dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 98
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Chcąc wykorzystać nadmiar energii z PV można by podbierać energię z akumulatorów . Są w sprzedaży takie proste tanie regulatorki ładowania za parędziesiąt złotych w których ustawia się napięcie załączenia i wyłączenia. Jażeli napięcie ładowania wynosi np 28 V to można na nim ustawić powiedzmy 27 V aby załączył grzałki i np 25 V aby je wyłączył. Cała energia z paneli po naładowaniu akumulatorów będzie szła do grzałek ale nie zostaną rozładowane akumulatory.
    To jest tylko taka moja sugestia bo nie wiem dokładnie w jaki sposób falownik doładowywuje akumulatory i czy można to w ten sposób zrobić.
    Jeszcze zależy jakie to będą akumulatory, z AGM było by to pewnie do zrobienia.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzięki. Zakładam, że są falowniki hybrydowe, które są w stanie zasilać nie tylko baterię, ale również kolejne odbiorniki prądem stałym. Dzięki Twojemu wyjaśnieniu zaczynam rozumieć, jak to może działać. Wiem, że rozmowa na ten temat z ignorantem w sprawach prądu może być frustrująca, ale za chwilę mam wydać sporo kasy i chciałbym umieć w miarę sensownie rozmawiać z instalatorem.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    Dzięki. Zakładam, że są falowniki hybrydowe, które są w stanie zasilać nie tylko baterię, ale również kolejne odbiorniki prądem stałym.
    Hybrydowe ma dwa znaczenia - dla chińczyka to taki, co potrafi z 230V i z PV naładować akumulatory i z akumulatorów przerobić prąd na 230V.
    W EU to oznacza taki, który może pracować i on-grid, i off-grid (z akumulatorami). Żeby podłączyć do sieci musi być na "białej liście"
    http://ptpiree.pl/opracowania/kodeks...z-certyfikatow

    Montaż akumulatorów drastycznie zwiększa dopłatę.
    Natomiast powtórzę - nie ma sensu maksymalizacja autokonsumpcji. Lepiej sprzedać do sieci i kupić jak naprawdę potrzebujesz.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzięki za linka do urządzeń certyfikowanych. Maksymalizacja autokonsumpcji - czego może nie napisałem wyraźnie - to efekt uboczny (ale pożądany - chciałbym jak najmniej handlować z tauronem na jego warunkach).Głównie chodzi mi o to, żeby odbiorniki rezystancyjne działały TYLKO na prąd z paneli.- żeby były podłączone do inwertera w trybie ciągłym. Jeśli mnie nie ma na działce przez tydzień czy dwa, kable w podłodze spokojnie odbiorą całą energię z paneli, ale nie widzę powodu, żeby dodatkowo pobierały energię z sieci..

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nieca

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-200
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Natomiast powtórzę - nie ma sensu maksymalizacja autokonsumpcji. Lepiej sprzedać do sieci i kupić jak naprawdę potrzebujesz.
    Dzień Dobry,
    przy wielu wątkach to podkreślasz ale wiekszość opinii mówi aby właśnie maxymalizować autokonsumpcję na net-billingu aby nie sprzedawać tanio i nie kupować drogo. możesz rozwinąć swoją myśl? dzięki!

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    chciałbym jak najmniej handlować z tauronem na jego warunkach
    Jakby to ZE dyktował warunki, to nie płaciłby Ci tak dużo.

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    Głównie chodzi mi o to, żeby odbiorniki rezystancyjne działały TYLKO na prąd z paneli.- żeby były podłączone do inwertera w trybie ciągłym.
    Nie ma to sensu, bo nie uzyskasz tak optymalnej wydajności paneli. Poczytaj o MPPT.
    Do tego nie będziesz tak marnował energii? Wiadomo, że zawsze można podgrzewać basen - ale jak nikt z niego nie korzysta, to po co?

    Cytat Napisał nieca Zobacz post
    Dzień Dobry,
    przy wielu wątkach to podkreślasz ale wiekszość opinii mówi aby właśnie maxymalizować autokonsumpcję na net-billingu aby nie sprzedawać tanio i nie kupować drogo. możesz rozwinąć swoją myśl? dzięki!
    O cenach RCEm w przyszłości można podyskutować z wróżką. Możemy policzyć na danych z zeszłego roku.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...no%C5%9B%C4%87

    Jeżeli RCEm w tym roku będą podobne, to opłacalność handlowania z ZE będzie mniejsza - ale dalej bardziej się opłaci handlować, niż starać się optymalizować autokonsumpcję. Zwłaszcza taką prawdziwą, że prąd nie przechodzi przez licznik. Bo trzeba pamiętać, że od kwietnia zeszłego roku mamy bilansowanie godzinowe które oznacza, że pomiędzy prawdziwą autokonsumpcją a handlowaniem z ZE jest przestrzeń. To właśnie to bilansowanie godzinowe, które powoduje, że jak przez pół godziny zegarowej dostarczamy do sieci 2kWh a przez następne pół pobierzemy 2kWh to na fakturze będzie to na zero - ani 2kWh nie sprzedamy, ani nie kupimy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-01-2023 o 09:08

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź. Przeczytałem parę artykułów o MPPT. Jak rozumiem, maksymalizacja mocy/wydajności paneli jest osiągana przez zmianę iloczynu napięcia i natężenia. Ładowanie baterii jest możliwe w jakimś wąskim zakresie napięcia.Nie wiem, jak to jest w przypadku kabli. Ale dlaczego instalacja, której pierwszym odbiornikiem byłyby kable (i ewentualnie bateria), miałaby być mniej wydajna od instalacji, w której pierwszym odbiornikiem jest bateria? Chyba w obu przypadkach po przekroczeniu zakresu napięcia, w ktorym te odbiorniki pracują, inwerter podawałby prąd do sieci domowej? W drugiej kwestii: fundament ma ogromną bezwładność cieplną (30 ton betonu). Zakładam, że grzejąc samymi panelami zapewnię minimum termiczne, kiedy mnie nie ma na działce.

  8. #28

    Domyślnie

    Zakładam, że grzejąc samymi panelami zapewnię minimum termiczne, kiedy mnie nie ma na działce.

    Sprawdź jaka jest produkcja PV w miesiącach zimowych i ile energii będzie potrzebne do ogrzania domu?

  9. #29

    Domyślnie

    Jakby nie kombinować i się starać to nie przekroczysz 25% autokonsumpcji w warunkach polskich.
    Znam dziesiatki osob z panelami, niektóre kombinowały jak kon pod górę żeby ten wyprodukowany prąd zużyć w domu ale te 25% to granica którą ciezko przeskoczyć.
    Jedynym wyjątkiem są miesiące letnie w domach z klimą, wtedy można przekroczyć 30%.

  10. #30

    Domyślnie

    U mnie w zimę pewnie w okolicach 95% wszystko co PV klepie, PC przerobi na ciepło Efekt jest taki że przez ponad pół miesiąca do sieci wypłynęło 28kWh produkcji nie sprawdzam bo mi się zwyczajnie nie chce.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Sprawdź jaka jest produkcja PV w miesiącach zimowych i ile energii będzie potrzebne do ogrzania domu?[/QUOTE]

    Sprawdziłem na przykładzie instalacji o mocy 3,1kwp - wychodzi przeciętnie 4kwh na dzień od października do lutego (5 miesięcy - 600kwh). Ale celem pv nie jest ogrzanie domu, tylko magazynowanie (jakiejś części) tej energii w ocieplonej płycie fundamentowej. Oczywiście będę dogrzewał, kiedy przyjadę na działkę.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    U mnie w zimę pewnie w okolicach 95% wszystko co PV klepie, PC przerobi na ciepło Efekt jest taki że przez ponad pół miesiąca do sieci wypłynęło 28kWh produkcji nie sprawdzam bo mi się zwyczajnie nie chce.
    W zime panele spią a nie produkują rozmawiajmy o miesiacach marzec - listopad.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    W zime panele spią a nie produkują rozmawiajmy o miesiacach marzec - listopad.
    OK to w dupie mam solary 7,2m2 zagrzeją wodę do przynajmniej 85*C i wymuszą grzanie garażu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    Ale celem pv nie jest ogrzanie domu, tylko magazynowanie (jakiejś części) tej energii w ocieplonej płycie fundamentowej.
    Chcesz z lata magazynować ciepło na zimę? Jak będziesz miał 45t betonu to zmagazynuje on 10,5kWh/K.
    Tylko jest drobny problem - jak wytrzymasz w takim domku? Jak i bez grzania podłogowego trzeba odpalać klimę, to co dopiero jak podłogówka będzie grzała. Będziesz pchał z PV prąd w podłogę, która ogrzeje powietrze i będziesz klimą tę energię wyrzucał na zewnątrz? Gdzie tu sens? Czy urządzasz saunę fińską?

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Mówię o magazynowaniu przez 5 dni tygodnia - kiedy dom stoi pusty - na weekend, kiedy przyjeżdżam na działkę (w miesiącach październik - kwiecień). Ale Twój scenariusz mógłbym sprawdzić we wrześniu, kiedy panele dają 2x więcej energii niż w październiku, i wpuścić całość w podłogę. Na poważnie ilość energii z 3kwp w sezonie grzewczym to może 1/5 zapotrzebowania, gdybym miał tam mieszkać na stałe. Ale celem pv jest zapewnienie minimum cieplnego. Za rok będę wiedział, jak to wygląda w praktyce.. .

  16. #36

    Domyślnie

    Autokonsumpcja u mnie wygląda tak:
    grudzień 2022 - 40%
    cały rok 2022 - 18%
    Można by uzyskać bez więcej - tylko by trzeba powiązać PC z PV i przejść na G11, przy G12 o PV nieprzewymiarowanej opłaca się grzać w nocy.

    6kWp w grudniu dostarczyło 18% wymaganej energii do CO tyle że grzałem PC czyli COP był lepszy niż na kablach. I o ile energii średnio by wystarczył aby budynek nie zamarzł, to problem leży w tym, że miałem np. 10dni z rzędu z produkcją poniżej bliską 0kWh. W tym czasie bez innego źródła energii mogło by coś przymarznąć. Ponadto jeżeli będziesz miał grzałki/folie liczone na 230V to nie widzę tego do grzania na 24V, tak że wprost PV kable/folie to raczej będzie ciężko. Posiadając magazyn energii nie ma sensu komplikować układu lepiej mieć to wszystko na 230V (sam magazyn na napięcie takie jak wymaga falownik/inwerter obsługujący go). Stratami na falowniku ładującym i rozładowywującym akumulatory nie ma co się przejmować - i tak straty idą w grzanie , a w lecie to nie ma znaczenia bo energii jest nadmiar. Sprawdź na PVMONITOR na okolicznych instalacjach jakie długie są w twojej okolicy dni bez produkcji w zimie i policz jaki musisz mieć magazyn aby w tym czasie ci domek nie zamarzł (oczywiście to dotyczy offgrid).

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KlaKier13

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-147
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzięki za namiar na PVMONITOR. Zalogowałem się - to bardzo pouczające dane. Myślę, że w duże mrozy będę włączał jakieś grzejniki sieciowe, żeby uniknąć katastrofy. Kable, folie, grzałki na prąd stały widzę w ofercie, ale tak naprawdę zależy mi na tym, żeby odbiorniki rezystancyjne działały tylko na pv - nieważne, w jaki sposób to da się osiągnąć.

  18. #38

    Domyślnie

    To taka ciekawostka. U mnie autokonsumpcja od uruchomienia instalacji PV wynosi minimalnie ponad 80%.

    Tyle, że:
    - instalacja uruchomiona 09.12.2022
    - mam pompę ciepła

    Oczywiście całorocznie pewnie wyjdzie jak u innych.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał KlaKier13 Zobacz post
    Dzięki za namiar na PVMONITOR. Zalogowałem się - to bardzo pouczające dane. Myślę, że w duże mrozy będę włączał jakieś grzejniki sieciowe, żeby uniknąć katastrofy. Kable, folie, grzałki na prąd stały widzę w ofercie, ale tak naprawdę zależy mi na tym, żeby odbiorniki rezystancyjne działały tylko na pv - nieważne, w jaki sposób to da się osiągnąć.
    Zamiast wywalać kasę na falownik hybrydowy i urządzenia na prąd stały nie prościej zastosować zwykły falownik ongrid i to:
    https://sklep.pvmonitor.pl/ems-moj-p...wifi-plus.html
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 18-01-2023 o 18:04
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  20. #40

    Domyślnie

    Wg. mnie lepiej iść w urządzenia "zwykłe". PV bez problemu można połączyć z takimi grzejnikami, zawsze prosto i bez kombinacji można podeprzeć się siecią, agregatem, czy falownikiem z akumulatorów, a nawet alternatorem z auta poprzez przetwornicę/falownik. W twoim przypadku jak chcesz brać dotację i odliczyć termomodernizację to trzeba brać falownik hybrydowy, magazyn na prąd i dowiedzieć się czy można grubą wylewkę potraktować i rozliczyć jako magazyn ciepła

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony