dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy warto wymieniać okna dwuszybowe PCV z roku 2008 na nowe okna trzyszybowe PCV?

Głosujących
0. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • TAK

    0 0%
  • NIE

    0 0%
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Prośba o porady i wymianę doświadczeń związanych z wymianą okien PCV na okna PCV.

    Dzień dobry wszystkim,

    Czeka mnie niedługo podjęcie decyzji co do tego czy modernizować stolarke okienną. Na parterze gdzie mieszkam w domu jednorodzinnym zainstalowane są jednokomorowe okna PCV z roku 2008 z współczynnikiem 1,1 W/m2K. Z bardzo nieścisłych i niepopartych informacji dowiedziałem się że taka wymiana może zaoszczędzić mi około 600zł rocznie na ogrzewaniu gazem co przy obecnej cenie wszystkich okien na tym piętrze równej 15000zł generuje czas zwrotu na poziomie 25lat przy inflacji na poziomie 0% (co jest oczywiście nierealnym i utopijnym założeniem). Bardzo ciężko jest znaleźć informację co do opłacalności wymiany takich okien dlatego chciałem prosić was forumowiczów z jakimkolwiek doświadczeniem o wyrażenie swojej opinii i podzielenia się wiedzą w tym temacie.

    Znam kilka domostw gdzie było wykonywane ocieplenie elewacji natomiast jednokomorowe okna PCV w dobrym stanie, które również miały ponad 10lat pozostawiono nietknięte i nie było to związane z brakiem pieniędzy właściciela na wymianę tychże okien.

    Można znaleźć dużo informacji i tematów o zmianie okien drewnianych na okna plastikowe natomiast niewiele na temat zmiany okien PCV na nowsze okna PCV co każe mi myśleć że jest to najzwyczajniej w świecie pic na wodę i kompletnie nie opłaca się tego robić.

    Proszę was bardzo o podzielenie się swoją wiedzą w tej kwesti
    Ostatnio edytowane przez Artur922 ; 29-05-2022 o 13:02

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakbym całą swoją stolarkę o średnim U=0,7 i łącznej powierzchni 27m2 (włącznie z drzwiami wejściowymi) wymienił na taką o U=1,1 to zaoszczędziłbym rocznie niespełna 715kWh. Okien o takim U jak moje raczej nie zamontujesz (bo większość to fiksy - otwierane mają gorsze U) więc i oszczędności będziesz miał mniejsze. Czas zwrotu zdecydowanie lepszy osiągniesz inwestując te 15K zł w rekuperację.

    Ale żeby konkretnie policzyć w latach to musisz podać powierzchnię okien, ceny z ofert i średnie U oferowanych zestawów.

  3. #3

    Domyślnie

    Te 1.1 to raczej U szyb a nie całego okna (mowa o oknie dwuszybowym). Może pokaż te wyliczenia opłacalności. Tu przykładowe z oknotestu. 600zł oszczędności na gazie to jakieś 2400kwh (przyjmując cenę 0.25zł która oczywiście mocno się niedługo zmieni).

    Nie wiem czy rekuperacje dałoby się zamontować bez czasowej wyprowadzki z domu.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 29-05-2022 o 13:53

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Te 1.1 to raczej U szyb a nie całego okna (mowa o oknie dwuszybowym). Może pokaż te wyliczenia opłacalności.
    Stolarka 0,7:



    Stolarka 1,1


    Różnicę w EU trzeba pomnożyć przez 115m2 żeby wyjść na kWh/r dla całego domu

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Tu przykładowe z oknotestu. 600zł oszczędności na gazie to jakieś 2400kwh (przyjmując cenę 0.25zł która oczywiście mocno się niedługo zmieni).

    Nie wiem czy rekuperacje dałoby się zamontować bez czasowej wyprowadzki z domu.
    Nie wiem, skąd oknotest wziął te 22*. Różnica temperatury zmienia się co chwilę a dane potrzebne do obliczeń możesz pobrać stąd zarejestrowane przez najbliższą Twojej lokalizacji stację meteo.

    Edyta.

    A tu masz ile energii by mi dom pożerał, jakbym miał stolarkę 1,1 i wentylację grawitacyjną:



    Czyli u mnie wymiana okien z 1,1 na 0,7 dałaby 714 kWh/r oszczędności.
    A zmiana wentylacji na rekuperacje przy pozostawieniu okien 1,1 - 3716,8 kWh/r.

    Oczywiście u Ciebie będzie inaczej (inna powierzchnia okien, inna lokalizacja, inna powierzchnia wentylowana) - ale widać, gdzie wypływają prawdziwe pieniądze. Chyba, że pozatykałeś wentylację i kisisz się w CO2 i zaduchu. To oszczędności na WM będą mniejsze (ale żeby oszczędności wcale nie było to byś się musiał dusić).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Stolarka 07.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	459486   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Stolarka 11.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	459487   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Stolarka11 WG.jpg
Wyświetleń:	225
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	459488  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-05-2022 o 14:17

  5. #5

    Domyślnie

    Pytanie o wyliczenia było raczej do autora tematu (skąd te 600zł). Nie wiem czemu porównujesz to U=1.1 skoro mowa o oknach jednokomorowych z 2008. Szyba może tyle mieć, okno nie.

    Przewaga WM to oczywista oczywistość tylko weź to przeprowadź w wykończonym i zamieszkanym domu.

    Nie wiem, skąd oknotest wziął te 22*. Różnica temperatury zmienia się co chwilę a dane potrzebne do obliczeń możesz pobrać stąd zarejestrowane przez najbliższą Twojej lokalizacji stację meteo.
    Wydaje mi sie ze to przyjeta srednia roznica temp w okresie grzewczym. A tobie jaka wyszła? Chyba nie liczysz kazdej godziny osobno? Roczne wahania pogody pewnie i tak będą większe niż roczny uzysk z wymiany okien więc nie ma co liczyć z godziny na godzinę na danych historycznych.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 29-05-2022 o 14:43

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Pytanie o wyliczenia było raczej do autora tematu (skąd te 600zł). Nie wiem czemu podajesz to U=1.1 skoro mowa o oknach jednokomorowych z 2008. Szyba może tyle mieć, okno nie.
    Pakiet może mieć 1.0. Co nie zmienia faktu, że i tak różnica 0,4 będzie trudna do wykręcenia, bo okno otwierane na pakietach 0,5 będzie miało Uw znacznie powyżej 0,8 a co mniejsze to i 0,9 przekroczy. Żeby średnią wykręcić 0,7 musiałem wziąć fiksy. Czemu przyczepiłeś się 1,1, a 0,7 nie?

    Polecam pobawić się http://kupoknams.pl/


    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Przewaga WM to oczywista oczywistość tylko weź to przeprowadź w wykończonym i zamieszkanym domu.
    Na YT filmów w tym temacie po kokardę. Pewnie, że nie ma obowiązku oszczędzania. Ale trzeba jeszcze mieć na uwadze, że rekuperacja to nie tylko oszczędność. Czy nawet oszczędność to skutek uboczny - bo podstawa to nieporównywalny komfort.

  7. #7

    Domyślnie

    Większa różnica może być do wykręcenia jak stare okno ma 1.3 albo wyżej i chociaż parę fixów się weźmie jak w pomieszczeniach jest po kilka okien co dodatkowo obniży cenę.

    Z tego co widzę na YT zamieszkany dom to taki co ma gołe ściany i podłogi. W realu to inaczej wygląda, więc tak jak mówiłem - czasowa wyprowadzka.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 29-05-2022 o 17:02

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Z tego co widzę na YT zamieszkany dom to taki co ma gołe ściany i podłogi. W realu to inaczej wygląda, więc tak jak mówiłem - czasowa wyprowadzka.
    Widocznie masz innego youtuba.
    Pierwsze wynik wyszukiwania "montaż rekuperacji w zamieszkanym domu"
    https://www.youtube.com/watch?v=hys14Y_R5NA
    https://www.youtube.com/watch?v=zhi_lF5Qc88

  9. #9

    Domyślnie

    Raczej inny dom. Jak czyjś wygląda jak 5 dni po odbiorze (a nie 50 lat) to można wiercić.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Wydaje mi sie ze to przyjeta srednia roznica temp w okresie grzewczym.
    To nawet nie jest średnia. Po prostu przyjąłem do obliczeń taką różnicę temperatur i tyle. Można to policzyć na różne sposoby, ale nigdy nie będzie super dokładnie. Różnic temperatur każdego dnia i miesiąca, czasu trwania całego sezonu grzewczego oraz indywidualnej temperatury komfortu pomieszczenia przewidzieć nie sposób, a coś przyjąć trzeba. Można oczywiście liczyć według stopniodni, ale... mało komu chce się to tak liczyć. My po prostu chcieliśmy pokazać, że to się daje szacować i jak to zrobić. Marketing firm przyjmuje wartości pod przyjęte założenie, gdy trzeba oszczędności mogą być wielkie, gdy nie trzeba małe. Co więcej w obliczeniach opartych tylko na Uw całkowicie pomija się starty na infiltracji przez okna i połączenia okien z ościeżami, co całkowicie burzy obraz rzeczywisty.
    Ostatnio edytowane przez T12345T ; 29-05-2022 o 19:12
    PRO QUALITY

  11. #11

    Domyślnie

    Zostawiając temat cyferek kolegom napiszę z innej mańki; znam już grupkę ofiar programu "czyste powietrze" która pokusiła się o wymianę super okien na nowe (lepsze w cyferkach) ale nie wzięła pod uwagę że oprócz cyferek ważna jest także jakość rozumiana jako "bezproblemowość" a o tą w aktualnie produkowanych oknach trudno. I nie cytujcie proszę ulubionego hasła doradców z fejsa "najwarzniejszy jest montarz" bo nie o niego tu chodzi.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Różnic temperatur każdego dnia i miesiąca, czasu trwania całego sezonu grzewczego oraz indywidualnej temperatury komfortu pomieszczenia przewidzieć nie sposób, a coś przyjąć trzeba.
    Dawałem linka do danych historycznych ze stacji pogodowych. Rozpiski godzinowe przez cały rok z temperaturą, nasłonecznieniem, kierunkiem i siłą wiatru itd. Pewnie, że jednego roku straty będą o procent czy dwa inne, niż innego - ale znając dane historyczne w dłuższym okresie czasu wyjdzie to na zero (ewentualnie przez ocieplenie klimatu nieznacznie będą straty ciepła maleć).

    W programach do liczenia podajesz temperaturę, jaką chcesz utrzymywać w poszczególnych pomieszczeniach.

    W obliczeniach przyjmuję straty na infiltracji takie same dla starych, jak i nowych okien. Pewnie, że to uproszczenie - ale bez blower door test i tak to zgadywanie.

    Co do bezproblemowości - pewnie jak ktoś wymienił okna na lepsze, to ma większe różnice temperatur pomiędzy wewnętrzną stroną profila a zewnętrzną. Więc i bardziej pracuje i większe ma szanse na wykrzywienie się. Jak do tego ktoś "zaszalał" i wymienił okna białe na ciemne, to efekt jeszcze większy. Ale czy to ma być argument za zimnymi oknami? Tak, montaż to pół sukcesu. U mnie obwisały drzwi balkonowe. Przyjeżdżał monter, podregulował a za kilka tygodni znowu to samo. Przyjechał serwisant od producenta - i silikonem rozwiązał problem. Jakby monter zrobił to od razu - problem by w ogóle się nie pojawił.

  13. #13

    Domyślnie

    Mam podobny dylemat z tymże moje okna jednokomorowe są z okolic 2000r. i najprawdopodobniej nie mają powłok termo. Także latem potrafi przez nie nieźle przypiec. Nie mam pojęcia jaki mogą mieć współczynnik U, nie ma żadnych oznaczeń. . Otwieranie - zamykanie działa bez zarzutu. Czy coś takiego opłaci się wymienić na nowe okna dwukomorowe z U poniżej 1?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trever Zobacz post
    Mam podobny dylemat z tymże moje okna jednokomorowe są z okolic 2000r. i najprawdopodobniej nie mają powłok termo. Także latem potrafi przez nie nieźle przypiec. Nie mam pojęcia jaki mogą mieć współczynnik U, nie ma żadnych oznaczeń. . Otwieranie - zamykanie działa bez zarzutu. Czy coś takiego opłaci się wymienić na nowe okna dwukomorowe z U poniżej 1?
    Około roku 2000 mocno wchodziły już jako standard okna z "ciepłymi szybami", także możesz mieć okno na poziomie Uw 1,4 - 1,5. Jak zaczniemy liczyć czy wymiana na lepsze Uw się nam zwróci, to ciężko będzie o jednoznaczne wskazanie.
    No chyba że masz jednak szyby bez termoflotu (czy zimą woda płynie po szybach od strony domu?), to całe okno może mieć ok Uw.2,3 a wtedy zwrot przekalkuluje się dość szybko.
    Ale Uw to nie wszystko. Na ogół stare okna mają już fatalną przepuszczalność powietrza (zużyte uszczelki, okucia) i tu bym upatrywał "szans" na szukanie racjonalnego powodu wymiany.
    No i ostatnie: są już zwykle "brzydkie" a generalny remont jest dobrą okazją do wymiany.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Około roku 2000 mocno wchodziły już jako standard okna z "ciepłymi szybami", także możesz mieć okno na poziomie Uw 1,4 - 1,5. ....
    Zbyt optymistycznie praktycznie niemożliwe. W 2010 liczyłem koledze ozc w nowym domu z oknami z szybami dwukomorowymi, Wsp. Uw podane przez producenta wahały sie od 1,15 do 1,55 w zaleznosci od wielkosci i konfiguracji okna. Co prawda zastosowane szprosy spowodowały wzrost Uw o ok 0,1 do 0,15, ale przyjmowanie wsp na poziomie 1,4-1,5 dla okien o 10 lat starszych i z jednokomorowymi szybami jest przekłamaniem. Realny wsp. Uw na pewno nie będzie mniejszy od 2,3-2,4

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trever Zobacz post
    Mam podobny dylemat z tymże moje okna jednokomorowe są z okolic 2000r. i najprawdopodobniej nie mają powłok termo. Także latem potrafi przez nie nieźle przypiec. Nie mam pojęcia jaki mogą mieć współczynnik U, nie ma żadnych oznaczeń. . Otwieranie - zamykanie działa bez zarzutu. Czy coś takiego opłaci się wymienić na nowe okna dwukomorowe z U poniżej 1?
    Uw moze byc na poziomie 2.-2,5. Czy sie opłaci wymiana na okna ponizej 0,9 bo tylko taka wymiana jest prawnie dozwolona ( to ze tego nikt nie sprawdza to inna rzecz). pokazą tylko dokladne i rzetelne obliczenia ozc. Nalezy pamietac ze wymiana okien na nowe zmniejszy przy okazji straty na wentylację poprzez wiekszą szczelność (straty na infiltrację)

  17. #17

    Domyślnie

    No, 2+ brzmi już bardziej zachęcająco. Żeby zejść poniżej 0,9 to trzeba by dać profile 82mm a z tego co słyszę, w starszym budynku jest to traktowane jak świętokradztwo zarezerwowane dla nowoczesnych domów.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trever Zobacz post
    ... Żeby zejść poniżej 0,9 to trzeba by dać profile 82mm a z tego co słyszę, w starszym budynku jest to traktowane jak świętokradztwo zarezerwowane dla nowoczesnych domów.
    Moze i jest ale nie dla dotacji na wymianę z programu Czyste powietrze. Wtedy musi byc 0,9 i mniej i to dla wszystkich okien w budynku.

  19. #19

    Domyślnie

    Niestety jestem pracującym emerytem i przekraczam kryterium dochodowe programu. Jak za kilka lat zrezygnuję z etatu to pewnie okna z robocizną wyjdą nie taniej niż teraz bez dotacji.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zbyt optymistycznie praktycznie niemożliwe. W 2010 liczyłem koledze ozc w nowym domu z oknami z szybami dwukomorowymi, Wsp. Uw podane przez producenta wahały sie od 1,15 do 1,55 w zaleznosci od wielkosci i konfiguracji okna. Co prawda zastosowane szprosy spowodowały wzrost Uw o ok 0,1 do 0,15, ale przyjmowanie wsp na poziomie 1,4-1,5 dla okien o 10 lat starszych i z jednokomorowymi szybami jest przekłamaniem. Realny wsp. Uw na pewno nie będzie mniejszy od 2,3-2,4
    Nie wydaje mi się. Systemy dzisiejsze mają Uf na poziomie 1,1. Starsze, pięciokomorowe - ok 1,3. Te najstarsze, trzykomorowe ok 1,6-1,7 (np. dominujący wtedy aluplast 2000 https://www.aluplast.com.pl/aluplast-ideal-2000) co w połączeniu z ciepłą szybą 1,1 nie może dać tak słabego wyniki jak zakładasz. Nawet jeśli z tej szyby 1,1 "ulotni się" argon, to będzie ona miała 1,3. Dalej średnia wypadnie ok 1,5....

    Chyba, że jest okno bez termoflotu z szybą 2,9, ale o tym wspomniałem w pierwotnej odpowiedzi.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony