dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Koza w bloku - czy można?

    Witam,
    mieszkam w bloku (trzypiętrowym, ostatnie piętro) z centralnym ogrzewaniem (miejskim) i wpadłem na pomysł żeby sobie wstawić piecyk typu koza (ewentualnie kominek) częściowo jako element dekoracyjny ale tez jako opcję na wypadek awarii CO, które się zdarzyły raz czy dwa. Kilka miesięcy temu gdy była inspekcja kominiarska zapytałem o to kominiarza. Ten odpowiedział że nie ma na to szans w mieszkaniu gdzie jest CO (nie wolno). Później dodał coś o piecach klasy 5 i w ogóle to nie zgodzi się na to administracja. Tylko że żadnej administracji nie ma bo jest wspólnota.
    Generalnie odniosłem wrażenie, że kominiarz bardziej od udzielenia rzetelnej informacji starał się tylko odwieść mnie od mojego pomysłu.
    Chciałem więc zapytać czy jest tu ktoś obeznany z tematem i mógłby potwierdzić że faktycznie nie ma możliwości postawienia piecyka, czy może jednak jest na to jakaś szansa?

  2. #2

    Domyślnie

    A komin gdzie będziesz murował?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli blok jest niższy niż 12 m to prawo dopuszcza. Oczywiście trzeba spełnić wymogi wentylacji, kubatury.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    A komin gdzie będziesz murował?
    W budynku jest instalacja kominowa. W przeciwnym razie bym o tym nie myślał. Aż tak zdeterminowany nie jestem.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Potrzebna będzie zgoda wspólnoty i wolny odpowiedni przewód kominowy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jork44 Zobacz post
    W budynku jest instalacja kominowa. W przeciwnym razie bym o tym nie myślał. Aż tak zdeterminowany nie jestem.
    a no tak tylko ten przewód kominowy do czegoś jest używany co oznacza, że kozy do niego wypuścić nie możesz
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    a no tak tylko ten przewód kominowy do czegoś jest używany co oznacza, że kozy do niego wypuścić nie możesz
    Skąd masz wiedzę na temat tego przewodu?

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, na pewno każde mieszkanie ma nieużywany komin na wypadek gdyby miała być wstawiona koza.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Może to nie było jasne w pierwszym mailu ale bardziej interesowały mnie kwestie formalne niż techniczne. Bo techniczne możliwości prawie na pewno są. Dodatkowo zwiększyło się ryzyko że mogą być kłopoty z ogrzewaniem wynikające z wojny za naszą wschodnią granicą. Premier doradzał palenie chrustem, więc chciałbym mieć w czym tym chrustem palić

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał jork44 Zobacz post
    Premier doradzał palenie chrustem, więc chciałbym mieć w czym tym chrustem palić
    Chrust mało daje ciepła.
    Pewnie Premier nigdy nie ogrzewał swoich domów chrustem więc nie wie o czym mówi i co innym doradza (kto bogatemu zabroni)
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Chrust mało daje ciepła.
    Pewnie Premier nigdy nie ogrzewał swoich domów chrustem więc nie wie o czym mówi i co innym doradza (kto bogatemu zabroni)
    Trafna uwaga
    Chrustu trzeba dużo zebrać. Zajmuje dużo miejsca (trzeba to jeszcze zazwyczaj jakoś przewieźć i składować), szybko się spala, dając nie za dużo ciepła.
    Standardem było, że przy wycince albo przy "czyszczeniu" lasu, Lasy Państwowe pozwalały zbierać za friko gałęzie (chrust), ale z roku na rok zauważam mniejsze tym zainteresowanie. Alternatywnie - w takiej bogatej gminie mieszkam
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Za dużo bezmyślnego oglądania telewizji....Nikt nie mówił o chruście. Mowa była o drewnie małowymiarowym i gałęziówce.




  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Ok, na pewno każde mieszkanie ma nieużywany komin na wypadek gdyby miała być wstawiona koza.
    Jeśli budynek jest z lat 50. to standardem był piec węglowy w kuchni a jeśli starszy to i piece kaflowe do ogrzewania.
    Po tych piecach pozostały kominy dymowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony