dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Zawory przy drabinkach dobór wymiana

    Cześć , na wszystkich grzejnikach Alu mam zawory z nastawa wstępna gdzie największy grzejnik 25 żeberek ma przepływ 100l/h , dodatkowo mam drabinki w łazienkach i tam zamontowane zwykle zawory Caleffi gdzie przepływ jest pewnie z 250-300l/h objaw taki jak się można domyślać ,ze woda większość idzie właśnie przez drabinki co nie daje pozytywnych efektów dla zrownoważonej instalacji . Teraz jak to ustawić , napewno zamontować na drabince taki zawór jak grzejniki , ale jak dobrać tutaj przepływ , nie ma żadnego kalkulatora pod taki typ grzejnika , chyba , ze to rozwiązać inaczej ?

    Dodatkowo zapytam czy w instalacji miedz + alu przy zamontowanym sprzęgle hydraulicznym trzeba zainstalować separator zanieczyszczeń lub magnetyczny czy darować sobie taka inwestycje ? Filtry przed każda pompa + inhibitor .

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Zawory powinny być termostatyczne z nastawami bez różnicy jakiej firmy, przepływy i nastawy do grzejników masz w projekcie instalacyjnym. Jeśli takiego nie posiadasz zasada prosta im grzejnik dalej tym nastawa większą im bliżej pionu lub źródła ciepła nastawa mniejsza dodatkowo drabinki mają mniejsze opory hydrauliczne więc można zmniejszyć nastawa o 1- 0.5 w stosunku do grzejnika standardowego. Sprzęgło hydrauliczne działa jak tak Separator ale mniej wydajnie, jeśli posiadasz zawór trojdrozny bądź czterodrożny i automatykę to warto jeśli jest to najprostsze rozwiązanie instalacji to sprzęgło z zaworem spustowym wystarczy i regularne spuszczanie. Inhibitor zabezpiecza instalacje zwalniając procesy jeśli ma się miedziana instalacje I aluminiowe grzejniki a piec stalowy należy pamiętać o łączeniu ich przez specjalne zlaczki wkładkami z tworzywa żeby zapobiegać korozji elektrolitycznej , I obowiązkowo odpowiedni inhibitor i regularnie według zaleceń producenta uzupełniać instalacje.
    Bardziej mnie martwi że posiadasz grzejnik z 25 żeberkami ( po co tak duży grzejnik ? I czy podłączony jest z jednej strony czy na skos ? )

  3. #3

    Domyślnie

    25 kiedyś takie montowano 100w/m2 teraz 50w/m2 wiec może i dobrze bo niższa temperatura wystarczy . Zasilanie mam boczne nie krzyżowe , ale nie widze problemów . Ciężko znaleźć takie zaworu z wkładka wiec zostaje tylko inhibitor .
    Co do drabinek tu mam problem bo grzejniki wiem jak ustawić mam kalkulator pod deltę , ale taka drabinka ile dać 50l/h 100l/h ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    25 kiedyś takie montowano 100w/m2 teraz 50w/m2 wiec może i dobrze bo niższa temperatura wystarczy . Zasilanie mam boczne nie krzyżowe , ale nie widze problemów . Ciężko znaleźć takie zaworu z wkładka wiec zostaje tylko inhibitor .
    Co do drabinek tu mam problem bo grzejniki wiem jak ustawić mam kalkulator pod deltę , ale taka drabinka ile dać 50l/h 100l/h ?
    W sandpolu, bims plus lub armatura hurtowniach powinni mieć te zawory.
    Co do grzejnika przybocznym podłączeniu maksymalnie 15 żeberek jeśli więcej to albo rozdziela się to na 2 grzejniki jeśli już musi być tyle albo podłączenie w skos gdzie traci się około 20-30 procent wydajności z grzejnika. Ten grzejnik starczył by na 30-35 metrowe słabo ocieplone pomieszczenie, a pewnie pokój ma z 20 metrów, z takim podłączeniem realnie grzeje 15 żeberek a cała reszta prawie nie, grzejnik ma nagrać i glowica go odciąć żeby była oszczędność w opale. ,
    Na ile ustawić to zależy czy drabinka pełni funkcję suszenia ręczników czy ogrzewania pomieszczenia. A jeśli to drugie to jaka temp jest na kotle ustawiona

  5. #5

    Domyślnie

    Max 45 stopni na instalacje płynie . Ustawie przepływ tak , żeby delta była 5 czyli 40 na powiecie z drabinek .
    Nie wiem czy to coś podpowie , ale 25 mam podłączone fi18 , a 20 już fi15 . Choć i tak jak wspomniałem niezależnie od średnicy przepływ na 25 mam 120l/h , a 20 żeberek ma 100l/h

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostoen Zobacz post
    Co do grzejnika przybocznym podłączeniu maksymalnie 15 żeberek jeśli więcej to albo rozdziela się to na 2 grzejniki jeśli już musi być tyle albo podłączenie w skos gdzie traci się około 20-30 procent wydajności z grzejnika. Ten grzejnik starczył by na 30-35 metrowe słabo ocieplone pomieszczenie, a pewnie pokój ma z 20 metrów, z takim podłączeniem realnie grzeje 15 żeberek a cała reszta prawie nie, grzejnik ma nagrać i glowica go odciąć żeby była oszczędność w opale. ,
    Podłączenie w skos to chyba właśnie daje te zgubione procenty przez zasilanie boczne ?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Podłączenie w skos to chyba właśnie daje te zgubione procenty przez zasilanie boczne ?
    Jeśli mamy możliwość to podłączany bocznie a jeśli sytuacja tego wymaga rozdzielamy 1 grzejnik na 2 mniejsze, by grzały cała powierzchnia. Nie ma sensu przewymiarować grzejnika gdzie po 15 /17 zeberkach przepływ będzie tak maly że nie będzie reszta grzała albo będzie to robiła nieefektywnie. Ale jeśli nie ma możliwości rozdzielenia na dwa grzejniki i jest tak duże pomieszczenie by wymagały tyłu żeberek to podłączyć możemy albo na skos ( licząc że ucieknie nam jakieś 14- 20 % wydajności zaleznie od producenta ) ale grzeje nam większą powierzchnia grzejnika niż przy podłączeniu bocznym. Albo podłączamy go tzw podłączeniem siodelkowym gdzie też o około 6 do 15 %/ nam ucieka ale jest to i tak dużo mniej niż w przypadku podłączenia takiego grzejnika z boku z mojego doświadczenia wynika często że ,,fachowcy ""zakładają za dużo żeberek, nie instalują głowic i dobierają za duże pompy obiegowe i za małe średnicę rur do zasilenia i powrotu

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli z dwojga złego lepiej dać zasilanie na skos tracę 20% z 25 żeberek , ale to lepiej niż boczne zasilanie i grzankę 15 żeberek . Co do przepływu mogę go zwiększyć , żeby wydajność była większa zamiast katalogowych 110l/h dać 150l/h ?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Jestem zdania że można zdjąć żeberka za dużo ich

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony