dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Przeniesienie słupa energetycznego linia NN

    Staram się o budowę domu i mam problem. Na działce znajduje się stary słup energetyczny NN. W księdze wieczystej o nim nic nie ma. Muszę go jak najszybciej usunąć. Nie zależy mi na jakichś odszkodowaniach, czy sądach. Ile trwa taki proces? Wystąpię do ZE o usunięcie kolizji i ile się na to czeka? Czy może mi to wykonać prywatna firma, a nie ZE? Za wszystko chcę zapłacić sam.

    Zrobiłem też już mapę do celów projektowych na której jest stary słup. Czy architekt adaptujący może na niej zaznaczyć, że słup jest do usunięcia i zaznaczyć, gdzie ma być nowy? Czy taka mapa jest jednak nieważna?

    Ile mniej więcej to może kosztować?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Na zadane pytania może odpowiedzieć tylko lokalny ZE. Tylko on, a nie forumowicze, których wypowiedzi, bo pewnie się pojawią, będą mało wiarygodne.
    Czy słup jest elementem czynnej linii ? NN = Najwyższe Napięcie, czy ten słup to 400 kV ? .

  3. #3

    Domyślnie

    Słup niskiego napięcia

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hunteres Zobacz post
    Nie zależy mi na jakichś odszkodowaniach, czy sądach.
    Jeśli to jest czynny słup, to nie tylko nie dostaniesz żadnego odszkodowania, ale będziesz musiał z własnej kieszeni zapłacić za jego przestawienie.

    Zwykle wygląda to tak, że składasz wniosek do ZE o wydanie warunków usunięcia kolizji. Po maks. paru miesiącach dostajesz od nich te warunki. Sam wynajmujesz firmę, która wykonuje tę przeróbkę zgodnie z wymogami ZE. Na koniec jeszcze ZE wpisze służebność przesyłu do księgi wieczystej.

    Koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można też skablować odcinek linii energetycznej.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hunteres Zobacz post
    Zrobiłem też już mapę do celów projektowych na której jest stary słup. Czy architekt adaptujący może na niej zaznaczyć, że słup jest do usunięcia i zaznaczyć, gdzie ma być nowy? Czy taka mapa jest jednak nieważna ?
    Nie. Tzn. jakby chciał to może tylko co to miałoby dać. Wszystko z ZE załatwiasz.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  6. #6

    Domyślnie

    Trzeba złożyć wniosek o usunięcie kolizji do lokalnego OSD. Dostaniesz od nich warunki jak i umowę z wyceną rozwiązania kolizji. Po podpisaniu umowy zlecą projekt, a później wykonanie. Ty płacisz za wszystko. Od siebie dodam, że to wcale nie musi być taka prosta sprawa bo jeżeli jest to np. słup przelotowy to nie można zmieniać jego położenia jak się chce gdyż tworzą się wówczas na linii dodatkowe naprężenia, których mogą nie przenieść sąsiednie stanowiska słupowe. Najczęściej robi się to tak, ze odcinek przez działkę jest skablowany, ale wówczas trzeba postawić dwa słupy funkcyjne typu krańcowego. Temat wcale nie jest prosty i tani do wykonania. Może OSD ma w planach usunięcie linii napowietrznej i zastąpienie jej kablową? Na twoim miejscu umówiłbym się z dyrektorem twojego rejonu i porozmawiałbym z nim co z tym zrobić, może akurat są plany przebudowy tej linii i szkoda twojej kasy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony