dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Docieplenie nieużytkowego poddasza - brak otworów wentylacyjnych

    Witajcie.
    Chce ocieplić nieużywane poddasze - na piętrze jest gorąco latem. Dom sprzed 15 lat, kryty papą i pełne deskowanie. Brak otworów wentylacyjnych z dołu (pod okapem) i z góry (w kaletnicy). Na deskowaniu są ślady grzyba, ale same deski chyba w akceptowalnym stanie, przynajmniej od strony poddasza. Co mogę z tym zrobić by zrobić lepszą izolację termiczną i pozbyć się grzyba?
    Nie chce ryzykować wełny między krokwiami ze względu na brak wentylacji - chyba że da się to rozwiązać łatwo?
    Myślę, by potraktować deskowanie środkiem grzybobójczym, ułożyć wełnę na spodzie (podłodze?) poddasza i zrobić kratki wentylacyjne na przeciwległych ścianach na poddaszu by wyrównać temperaturę poddasza z temperaturą na zewnątrz. Może jeszcze pokryć papę czymś odbijającym światło. Dobry plan?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Oczywiście należy dołożyć np. 15 cm wełny na podłodze strychu i po sprawie. Otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych nic nie dadzą. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Martwią mnie jeszcze 2 rzeczy
    1. Czy przy powyższym rozwiązaniu brak wentylacji strychu nie spowoduje zawilgocenia wełny ułożonej na podłodze strychu i dalszego grzybienia deskowania?
    2. Nie bardzo wiem jak sobie poradzić z dociepleniem części dachu nie dostępnej ze strychu (czerwone strzałki na zdjęciu). Jakaś izolacja nadmuchiwana? Nie chciałbym zrywać sufitu w pokoju...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strych.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	85,3 KB
ID:	460049  

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych nic nie dadzą.
    Hej, dlaczego nie? Zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    A dla tego, że są opory przepływy. Co zmusi strumień powietrza do pokonania np. 10 mb? Żeby się coś zadziało to wielkość otworów powinna być minimum 0,5 m x 0,5 m. Wykonałem kiedyś otwory 20x20 cm. Skuteczność 2 m od ściany szczytowej. Najskuteczniejszy wylot jest przez kalenicę lub minimum 2 kominki wentylacyjne fi 150 w pobliżu kalenicy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał zachark Zobacz post
    1. Czy przy powyższym rozwiązaniu brak wentylacji strychu nie spowoduje zawilgocenia wełny ułożonej na podłodze strychu i dalszego grzybienia deskowania?
    2. Nie bardzo wiem jak sobie poradzić z dociepleniem części dachu nie dostępnej ze strychu...
    Ad. 1. Tak jak napisałem w #5.
    Ad. 2. Zawsze są dwie możliwości albo od wewnątrz albo od strony dachu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    A dla tego, że są opory przepływy. Co zmusi strumień powietrza do pokonania np. 10 mb? Żeby się coś zadziało to wielkość otworów powinna być minimum 0,5 m x 0,5 m. Wykonałem kiedyś otwory 20x20 cm. Skuteczność 2 m od ściany szczytowej. Najskuteczniejszy wylot jest przez kalenicę lub minimum 2 kominki wentylacyjne fi 150 w pobliżu kalenicy. Pozdrawiam.
    Dzięki za odpowiedź. Myślałem właśnie o takich dwóch okienkach 20x20. Może dołożenie wentylatorów załatwi sprawę?
    Np. https://allegro.pl/oferta/wentylator...mm-12349141975
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    A dla tego, że są opory przepływy. Co zmusi strumień powietrza do pokonania np. 10 mb
    Różnica ciśnień wywołana wiatrem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc!

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Różnica ciśnień wywołana wiatrem.
    Oczywiście ale tylko teoretycznie. Do tego wiatr musiałby wiać prostopadle do ściany szczytowej i wiać ciągle! Dochodzą jeszcze opory przepływu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Oczywiście ale tylko teoretycznie. Do tego wiatr musiałby wiać prostopadle do ściany szczytowej i wiać ciągle! Dochodzą jeszcze opory przepływu. Pozdrawiam.
    To, że otwór powinien mieć 0,5 m x 0,5 m napisałeś od tak, czy faktycznie tyle powinien mieć? Zamierzam zamocować największy nawietrzak jaki tylko się da, ale on na pewno nie będzie miał w przekroju 0,25 m2.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12

    Domyślnie

    Autor wątku.
    Jak chciałeś nie mieć gorąco latem to ocieplenie musi iść na połaci.
    Jak nie da się zrobić szczeliny w kalenicy, to słabo.
    Otwory w szczytach na rym samym poziomie, sprawiają że wentylowana jest tylko ich okolica, aby to działało nawiew musi być przy podłodze strychu a wywiew jak najwyżej się da, najlepiej wyrzucony ponad dach

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To, że otwór powinien mieć 0,5 m x 0,5 m napisałeś od tak, czy faktycznie tyle powinien mieć? Zamierzam zamocować największy nawietrzak jaki tylko się da, ale on na pewno nie będzie miał w przekroju 0,25 m2.
    A tego nikt nie wie puki się nie sprawdzi skuteczności. Wielkość otworów z pewnością będzie zależała od długości kalenicy. Napisałem też, że na jednej z moich realizacji zastosowanie otworów 20x20 cm było skuteczne do 2 m od szczytu. Czasem można zobaczyć w domach amerykańskich czy kanadyjskich jak duże są rozety osłaniające te otwory. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony