dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wzrost opłat dla prosumentów

    Właśnie otrzymałem fakturę za 2 miesiące w Enerdze. Tak jak już wcześniej wspominano zmienił się sposób liczenia. Doszły przeliczenia godzinowe co polepszyło naszą sytuację, do tego w pierwszej kolejności doliczają stary magazyn a nowy liczony jest ostatni. Ale doszły nowe opłaty; i tak zaczęto naliczać opłatę OZE (0,0009 zł za kWh )i opłatę kogeneracyjną (0,00406 zł za kWh) czyli liczyć opłaty za zużyte kWh. Nie są to duże opłaty ale jednak kilkadziesiąt złotych w ciągu roku. Tym samym wzrosły opłaty dla prosumentów (wcześniej były liczone tylko opłaty stałe i akcyza)

  2. #2

    Domyślnie

    Też dostałem rachunek z Energa taki sam dostaje od 2015r zużycie własne 0kWh. Obejrzałem go z każdej strony wynosił 48zł. Majątek... prawda, wezmę kredyt w banku aby to opłacić
    Liczyłeś na rachunek 0 zł? Czy że Ci dopłacą? Mi w 2015r dopłacili... starczyło na dobrą flaszkę.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mackoofpl Zobacz post
    Ale doszły nowe opłaty; i tak zaczęto naliczać opłatę OZE (0,0009 zł za kWh )i opłatę kogeneracyjną (0,00406 zł za kWh) czyli liczyć opłaty za zużyte kWh. Nie są to duże opłaty ale jednak kilkadziesiąt złotych w ciągu roku. Tym samym wzrosły opłaty dla prosumentów (wcześniej były liczone tylko opłaty stałe i akcyza)
    ?

    Nie dostałem nowej faktury jeszcze, ale mam wątpliwości czy aby na pewno doszły nowe opłaty. Opłata OZE była już naliczana w zeszłym roku, a opłata kogeneracyjna zaczęła być naliczana od początku tego roku. To, że nie widziałeś do tej pory naliczeń, prawdopodobnie nie wynikało z tego, że nie naliczano tych opłat, a z tego, że nie było za co naliczać opłaty (wskazówka: magazyn).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #4

    Domyślnie

    opłaty OZE i kogeneracyjna nie były naliczane do tej pory. Fakturę mam za kwiecień/maj 2022. Na wcześniejszych nie było naliczanych tych opłat. Cały czas miałem i mam nadwyżkę w magazynie. Łatwo było liczyć gdyż obowiązywały stawki m-ce na fakturze a kWh zawsze były zerowe. Teraz opłaty będą zależały od zużycia a to przy np. 10000 kWh robi się już jakaś kwota (nadal mała w porównaniu ze wszystkimi opłatami)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał mackoofpl Zobacz post
    opłaty OZE i kogeneracyjna nie były naliczane do tej pory. Fakturę mam za kwiecień/maj 2022. Na wcześniejszych nie było naliczanych tych opłat. Cały czas miałem i mam nadwyżkę w magazynie. Łatwo było liczyć gdyż obowiązywały stawki m-ce na fakturze a kWh zawsze były zerowe. Teraz opłaty będą zależały od zużycia a to przy np. 10000 kWh robi się już jakaś kwota (nadal mała w porównaniu ze wszystkimi opłatami)
    Jeżeli w okresie rozliczeniowym miałeś, masz nadwyżkę w magazynie to nie płacisz za pobraną energię, i tak samo nie płacisz ani opłaty OZE ani opłaty kogeneracyjnej, sprawdź czy faktycznie masz nadwyżkę. Oze była już w zeszłym roku i za kWh wynosiła 0,00220 netto, kogeneracyjna doszła od stycznia

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie piszę o tym że to się już skończyło i teraz będziemy (prosumenci) ponosić opłaty za zużycie (OZE i kogeneracyjną) nawet w przypadku posiadania nadwyżek w magazynie. Opłaty są pobierane od każdej pobranej kWh zbilansowanej godzinowo. Tym sposobem wzrosną opłaty szczególnie tym którzy zużywają sporo prądu.
    Opłaty te nie będą duże ale nie będzie już możliwości liczenia opłacalności i rachunków tylko po opłatach stałych jak to było do tej pory.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony