdjęcie na blogu Pana Batury jest tam wkład który styka się z masą akumulacyjną , choć jest to pusta pucha metalowa w środku wyłożona szamotem to może stąd ten brak potrzeby na zachowanie przestrzeni pomiędzy ?

    4. Obudowa kominka nie powinna się stykać z nim wokół drzwiczek i powinno być 2 cm luzu ? ( zapomniałem spisać a widziałem tą informacje w innym wątku )

    5. Po prawej będę mieć wnękę na drewno, okleję ją kamieniem 1cm i tu pytanie czy będzie się to za mocno nagrzewać aby było tam bezpiecznie dla drewna czy powinienem tą część ścianki lekko zaizolować ?

    W kominku będzie palone głównie zimą, powierzchnia to około 90m2.
    Jeśli ktoś potrafi wskazać inny wkład który lepiej pasuje do moich potrzeb grzewczych i np. jest tańszy to chętnie nastawie ucha.

    Czy ktokolwiek może polecić fachowca od wykonywania piecokominka na terenie Pomorza ?
    Żona wolałaby aby fachowiec to zrobił bo będzie szybciej choć wątpię aby termin był wolny w najbliższym czasie.
    Ostatnio edytowane przez Soul25 ; 29-07-2022 o 18:06

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Słuchaj żony i będzie dobrze. Piotr Batura pewnie dojedzie bez problemu, o termin musisz zapytać.
    Ps. Na Twoim rysunku nie widać tego co trzeba by coś napisać na zadane pytania (przepływ spalin), to że ty wiesz nie znaczy że inni odczytają Twoją wizję. A "cegła szamotowa" na obudowę w tym przypadku będzie za gruba.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 20-07-2022 o 21:16
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7

    Domyślnie

    Masz na myśli długość drogi spalin ? Ma 4 do 4,5m. A droga z dolnego trójnika idzie do niższej"wieży" a wychodzi z wyższej do trójnika na górze i do komina.
    O nie sądziłem że 6cm ścianki będzie za dużo.
    Dzięki za komentarz
    Ostatnio edytowane przez Soul25 ; 23-07-2022 o 21:08

  8. #8

    Domyślnie

    Widać nie uzyskam więcej informacji.

    Remiks mógłbyś tylko powiedzieć czy projekt jest poprostu słaby i nie spełniałby swojego zadania w wystarczającym stopniu ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Soul25 Zobacz post
    Widać nie uzyskam więcej informacji.

    Remiks mógłbyś tylko powiedzieć czy projekt jest poprostu słaby i nie spełniałby swojego zadania w wystarczającym stopniu ?
    Pamiętaj że jestem zupełnym amatorem w dziedzinie zduństwa.
    Dla mnie projekt jest słaby i nie spełni Twoich oczekiwań. Osobiście nie robił bym obudowy kanałów akumulacyjnych a za to zastąpił płytkę w tym miejscu cegłą szamotową. Obudowa raczej na pewno z płytki i nie koniecznie w takiej odległości od wkładu. Nie chce mi się szukać czy ten wkład można montować w obudowie zamkniętej i jakie odległości zaleca producent. Na górę klapa moritza np. , szyber bym odpuścił za to szczelna przepustnica powietrza doprowadzającego. Komora dekompresyjna raczej niepotrzebna chyba że chcesz mieć efekt zamknięcia obudowy do sufitu. Kanał opadowy warto zrobić o większym przekroju niż wylot wkładu, pamiętaj że przekrój rury i prostokąta dla spalin to nie to samo. Kanałów opadowych może być kilka jeśli się zmieszczą wtedy ich przekrój możesz zsumować, kanał wznośny da radę. W tym wypadku warto przewidzieć przewietrzanie obudowy oczywiście zamykane. We wnęce na drewno nie będzie za wysokich temperatur dla drewna kominkowego. Odległości wokół drzwiczek raczej do poprawki, mowa o tych 2 cm.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za poświęcony czas i tak wiem że nie jesteś pro ale sporo wiedzy i doświadczenia masz.
    Z czego widziałem jest to wkład piecowy więc mógłby być w zamkniętej obudowie ale za cholerę nie ma w instrukcji i info o odległości od obudowy. Ale jak widziałem że marketowe mają te 10-15 więc tak przyjąłem aby zobaczyć jak to się mieści.
    Tak komora tylko byłaby po to aby było do sufitu.
    Mam też problem z zamykaniem wyczystki bo w obudowie to wiadomo drzwiczki ale w tym kanale akumulacyjnym to chyba tylko cegła szamotowa na wymiar wyjmowana?
    Ale to już tylko chyba jako zaspokojenie ciekawości czy takie rozwiązanie jest ok.
    Bo jak mówisz żeby kanał był o większym przekroju to tu raczej polegnie projekt bo tyle miejsca raczej nie mam.
    Pokombinuje jeszcze ale cos czuję że będę musiał odpuścić samoróbkę akumulacyjną i jak uzbiera się kasę to odezwę się do fachowca. Może za rok dwa materiały zaczną schodzić z ceny.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Skoro wkład piecowy to na pewno nie 15cm. Niestety producent skąpo informuje i tak nie masz gwarancji po samodzielnym montażu. Moim zdaniem można by zejść do kilku cm, powiedzmy 5, akumulator bez obudowy będący jednocześnie ścianą zewnętrzną i już troszkę miejsca się robi.
    Wyczystka jak najbardziej taka jak piszesz z szamotu ale mogą być też żeliwne drzwiczki, ja mam jedno i drugie rozwiązanie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Na projekcie widzę kanały z płytek (3,2 cm?), a obudowę z cegieł (6,5 cm?) ?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Na projekcie widzę kanały z płytek (3,2 cm?), a obudowę z cegieł (6,5 cm?) ?
    Tak, choć po komentarzu Remiksa przesunę kanały na bok jako ścianę kominka i będą zrobione z 6cm a obudowę tak od wysokości 1m pójdę 3cm skoro cegła to za dużo na obudowę.
    Jakoś obawiam się żeby odbudowa cała była z 3cm czy może niesłusznie ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony