dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie fundamentów z rurą drenażową, proszę o poradę

    Witam, prosił bym o rade jak wykonać ocieplenie fundamentów w stosunkowo nowo wybudowanym domu, jakiś czas temu ociepliliśmy ściany grafitowym styropianem 15 tka, lecz okazało się że na listwach przypodłogowych pojawiła się pleśń, małe wykwity, więc poradzono mi żeby ocieplić fundamenty
    pierwotnie mój plan zakładał

    1) odkopanie fundamentów na odcinku ok 1,5 m
    2) zerwaniu starej foli, wyczyszczeniu i zagruntowaniu
    3) izolacji środkiem typu izolbet
    4) przyklejenie styropianu na przedłużeniu ściany jak i na hmm kawałku fundamentu ( przepraszam nie wiem jak to sie fachowo nazywa )
    5) zaizolowaniu siatka i klejem
    6) położenie nowej foli kubełkowej na całość

    jednak pojawił się problem, po odkopaniu żeby zobaczyć jak to wygląda na żywo okazało się że rura od drenażu, odwodnienia jest bardzo blisko fundamentów. ok 8 cm na niej są kamyczki i teraz nie wiem co zrobić proszę o poradę

    opcja nr 1 czy tylko zaizolować całość ale styropian/styrodur dać tylko na przedłużenie ściany reszta tak jak planowałem siatkę i folie kubełkową ?
    opcja nr 2 po za nr 1 jakoś próbować wcisnąć styrodur pomiędzy fundament a rurę do odwodnienia ? np 5 cm ? czy może jakaś pianka tam się nada ?
    Czy może jakoś zerwać to odwodnienie ? ale jak ?

    teraz mam 2 pytania mogą być śmieszne ale na budowlance się tylko orientuję,
    -ile mogę odkopać po długości ścianę żeby było bezpiecznie?
    -czy na styrodur musze dać klej i siatkę jeśli będzie "w ziemi" za folią kubełkową czy wystarczy jak go przykleję?

    podłoże to glina na całości piachem przysypany jest pasek ok 30 cm od ścian budynku, ogrzewanie do podłogówka na całości domu, w salonie gdzie wychodzi ta pleśń na listwach, jednak nie było z nią problemów

    Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, tej pleśni co wyszła, podejrzewam że może być ona częściowo wywołana przez to że robiłem odwodnienie z rynien pod ziemią, i poradzono mi żeby zrobić jedna "studzienkę" na przodzie domu (dom na lekkim spadzie ) i połączyć odpływ z drenażu z rurami z odpływu z rynien, a od studzienki idzie rura już po za obszar domu pod okolice wjazdu, w teorii to działało woda leci tą rurą ale zastanawia mnie czy może jednak oddzielić odwodnienie od rynien osobnymi rurami czy może nie podmaka i stad ta pleśń ??

    Bardzo proszę o jakie kolwiek porady jak to z głową zrobić, naszkicowałem rysunek jak to mniej więcej wygląda
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fundamenty.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	8,5 KB
ID:	459628  

  2. #2

    Domyślnie

    Przede wszystkim łączenie drenażu opaskowego z wodą z dachu to totalna pomyłka. Musiałeś mieć głupiego doradcę.
    Odkopywanie fundamentu - po kilka metrów jest bezpiecznie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Ocieplenie fundamentu powinno siegać głebokości przemarzania gruntu w Twoim regionie. Jeśli dobrze widze na Twoim rysunku to masz 60 cm między powierzchnią gruntu a ławą, za to ława wysoka, bo 50cm... trochę szkoda, bo normalnie to ociepliłoby się tylko ścianę fundamentową powyżej ławy bez wchodzenia w strefę drenażu. Spróbuj wcisnąć 5cm XPS między ławę a drenaż.

    Siatka i klej "w ziemi" to nie najlepszy pomysł. Zwykle kleje podciągają wilgoć kapilarnie, więc to może skończyć się odparzoną elewacją. Ocieplenie fundamentu wystarczy zabezpieczyć folią kubełkową.

    Kwestia hydroizolacji. Przede wszystkim czy prawidłowo wykonano izolację poziomą fundamentu (tą na ławie i tą na ścianie fundamentowej/pod ścianami nośnymi), bez tego nie ma szans na szczelną hydroizolację fundamentu, pozostanie wykonanie np. iniekcji.

    Nie łączy się drenażu i odwodnienia dachu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi i pomoc

    czyli w pierwszej kolejności oddzielić rynny od drenażu osobnymi rurami,
    co do ocieplenia to z tego co zrozumiałem powinienem zrobić tak

    1- odkopać po ok 3 metry na długości, do podstawy samej ławy, wyciągnąć kamyczki
    2- oczyścić z piachu i zagruntować wszystko
    3- zaizolować izolacją w płynie (np ten izolbet czy coś innego) od samego dołu ławy do styropianu na ścianie (zajechać troszkę na siatkę i klej )
    4- przykleić styrodur na ścianie fundamentowej ten kawałek 30 cm, (ewentualnie próbując jeszcze wcisnąć 5 cm czy 4 na ławę koło tej rury drenażowej )
    5- całość tak pozostawić bez siatki, kleju i przykryć nową folią kubełkową od samego dołu ław do troche ponad trawę (na wyglądzie mi nie zależy narazie)
    6- wsypać kamyczki i zakopać całość przesunąć się o kolejny kawałek i na zakładkę to samo

    tylko mam pytania
    1) Czy to powinno wystarczyć jak zaizoluję ławę, przez te 8 cm dam rade pomalować tym izolbetem czy czyms innym i powinienem dać rade wcisnąć folie kubełkową od samego spodu, ale ze styropianem będę miał ciężko i czy da to jakiś efekt ?
    2) czym kleić ten styropian do ławy ? pianką ? takim klejem jak na ocieplenie domu ?
    3) czy mogę użyć jakiejś piany żeby uszczelnić połączenia np styropianu czy będzie ona nasiąkać jak gąbka ?

    dodam że problemy pojawiły się głównie po tym jak w zeszłym roku złączyłem te nieszczęsne rynny, wcześniej problem tak nie występował ( przynajmniej nie zauważyłem w takim stopniu )

    dołączam szkic jaki mam poprawiony plan, proszę o poradę czy teraz będzie ok, Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fundamenty.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	8,9 KB
ID:	459646

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony