dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Question montować reduktor ciśnienia?

    Czy jest sens montowania reduktora ciśnienia wody dopływającej do domu? Woda z warszawskiego MPWiK. Przydatna rzecz czy kolejny gadżet lansowany przez sprzedawców?
    Paweł

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Jeśli nie masz "skoków" ciśnienia to nie jest Ci to potrzebne. Oczywiście możesz go zainstalować profilaktycznie, w ramach zabezpieczenia.
    Druga opcja, w której może Ci się przydać to sytuacja gdy masz wysokie ciśnienie na wejściu, a chcesz zredukować zużycie wody.

  3. #3

    Domyślnie

    Kolego qbek17 cytujesz reklamy producentów reduktorów, a jesteśmy na forum "instalacje - wymiana doświadczeń".
    Paweł

  4. #4

    Domyślnie

    Przecież ty już przyszedłeś z odpowiedzią. Zdanie innych cię nie interesuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Oczekuję informacji od ludzi korzystających z "warszawskiej kranówki" o ciśnieniu w ich instalacjach.
    Paweł

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Oczekuję informacji od ludzi korzystających z "warszawskiej kranówki" o ciśnieniu w ich instalacjach.
    Sądzisz, że ktoś ma monitoring ciśnienia wody w bloku? Ja nikogo takiego nie znam. Wiem też, że na pierwszym piętrze ciśnienie będzie inne, niż na 15 piętrze w tym samym bloku. Inne w bloku na górce, inne w bloku w dołku.
    A reduktor przede wszystkim zabezpieczy przed uderzeniem hydraulicznym które jest prawdopodobnie (bo kto to sprawdzi) główną przyczyną strzelania wężyków elastycznych.

  7. #7

    Domyślnie

    Kaizen, co ty pie.dolisz? W jakim bloku? Na jakim 15 piętrze? To forum budujących domy jednorodzinne. MPWiK zaopatruje w wodę dziesiątki tysięcy domów w Warszawie i okolicach. Na pewno w części tych domów są założone manometry, a ich mieszkańcy czasem patrzą na ich wskazania.
    Reduktory ciśnienia nie zabezpieczają przed żadnymi uderzeniami hydraulicznymi. Redukują ciśnienie wody w trakcie poboru. Gdy woda nie jest pobierana (np. całą noc) reduktor nie zmniejszy ciśnienia.
    Paweł

  8. #8

    Domyślnie

    Prosta sprawa. Masz za duże to sobie zmniejszasz. Ja miałem 4,5 bara. To było za dużo dla PC i urządzeń odbiorczych. 2 min pracy i mam stabilne 2 bary. Dla mnie OK

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Kaizen, co ty pie.dolisz? W jakim bloku? Na jakim 15 piętrze? To forum budujących domy jednorodzinne.
    Gdzie wyczytałeś, że to forum budujących tylko jednorodzinne? Nie zmienia to faktu, że ciśnienie zależy od wysokości - niezależnie czy to piętro w bloku, czy dom na dole Karowej, czy na górze Karowej. Nawet, jak ktoś ma manometr i nawet jak na niego patrzy to znikoma szansa na to, że wyłapie chwilowe skoki ciśnienia.

    W czasie poboru spada ciśnienie statyczne. Prawa Bernoulliego nie znasz? Ograniczanie wtedy jest zbędne. Za to bez wężyk Ci strzeli nawet bez poboru jak ciśnienie znacząco wzrośnie.

    I mylisz się co do tego, że ogranicznik ciśnienia nie ochroni przed uderzeniem hydraulicznym. Przecież właśnie po to jest, żeby nie wpuścić ciśnienia z zewnątrz większego, niż nastawione.

  10. #10

    Domyślnie

    pandzik, 4,5 bar to zupełnie normalne ciśnienie wody użytkowej.

    Kaizenie, najwyraźniej Ty nie znasz prawa Bernoulliego. Dotyczy ono innego zjawiska mechaniki płynów (spadek ciśnienia gdy płyn przyśpiesza)
    Reduktory ciśnienia wody dławią przepływ żeby utrzymać zadane ciśnienie na wyjściu. Gdy nie ma przepływu nie ma czego dławić. Po zakręceniu wszystkich kranów albo przy bardzo małym poborze reduktor nie działa.

    Zaczynam robić sobie hydraulikę w domu. Założę na początku manometr i poobserwuję jego wskazania.
    Paweł

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Reduktory ciśnienia wody dławią przepływ żeby utrzymać zadane ciśnienie na wyjściu. Gdy nie ma przepływu nie ma czego dławić. Po zakręceniu wszystkich kranów albo przy bardzo małym poborze reduktor nie działa.
    Oczywiście, że reduktor działa. Mam 3 bar jak w sieci minimum 4 .
    Za to jak odkręcę pobór, to spada nawet poniżej 1 bar (w zależności od wielkości poboru) pomimo tych minimum 4 w sieci. Prawa Bernoulliego nie oszukasz.

    Reduktor zmniejsza ciśnienie - przepływ regulujesz zaworem/baterią. Reduktor go zmienia tylko o tyle, o ile przepływ zależy od ciśnienia. Dla przykładu jak masz perlator co niezależnie od ciśnienia puszcza 1,5l min - to czy masz reduktor, czy nie przepływ dalej będzie 1,5l/min.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-06-2022 o 16:08

  12. #12

    Domyślnie

    Ustawiasz na reduktorze 3 bar, uzyskujesz <1 bar i jesteś zadowolony?

    Prawo Bernoullego naprawdę dotyczy innego zjawiska.
    Paweł

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Ustawiasz na reduktorze 3 bar, uzyskujesz <1 bar i jesteś zadowolony?

    Prawo Bernoullego naprawdę dotyczy innego zjawiska.
    To jest reduktor ciśnienia. Nie potrafi go zwiększyć - pilnuje tylko, żeby nie przekroczyło zadanego. Bez reduktora ciśnienie statyczne spadałoby tak samo - ale po zakręceniu rosłoby wyżej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-06-2022 o 16:52

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Kolego qbek17 cytujesz reklamy producentów reduktorów, a jesteśmy na forum "instalacje - wymiana doświadczeń".
    Kolego - zadałeś pytanie, dostałeś odpowiedź. Jak Ci się nie podoba ta odpowiedź to już nie moja wina... a swoją drogą to czytając Twoje wypowiedzi chyba faktycznie masz już wyrobione zdanie (moim zdaniem błędne, ale co ja tam wiem...), więc po co w ogóle pytasz?

  15. #15

    Domyślnie

    Na zakończenie wątku: Założyłem manometr. Mam niecałe 4 atm. Idealnie. Nie zakładam reduktora.
    Paweł

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Też mam cztery.
    Też nie miałem reduktora, któregoś pięknego dnia w trakcie wykańczania domu po wejściu usłyszałem syk - to uciekał strumyczek wody z filtra podblatowego(gwarantowanego pooć na 6bar).
    Założyłem reduktor, ustawiłem na 3 bar i mam spokój
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Na zakończenie wątku: Założyłem manometr. Mam niecałe 4 atm. Idealnie. Nie zakładam reduktora.
    To teraz weź stołeczek i nie spuszczaj manometra z oka. Ani na sekundę. 24/7/365.
    Będziesz wiedział, dlaczego i kiedy Ci wężyki "strzeliły". I jak stabilne masz ciśnienie.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Hydraulik, który montował mi reduktor powiedział, że ma manometr, który pokazuje najwyższe ciśnienie od chwili zamontowania (wskazówka nie cofa się, kiedy ciśnienie spada)
    I często bywa, że po montażu przez kilkanaście dni pokazuje ~4 bar, a któregoś dnia przychodzisz i widzisz >6bar
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    pandzik, 4,5 bar to zupełnie normalne ciśnienie wody użytkowej.
    Mam działkę na końcu wsi i na końcu odejścia. 4 to było normalnie. Skoki mogły być wieksze. Zresztą 4 to i tak było dla mnie za dużo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony