dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie Wysoki poziom wód gruntowych

    Witam wszystkich Jesienią bedę budował dom 140 m z poddaszem użytkowym Martwi mnie wysoki poziom wód gruntowych na mojej działce Zastanawiam się co zrobić przy robieniu fundamentów tzn wykopu i prac ziemnych z ewentualnym zalaniem przez wodę Czy są jakieś sposoby na obniżenie poziomu tych wód?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej robi się specjalny fundament a najlepiej usypuje górkę do sadowienia budynku

  3. #3

    Domyślnie

    Sposób jest drogi - igłofiltry.
    Wysoki poziom to znaczy jaki?
    Należałoby wybrać na roboty taki czas, gdy poziom jest najniższy. Jesień?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie

    Specjalny fundament czyli jaki? Iglofiltry raczej odpadają zbyt kosztowne Planuje to zrobić jesienią tylko jaka będzie jesień?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Czytałam o nich w czasopismach wnętrzarskich - dom na podmokłej działce wybudowano na palach (dom szkieletowy)

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie

    To nie jest podmokła działka tylko taka na której przy ewentualnych piwnicach okresowo były by zalewane

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To jest właśnie definicja podmokłej. Tam też nie była stale zalana wodą tylko okresowo podnosił się wysoko poziom wód gruntowych.

  8. #8

    Domyślnie

    A czy planujesz piwnicę?
    Jeśli nie, to problem nie jest taki kosztowny do ogarnięcia, jeśli masz gdzie odprowadzić wodę deszczową.
    Zrób wykop po całości, w czterech narożnikach robisz pogłębienie na pół metra i umieszczasz tam sprawne pompy pływakowe, najlepiej z pływakiem wbudowanym, ale będą droższe.
    Ja niestety miałem pływaki na kablach, a pompy marketowe i często się to ustrojstwo wieszało. Teraz dałbym 4 x Grundfos Unilift KP 150-AV1.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raul26 Zobacz post
    Witam wszystkich Jesienią bedę budował dom 140 m z poddaszem użytkowym Martwi mnie wysoki poziom wód gruntowych na mojej działce Zastanawiam się co zrobić przy robieniu fundamentów tzn wykopu i prac ziemnych z ewentualnym zalaniem przez wodę Czy są jakieś sposoby na obniżenie poziomu tych wód?
    Tu sie sprawdzi płyta fundamentowa zamiast law fundamentowych.
    Zalozenie jest takie, ze wykop jest plytszy i woda stanowi mniejszy problem. A i czas wykonania plyty jest szybszy niz ław.

    W obu przypadkach robienie piwnicy choc jest mozliwe, to mocno niezalecane. I dla bogatych.

  10. #10

    Domyślnie

    Płyta fundamentowa, dobra hydroizolacja i po problemie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Płyta fundamentowa, dobra hydroizolacja i po problemie.
    Lepiej podniesc plyte fundamentowa wyzej niz teren. Fakt, beda schody do domu, ale znacznie spadnie zagrozenue woda.

    Stosowanie nawet najlepszej hydroizolacji to jakies ryzyko. A to po x latach przestanie spelniac swoja role, albo wykonawca zle ja zrobi.


    Niezaleznie jednak od technologii fundamentowania i hydroizolacji, ten etap budowy bedzie bardzo drogi (jesli tylko w czasie kopania dziury pojawi sie woda gruntowa).
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 29-05-2022 o 14:24

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie

    Ja będę rozbierał istniejący dom razem z fundamentami więc jakaś dziura pozostanie Czy nie można podnieść teren i zrobić ławy?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raul26 Zobacz post
    Ja będę rozbierał istniejący dom razem z fundamentami więc jakaś dziura pozostanie Czy nie można podnieść teren i zrobić ławy?
    Jeżeli w miejscu gdzie budujesz nowy budynek coś wyburzasz to powinno to być ujęte w projekcie. Tam maiłbyś szczegóły że jak podnosisz teren to jak to zrobić.

    Nowe fundamenty stawia się na gruncie rodzimym. Jeżeli chcesz z jakiś przyczyn podnosić teren (tu wyburzenie) to ja bym to robił tylko w asyście geotechnika. Badanie po wykonaniu podniesienie terenu posadowienia i zagęszczeniu w kilku punktach. Tak jak napisałem to powinno wynikać z projektu- konstrukcji.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie

    Nie planuje piwnicy i nie mam gdzie odprowadzić wody deszczowej Jedynie pozostają jakieś zbiorniki podziemne ale to chyba się nie sprawdzi Płyta jest zbyt kosztowna Ceny materiałów tak wzrosły że muszę szukać oszczędności

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie

    Gdzie można jeszcze odprowadzić wody deszczowe i odwodnienie budynku? Kanalizacja odpada ,deszczówki nie ma w ulicy Ja będę musiał wyjąć też fundamenty starego domu wiec i tak muszę wymienić grunt tzn dosypać nowy

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raul26 Zobacz post
    Nie planuje piwnicy i nie mam gdzie odprowadzić wody deszczowej Jedynie pozostają jakieś zbiorniki podziemne ale to chyba się nie sprawdzi Płyta jest zbyt kosztowna Ceny materiałów tak wzrosły że muszę szukać oszczędności
    Wpisz hasło: drenaż opaskowy + odprowadzenie wody - miłej lektury.

    Ja będę niedługo robił rozsączwnie wody opadowej z dachu metodą - rury drenażowe + zakopane beczki. Bez pomp. Wydaje mi się najtaniej i jednocześnie nawodnię drzewa i ogród.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie

    A jakbym wykopał dół obok ław fundamentowych powiedzmy 3 metry na 3 metry głęboki na 1,5 metra Obniżyło by mi poziom wód gruntowych i zabezpieczyło ławy fundamentowe przy robotach przy nich?

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xwid

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    41-219
    Posty
    4

    Domyślnie

    U mnie również jest 'wysoki' poziom wód gruntowych.
    Lustro stabilizuje się na 1,3 m z amplitudą wahań +/- 0,5 m - w zależności od opadów.

    Robiłem odwierty i dostałem opinię geologa żeby zrobić płytę i osadzić ją wyżej, z terminem prac celować w porę suchą
    Jak były zrobione wykopy pod fundament to zadzwoniliśmy po geologa jeszcze raz żeby przyjechał i ocenił jak to wygląda. Początkowo miał być drenaż ale z tego co pamiętam nie było pomysłu gdzie wodę odprowadzić i ostatecznie z niego zrezygnowaliśmy.

    Fundamenty były robione w kwietniu, systemem zleconym więc problem z wodą w wykopie nie był mój, ale na szczęście jej nie było.

    Edit:
    Przy wykopie pod szambo też był problem z wodą nawet większy niż przy fundamentach, ogólnie mieli jazdę i załatwiali na szybko jakąś większą koparkę z okolicy. Gość mówił że żeby to w miarę normalnie zrobić to trzeba byłoby własnie te igłofiltry. Sposobu nie znam, ale może ta historia będzie jakimś wsadem do podjęcia tej trudnej decyzji
    Ostatnio edytowane przez xwid ; 10-06-2022 o 09:17

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raul26 Zobacz post
    Nie planuje piwnicy i nie mam gdzie odprowadzić wody deszczowej Jedynie pozostają jakieś zbiorniki podziemne ale to chyba się nie sprawdzi Płyta jest zbyt kosztowna Ceny materiałów tak wzrosły że muszę szukać oszczędności
    Przecież płyta wyjdzie tanie. Zero zabezpieczeń, zero wykopów, pompowania wody itp. Płytę se możesz sam wylać jak masz proste warunki, bez szkód górniczych. 140m2 z poddaszem to powierzchnia zabudowy wychodzi mała. Ale to twoja budowa i twoja broszka.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raul26

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    32

    Domyślnie

    Ale muszę wymienić grunt i nie wiem czy zlecić komuś ten etap czy samemu się za to wziasc?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony