dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Pompa zmieniona na mocniejszą, ale przepływ spadł?

    Na jesieni zeszłego roku wymieniłem pompę (hydroforową), która pompuje deszczówkę ze zbiornika m.in. do podlewania ogródka.
    Teraz, gdy zrobiło się ciepło, okazało się że z węża woda nie leci jak ze starą pompą. Mimo, że nowa ma ponad 2 razy większy przepływ i prawie 2 razy większą moc, to wody jakby leci mniej.

    Tabliczka starej pompy:


    I nowej:


    Czy ktoś może mi pomóc zrozumieć dlaczego z pompą o większym przepływie wody nie leci więcej, tylko mniej? Nie leci tak daleko.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220607_084300.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	36,7 KB
ID:	459647   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220607_084323.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	459648  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piwoslaw Zobacz post
    Na jesieni zeszłego roku wymieniłem pompę (hydroforową), która pompuje deszczówkę ze zbiornika m.in. do podlewania ogródka.
    Teraz, gdy zrobiło się ciepło, okazało się że z węża woda nie leci jak ze starą pompą. Mimo, że nowa ma ponad 2 razy większy przepływ i prawie 2 razy większą moc, to wody jakby leci mniej.

    Czy ktoś może mi pomóc zrozumieć dlaczego z pompą o większym przepływie wody nie leci więcej, tylko mniej? Nie leci tak daleko.
    Trochę mieszasz pojęcia - leci mniej wody czy nie leci tak daleko? W pierwszym przypadku chodzi o przepływ, a w drugim o ciśnienie.

    Nie możesz też porównywać wartości skrajnych. Każda pompa ma swoją charakterystykę, czyli krzywą przepływu względem ciśnienia. To co jest na tabliczce znamionowej to wartości maksymalnego przepływu (przy zerowym ciśnieniu) oraz maksymalnego ciśnienia (przy zerowym przepływie). Ale Ciebie najbardziej interesuje to co pomiędzy tymi wartościami czyli sytuacja praktyczna
    Obie pompy mają kompletnie inną charakterystykę. Stara jest bardziej stroma (czyli przy niskich przepływach daje większe ciśnienie), a nowa bardziej płaska. Jeśli znasz ciśnienie jakie potrzebujesz na pompie (wysokość podnoszenia, opory przepływu, zawory, itd) to określisz sobie przepływ jaki dana pompa będzie podawać. Przykładowo przy ciśnieniu 2 bar stara pompa powinna dać ok 35 litrów wody na minutę, a nowa ok 80 l/min.
    Ale już przy ciśnieniu 5 bar stara pompa powinna dać ok 18 litrów wody na minutę, a nowa ok 25 l/min.
    Wygląda na to, że nowa pompa podaje jednak więcej wody, ale przy niskich przepływach (mniej więcej do 15 l/min) - będzie ona dawała ten sam przepływ pod niższym ciśnieniem niż stara pompa.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    "nowa" ma Hmax mniejsze, czyli wytwarza mniejsze ciśnienie. Jak podłączysz grubą rurę i będziesz lał wodę do wiadra - to powinna szybciej je napełnić. Ale sikać ze zraszacza będzie słabiej, bo mniejsze ciśnienie wytworzy.
    Wygląda też na to, że producent pierwszej pompy podaje moc nominalna Pn a tej drugiej moc maksymalną P. Ta pierwsza ma moc maksymalną 5,8A x 230 v =1334W czyli nawet więcej, niż "nowa".

  4. #4

    Domyślnie

    OK, trochę zaczynam to sobie wybrażać. Bardzo Wam dziękuję

    Pisząc, że 'podlewając nową i mniej leci i nie tak daleko', to mam na myśli:
    - Potrzebuję więcej czasu żeby rośliny były tak samo mokre
    - Nie dosięgam do końca trawnika z miejsc, z których wcześniej sięgałem.

    Czyli wygląda na to, że mam spore opory przepływu, które stara pompa lepiej pokonywała? Spróbuję podmienić węża 1/2" na 3/4" i zobaczę czy będzie widoczna poprawa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony