dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Spadek na tarasie w kształcie litery L

    Mam dylemat, jak wykonać spadek na tarasie z załączonej "ryciny". Taras jest w kształcie litery L, ale z "wcięciem, czyli takie niepełne L.
    Deski są z termodrewna, gładkie i zamierzam je układać równolegle do domu z obu stron.
    No i mam dylemat, jak wykonać spadek na takim tarasie, żeby to na łączeniu wyglądało sensownie. Taras ma głębokość 3m, a odcinek, na którym tarasy z obu stron do siebie przylegają ma ok. 1,2m, więc stosując spadek od domu do ogrodu od strony południowej będę miał różnice przynajmniej 1-1,5cm na końcu styku obu części tarasu, więc nie będzie to już ani estetyczne, ani praktyczne.
    Ktoś ma pomysł, jak to wykonać bardziej sensownie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	459739  

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Deski poziomujesz na równo. Legary pod deski tarasowe trzeba lokalizować tylko tak aby nie blokowały spływu wody. Spadek jest pod spodem, na warstwie dociskowej na której leżą legary czy jak tam zostały zaprojektowane warstwy tarasu i cała ta konstrukcja... w razie wątpliwości pytać architekta, on za takie rzeczy bierze pieniądz, nie?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Jakie warstwy tarasu? Taras budowany jest na podstawach betonowanych na podłożu i w nich są mocowane szpilki na kotwę chemiczną i do szpilek przytwierdzone są legary.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris11 Zobacz post
    Jakie warstwy tarasu? Taras budowany jest na podstawach betonowanych na podłożu i w nich są mocowane szpilki na kotwę chemiczną i do szpilek przytwierdzone są legary.
    to po co ci spadek? woda sobie spłynie szparami miedzy deskami na ziemię i po problemie. Tylko zachowaj sensowne odstępy miedzy nimi.

  5. #5

    Domyślnie

    Wszędzie jest napisane, że musi być spadek to chciałem zrobić zgodnie ze sztuką.

  6. #6

    Domyślnie

    Jaki spadek na deskach? Boisz się, że woda nie spłynie z 14cm deski? Zasypuję w piątek dwa tarasy i wokół domu. Geowłoknina pod spodem i na górze gdy sobie wyprowadzę spadki "od domu". Wszystko.

  7. #7

    Domyślnie

    Pierwszy lepszy link odnośnie spadków na tarasie:

    https://www.dekoportal.pl/artykuly/o...iazujace-normy

    ...to ja już się gubię.

  8. #8

    Domyślnie

    Przecież to chodzi o płytki na betonie


    Czym się różni posiadanie desek ze szczelinami na gruncie od ich nieposiadania?

  9. #9

    Domyślnie

    No, jeśli deska nie jest równa na całej długości (a na pewno nie jest) to w zagłębieniach może pozostawać woda.
    Jestem amatorem, więc może i brzmi to amatorsko, ale dla przykładu, stosując deskę ryflowaną i brak spadku to jak usunąć taką wodę stojącą w rowkach?

  10. #10

    Domyślnie

    No ale ty chcesz kłaść deskę w poprzek domu.... Zrobisz spadek wzdłuż domu do rynny ?

  11. #11

    Domyślnie

    Ale nigdzie nie jest napisane, że spadek to jest jak się robi wzdłuż domu, a w poprzek to już nie... Przyjąłem, na logikę, że zasady wykonania obowiązują w każdym wariancie.
    Osobiście, też nie uważam, że brak spadku wpłynie jakoś znacząco na zachowanie się gładkiej deski, ale wszędzie grzmią o tym, że ma być to chciałem być zgodny ze sztuką.
    Chociaż, jak widzę, że niektóre "fachowe" poradniki piszą, że spadek ma być nawet 5%, to nie wiem, czy coś się komuś nie pomieszało.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Jeśli deska jest ryflowana 2% spadek jest wymagany aby woda nie stała w prążkach powodując po kilku latach ciemne plamy i odspajanie pokrycia.
    Moim zdaniem zrezygnuj z układania deski równolegle do dłuższej ściany domu na której jest wejście.
    Ułóż je prostopadle ze spadkiem na zewnątrz.
    Robiąc spadek na zewnątrz nie będzie on rzucał się w oczy na stronie krótkiej na której deski będą już równolegle.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Na łączeniu desek i tak byłby wyczuwalny 1-2cm "schodek", jakkolwiek bym tych desek nie układał.
    Robię jednak bez spadku.

    A jeszcze pytanie o legary - mam je przylegające do siebie czołowo i zastanawiam się, czy łączyć je ze sobą, czy zostawić luzem?
    Ostatnio edytowane przez Chris11 ; 16-06-2022 o 09:54

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris11 Zobacz post
    Na łączeniu desek i tak byłby wyczuwalny 1-2cm "schodek", jakkolwiek bym tych desek nie układał.
    Robię jednak bez spadku.

    A jeszcze pytanie o legary - mam je przylegające do siebie czołowo i zastanawiam się, czy łączyć je ze sobą, czy zostawić luzem?
    Jeśli ułożysz deski prostopadle do wejścia tarasowego ze spadkiem i wszystkie deski równolegle do siebie nawet te na drugiej ścianie to żadnego łączenia desek nie będzie i żadnego schodka także.
    Przeczytaj dokładnie ze zrozumieniem moją poprzednią wiadomość. Zrobisz tak jak chcesz
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Wszystkie deski kładź w tą samą stronę. I zrobisz spadek wtedy jak należy. Nie łącz ich pod kątem prostym jak planowałeś. Jak byś idealnie tego nie zrobił, po jakimś czasie deski mniej lub bardziej się wyłódkują i będziesz miał nierówność w miejscu połączenia.

  16. #16

    Domyślnie

    Koledzy mądrze piszą, Zrób wszystkie deski w kednym kierunku. Spadek na deskach gładkich nie jest konieczny, ale warto go zrobić choćby po to żeby woda nie spływała po nich w stronę fundamentu domu. Jak będą poziome to woda i tak szybko odparuje nawet jak chwile postoi.
    Dodałbym jeszcze że jak robisz na gładkich deskach to koniecznie kup takie z frezami odprężającymi od spodu bo ci się zrobią łódki po dwóch, trzech deszczach.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 18-06-2022 o 08:56

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris11 Zobacz post
    Mam dylemat, jak wykonać spadek na tarasie z załączonej "ryciny". Taras jest w kształcie litery L, ale z "wcięciem, czyli takie niepełne L.
    Deski są z termodrewna, gładkie i zamierzam je układać równolegle do domu z obu stron.
    No i mam dylemat, jak wykonać spadek na takim tarasie, żeby to na łączeniu wyglądało sensownie. Taras ma głębokość 3m, a odcinek, na którym tarasy z obu stron do siebie przylegają ma ok. 1,2m, więc stosując spadek od domu do ogrodu od strony południowej będę miał różnice przynajmniej 1-1,5cm na końcu styku obu części tarasu, więc nie będzie to już ani estetyczne, ani praktyczne.
    Ktoś ma pomysł, jak to wykonać bardziej sensownie?
    Witam., jak Pan ostatecznie wykonał ten taras? Jestem przed tym samym dylematem z praktycznie identycznym problemem i głowię się co z tym zrobić aby wizualnie było ok. Taras w kształcie litery L, jeden bok 9 m, drugi 6 m. Taras z desek gładkich, termory sosna, układanych prostopadle do drzwi tarasowych (góra załączonego rzutu). Wszystkie deski chcę ułożyć równolegle do siebie. Wykonanie spadku na zewnatrz z lewej i prawej strony budynku spowoduje oczywiście to samo o czym Pan pisze, tzn. różnica wysokości desek wyjdzie ok, 1,5 - 2 cm, przy założeniu że spadek to ok 1,5 cm na długości 1,57 tarasu. Sam widzę dwa rozwiązania: Opcja 1: nie robienie spadku po całości i jedynie wykonanie takowego w warstwie podbudowy pod tarasem. Opcja 2: Wykonanie spadku tylko na jednej części tarasu a drugą stronę (lewa rzutu) zrobić bez spadku. Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	465911  
    Ostatnio edytowane przez mocsap ; 08-08-2023 o 08:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony