dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    only0

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    99-000
    Posty
    3

    Domyślnie AERMEC - klimakonwektor dwururowy do instalacji czterorurowej

    Witam,

    w moim apartamentowcu było ogrzewanie+klimatyzacja jako instalacja dwururowa, która jednak po latach zepsuła się. Wspólnota zdecydowała o wzięciu firmy i naprawie sprzętu ale nie opłacało się, więc wymienili na nową instalację, bardzo drogą, opartą na urządzenia AERMEC.

    Teraz, jak prace są na ukończeniu, okazuje się, że wszyscy mieszkańcy wspólnoty muszą wymienić swoje klimokonwektory na czterorurowe, bo instalacja główna została zmieniona i teraz nie jest dwu a czterorurowa. Okazuje się, że są to ogromne koszty, mimo że nikt o nich na początku nie informował - już sama nowa instalacja główna w całym budynku to było ogromne obciążenie finansowe (wzięto kredyt), a teraz drugie tyle wyciągają od mieszkańców za wymianę urządzeń.

    Moje pytanie jest takie, czy da się podłączyć instalację dwururową z czterorurową główną? Np. za pomocą jakiegoś zaworu, który bym przekręcał np. na sezon letni i na sezon zimowy?

    Pozdrawiam,
    Maciej

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wszystko się da - np za pomocą 2 zaworów trójdrogowych albo za pomocą 4 zwykłych. Ale wątpię by firma dała wtedy gwarancję na całą instalację. Nieprawidłowe przełączenie może spowodować mieszanie czynnika grzewczego/chłodniczego.

    Jeśli w Waszym budynku nie ma konieczności grzania i chłodzenia w tym samym czasie, rozważyłbym dogadanie się z firmą i użycie np tylko 2 rur i przełączanie na grzanie chłodzenie na poziomie kotłowni, tak by wszyscy mogli zachować urządzenia 2 rurowe. Takie są efekty braku nadzoru przy wyborze wykonawcy.
    Zwęszył okazję, a teraz może już za późno na cokolwiek.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    only0

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    99-000
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, znalazłem też zawór sześciodrogowy Frese Optima Compact - na pewnej stronce opisują, że nadaje się do tego typu zastosowań (łączenia klimakonwektorów 2 rurowych z instalacją 4 rurową). Niestety, nie wiem czy to prawda.

    Słusznie też zauważyłeś kwestię gwarancji, wykonawca instalacji robi problemy, nawet jak znalazłem sobie inną firmę, która by wykonała pełną instalację 4 rurową we wnętrzu mojego mieszkania i nie chce przez to udzielić gwarancji. Wygląda na to, że mam wyłożyć ponad 20 tys. złotych do mieszkania 50m2 za samą instalację klimakonwektorów wewnętrznych, co jest dla mnie chore, tym bardziej że podobną kwotę już wyłożyłem jako mój wkład do instalacji wspólnej. Dogadać się z innymi lokatorami nie ma możliwości, ze względu na to, że niektórzy uważają to za normalne (ewentualnie są w zmowie z zarządem wspólnoty, który taki projekt przepuścił).

    "Takie są efekty braku nadzoru przy wyborze wykonawcy. Zwęszył okazję, a teraz może już za późno na cokolwiek." - tak, dokładnie tak jest. Sam czułem, że coś jest nie tak z tym remontem i byłem przeciwny, niestety miałem za mało udziałów podczas głosowania mimo, że kilka osób poparło mnie.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Taki zawór 6 drogowy jeszcze lepszy bo minimalizuje ryzyko mieszania. Ale jak wyżej, wykonawca nadal może mieć obiekcje.

    Kwota jest rzeczwyiście chora, bo za 10k miałbyś klimatyzację do całego mieszkania, którą możesz grzać i chłodzić i to pewnie z lepszą sprawnością niż to co instalują.

    Niestety znam takie problemy we wspólnotach. Pytanie czy była podjęta uchwała na te wymianę, czy statut pozwala na podejmowanie takich decyzji zarządowi. Zakładam, że jeśli zaciągnięto zobowiązania w postaci pożyczki, to wykracza to poza zakres zwykłego zarządu. Technicznie to można zawsze rozwiązać, ale prawnie będą problemy. Zaraz się pojawi argument, że stary klimakonwektor będzie powodował problemy.
    Przez takie przygody m.in. postanowiliśmy wyprowadzić się na własne.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony