dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Question Marża banku 0,1 p.p. - jaka to szacunkowo kwota?

    Mam w marży kredytu hipotecznego ujęte ubezpieczenie domu. Jednak jeśli nie skorzystam z propozycji banku wówczas marża zostanie podniesiona o 0,1 punktu procentowego. Niestety w banku wiją się w każdą stronę aby mi nie podać wartości różnicy raty. Czy ktoś z Was na przykładzie załóżmy 400 tyś / 25 lat jest mi w stanie szacunkowo skalkulować jaka to mniej więcej kwota miesięcznie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    27 zł i ponad 8 tys więcej przez okres kredytu - dla marzy 2 i 2,1 oraz 6,7 wibor

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d24 Zobacz post
    Mam w marży kredytu hipotecznego ujęte ubezpieczenie domu. Jednak jeśli nie skorzystam z propozycji banku wówczas marża zostanie podniesiona o 0,1 punktu procentowego. Niestety w banku wiją się w każdą stronę aby mi nie podać wartości różnicy raty. Czy ktoś z Was na przykładzie załóżmy 400 tyś / 25 lat jest mi w stanie szacunkowo skalkulować jaka to mniej więcej kwota miesięcznie?
    Wrzuć w google "kalkulator kredytu hipotecznego" i przelicz sobie dla różnego oprocentowania.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz znać dokładną wartość to podaj aktualne oprocentowanie kredytu , ewentualnie samą marże . Przeliczyłem że przy moim kredycie dla oprocentowania 8,09 wyszło by to to 26,64 zł na racie .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał d24 Zobacz post
    Mam w marży kredytu hipotecznego ujęte ubezpieczenie domu. Jednak jeśli nie skorzystam z propozycji banku wówczas marża zostanie podniesiona o 0,1 punktu procentowego. Niestety w banku wiją się w każdą stronę aby mi nie podać wartości różnicy raty. Czy ktoś z Was na przykładzie załóżmy 400 tyś / 25 lat jest mi w stanie szacunkowo skalkulować jaka to mniej więcej kwota miesięcznie?
    400 000 x 0,1% = 400 zł rocznie /12 = 33 zł/ miesiąc

    400 zł x 25 lat = 10 000 za całe 25 lat

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    400 000 x 0,1% = 400 zł rocznie /12 = 33 zł/ miesiąc

    400 zł x 25 lat = 10 000 za całe 25 lat
    Przy stałej racie nie jest tak prosto i różnica będzie inna dla 5%/5,1% a inna dla 10%/10,1%.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    A kto napisał że ta rata jest stała i co to ma do rzeczy ? Raczej Nobla nie dostaniesz 0,1% będzie zawsze inne w zależności od zmiany podstawy z której jest liczone

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A kto napisał że ta rata jest stała i co to ma do rzeczy ? Raczej Nobla nie dostaniesz 0,1% będzie zawsze inne w zależności od zmiany podstawy z której jest liczone
    Znasz kogoś, kto ma kredyt z malejącą ratą (czyli co miesiąc spłaca tyle samo kapitału, a z każdą ratą mniej odsetek)? Ja nie.

    I chodzi o to, że jak masz ten sam kredyt, na tę samą kwotę z marżą o 0,1pp wyższą, to to 0,1pp przełoży się na na różne kwoty w zależności od tego, do jakiej stopy bazowej tę marże dodajemy. Nie jest tak, że masz 400zł rocznie. Dziej się tak dlatego, że zmienia się "szybkość" spłacania kapitału - im wyższe oprocentowanie, tym wolniej spłacasz kapitał. Użyj kalkulatora kredytowego to się przekonasz.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-06-2022 o 11:07

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znasz kogoś, kto ma kredyt z malejącą ratą (czyli co miesiąc spłaca tyle samo kapitału, a z każdą ratą mniej odsetek)? Ja nie.

    I chodzi o to, że jak masz ten sam kredyt, na tę samą kwotę z marżą o 0,1pp wyższą, to to 0,1pp przełoży się na na różne kwoty w zależności od tego, do jakiej stopy bazowej tę marże dodajemy. Nie jest tak, że masz 400zł rocznie. Dziej się tak dlatego, że zmienia się "szybkość" spłacania kapitału - im wyższe oprocentowanie, tym wolniej spłacasz kapitał. Użyj kalkulatora kredytowego to się przekonasz.
    Ja miałem kredyt ze stałą rata kapitałową i malejącą odsetkową. Ale to juz spłacony z 10 lat temu. Nie bawię się w Wernyhorę, oceniłem sytuację podobnie jak banki w momencie udzielenia kredytu dla konkretnego wiboru, owszem symulacje można robić ale tak na prawdę kredyt można ocenić i jego koszty po jego spłaceniu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znasz kogoś, kto ma kredyt z malejącą ratą (czyli co miesiąc spłaca tyle samo kapitału, a z każdą ratą mniej odsetek)? Ja nie.
    Ja miałem. Teraz mam ze stałą.
    Jaka jest różnica? Ano taka, ze niezależnie od sposobu spłaty czy rata malejąca, czy stała, odsetki są identyczne dla takiego samego kapitału przy obliczaniu odsetek za dany okres.
    Natomiast różnica jest w szybkości spłaty kapitału i jego pomniejszania co wiąże się z ogólnie wyższym odsetkami zapłaconymi dla całego okresu kredytowania dla razy stałej.

    Dzisiaj wybrałbym z ratą malejącą, tak jak za pierwszym razem. szybsza spłata, mniej odsetek.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 20-06-2022 o 12:28


  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Ja miałem. Teraz mam ze stałą.
    Jaka jest różnica? Ano taka, ze niezależnie od sposobu spłaty czy rata malejąca, czy stała, odsetki są identyczne dla takiego samego kapitału przy obliczaniu odsetek za dany okres.
    Natomiast różnica jest w szybkości spłaty kapitału i jego pomniejszania co wiąże się z ogólnie wyższym odsetkami zapłaconymi dla całego okresu kredytowania dla razy stałej.

    Dzisiaj wybrałbym z ratą malejącą, tak jak za pierwszym razem. szybsza spłata, mniej odsetek.
    Ale rata wymagalna większa w pierwszych latach spłaty w dobie dużych podwyżek stóp to jest samobójstwo. Bezpieczniej jest wziąć maksymalny okres spłaty żeby mieć mniejszą ratę wymagalną i możliwą do spłaty nawet w przypadku podwojeniu lub potrojeniu stóp i po prostu nadpłacać uczciwie kredyt zwłaszcza w pierwszych 3-5 latach wtedy gdy rata zawiera najwięcej odsetek. Ostatni kredyt miałem 225 k /25l rata 1,3k spłaciłem w 7 lat i po problemie. Gdyby jednak coś poszło nie tak dałbym radę to spłacać zgodnie z harmonogramem. Zapłaciłem ok 37 k odsetek zgodnie z harmonogramem byłoby ok 190 k. Harmonogram jest dla banku a nie dla myślącej osoby.

    Poza tym do rat malejących trzeba mieć o wiele większa zdolność kredytowa niż przy ratach równych obawiam się że obecnie łatwiej by było te pieniądze zaoszczędzić niż pożyczyć.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie bawię się w Wernyhorę, oceniłem sytuację podobnie jak banki w momencie udzielenia kredytu dla konkretnego wiboru,
    To dla jakiego wiboru wyliczyłeś koledze tę konkretną kwotę?
    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    400 zł x 25 lat = 10 000 za całe 25 lat

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dla jakiego wiboru wyliczyłeś koledze tę konkretną kwotę?
    A co wibor ma tu do Reczy , chodziło mu o wycenę wysokości raty 0,1% marży . Jakie to ma znaczenie dla wiboru i odwrotnie ??????????????

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A co wibor ma tu do Reczy , chodziło mu o wycenę wysokości raty 0,1% marży . Jakie to ma znaczenie dla wiboru i odwrotnie ??????????????
    Tłumaczę od kilku postów. To dla mniej zdolnych - obrazkowo.






    Jak widać ten 0,1pp przekłada się na różną kwotę miesięcznie zależnie od tego, czy porównujemy 8% z 8,1% czy 4% z 4,1%. Jest pewne, że stopy w czasie spłacania kredytu będą znacząco się zmieniały. Więc znaczenie ma WIBIOR i marża banku. Gdy ktoś pyta, ile złotówek zapłaci przy marży o 0,1pp wyższej bo zastanawia się, bardziej się opłaci kupować ubezpieczenie, czy podnieść marżę o 0,1pp nie można udzielić tak prostej odpowiedzi, jak dałeś.

    Dobra, szkoda czasu na dyskusję jak ktoś jest tak zaimpregnowany na wiedzę. Wracasz do killfile.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Raty1.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	62,0 KB
ID:	459797   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Raty2.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	59,8 KB
ID:	459798  

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A co wibor ma tu do Reczy , chodziło mu o wycenę wysokości raty 0,1% marży . Jakie to ma znaczenie dla wiboru i odwrotnie ??????????????
    Wyniki będą różne dla różnych wiborów - co do wysokości raty, jak i kwoty do spłaty.

    Sprawdź sam:
    https://www.kalbi.pl/kalkulator-kredytowy
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał d24 Zobacz post
    Mam w marży kredytu hipotecznego ujęte ubezpieczenie domu. Jednak jeśli nie skorzystam z propozycji banku wówczas marża zostanie podniesiona o 0,1 punktu procentowego. Niestety w banku wiją się w każdą stronę aby mi nie podać wartości różnicy raty.
    Czy ktoś z Was na przykładzie załóżmy 400 tyś / 25 lat jest mi w stanie szacunkowo skalkulować jaka to mniej więcej kwota miesięcznie?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tłumaczę od kilku postów. To dla mniej zdolnych - obrazkowo.






    Jak widać ten 0,1pp przekłada się na różną kwotę miesięcznie zależnie od tego, czy porównujemy 8% z 8,1% czy 4% z 4,1%. Jest pewne, że stopy w czasie spłacania kredytu będą znacząco się zmieniały. Więc znaczenie ma WIBIOR i marża banku.
    Gdy ktoś pyta, ile złotówek zapłaci przy marży o 0,1pp wyższej bo zastanawia się, bardziej się opłaci kupować ubezpieczenie, czy podnieść marżę o 0,1pp nie można udzielić tak prostej odpowiedzi, jak dałeś.

    Dobra, szkoda czasu na dyskusję jak ktoś jest tak zaimpregnowany na wiedzę. Wracasz do killfile.
    @Kaizen
    Po co dajesz przykłady z kredytem na 30 lat skoro @d24 pytał o wyliczenia dla 25 lat?
    Jesteś "zaimpregnowany na wiedzę" i uznajesz tylko własna wiedzę a resztę kierujesz do killfile ?

    PS Dla kwoty 400.000 zł z okresem spłaty 25 dla dla oprocentowania 8,0% vs. 8,1% różnica wynosi 26,58 zł/m-c.
    Dla oprocentowania 4,0% vs. 4,1% różnica wynosi 22,15 zł / m-c.
    Różnica między tymi dwoma kwotami wynosi 4,43 zł / m-c, rocznie 53,16 zł a przez 25 lat to "aż" 1.329,00 zł.
    A @d24 pytał o szacunkową kalkulację...

    Można jednak udzielić prostą odpowiedź - ok. 25 zł miesięcznie no chyba że ktoś jest lubi innych pouczać a sam nie potrafi sam dobrze policzyć.
    BTW - nie zapytałeś jaką marże ma @d24
    Obliczenia wykonałem dla rat stałych.

    Posługiwałem się kalkulatorem podanym przez
    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dziękuję !
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 21-06-2022 o 14:16
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony