dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zabezpieczenie monobloka - czy to zadziała ?

    Witam
    Planuję w obiegu swojej pompy ciepła Panasonic Aquarea J monoblok zamontować system antyzamrożeniowy w postaci malutkiej pompki 12 V 5W, akumulatora i termostatu uruchamiającego pompkę w zadanej temperaturze ok 5 C. Plan jest taki że w wypadku zaniku zasilania gdy temperatura na króćcach pompy spadnie termostat załączy te pompeczkę i wymusi przepływ wody przez pompę pobierając ją z domu i podając na wlot. Instalacja w zasadzie już zrobiona i działa (ale teraz jest ciepło) jednak zastanawiam się gdzie umieścić czujnik temperatury na wlocie czy wylocie z pompy - wydaje się że raczej na wylocie bo wtedy czujnik wykryje temperaturę i dopiero wyłączy przepływ ale nie mam pewności czy to jest ok czy nie trzeba jeszcze jakichś widełek temperaturowych aby np. pompka podciągała do temperatury wyższej niż ta ustawiona na termostacie. Proszę o pomysły i opinie o tym sposobie zabezpieczenia monobloka. Wydaje się być tani prosty i niezawodny.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.743

    Domyślnie

    Zadziała na pewno ale możesz to też zrobić prościej tzn zalać taką ilością glikolu propylenowego aby wystarczyło do temp minus 6-8 stopni więcej nie trzeba bo woda już nie jest w stanie zamarznąć tylko lekko zgęstnieje co nie przeszkadza aby pompka normalnie ruszyła a instalacja nie ucierpiała , jest też inny sposób pod warunkiem że bojler jest w piwnicy tzn poniżej pompy ciepła przestawiasz zawór 3dr i grawitacja robi robotę .

  3. #3

    Domyślnie

    No własnie nie mogę gdyż poza pompą posiadam kocioł i bufor 2000l

  4. #4

    Domyślnie

    Poczytaj;
    Pompa monoblok a brak prądu np.12h w mrozy
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-w-mrozy/page9
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Chyba to czytałem. Te szafy to horrendalna cena juz lepiej było splita kupić. Wybrałem monobloka z uwagi na fabryczną ich szczelność . Mój układ z dobrym akumulatorem i pompką 5W prawdopodobnie wytrzyma kilkadziesiąt godzin a może i kilka dni bez problemu gdyż i tak pompka nie działa non stop a jedynie dopompowuje wody gdy temperatura ponownie się obniży. Do akumulatora mam zamiar zamontowąć proste urządzenie o nazwie "Moduł AVT SPV AVT733 C monitor i konserwator akumulatora" I w zasadzie mam to samo co w tej ichniej szafie. Tyle że od czasu do czasu sam podepnę prostownik coby doładować akumulator. Testy długotrwałości przeprowadzę niebawem jak zamontuję ten moduł konserwator. Tylko ten czujnik ? Chyba na wylocie będzie ok ?
    P.S.
    Na wypadek konieczności wyłączenia pompy na cały miesiąc mam możliwość upuszczenia wody z rur zasilających pompę bez przerywania pracy kotła i bufora.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Wybrałem monobloka z uwagi na fabryczną ich szczelność .
    Mój układ z dobrym akumulatorem i pompką 5W prawdopodobnie wytrzyma kilkadziesiąt godzin a może i kilka dni bez problemu gdyż i tak pompka nie działa non stop a jedynie dopompowuje wody gdy temperatura ponownie się obniży.
    Na wypadek konieczności wyłączenia pompy na cały miesiąc mam możliwość upuszczenia wody z rur zasilających pompę bez przerywania pracy kotła i bufora
    Wg; opisu montażu monobloka przez super znawce PC, kolegę bobrow ;
    - koszt jego zakupu i montażu nie był niższy niż splita,
    Podałem ten adres abyś;
    - mógł porównać jakiej mocy zastosowali ; pompki i aku,
    Kocioł gazowy bez napięcia - też nie będzie pracował
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 15-06-2022 o 13:43
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Aha - sorry nie popatrzyłem od tej strony. Dziekuję za wskazówki.Faktem jest że jeżeli zastosujemy wszystkie przewidziane rozwiązania typu zawory antyzamrożeniowe i UPSy to koszt splita z montażem może wyjść podobnie. Dlatego ja posiadając juz akumulator postanowiłem zadzialać inaczej. Mój zestaw służy tylko do przelewania wody kotłowej przez pompę ciepła w czasie mrozu gdy prądu nie ma całkowicie. Mój kocioł jest zasypowy i cała instalacja może pracować bez prądu jedynie grawitacyjnie więc na wypadek blackoutu jestem zabezpieczony. O ile zdecyduję o wyłączeniu pompy z ruchu w trakcie długotrwałych mrozów mam możliwość upuszczenia wody z pompy i rur ją zasilających ponieważ położyłem je ze spadkiem. Możliwe że w mrozy sama grawitacja zadziała ale nie mając tej pewności zamontowałem ten uklad. Między innymi dlatego że nigdzie nie dotarłem do informacji od kogoś komu grawitacja działa przez monobloka. Lada dzień pospinam wszystko na dokladnie i mając kontroler akumulatora zmierzę jak dlugo ta pompeczka da radę pracować zanim kontroler zgłosi potrzebę ładowania. To i tak będzie pewnie połowa z dostępnego czasu gdyż do zupełnego rozladowania akumulatora pompka powinna jeszcze długo pracować. U mnie możliwym przypadkiem kiedy nie mam kontroli jest jedynie wyłączenie prądu w nocy i gwałtowne ochłodzenie i na te parę godzin zanim się polapię potrzebuję się zabezpieczyć.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Też myślałem nad monoblokiem ale zamontowałem splita bo wyszedł mnie tyle samo co monoblok / bo większość pracy wykonałem sam/

    Co do zabezpieczeń przed zamrożeniem , to zaleca się te zawory oraz glikol , oba mają wady i zalety .

    Ale inna sprawa to czy zewnętrzna pompa obiegowa poradzi sobie z przeciskaniem wody przez pompę obiegową w monobloku ? wiem że te pytania już pojawiły się w necie ale nie wiem czy były sensowne odpowiedzi od osób które to przetestowały u siebie . Niezależnie czy to pompa ciepła czy inna instalacja hydrauliczna to taki "korek" w postaci wyłączonej pompy dławi przepływ.

    O testach zaworów słyszałem i nie ciekawie to było, tzn zawory działały dobrze ale potrafiły spuścić całą wodę z układu jeśli nie ma automatycznego dopuszczania wody lub pilnowania .

    Najlepiej zapytać dobrego instalatora PC żeby doradził , odpowiedział czy da radę zewnętrzną pompą obiegową przecisnąć wodę przez monobloka
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Najlepiej zapytać dobrego instalatora PC żeby doradził , odpowiedział czy da radę zewnętrzną pompą obiegową przecisnąć wodę przez monobloka
    To akurat mam przetestowane - mam termometr na wylocie z pompy i jak odpalam tę minipompkę akwariową to temperatura wyraźnie się zmienia więc bieg wody jest. Zawory antyzamrożeniowe upuszczają podobno ok litr wody na godzinę i to wystarcza- tak twierdził pan z Caleffi. Moja pompka przetacza tej wody ok 200 litrów czyli powinno śmigać. Nie wiem jeszcze do jakiej temperatury sama pompa ciepła pozwala ostygnąć czynnikowi bo chciałbym się wstrzelić z termostatem ciut poniżej- po prostu dopóki może to niech dba o siebie a moja zabawka ma ją uratować przed zamrożeniem. W testach wszystko wygląda ok ale zima juz niejednego nauczyła szacunku. Trza być czujnym i dlatego pewność będzie za rok o tej porze.
    Aha - w trakcie testów użyłem tez przez parę minut zwykłej pompy CO i ta swobodnie przepompowuje wodę podawaną na powrót rurką fi 8 przez Pompę ciepła - oczywiście na powrocie pompy mam zawór zwrotny klapkowy, a zasilanie awaryjne wpięte między tym zaworem a PC.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 20-06-2022 o 06:33

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    To akurat mam przetestowane - mam termometr na wylocie z pompy i jak odpalam tę minipompkę akwariową to temperatura wyraźnie się zmienia więc bieg wody jest. Zawory antyzamrożeniowe upuszczają podobno ok litr wody na godzinę i to wystarcza- tak twierdził pan z Caleffi. Moja pompka przetacza tej wody ok 200 litrów czyli powinno śmigać. Nie wiem jeszcze do jakiej temperatury sama pompa ciepła pozwala ostygnąć czynnikowi bo chciałbym się wstrzelić z termostatem ciut poniżej- po prostu dopóki może to niech dba o siebie a moja zabawka ma ją uratować przed zamrożeniem. W testach wszystko wygląda ok ale zima juz niejednego nauczyła szacunku. Trza być czujnym i dlatego pewność będzie za rok o tej porze.
    Aha - w trakcie testów użyłem tez przez parę minut zwykłej pompy CO i ta swobodnie przepompowuje wodę podawaną na powrót rurką fi 8 przez Pompę ciepła - oczywiście na powrocie pompy mam zawór zwrotny klapkowy, a zasilanie awaryjne wpięte między tym zaworem a PC.
    Cóz dają testy w temperaturze letniej?, testowałes w niskuch ujemnych temeraturach? Ta minipompka ma zasilanie awaryjne? Jezeli tak to ile ono wystarcza?.
    Ja w takim przypadku zastosowałem zwykła pompę elektroniczną Wilo o poborze do 20W (regulowany) z falownikiem i akumulatorem, pompa załączana przez dodatkowy regulator temperatury z czujnikiem umieszczonym obok zaworów upustowych. Ten regulator jest podwójny i drugi czujnik mierzy temperaturę otoczenia, aby pompka zadziałała musza byc spełnione 2 warunki czyli temperatura otoczenia niższa od ok -1 oC i temperatura czynnika (wody) nizsza od 5 oC. Ponieważ ta PC to hydrosplit Daikina to jednostka wewnętrzna ma swoją pompe obiegową. Ta dodatkowa pompa obiegowa awaryjna nie stanowi wiekszego opory dla instalacji, stwierdzone po 2 latach uzytkowania.
    Niestety to zabezpieczenie jest dosc drogie, w razie bardzo długiej przerwy w zasilaniu przy sporym mrozie powoduje ze zawory zadziałają i jest koniecznosc uzupelnienia wody w instalacji. Obecnie wolę zalac instalację glikolem, cała lub czesciowo przez wymiennik. Zadziała zawsze.

  11. #11

    Domyślnie

    Kolega nie przeczytał poprzednich wpisów a może ja niezbyt obszernie się o swojej instalacji wypowiedziałem. Glikol w niej nie wchodzi w gre bo jak pisałem wyżej mam w niej ponad 2000l wody. Owa pompka awaryjna jest pompką zasilaną 12 V i wraz z akumulatorem i termostatem stanowią całość instalacji przeciwzamrożeniowej. Nie ma potrzeby posiadać UPS a czy innych przetwornic. Wystarczy dbać aby akumulator był w formie. Pompka pobiera mniej niż 5 W a to oznacza że nawet niezbyt wielki akumulator wystarczy na wiele wiele godzin pracy, a ja potrzebuję tylko tyle ile upłynie od wyłączenia prądu do powzięcia mojej wiedzy o tym i zapewne to nie będzie więcej niż 5 godzin zakładając że prąd padnie o północy gdy usnąłem snem kamiennym. Mam możliwość wpięcia pompy w bufor poprzez wężownice z glikolem ale świadomie chcąc uniknąć strat wybrałem taki system. Pompa ciepła starciłaby bowiem całą swoją zaletę w postaci regulacji przepływu i modulacji mocą.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 20-06-2022 o 08:06

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Obecnie wolę zalac instalację glikolem, cała lub czesciowo przez wymiennik. Zadziała zawsze.
    Przeliczasz instalację CO, gdy zalewasz ją glikolem?
    Jak dobierasz wymiennik?
    O ile gorzej dziala instalacja zalana calkowicie i czesciowo (z wymiennikiem) glikolem od zalanej wodą?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 20-06-2022 o 14:41

  13. #13

    Domyślnie

    Glikol to najgorsze rozwiązanie.
    Masz spadek wydajności grzewczej (skraplacza), spadek odbioru ciepła (parownika), samej podłogówce nie zrobi to różnicy co tam płynie.
    Grzanie płaszczyznowe to i tak wolny proces.

    Mała pompka 12V zamontowana na bypasie podłączona prostym termostatem z kapilarą to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

    Ja robiłem takie testy zimą to ta pompka załącza się dopiero po upływie 4 godzin, popracuje 5 minut i ponownie 4 godziny przerwy zanim wymiennik wychłodzi się o te 30K
    Grunt to solidna izolacja - warto poprawić izolację również wewnątrz jednostki zewnętrznej, bo na tym też często oszczędzają
    Nawet słabo naładowany akumulator uciągnie taką pompę kilka dni.
    A przy dłuższej przerwie, to już nie będzie skąd ciepła brać

  14. #14

    Domyślnie

    Na dłuższą przerwę mam kocioł stałopalny w grawitacji a wodę z pompy i rur łączących spuszczę bez problemu -pompa podpięta jest za zaworami. Na dobrą sprawę i grawitacja by mogła próbować ruszyć przez pompę ale jest za ciepło aby to sprawdzić - różnica temperatur musiałaby być ponad 30C. Niestety jak dotąd nikt się nie pochwalił że mu grawitacja działa przez monobloka wiec póki co przyjmuję że jednak nie ruszy choć mam niezły wznos w stronę pompy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony