dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Sterowanie - constant flow/mass

    Witam,

    chciałem sobie dorobić funkcję constant flow do rekuperatora, jednakże zastanawiam się jak jest to aktualnie realizowane w dostępnych rekuperatorach. Przychodzi mi tylko jedno sensowne rozwiązanie do głowy, tj. pomiar prędkości przepływu powietrza z wykorzystaniem sensora grzanego (rezystor).

    Znalazłem info, że są wersje constant flow objętościowe i masowe. Również szukając informacji o modułach constant flow widzę, że wszystkie są oparte na bazie pomiaru różnicy ciśnień, tylko nie bardzo jestem wstanie zrozumieć w jaki sposób wyliczyć przepływ mierząc różnicę ciśnień na wentylatorze oraz w którym miejscu powinien być czujnik i jakie różnice ciśnień mogą tam panować (nie biorę pod uwagę pomiaru wg. zwężki Venturiego i różnicy ciśnień).


    1. która według Was wersja jest lepsza, stały przepływ objętościowy czy masowy?
    2. która lepsza wersja - pomiar przepływu powietrza czy różnicy ciśnienia?


    Ktoś ma doświadczenie i wie jak to jest zrobione w centralach i które rozwiązanie sprawuje się lepiej w domu?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bede zgadywał skoro mierzą różnicę przed i za wentylatorem, to tak naprawdę mierzą opory. Podejrzewam, że sterownik ma predefiniowaną mapę wartości dla danego oporu i zadanego przepływu, mierzony u producenta. Dzięki temu jest w stanie określić opory dla danego obciążenia i dopasować napięcie na wentylatorach.

    Sensor MAF byłby pewnie bardziej dokładny, ale możliwe, że bardziej awaryjny. No i trzeba znaleźć odpowiednio długi fragment, w którym przepływ będzie laminarny i może zastosować jakiś plaster miodu żeby go wyprostować. W centrali mogłoby to być problemem. Możliwe, że trzeba by go montować poza centralą. Oba podejścia się pewnie sprawdzą, kwestia pomiarów w celu kalibracji. Gdyby go zamontować w prostej rurze spiro, odpiąć od instalacji i mierzyć przepływ na jej końcu w całym zakresie działania centrali, można by go pomierzyć i na tej podstawie sterować. Wtedy nie interesują Cię opory. Masz konkretne wartości numeryczne.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszBr Zobacz post
    Witam,

    chciałem sobie dorobić funkcję constant flow do rekuperatora, jednakże zastanawiam się jak jest to aktualnie realizowane w dostępnych rekuperatorach. Przychodzi mi tylko jedno sensowne rozwiązanie do głowy, tj. pomiar prędkości przepływu powietrza z wykorzystaniem sensora grzanego (rezystor).

    Znalazłem info, że są wersje constant flow objętościowe i masowe. Również szukając informacji o modułach constant flow widzę, że wszystkie są oparte na bazie pomiaru różnicy ciśnień, tylko nie bardzo jestem wstanie zrozumieć w jaki sposób wyliczyć przepływ mierząc różnicę ciśnień na wentylatorze oraz w którym miejscu powinien być czujnik i jakie różnice ciśnień mogą tam panować (nie biorę pod uwagę pomiaru wg. zwężki Venturiego i różnicy ciśnień).


    1. która według Was wersja jest lepsza, stały przepływ objętościowy czy masowy?
    2. która lepsza wersja - pomiar przepływu powietrza czy różnicy ciśnienia?


    Ktoś ma doświadczenie i wie jak to jest zrobione w centralach i które rozwiązanie sprawuje się lepiej w domu?
    Wszystkie układy pomiarowe przepływu powietrza w centralach opierają się na pomiarze ciśnienia.
    A dokładnie pomiarze różnicy ciśnień na znanym przekroju hydraulicznym.
    Każdy producent wentylatora podaje współczynnik, który pozwala obliczyć przepływ wentylatora.
    Dokładność takiego pomiaru to około 10%

    Jeśli znasz model wentylatora i jego k-faktor to w zależności od posiadanej wiedzy możesz dorobić układ utrzymujący stały przepływ, lub kupić gotowy przetwornik z wbudowanym regulatorem.
    Np taki: https://hkinstruments.fi/products/ai...ters/dpt-flow/
    Niestety wentylatory stosowane w małych centralach domowych bardzo rzadko mają w oficjalnej dokumentacji podawane współczynniki bo nie posiadają króćcy pozwalających na pomiar ciśnienia.

    Przepływ masowy, od objętościowego różni się tym, że uwzględnia w obliczeniach zmianę temperatury (gęstość powietrza)
    Przy tak małych przepływach jakie stosuje się w domu, przepływ masowy to już zabieg mocno marketingowy

    Ogólnie systemy utrzymujące stały przepływ w tak małych urządzeniach to bardziej marketing, niż realne korzyści.
    Instalatorzy to wciskają, bo z takim systemem można zbudować zbilansowaną instalację nie wiedząc co to jest - opór liniowy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony