dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Gaga12

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    3

    Domyślnie sąsiad zniszczył mi tuje

    Jak w temacie. Mój płot stoi w granicy mojej działki , zwykły płot z siatki przy którym zostały posadzone tuje, co roku były przycinane tzn nadmiar zielonego od str działki sąsiada, za jego zgodą, że mogę wejść i przyciąć tuje -gałązki, które przechodzą przez siatkę. sąsiad od kilku lat gromadzi na moim płocie drewno opałowe i tym samym zniszczył mi tuje tam gdzie było drzewo tuje są zdrewniałe a przez to, że pali ognisko blisko płotu część jest opalona wręcz spalona. Dodam,że nie mam z dobrych relacji ze wzglęów osobistych, facet ma wiele za uszami ale to nie o to mi chodzi tylko o te moje rośliny w jakiej odległości od mojego ogrodzenia sąsiad może gromadzić swoje drewno inne śmieci. Nie chę aby dotykał mojego płotu, czy mogę żądać zadośćuczynienia za zniszczone rośliny?Gaga

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie bardzo rozumiem - gromadzi drewno opałowe a jednocześnie pali ognisko? Pali je na tym składowanym drewnie opałowym?

    Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków w § 4 ust. 1 pkt 6 zabraniają składowania poza budynkiem w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej gałęzi, chrustu i innych materiałów palnych.
    Chyba, ze postawi ściankę oddzielenia p.poż.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie bardzo rozumiem - gromadzi drewno opałowe a jednocześnie pali ognisko? Pali je na tym składowanym drewnie opałowym?

    Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków w § 4 ust. 1 pkt 6 zabraniają składowania poza budynkiem w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej gałęzi, chrustu i innych materiałów palnych.
    Chyba, ze postawi ściankę oddzielenia p.poż.
    Sprawa jest prostrza jest już chyba ogólnopolski ale na pewno w woj mazowieckim zakas palenia ognisk za to jest prezent 500 a w Krakowie chyba więcej.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Gaga12

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    3

    Domyślnie

    No nie, drewno składuje opałowe a ognisko robi z tego co uzbiera sezonowo po pracach ogrodowych na jesień

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie można składować opału w granicy działki.
    https://www.prawo-budowlane.info/czy...budowlane.html

    W moim mieście nie można też palić ogniska, w Pszczynie pewnie jest tak samo
    http://www.pszczynska.pl/zakaz-spala...posesjach.html
    http://rodpszczyna.blogspot.com/2015...z-palenia.html

    Uświadom go odnośnie jednego i drugiego.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Gaga12

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-243
    Posty
    3

    Domyślnie

    Serdecznienie dziękuję wszystkim za rady poparte przepisami. teraz poczytam i przygotuje się do rozmowy z moim ulubionym, sąsiadem������������pozdrawiam i dziękuję

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    coś mi się obiło o uszy,że tuje muszą być posadzone 40 cm od płotu . Co do gromadzenia drewna to nic nie zwojujesz, powie,że na chwilę je zostawił i przeniesie je

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał woan Zobacz post
    Co do gromadzenia drewna to nic nie zwojujesz, powie,że na chwilę je zostawił i przeniesie je
    Myślę, że Straży Miejskiej to może nie przekonać. Ewentualnie, na pierwszej wizycie dadzą mu 3 dni na przeniesienie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gaga12 Zobacz post
    No nie, drewno składuje opałowe a ognisko robi z tego co uzbiera sezonowo po pracach ogrodowych na jesień
    Uświadom go jeszcze, że zamiast palić to te resztki z ogrodu można kompostować. Będzie zdrowiej i bardziej komfortowo dla wszystkich bez dymu a i na przyszły sezon będzie miał ekstra nawóz.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał woan Zobacz post
    coś mi się obiło o uszy,że tuje muszą być posadzone 40 cm od płotu . Co do gromadzenia drewna to nic nie zwojujesz, powie,że na chwilę je zostawił i przeniesie je
    nie ma przepisów prawnych określających odległości sadzenia roślin od granicy.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie ma przepisów prawnych określających odległości sadzenia roślin od granicy.
    Tak ale warto pamiętać, że zgodnie z art. 150 k.c.4 sąsiad może wyciąć wszystko co do niego przechodzi od gałęzi po korzenie, co dla rośliny niekoniecznie może być zdrowe.
    W sporach sądowych sędziowie posiłkują się regulaminem działkowców, a tam są już konkretne wartości. Żywopłot - minimum połowę jego wysokości od granicy działki.

    Ja nie mam w tych sprawach żadnej wiedzy ale za to mam sąsiada, który delikatnie i uprzejmie mnie uświadamia Ostatnio, jak zobaczył że się kręcę przy płocie, zapytał co porabiam, więc odpowiedziałem, że zastanawiam się, gdzie postawić domek narzędziowy a on od razu - ale wiesz, że minimum 1,5m od ogrodzenia? Nie sprawdzałem,bo mi to wsio ryba,ale na podstawie wcześniejszych doświadczeń zakładam, że ma rację
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 14-06-2022 o 09:41
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Tak ale warto pamiętać, że zgodnie z art. 150 k.c.4 sąsiad może wyciąć wszystko co do niego przechodzi od gałęzi po korzenie, co dla rośliny niekoniecznie może być zdrowe.
    Oczywiście, że może. Odnosiłam się wyłącznie do rzekomych odległości.
    Co więcej, sąsiad może uznać, że nasadzenie drzew zwiększyło negatywną immisję na jego działkę i też dochodzić swoich praw.

    BTW. domek narzędziowy - 3 m ściana bez okien.
    1,5 m lub w granicy wyłącznie jeśli jest na pozwolenie na budowę i sprawdzasz obszar oddziaływania.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Elfir wszystko ładnie opisała. Podpisuję się pod tym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony