dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 98
  1. #1

    Domyślnie Jaką macie autokonsupmcję?

    Mam od niedawna fotowoltaikę- 2m-ce. Policzyłem autokonsumpcję za te 2 m-ce i wyszło mi około 18%. A jak jest u was?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Porównywanie autokonsumpcji nie ma sensu, jest zależna od wielu czynników. Jak ktoś ma znacznie niedowymiarowaną fotowoltaikę, autokonsumpcja jest znacznie wyższa niż u tych z przewymiarowaną. Gdy staramy się zużywać dużo energii w dzień, zwłaszcza słoneczny to też wzrośnie. U mnie latem jest około 20 % a zimą nawet 50%.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli nauczysz się odpalać zmywarkę, pralkę w odpowiednich terminach będziesz zjadał sporo. Ja szukam słonecznego dnia i włączam wędzarnie i destylator pochodzą 12h i spokój.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie średniorocznie wychodzi ~16%. Mało prądożernych rzeczy w domu ale planuję to zmienić.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Jak koledzy szanowni wyżej napisali:autokonsumpcja jest indywidualnym wskaźnikiem-ja odpaliłem instalację 3,95kW(p) 1 marca 2022 i na dzis mam ok.22% autokonsumpcji mimo faktu przebywania w domu 2 osób nonstop, prania w dzień(gdy słońce daje bywa, że i 6 prań się zrobi w 1 dniu),używania wyłącznie czajnika elektrycznego(dziennie idzie kilka 1 litrowych dzbanków herbaty), gotowania na indukcji, wypiekania bułek minimum 2xtygodniowo,pieczenia mięs itd. w piekarniku, używania mikrofali, sprzętu typu laptop,router działającego 24h/dobe 7dni/w tygodniu, pracy kolektorów słonecznych, używania tv,praca 2 lodówek(1 duża zamrażarka 20letnia) itd. mam deczko powyżej 22% zużycia autokonsumpcyjnego. W zasadzie nie mam już czym docisnąć więcej ale przyjdzie zima, jesień to i średnia autokonsumpcja wzrośnie.
    Taki stan mam na 6 czerwca 2022(od 1 marca 2022):
    -PRODUKCJA FALOWNIKA: 1700,0kWh
    -ENEGIA ODDANA DO SIECI:1313,6kWh(2.8.0)
    autokonsumpcja 1700kWh-1313kWh=387kWh czyli 22,76%
    -ENERGIA POBRANA Z SIECI: 285,9kWh
    INNE (5.8.0)-78,5kvarh,(8.8.0-b.pojemn.)-65,6kvarh

    Przed foto zużycie roczne miałem niespełna 2000kWh, a teraz idzie dobowo ok 7kWh.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 09-06-2022 o 17:31
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  6. #6

    Domyślnie

    Kurcze to ja w miesiącu piorę niewiele więcej niż ty dziennie, woda darmowa ze studni? Ogólnie u mnie trendy odwrotne, powyłączałem zbędne sprzęty, i zużycie energii po instalacji foto spadło o 25%

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Pralka A+++, woda z kanalizacją z ulicy przyłączona i mieszczę się w 6m3/msc co daje ok 300zł/6msc(lubelska wieś). Jak przed foto mając G12 ustawiałem wszystko energożerne na tańsze godziny "nocne" i herbatka tylko z gazu to 1950kWh rocznie starczało tak po odpaleniu instalacji optymalizuje wszystko w kierunku autokonsumpcji(wsio energożerne działa jak prąd jest "ze słońca"-suszenie na zewnątrz, bo i tak słonecznie, a działki kawałek mam) dlatego właśnie pranie czeste(tak sobie żartuje z żoną, że chyba te ciuchy to znosi od sąsiadów, bo pralka chodzi i chodzi,a i końca nie widać-ledwie pralka skończy, a ta już pędzi wsad następny włożyć, bo odświeżyć trzeb itd.) w dni słoneczne, gazową kuchenkę(kilkunastoletnią) zmieniłem na indukcję,a czajnik na elektryczny i wychodzi dobowo 7kWh z "przedfotowoltaicznych" 5,4kWh na dobę. A już w zasadzie wymieniłem wszystko poza ogrzewaniem ale instalacja 3,95kW(p) to 200% dotychczasowego zapotrzebowania na luzie pokryje więc jeszcze zostanie.

    Żeby nie było G12 zostawiłem choć kosztuje to dodatkowe 3zł/msc ale gdyby co w PGE wszystko ponad magazyn pobrane kosztuje tak jak w godzinach nocnych niezależnie od godzin poboru co jest mega korzystne.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 09-06-2022 o 19:53
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie to wygląda tak.

    W styczniu:
    Produkcja 343kWh
    Oddane do sieci 86kWh
    Autokoncumpcja = 75%

    Ostatnie 30 dni:
    Produkcja 2109kWh
    Oddane do sieci 1250kWh
    Autokoncumpcja = 41%

    Za ostatnie 6 miesięcy
    Produkcja 7473kWh
    Oddane do sieci 3620kWh
    Autokoncumpcja = 52%

    W domu wszystko na prąd.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 09-06-2022 o 20:17

  9. #9

    Domyślnie

    38% - taki mam najniższy poziom autokonsumpcji. Mam rekuperator, który działa non-stop, do tego siłowniki bramy, garażu tutaj sterowniki pobierają prąd. Także u mnie nie ma chwili bez poboru prądu. Jeżeli coś produkuję, to z pewnością zużywam.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam od niedawna fotowoltaikę- 2m-ce. Policzyłem autokonsumpcję za te 2 m-ce i wyszło mi około 18%. A jak jest u was?
    w br styczen 86% luty 56% marzec 36% kwiecień 33% maj 16% średnio 33%

  11. #11

    Domyślnie

    Hmmm... Średnia w tym roku u mnie to 18%...
    Ale ja mam wywalone na polowanie na słońce, drugie taryfy, czy inne januszowe wymysły ))
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Viniu

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Żagań
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    171

    Domyślnie

    U mnie średnia z całego roku wyszła 23%. Wszystko na prąd ale istawione na tanie godziny stąd tak słaby wynik.
    136m2 projekt własny, PV 9,99kW, PC 8,0kW, WM + reku, Porotherm P+W, styro 15cm grafit, wiązary + wełna 30cm

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    To nie kwestia II strefy ale po prostu dużej produkcji i małej autokonsumpcji. W styczniu i grudzni mam 86 procent autokonsumpcji a teraz pewno z 20. To jest jak najbardziej normalne. Tyle ile teraz produkuje zuzywam w mroźne zimy i to przez całą dobe.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Chciałbym zmaksymalizować autokonsumpcję przy wykorzystaniu obecnych dotacji. Buduję dom letniskowy 70m2 (ocieplona plyta 20cm), gdzie od października do maja planuję grzać kablami 3kw (dojdzie 10cm wylewki) i folią grzewczą w suficie 2kw. W tygodniu tylko kable (akumulacja), a w weekend - kiedy przyjeżdżamy - tylko folia. W pozostałe miesiące zbiornik 300l do podgrzewania wstępnego wody użytkowej (dodatkowo podgrzewacz przepływowy na siłę) i bateria (do 10kwh). Planuję instalację pv do 3,68kw.- jednofazową. Jak rozumiem z lektur internetowych (jako humanista), powinienem mieć,inwerter hybrydowy 3kw. Czy wszystkie wymienione odbiorniki mogłyby pobierać z inwertera prąd stały (24V?) w trybie ciągłym (kable i folia bez termoregulacji, bo i tak nie ogrzeją z pv budynku - będę dogrzewał dodatkowo; bojler z termoregulatorem)? Mój udział polegałby tylko na przełączeniu kabli na folię po przyjeździe i ogrzewania na podgrzewanie bojlera po sezonie grzewczym. Od maja do września byłaby jakaś nadprodukcja z pv.- częściowo zbierana przez baterię (jeśli to ma sens ekonomiczny) i wykorzystywana do obsługi urządzeń na 1 fazie (pompy ogrodowe - studnia, duże oczko wodne z kaskadą). Czy taka instalacja jest możliwa i jak powinna wyglądać? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie..

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    Chciałbym zmaksymalizować autokonsumpcję przy wykorzystaniu obecnych dotacji. Buduję dom letniskowy 70m2 (ocieplona plyta 20cm), gdzie od października do maja planuję grzać kablami 3kw (dojdzie 10cm wylewki) i folią grzewczą w suficie 2kw.
    A czemu Ci tak zależy na autokonsumpcji, skoro cena "skupu" prądu jest wyższa, niż sprzedaży?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Zależy mi głównie na tym, żeby tylko prąd z pv obsługiwał ogrzewanie kablami / grzałkami. Większość czasu BRI stoi pusty (poza wakacjami), więc chciałbym, żeby odbiorniki nie korzystały wtedy z sieci. Mogę.akumulować ciepło w podłodze (jakieś 15m3 betonu) i co najmniej przez pół roku odbierać cały prąd z pv, bez udziału taurona. Podobnie z bojlerem do ogrzewania wstępnego - ma odbierać tylko prąd z pv. Kiedy będę na działce, włączę ogrzewacz przepływowy. Co do cen taurona w systemie billingowym: nadprodukcję mogę mieć tylko latem w godzinach południowych, kiedy zapewne cena skupu będzie dużo niższa od ceny sprzedaży (jeśli nie zerowa)...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    Co do cen taurona w systemie billingowym: nadprodukcję mogę mieć tylko latem w godzinach południowych, kiedy zapewne cena skupu będzie dużo niższa od ceny sprzedaży (jeśli nie zerowa)...
    Jakoś tak nie było tego lata
    https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa...i-elektrycznej
    W sierpniu cena najwyższa jak dotąd.
    A tak czy inaczej nie jesteś w stanie zmagazynować energii z lata na zimę. Zimą i tak będziesz musiał dokupywać - no, może jak nie będziesz grzał to przez miesiąc uzbierasz energii na jeden weekend. O ile będziesz miał dość duży magazyn.
    Maksymalizacja autokonsumpcji przy on-grid nie ma sensu ekonomicznego. Do tego jak wywalisz kilkadziesiąt tysięcy na magazyn, to nie boisz się, że dostanie nóg w długo pustym domku?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Chyba źle tłumaczę... nie zamierzam magazynować energii pv, tylko zużywać całość na bieżąco. Od października do kwietnia całość energii pv idzie w kable podłogowe, kiedy mnie nie ma na działce, a w sufitowe, kiedy jestem. Od maja do września podgrzewam energią pv bojler, a do nadwyżek na 1 fazie podłączam pompy ogrodowe etc. Bateria do letnich nadwyżek być może nie ma sensu ekonomicznego (ale kusi wysoka dotacja). Cel opisu i pytania jest taki: jak ma wyglądać taka instalacja, żeby odbiorniki (kable) pracowały tylko na prąd z pv? Czy inwerter hybrydowy obsłuży prądem stałym wszystkie obwody kabli/folii: w podłodze będą 4 (200W, 500W, 800W, 1500W), a w suficie 3.(po 600-700W). W zamierzeniu jest to prawie off-grid bez baterii. Oczywiście musi to być on-grid, żeby mi dali dotacje.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    Czy inwerter hybrydowy obsłuży prądem stałym wszystkie obwody kabli/folii: w podłodze będą 4 (200W, 500W, 800W, 1500W), a w suficie 3.(po 600-700W). W zamierzeniu jest to prawie off-grid bez baterii.
    Chyba nie masz pojęcie o czym piszesz bo powyższe to jakiś bełkot.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Napisałem w pierwszym poście, że nie mam wykształcenia, żeby rozumieć szczegóły techniczne instalacji - dlatego o nie pytam. Zrozumiałem z lektur, że inwerter hybrydowy generuje na wyjściu zarówno prąd stały, jak i zmienny. Pytam, czy ten prąd stały można wpuścić w kable / grzałki o jakiejś dobranej mocy, a dopiero nadwyżkę wpuścić do sieci domowej. Wiem z lektur, że system hybrydowy polega na ładowaniu prądem stałym baterii, która może służyć do zasilania urządzeń, kiedy panele pv nie pracują albo jest przerwa w dostawie prądu. Zamiast ładować baterię, chciałbym używać prądu stałego do zasilania kabli. Może to jest bez sensu na poziomie technicznym - byłbym wdzięczny za wyjaśnienie, dlaczego..

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony